Λευκά δόντια


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Καλησπέρα. Τα δόντια απο το σκυλάκι μου τωρα τελευταία διαπίστωσα οτι καποια ειναι κίτρινα .... Μου προτείνετε να του δίνω καθημερινά dentastix ή κατι παρόμοιο ; Ή μηπως να παρω ειδική οδοντόβουρτσα και οδοντοκρεμα;
 






Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλησπέρα. Εαν το χρώμα οφείλεται στη φθορα-ηλικια κλπ δε μπορείς να κανεις κάτι, παρά μονο λεύκανση :D
Αν οφείλεται σε εναποθέσεις τρυγίας (πέτρας) τότε πρέπει να προηγηθεί σχολαστικός επαγγελματικός καθαρισμός και μετα να ακολουθήσει η τακτική χορηγηση οδοντικών στικς και φυσικα βουρτσισμα με ειδική οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα για σκύλους (ποτέ ανθρώπινη)
 
  • Like
Reactions: rogerF




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
dentastik που είχα πάρει κάποτε, δεν είδα καμιά διαφορά. Άσε που δεν πρέπει να είναι ότι πιο υγιεινό. Οπότε αν είναι να προτιμήσεις κάτι από την διαφήμιση, προτίμησε τις σκυλομασέλες. :D
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τι ηλικια εχει? Καθαρισμο κανετε καθε 2 χρονια περιπου ή οποτε χρειαζεται στον κτηνιατρο? Ελπιζω να μην εχεις στο νου σου αυτον οταν βλεπεις τα δοντια του σκυλου σου και σου φαινονται κιτρινα... :D
 
  • Like
Reactions: dnassib and Anniegr




rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Τι ηλικια εχει? Καθαρισμο κανετε καθε 2 χρονια περιπου ή οποτε χρειαζεται στον κτηνιατρο? Ελπιζω να μην εχεις στο νου σου αυτον οταν βλεπεις τα δοντια του σκυλου σου και σου φαινονται κιτρινα... :D
Χαχα οχι προς θεού... Καθαρισμό δεν εχω κανει ποτε.. Το σκυλάκι μου ειναι 5 ετών
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μαλλον ηρθε η ωρα να κανετε εναν καθαρισμο λοιπον. ;) Με υπερηχους, μην αφησεις να σου ξυσουν τα δοντια του σκυλου με ενα πραγμα σαν ξυστρα. Θα δεις διαφορα στα δοντια του μετα τον καθαρισμο.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Μαλλον ηρθε η ωρα να κανετε εναν καθαρισμο λοιπον. ;) Με υπερηχους, μην αφησεις να σου ξυσουν τα δοντια του σκυλου με ενα πραγμα σαν ξυστρα. Θα δεις διαφορα στα δοντια του μετα τον καθαρισμο.
Ο καθαρισμός αυτος πως γίνετε; Γίνετε σε οποιονδήποτε κτηνίατρο παω; Και ποσο περιπου κοστίζει . Βασικα πέρυσι που την ειχα παει για κούρεμα και κοίταξε τα δόντια, μου ειπε απλα να της δίνω dentastix ... Τιποτα παραπάνω
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν εχουν ολοι οι κτηνιατροι υπερηχο για καθαρισμο. Ειναι ομως πιο ασφαλης για τα δοντια και δεν τα φθειρει οπως η ξυστρα. Αν σου ειπε για dentastix ως λυση ισως να πρεπει να κοιταξεις κι αλλου.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Δεν εχουν ολοι οι κτηνιατροι υπερηχο για καθαρισμο. Ειναι ομως πιο ασφαλης για τα δοντια και δεν τα φθειρει οπως η ξυστρα. Αν σου ειπε για dentastix ως λυση ισως να πρεπει να κοιταξεις κι αλλου.
Δεν ξερεις περιπου ποσο κοστίζει; Με υπέρηχο καθαρίζονται ; Πρωτη φορα το ακούω
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
στον δικο μου τα dentastix κανανε πολυ καλη δουλεια,οσο τα τρωγε. Σε κανενα 2 χρονο τα βαρεθηκε...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
70 πληρωνουμε εμεις για ΓΠ. 37 κιλων. Λογικα παιζει ρολο και το μεγεθος. Πρεπει να βρεις γιατρο που να εχει και να ρωτησεις.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
70 πληρωνουμε εμεις για ΓΠ. 37 κιλων. Λογικα παιζει ρολο και το μεγεθος. Πρεπει να βρεις γιατρο που να εχει και να ρωτησεις.
Τοσο πολυ;;;; Προτιμώ οδοντόβουρτσα χαχα
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
70 πληρωνουμε εμεις για ΓΠ. 37 κιλων. Λογικα παιζει ρολο και το μεγεθος.
Μα...τι σχεση εχουν τα δοντια με τα κιλα; Να ειναι το ενα σκυλι πινσερ κ το αλλο ντοπερμαν,προφανως εχουν κ διαφορα στην οδοντοστοιχια,περισσοτερη δουλεια στο μεγαλοσωμο,οποτε το καταλαβαινω. Αλλα αν το ενα ειναι ποιντερ κ το αλλο ροτ,τι διαφορα θα εχουν στα δοντια που να λαβουμε υποψη τα κιλα; Μπερδευτηκα....
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Θέλει αναισθησία, και αυτό εχει άλλο κόστος ανάλογα με τα κιλά, εκτός του ότι η επιφάνεια των δοντιών ειναι διαφορετική σε διαφορετικά μεγέθη σκύλων.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf