Μέσος ιδιοκτήτης και επιλογή τροφής


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Γιατι δεν ενδυκνειτε το ταισμα με το χερι??? :confused:

Ειχα την αισθηση οτι ετσι αποφευγουμε το food guarding...:-s
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γιατι δεν ενδυκνειτε το ταισμα με το χερι??? :confused:

Ειχα την αισθηση οτι ετσι αποφευγουμε το food guarding...:-s
Γιατι μετα θα σου ζηταει συνεχως απο το χερι και οταν θα εχεις ενα γλυκισμα θα θελει να του το δοσεις ...

Πρεπει να τρωνε συγκεκριμενη ωρα , σε συγκεκριμενο σημειο ..:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
...
Επειδη λοιπον ειμαι ασχετος με τις ξηρες σε θεματα δοσολογιας και αλλαγης απο τη μια στην αλλη,προτεινω ανεπιφυλακτα στον καθενα να μαγειρευει στον σκυλο του.Η ξηρα ειναι η ευκολη λυση.Δεν θα με πεισει κανενας ομως οτι ειναι σωστη διατροφη.Εσυ και οι φιλοι σου μπορειτε να δινετε οτι θελετε στα σκυλια σας,ΔΕΝ ΜΕ ΝΙΑΖΕΙ.


.
νικο, εσενα μπορει να μην σε νοιαζει τι δινω στους σκυλους μου ,εμενα με νοιαζει ομως οταν στο κουταβι σου διαβαζω τοσο καιρο οτι του εχεις αλλαξει τα πετρελαια με την διατροφη του.
καλυτερα να του εδινες σκατουλες καθημερινα,αλλα μονο σκατουλες ,στους πρωτους μηνες της ζωης του,παρα ολα αυτα τα πειραματα που εκανες.
και σε ρωταω τωρα εγω, εαν το σκυλι δεν εχει καποιο οργανικο προβλημα,εκ γεννετης στο πεπτικο συστημα, στο γαστρεντερικο (αραγε εχεις κανει πιο ειδικες εξετασεις,υπερηχο ,κατι) ,για ποιο λογο κανει ακομη εμετους? επειδη εφαγε ενα λαστιχακι η ενα ...φυλλο?
ε, η αποψη μου -και ας σε αφηνει παγερα αδιαφορο -ειναι πως οχι.
η καποιο προβλημα εχει που δεν ανακαλυψατε, η καποιο προβλημα δημιουργηθηκε απο τις τοσες αλλαγες -που ακομη κανεις- .
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω παρακολουθήσει την ιστορία του νίκου αλλα από ότι κατάλαβα δεν περιορίστηκε μονο στις αλλαγές τροφής αλλα έκανε και δικες του αλχημείες ...

Αλλα λέω αν κάποιος δίνει μια τροφή και διαπίστωση ότι τον πειράζει δεν είναι φυσιολογικό να αλλάζει ..?
βεβαια θα μου πεις ναι αλλα αν κάνει και στην δεύτερη τα ίδια τον πας σούμπιτο για εξετεσεις ..

Πιστεύω και εγώ ότι το σκυλάκι η είχε κάποιο πρόβλημα στα έντερα εκ γενετης ...
η έκανες λάθος εκτίμηση και την πρώτη φορα είχε φάει κάτι από κάτω κάνα σκουλήκι και αλλαξες τροφή ξανά και ξανά και του ταραχές τα έντερα ...

Παρόλα αυτά επειδή κατάλαβες από ότι διαπίστωσα ότι όντως έχεις κάνει πολλά λάθοι πήγαινε και καντού κάποιες εξετάσεις αιματολογικές , έλενχο κοπράνων ίσως έχει ταραχτεί και η χλωρίδα του εντέρου γιατί αν δεν έχεις ήδη δημιουργήσει πρόβλημα που δεν νομιζω , κοίταξε το για να μην μείνει μόνιμο ...
Με μια πλέον κατασταλαγμένη τροφή...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
νικο, εσενα μπορει να μην σε νοιαζει τι δινω στους σκυλους μου ,εμενα με νοιαζει ομως οταν στο κουταβι σου διαβαζω τοσο καιρο οτι του εχεις αλλαξει τα πετρελαια με την διατροφη του.
καλυτερα να του εδινες σκατουλες καθημερινα,αλλα μονο σκατουλες ,στους πρωτους μηνες της ζωης του,παρα ολα αυτα τα πειραματα που εκανες.
Γαλαζια,
βρηκα ενα κουταβι μαζι με αλλα 6 παρατημενα στην αποθηκη ενος πετ-σοπ.τα ταιζαν απο σαντουιτσ μεχρι παστιτσιο πανω στα χωματα,ξηρα χημα για ενηλικα,μασουσαν ξυλα και ζουσαν στα χωματα.οταν εφερα το κουταβι σπιτι αρχισε διαρροιες.μεχρι ρυζι με κοτοπουλο εδινα και μετα απο 2 μερες αντε παλι διαρροιες.Με τη ξηρα το ιδιο +εμμαιτους αργοτερα. Σε σημειο το σκυλι μου να μενει ΝΥΣΤΙΚΟ και να χανει ΒΑΡΟΣ.Ναι εβαλα και γιαουρτι,και λαδι στη ξηρα για να φαει.Αν εσεις ειστε τοσο εμπεροι κ μπορειται να κανετε ενα κουταβι που εχει τετοια θεματακια να φαει.Μαγκια σας.
Το αν τρωει και βλακειες απο κατω πιστεψε με ειναι τελειως διαφορετικο θεμα.Και αυτο φαινεται στην αλλαγη π βλεπω πανω της!βαρος,τριχωμα,ενεργεια...
kango,
oλα τα εχω στο προγραμμα.;)
 
Last edited:




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ειναι 8 μηνων τωρα.Το βαρος της κανονικο.Εχει ενεργεια κ διαθεση.
Απο 2 μηνων π τη βρηκα θα ειχε κατι αλλο αν ηταν τυφος,σωστα?:confused:
 


liajoe

Well-Known Member
Θέλω απλά πράγματα.
Ούτε κάν αναλογία τροφής. Βαριέμαι να διαβάζω.
Θέλω μία οδηγία - πανάκεια ...
Οδηγίες - Sample Diet από τις σχολές μας:)Dr. Ian Billinghurst

1. Τα κόκαλα&κρέατα ΜΟΝΟ ωμά.
Κοτόπουλο, αρνί
2. Λαχανικά ΜΟΝΟ ωμά, καλύτερα περασμένα από μίξερ.
60% πράσινα, μαρούλι, σπανάκι, καρότα, μπρόκολο, νεροκολοκύθα,
φύλα από παντάρι, σέλινο
3. Λάδια-λιναροσπορέλαιο, αραχιδέλαιο, βαμβακέλαιο
ΟΧΙ μαγειρεμένα λάδια
4. Βιταμινες (αν θες) Β, Ε, C

Δευτέρα Λαχανικά (πολτό)
1/3 εντόσθια (μικρά κομάτια)
1 χτυπημένο αυγό (με τσόφλι)
1 κούπα βρώμη (μουλιασμένη σε νερό απο βραδύς)
125 mls Φυσικό λίγα λιπαρά γιαούρτι
1 κ. γλυκού φαιοφύκη (σκόνη)
1 κ. γλυκού Βιτ Β
1 κ. γλυκού Βιτ C
1/2 κ. γλυκού μέλασσα

Τρίτη Κοτόπούλο
1 κ. γλυκού Βιτ Β
1 κ. γλυκού Βιτ C
1/2 κ. γλυκού λιναροσπορέλαιο
1 κ. γλυκού μέλασσα

Τετάρτη Αρνί (ή οποιοδήποτε άλλο κρέας)
1 κ. γλυκού Βιτ Β
1 κ. γλυκού Βιτ C
1/2 κ. γλυκού λιναροσπορέλαιο
1 κ. γλυκού μέλασσα

Πέμπτη Κοτόπούλο
1 κ. γλυκού Βιτ Β
1 κ. γλυκού Βιτ C
1/2 κ. γλυκού λιναροσπορέλαιο
1 κ. γλυκού μέλασσα

Παρασκευή Λαχανικά (πολτό)
1/3 εντόσθια (μικρά κομάτια)
1 χτυπημένο αυγό (με τσόφλι)
1 κούπα βρώμη (μουλιασμένη σε νερό απο βραδύς)
125 mls Φυσικό λίγα λιπαρά γιαούρτι
1 κ. γλυκού φαιοφύκη (σκόνη)
1 κ. γλυκού Βιτ Β
1 κ. γλυκού Βιτ C
1/2 κ. γλυκού μέλασσα

Σάββατο Κοτόπούλο
1 κ. γλυκού Βιτ Β
1 κ. γλυκού Βιτ C
1/2 κ. γλυκού λιναροσπορέλαιο
1 κ. γλυκού μέλασσα

Κυριακή Αρνί (ή οποιοδήποτε άλλο κρέας)
1 κ. γλυκού Βιτ Β
1 κ. γλυκού Βιτ C
1/2 κ. γλυκού λιναροσπορέλαιο
1 κ. γλυκού μέλασσα

Είναι εύκολο, στη ουσία χρειάζεσε λίγα συστατικά.:)
Συμβουλέυσε και τον κτηνίατρο σου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οι ποσότητες αυτές πως υπολογίζονται? :confused:
Αναφέραμε πουθενά βάρος, ηλικία, δραστηριότητα σκύλου?
 


liajoe

Well-Known Member
Ανάλογα με το μέγεθος του σκύλου, αυτές είναι ποσότητες για Λαμπραντόρ,
αυξάνουμε κατά 2/3 και άνω για μεγαλύτερα σε μέγεθος.

Θα δείς και το σκύλο άλλωστε, αν του φτάνει ή όχι.:)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ανάλογα με το μέγεθος του σκύλου, αυτές είναι ποσότητες για Λαμπραντόρ,
αυξάνουμε κατά 2/3 και άνω για μεγαλύτερα σε μέγεθος.

Θα δείς και το σκύλο άλλωστε, αν του φτάνει ή όχι.:)
Δεν αναφερεις ομος πουθενα το 2-3% του σωματικου βαρος για ενηλικο σκυλο/ημερισια ποσοτητα- και 5 -10% του σωματικου βαρος σε νεαρο σε αναπτυξη!
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Διαφορετικά?Θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι και θετικό?
Sorry που 'αργησα και ξέφυγε το θέμα εν συντομία, ναι, μπορεί να δουλέψει και εκπαιδευτικά και σε άλλα θέματα συμπεριφοράς, και αποφεύγεις και αεροφαγία. Εχω δεί πολύ ακριβά και σημαντικά σκυλιά που τρώνε μονο από το χέρι ...
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
εχω μια απορια και θα ηθελα την γνωμη σας. καταρχην να σας πω οτι εχω διαβασει ολα τα θεματα περι διατροφης και εχω καταληξει στην ξηρα τροφη ως την καλυτερη μεση λυση. αυτο που απομενει ειναι το ποια. η απορια μου λοιπον ειναι η εξης. ο σκυλος ειναι παμφαγο ζωο και οχι σαρκοφαγο οπως η γατα. ενα αλλο παμφαγο ζωο που γνωριζω και ειναι ο ανθρωπος τρωει καθημερινα ψωμι δηλαδη σιταρι και διαφορα πρωινα τα οποια ειναι συνηθως απο καλαμποκι.και κανεις δεν λεει τον ανθρωπο κοτα επειδη τα τρωει αυτα αλλα αντιθετα λετε για αυτους που δινουν τροφη στα σκυλια τους που περιεχουν αυτα στα συστατικα τους. η διατροφη μας λοιπον περιεχει ενα μερος σιτηρα και δημητριακα. γιατι να μην περιεχει και η διατροφη των σκυλων μας? και φυσικα μιλαω για τροφες που να περιεχουν και αυτα και οχι μονο αυτα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλησπέρα Bars!
Ο σκύλος μπορεί να οριστεί και ως παμφάγος γιατί μπορεί να επιζήσει και με διαιτολόγιο που αποτελείται, εκτός από ζωικά και με φυτικά συστατικά. Παρ’ όλα αυτά, δεν παύει να ανήκει στην τάξη των σαρκοφάγων θηλαστικών. Αυτός είναι και ο λόγος που είναι εξοπλισμένος με δυνατά και κοφτερά δόντια που είναι φτιαγμένα για να σκίζουν και να μασούν κρέας.

Βέβαια η μακροχρόνια επαφή του με τον άνθρωπο είχε ως αποτέλεσμα την προσαρμογή του σε ένα πιο «ποικίλο» διαιτολόγιο. Δεν έπαψε όμως ποτέ να είναι, κατά βάση, ένα σαρκοφάγο ζώο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι, όχι, μην μπερδευόμαστε ... ένα ζώο που μπορεί να ζήσει και βάζει στο διαιτολόγιό του πχ μούρα, είναι ΠΑΜΦΑΓΟ. Δεν υπάρχει ''κατά βάση σαρκοφάγο''

Σχετικά με τις ξηρές τροφές, το ποσοστό και η επεξεργασία - μορφή του κάθε συστατικού είναι που μετράει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οχι, όχι, μην μπερδευόμαστε ... ένα ζώο που μπορεί να ζήσει και βάζει στο διαιτολόγιό του πχ μούρα, είναι ΠΑΜΦΑΓΟ. Δεν υπάρχει ''κατά βάση σαρκοφάγο''
Το γεγονός ότι ο σκύλος «αλλοτριώθηκε» δεν σημαίνει πως ξέκοψε από τις ρίζες του!;)

bars said:
η διατροφη μας λοιπον περιεχει ενα μερος σιτηρα και δημητριακα. γιατι να μην περιεχει και η διατροφη των σκυλων μας?
Οι υδατάνθρακες και συγκεκριμένα το ανεπεξέργαστο άμυλο είναι ιδιαίτερα δύσπεπτο και οι σκύλοι που τρέφονται με δημητριακά υποφέρουν από διάρροια και φούσκωμα γιατί το άμυλο «ζυμώνεται» από τα βακτήρια στο παχύ έντερο.

Επίσης η ενσωμάτωση μεγάλων ποσοτήτων ινών στο διαιτολόγιο του σκύλου μπορεί να μειώσει την ικανότητα απορρόφησης άλλων θρεπτικών ουσιών, ειδικα των μεταλλικών στοιχείων.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981