Μαγειρεύοντας για το σκύλο


Mil4mb3r

Active Member
11 Αυγούστου 2011
31
0
Ηράκλειο- Θεσσαλονίκη
Καταπληκτικό πόστ Kyveli ευχαριστώ πολύ. Σκεφτόμουν στο κουταβάκι μου να μαγειρεύω δυο φορές τη βδομάδα και τις υπόλοιπες να του δίνω ξηρά. Ήταν κατατοπιστηκότατο άρθρο.
Τhanks!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Mil4mb3r αν το κανεις αυτο και το κουταβάκι σου είναι λίγο περίεργο με το φαγητο, την ξηρά μετα το μαγειρευτό πιθανότατα να μη την ακουμπάει καν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Ακριβώς ότι λέει η Αμαλια είναι το ρίσκο αν σε κουτάβι δίνει και ξηρή και μαγειρεμένο εκτός αν έχεις ένα ιδιαίτερα φαγανό κουτάβι που τρώει ότι μπορει να γεμίσει τη κοιλιά του , ότι ότι, τότε και μόνο δεν θα κινδυνεύει να γίνει επιλεκτικό με την ξηρά τροφή. αλλιώς επειδή σίγουρα το μαγειρευτό είναι πιο νόστιμο θα αρχίσουν τα νάζια .
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Ευτυχώς ο δικός μου είναι απίστευτα λαίμαργος και τρώει τα πάντα με απίστευτη όρεξη!! Τι κροκέτα, τι μαγειρεμένο, τι barf, τα εξαφανίζει όλα!! Δεν επειρεάζεται ούτε από την ζέστη ούτε από τίποτα! Πάντα τρώει το φαγητό του, λες και είναι το τελευταίο του γεύμα! Και μετά με κυνηγάει γιατί θέλει και άλλο!!!:eek::grin::grin:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Ευτυχώς ο δικός μου είναι απίστευτα λαίμαργος και τρώει τα πάντα με απίστευτη όρεξη!! Τι κροκέτα, τι μαγειρεμένο, τι barf, τα εξαφανίζει όλα!! Δεν επειρεάζεται ούτε από την ζέστη ούτε από τίποτα! Πάντα τρώει το φαγητό του, λες και είναι το τελευταίο του γεύμα! Και μετά με κυνηγάει γιατί θέλει και άλλο!!!:eek::grin::grin:
Μια απ τα ίδια, αν ποτέ πεινάσουμε δεν ανησυχώ , θα τρώει φακές!
 


Mil4mb3r

Active Member
11 Αυγούστου 2011
31
0
Ηράκλειο- Θεσσαλονίκη
Mil4mb3r αν το κανεις αυτο και το κουταβάκι σου είναι λίγο περίεργο με το φαγητο, την ξηρά μετα το μαγειρευτό πιθανότατα να μη την ακουμπάει καν.
Το σκέφτηκα και εγω αλλά δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Την ξηρά που της δίνω παίζει και να την ονειρεύεται στον ύπνο της τόσο πολύ που της αρέσει. Μάλιστα 1-2 μεσημέρια της είχα δώσει μαγειρευτό (βρασμένο κρέας με λίγο ρυζάκι) και το βραδάκι με περίμενε στο πιατάκι της την ώρα του ταίσματος με ένα βλέμμα σαν να λεγε "ε φιλαράκο, άργησες 3 λεπτά, θα περιμένω πολύ ακόμα; πως το βλέπεις;;" :p:D
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
(Kyveli λατρεύω την υπογραφή σου, και κατάθλιψη να χα θα μου έφτιαχνε το κέφι)
Σωστο! Ρε συ Μυρτω, εχεις δωσει ποτε κοκκαλο στον Ελβις σε κηπο...να δεις αν θα το θαψει ή θα το φαει?
τα περισσοτερα θα το εθαβαν....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Σωστο! Ρε συ Μυρτω, εχεις δωσει ποτε κοκκαλο στον Ελβις σε κηπο...να δεις αν θα το θαψει ή θα το φαει?
τα περισσοτερα θα το εθαβαν....
Ο ελβις σκάβει τρύπες στο χώμα αλλά όχι για να θάψει κόκκαλο αλλά για να ανακαλύψει αυτά που έθαψαν οι άλλοι...Ξέρεις μωρέ οι φυσιολογικοί σκύλοι!!!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ο ελβις σκάβει τρύπες στο χώμα αλλά όχι για να θάψει κόκκαλο αλλά για να ανακαλύψει αυτά που έθαψαν οι άλλοι...Ξέρεις μωρέ οι φυσιολογικοί σκύλοι!!!
δωστου ρε συ ενα κοκκαλο να δουμε τι θα το κανει.....σε κηπο με χωμα...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
δωστου ρε συ ενα κοκκαλο να δουμε τι θα το κανει.....σε κηπο με χωμα...
Δε θα προλαβει ουτε τα σκαλια να κατεβει... το εχω κανει εγω στον Ντιεγκο... ασε που αν προσπαθησεις να τους παρεις κατι απο το στομα θα το καταπιουν οσο μεγαλο και αν ειναι για να μη χασουν το θησαυρο. Οταν παμε στη Λουτσα που ειναι ο σκυλος των γονιων μου ψαχνει τον κηπο μηπως και εχει ξεχασει κανενα θαμενο ο μεγαλος.
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ο ελβις σκάβει τρύπες στο χώμα αλλά όχι για να θάψει κόκκαλο αλλά για να ανακαλύψει αυτά που έθαψαν οι άλλοι...Ξέρεις μωρέ οι φυσιολογικοί σκύλοι!!!
Μπορεί και να εκπλαγείς! Εμείς δώσαμε του Όσκαρ ένα μπιφτέκι μιά φορά που είμαστε σε κήπο με χώμα και πήγε και το έθαψε! Βέβαια ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που το έκανε. Τώρα ότι και να του δώσεις πάει κάτω σχεδόν αμάσητο!:p
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
καλημέρα παιδιά

χτες το βραδυ κάθισα και διάβασα πολλά post για διατροφή και σκέφτομαι εδώ και καιρό να το γυρίσω από ξηρά σε μαγειρευτό με συνδυασμό ξηρά γκάι τον μικρό μπόμπιρα. έχω λοιπόν πολλές απορίες..

σύντομο ιστορικό μας. ημίαιμο boxer+"ρετριεβιερ" πρόβλημα υγείας δυσπλασία ηλικία κιλά 6 μηνών 25 kg. αυτή τη στιγμή τρώμε ακάνα puppy large και παίρνουμε συμπλήρωμα "γλουζαμινης" και "χονδρειτινης" "κανοσαν" (αρνούμαι να δώσω hills jd για μένα είναι μούφα..καλύτερα να τρώει μάη αξιοπρεπή τροφή και να παίρνει συμπληρώματα).

1. να περιμένω να ολοκληρώσει λίγο ακόμα ανάπτυξη η μπορώ να αρχίσω το μαγειρευτό???

2. έχω μπερδευτεί με την ποσότητα αλλου λέει 10% επί του βάρους αλλου πιο λίγο...??

3.επίσης διάβασα ότι δεν κάνει να ανακατεύω ξηρά με μαγειρευτό στο ίδιο γεύμα. δηλ αν ντέινς 2 γεύματα mageiruto και το 3ο ξηρά??? (ο λόγος που θέλω να συνεχίσω την ξηρά είναι καθαρά πρακτικός σε περίπτωση που ντιέ προλάβω να μαγειρέψω λείψω ktlp)

4. την ξηρά να την αλλάξω σε adult η είναι ακόμα νωρίς?? ( ο γιατρός είπε ότι δεν έχει θέμα αλλα θέλω και την δικη σας γνώμη)

και 5. σκεφτόμουνα να δώσω οριτζεν που σε σχέση με ακάνα έχει περισσότερη gloukozaminh και "χονδρειτινι" (υπόψιν θα "σουνεχισω" τα "κανοσαν" πάση θυσία κόστους)...

είμαι σίγουρη ότι θα έχω κι άλλες απορίες σύντομα!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
1.) εγώ θα περίμενα να ολοκληρώσει την ανάπτυξη ώστε οποιαδήποτε λάθη μου να μην του κοστίσουν.
2.)2-3% του βάρους τους για ενήλικο σκύλο.
3.)Δεν το γνωρίζω, δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα άλλο απο το να αποφύγει ο σκύλος την ξηρά επειδή το μαγειρευτό θα του αρέσει σίγουρα περισσότερο.
4.)Εγώ την αλλάζω σε adult τώρα που ο σκύλος μου είναι 7.5 μηνών. Θα σου έλεγα λόγω του προβλήματος δυσπλασίας να την αλλάξεις σε Adult από τώρα.
5.)Μην αλλάξεις σε orijen, μείνε με το την ξηρά που του ταιριάζει.

Μία μόνο παρένθεση. Ξέρω ότι η j/d είναι ακριβή μέχρι αηδίας, χωρίς να υπάρχει ίσως πραγματική αναλογία κόστους/αξίας αλλά θα ήθελα να σου επισημάνω ότι στον μεγάλο σκύλο μου με οστεοαρθροίτιδα όταν της έδινα j/d είχα δει απίστευτα μεγαλύτερα βελτίωση από ότι όταν συνδίασα acana με συμπληρώματα γλυκοζαμίνης/χονδροιτίνης.
Επίσης να σου πω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα συμπληρώματα από τα canosan, όπως synoquin ή canidrox.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
1.) εγώ θα περίμενα να ολοκληρώσει την ανάπτυξη ώστε οποιαδήποτε λάθη μου να μην του κοστίσουν.
2.)2-3% του βάρους τους για ενήλικο σκύλο.
3.)Δεν το γνωρίζω, δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα άλλο απο το να αποφύγει ο σκύλος την ξηρά επειδή το μαγειρευτό θα του αρέσει σίγουρα περισσότερο.
4.)Εγώ την αλλάζω σε adult τώρα που ο σκύλος μου είναι 7.5 μηνών. Θα σου έλεγα λόγω του προβλήματος δυσπλασίας να την αλλάξεις σε Adult από τώρα.
5.)Μην αλλάξεις σε orijen, μείνε με το την ξηρά που του ταιριάζει.

Μία μόνο παρένθεση. Ξέρω ότι η j/d είναι ακριβή μέχρι αηδίας, χωρίς να υπάρχει ίσως πραγματική αναλογία κόστους/αξίας αλλά θα ήθελα να σου επισημάνω ότι στον μεγάλο σκύλο μου με οστεοαρθροίτιδα όταν της έδινα j/d είχα δει απίστευτα μεγαλύτερα βελτίωση από ότι όταν συνδίασα acana με συμπληρώματα γλυκοζαμίνης/χονδροιτίνης.
Επίσης να σου πω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα συμπληρώματα από τα canosan, όπως synoquin ή canidrox.

σε ευχάριστο πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές σου!!! στο επόμενο σακί tah αρχίσω την adult!!!
όσο για τα συμπληρώματα το ψάχνω κι εγώ ακόμα!!! ο μικρός ούτε πονάει ουτέ κουτσαίνει (τουλάχιστον όχι ακόμα!!!)

μια παραπάνω απορία..αφού έχεις δοκιμάσει την jd της hills..ποσο είναι ο σκύλος σου ηλικιακά. κι όταν λες ότι είχες δει βελτίωση τι είδες δηλ???
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
μια παραπάνω απορία..αφού έχεις δοκιμάσει την jd της hills..ποσο είναι ο σκύλος σου ηλικιακά. κι όταν λες ότι είχες δει βελτίωση τι είδες δηλ???
O σκύλος μου εδώ και περίπου 1.5 χρόνια παρουσίασε οστεοαρθροίτιδα. Κουτσαίνει ελαφρά όταν κουράζεται. Της έδωσα την j/d της hills και είδα μεγάλη βελτίωση, χωρίς αντιφλεγμονώδη σταμάτησε να κουτσένει και πήγαινε πολύ καλά. Τώρα πλέον έχω κόψει την j/d και της δίνω acana και χονδροιτινη γλυκοζαμίνη. Καμία σχέση με πριν, όταν κουραστεί-τρέξει , κουτσαίνει και πάλι. Ο ορθοπεδικός που έχουμε μου είπε κάθε 3-4 μήνες να το γυρίζω σε j/d για 3-4 μήνες για να την βοηθάμε. Ο σκύλος μου είναι τώρα 10 ετών.
Και για να μην μπερδευτείς με τις ηλικίες έχω 2 σκύλους :). O ένας 7.5 μηνών και η μεγάλη με το πρόβλημα 10 χρν.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
O σκύλος μου εδώ και περίπου 1.5 χρόνια παρουσίασε οστεοαρθροίτιδα. Κουτσαίνει ελαφρά όταν κουράζεται. Της έδωσα την j/d της hills και είδα μεγάλη βελτίωση, χωρίς αντιφλεγμονώδη σταμάτησε να κουτσένει και πήγαινε πολύ καλά. Τώρα πλέον έχω κόψει την j/d και της δίνω acana και χονδροιτινη γλυκοζαμίνη. Καμία σχέση με πριν, όταν κουραστεί-τρέξει , κουτσαίνει και πάλι. Ο ορθοπεδικός που έχουμε μου είπε κάθε 3-4 μήνες να το γυρίζω σε j/d για 3-4 μήνες για να την βοηθάμε. Ο σκύλος μου είναι τώρα 10 ετών.
Και για να μην μπερδευτείς με τις ηλικίες έχω 2 σκύλους :). O ένας 7.5 μηνών και η μεγάλη με το πρόβλημα 10 χρν.
να σου ζησουν!!! και παλι ευχαριστω για τισ πληροφοριες κι εμεις εχουμε αλλους 4... (μενουν με τουσ δικουσ μου)
ο μεγαλος εχει κι αυτος θεμα... θα κλεισει τα 12 συντομα και το αντιλιφθικαμε αρκετα αργα οταν ηταν ηδη 6-7 μηνων οποτε δεν μπορουμε να κανουμε πολλα γι αυτον αλλα για τον μικρο μου προσπαθω αν βρω το καλυτερο!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Έχω κάποιες απορίες όσον αφορά την ποσότητα του μαγειρευτού που πρέπει να τρώει ο σκύλος ημερησίως..
Πριν λίγο τελείωσα το μαγείρεμα μια κατσαρόλα φαγητό , 1 κοτόπουλο, ρύζι καρότα και κολοκυθάκια.
Υπολόγισα το 3% του βάρους των μοσχαριών μου και του έδωσα ανάλογα 400 γρμ σε Τζιμάκο και Λούση και 600 σε Έλβις. (το μισό του 3% εφόσον είχαν φάει το πρωί μερίδα ξηράς)..Έχω να πω ότι το 3% είναι πάρα πολύ. Οι κοιλιές τους έχουν παραφουσκώσει σαν βαρέλια και έχουν πέσει για ύπνο. Μήπως θα έπρεπε να δίνω το 2% του βάρους τους;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Το 3% του βάρους σε μαγειρεμένου πιστεύω ότι είναι πολύ!
Το κρέας όταν μαγειρεύεται νομίζω ότι χάνει σχεδόν το μισό του βάρος. Δηλαδή, αν ζυγίσεις 100 ωμό κρέας και μετά το βράσεις, μένει σχεδόν 50 γραμμάρια!
Ας πουν και άλλοι που μαγειρεύουν - αλλά μάλλον πρέπει να ζυγίζεις επί ωμού, ή να βρεις την αναλογία.

Διόρθωση: Μόλις διάβασα το άρθρο στην πρώτη σελίδα του νήματος και μιλάει για 2-3% του βάρους. Παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση. Το ότι το βρασμένο/μαγειρεμένο φαγητό χάνει το βάρος του το ξέρω από ανθρώπινη διατροφή. Μου φαίνεται περίεργο εδώ λοιπόν το ποσοστό αυτό - δηλαδή πολύ!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Προφανώς το 3 αναφέρεται σε σκύλους με υψηλή δραστηριότητα, δεν ξέρω. Πάντως 3 δεν τους ξαναδίνω στην πράξη είναι πάρα πολύ. Θα δοκιμάσω 2.