Μαγειρεύοντας για το σκύλο




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Ευχαριστώ κυρίες μου, αυτό θα κάνω. Δεν είναι δυνατόν να χρειάζονται ένα κοτόπουλο για μία από τις δύο μερίδες φαγητού!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Λοιπόν, ψάχνοντας έπεσα σε site bodybuilder-άδων :D οι οποίοι όπως ξέρουμε ζυγίζουν και το γραμμάριο! Από τον ...τρελό διάλογο (βλ. Link παρακάτω) φαίνεται ότι π.χ. 200 γραμμάρια ωμού κρέτος, με το μαγείρεμα (επειδή χάνονται τα υγρά) δίνουν 120 γραμμάρια βραστό κρέας δηλαδή σχεδόν το μισό.
Άρα η αναλογία φαίνεται να είναι 1:2, άρα το 3% της barf σημαίνει περίπου 1,5% σε μαγειρεμένο.

Εδώ το link: Ζύγισμα κρέατος [Αρχείο] - Bodybuilding.gr
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Να ρωτήσω κάτι.
Όταν δίνω μαγειρεμένο φαγητό με λίγη ξηρά μαζί, πόσο συχνά πρέπει να δίνω γιαούρτι. Δίνω πρόβειο, μισό την ημέρα, είναι πολύ;
 


koncha1981

Active Member
1 Απριλίου 2013
31
13
Νίκαια
Λοιπόν, ψάχνοντας έπεσα σε site bodybuilder-άδων :D οι οποίοι όπως ξέρουμε ζυγίζουν και το γραμμάριο! Από τον ...τρελό διάλογο (βλ. Link παρακάτω) φαίνεται ότι π.χ. 200 γραμμάρια ωμού κρέτος, με το μαγείρεμα (επειδή χάνονται τα υγρά) δίνουν 120 γραμμάρια βραστό κρέας δηλαδή σχεδόν το μισό.
Άρα η αναλογία φαίνεται να είναι 1:2, άρα το 3% της barf σημαίνει περίπου 1,5% σε μαγειρεμένο.

Εδώ το link: Ζύγισμα κρέατος [Αρχείο] - Bodybuilding.gr

xaxaxaxa θεός . μην παρασυρθείς μόνο και αρχίσεις να δίνεις στο σκύλο σου πρωτεΐνες κρεατίνης και νιτρικά και πρηστεί σαν αυτούς
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Έστω και με καθυστέρηση σχεδόν 2 ετών, να πω ευχαριστώ στην Μυρτώ για το θαυμάσιο θέμα που άνοιξε τότε και για τον κόπο της να κάτσει να μας μεταφράσει το άρθρο της κας Straus.
Τότε, το είχα διαβάσει και είχα πει από μέσα μου, πολύ ωραίο θέμα και μετά πήγα και πήρα ένα τσουβάλι ξηρά τροφή (από τις "καλύτερες" εννοείται), σίγουρος ότι κάνω το καλύτερο.

Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα λένε...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Έστω και με καθυστέρηση σχεδόν 2 ετών, να πω ευχαριστώ στην Μυρτώ για το θαυμάσιο θέμα που άνοιξε τότε και για τον κόπο της να κάτσει να μας μεταφράσει το άρθρο της κας Straus.
Τότε, το είχα διαβάσει και είχα πει από μέσα μου, πολύ ωραίο θέμα και μετά πήγα και πήρα ένα τσουβάλι ξηρά τροφή (από τις "καλύτερες" εννοείται), σίγουρος ότι κάνω το καλύτερο.

Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα λένε...
Σε ευχαριστώ πολύ Τάκη, τώρα δίνεις barf ;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Σε ευχαριστώ πολύ Τάκη, τώρα δίνεις barf ;
Ναι, barf ειδικών συνθηκών θα έλεγα. Χωρίς κόκαλα, μιας και η υγεία της Bonny δεν μας το επιτρέπει. Ελπίζω, αν όλα πάνε καλά (που θα πάνε, δεν το συζητάω), κάποια στιγμή να φάει και κόκαλα
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Ναι, barf ειδικών συνθηκών θα έλεγα. Χωρίς κόκαλα, μιας και η υγεία της Bonny δεν μας το επιτρέπει. Ελπίζω, αν όλα πάνε καλά (που θα πάνε, δεν το συζητάω), κάποια στιγμή να φάει και κόκαλα
Διαβάζοντας πολλά για barf τελευταία βρήκα και άλλες περιπτώσεις που δεν δίνουν κόκκαλα. Όχι για λόγους υγείας αλλά για τον φόβο να σφινώσει κάποιο κόκκαλο κλπ κλπ.
Πώς είναι αυτή η λύση από θέμα κόστους;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Σε θέματα κόστους της ωμής διατροφής, οι κύριοι παράγοντες είναι τρεις. Από που ψωνίζεις, το ποσοστό του ωμού κρέατος που δίνεις και το βάρος του σκύλου σου.

Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι αγοράζεις κρέατα με κόκαλα και τα πληρώνεις με τα κόκαλα. Ασχέτως αν εσύ ζητάς μετά να στα αφαιρέσουν.

Στη Βαρβάκειο λοιπόν, με την προϋπόθεση που είπα πριν, με μια ποικιλία κρεάτων όπως κοτόπουλο, αρνί, μοσχάρι, πράσινο πατσά, εντόσθια (μοσχαρίσια νεφρά) και κάτι έξτρα κατόπιν συμβουλής της vrmode :cool: το κόστος ανέρχεται σε 3 ευρώ το κιλό.

Σε μια τέτοια διατροφή, σαφώς υπάρχουν και έξτρα συμπληρώματα για να καλύψεις το θρεπτικό κενό των κοκάλων που δεν δίνεις.
Πολυβιταμίνες, έλαια, κλπ

Τα τσόφλια αυγών θεωρώ ότι πάντα θα υπάρχουν διαθέσιμα σε ένα νοικοκυριό... άσε που αν το πεις σε φίλους και γείτονες, κάποια στιγμή δεν ξέρεις τι να τα κάνεις.

Βάλε σε όλα αυτά και κάποια συμπληρώματα όπως τα γιαούρτια, φρούτα, χορταρικά κλπ και κάνε υπολογισμό του κόστους

Θεωρώ ότι είναι αρκετά κοντά σε μια καλή ξηρή τροφή πάντα μιλώντας για Barf χωρίς κόκαλα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Σε ευχαριστώ πολύ Τάκη μου. Εννοούσα περισσότερο ποιό είναι το κόστος όταν δεν δίνουμε κόκκαλα στην barf. Όπως και να έχει νομίζω ότι με την εμπειρία μπορούν να βγουν συμπεράσματα. Και βέβαια η βαρβάκειος μονόδρομος.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Θα το ξαναμελετήσω τελικά..
Γιατί?

Τώρα που το βλέπω έχω μια απορία με τα αυγά. Σίγουρα μπορούμε να τους δώσουμε όσο θέλουμε? Ο κρόκος στον άνθρωπο σε μεγάλη ποσότητα είναι πολύ επιβλαβής στο συκώτι. 2-3 αυγά (με τους κρόκους, ασπράδι όσο θέλουμε) τη βδομάδα είναι το ενδεδειγμένο στον άνθρωπο, όχι παραπάνω. Οι barfers έχουν καμιά ιδέα?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Mπορούν να τρώνε ένα κάθε μέρα χωρίς πρόβλημα. Και μιλάμε για σκυλάκια 10 κιλών. Αλλά κατά την γνώμη μου γιατί να δώσεις τόσα πολλά;
O λόγος που είπα ότι θα το ξαναμελετήσω είναι γιατί νομίζω πως τελικά μπορώ να βρω την ποσότητα κρέατος που χρειάζομαι τον μήνα, γύρω στα 30 κιλά και 60 γραμμάρια με τα ίδια χρήματα που δίνω για την διατροφή τους με ξηρή.
Την μετάβαση θα ήθελα κάποιος να μου πει πως να κάνω. Επίσης διαβάζω ότι πατάτες, ρυζια κλπ δεν χρειάζονται στην διατροφή τους . Είναι μόνο fillers δηλαδή. Αλλά μέχρι και η grain free της acana πατάτα έχει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Πραγματικά διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το ένα αυγό τη μέρα, μου φαίνεται πολύ. Ο μόνος λόγος που θα του δινα παραπάνω από 2-3 τη βδομάδα είναι.. για να βγάλω τα τσόφλια που χρειάζομαι. Ξεμένω εύκολα και δε θέλω να σπάω αυγό και να το πετάω μόνο κ μόνο για τα τσόφλια (γιατί εγώ πάνω από 2 τη βδομάδα δεν θα φάω επ'ουδενί, υπάρχει λόγος που το μαθα κι αυτό για τα πόσα αυγά πρέπει να τρώει ο άνθρωπος - τι 2 τι βδομάδα, ζήτημα αν θα φάω 3 το μήνα).

Όσο για τα πάσης φύσεως fillers (πατάτα, ρύζι, ζυμαρικά) εγώ δίνω όχι απλά χωρίς τύψεις αλλά επιβεβλημένα λίγα κάθε μέρα γιατί όταν δεν έχει τέτοια τα κακά του είναι πολύ μαλακά. Πάντα. Μόνο έτσι στρώνουν. Και βασικά όχι με το ρύζι που δεν του αρέσει κιόλας. Μακαρόνια για σκυλιά ή πατάτα ή κανας ντάκος τα καλύτερα.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.771
Δώσε λίγες ζουμερές λεπτομέρειες. Όπως κιλά σκύλου, ποσότητα μαγειρεμένου/μέρα, ποσότητα κρέατος ή ψαριού ανά ημέρα, και πως έκανες την μετάβαση αν μπορείς.

Γενικά δώσε όσο περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς. Συμπληρώματα όπως φύκια κλπ δίνεις? Από λαδάκια δίνεις τα πάντα? Πώς είναι ο σκύλος, τα κακά του, η ομορφάδα του κλπ κλπ κλπ?
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Protein digestibility

Egg whites 1.00
Muscle meats (chicken, beef, lamb): 0.92
Organ meats (kidney, liver): 0.90
Milk, cheese: 0.89
Fish: 0.78
Rice: 0.72
Oats: 0.66
Wheat: 0.64
Corn: 0.54

Εγώ πάντως δίνω περίπου μέρα παρά μέρα αβγο. Εκτός από προτεΐνη, είναι πολύ καλή πηγή βιταμήνης Β (που είναι καλή για το τρίχωμα).
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Α καλά σώθηκες, ακόμα στο ψάξιμο είμαι, δεν είμαι να με ακούς κιόλας θα σου πω πάντως.

Κιλά είναι στα 21, φαίνεται και στο μάτι και λέει η κτηνίατρος ότι είναι μια χαρά (πριν τα Χριστούγεννα τον ζύγισα με το ζόρι 21 μετά από κολίτιδα αλλά ήταν 22 παλιά και της είπα ότι ήθελα να πάρει ένα κιλό αλλά μου είπε να μην το κάνω γιατί είναι μια χαρά στα κιλά του). Το τρίχωμα γυαλοκοπάει αλλά νομίζω είναι στο σκύλο, πάντα έτσι ήταν και ποτέ δε μύριζε και σκυλίλα αυτός. Τα κακά πάλι... είναι το δράμα μας και αυτό που πασχίζω να φτιάξω. Γενικά συχνότατα μαλακά και αρκετά συχνά βρωμερά. Το γαστρεντερικό του γενικά είναι πάαρα πολύ ευαίσθητο. Φαίνεται σε κάθε γεύμα η επίδραση εκ του αποτελέσματος. Υπάρχουν συγκεκριμένα γεύματα όμως που εμφανέστατα του κάθονται πολύ καλά αλλά δε γίνεται να του δίνω πάντα τα ίδια*. Α, είμαστε και επιρρεπείς στις κολίτιδες.

Πριν περάσω στο μαγειρευτό να σου πω ότι ένα κακό που κάνω είναι που του δίνω κονσέρβα το πρωί πλέον για διάφορους λόγους με ελάχιστα υπολείμματα μαγειρευτου (δες εδώ). Και αυτό το θεωρώ το μόνο "συμπλήρωμα", δεν έχω δώσει ποτέ άλλα. Το κυρίως γεύμα βραδινό πάντα μαγειρευτό.

Ξηρά έφαγε για ελάχιστο διάστημα στη ζωή του γενικά. Ποτέ δε μου καθόταν εμένα καλά να του δίνω ξηρά και ποτέ δεν του κατσε κι αυτού η ξηρά. Δε θυμάμαι πώς έγινε η μετάβαση, μάλλον κατευθείαν μου τέλειωσε μια ξηρά και το γύρισα.

Δίνω λοιπόν γύρω στα 400-500γρ. κρέας τη μέρα, με το μάτι, δεν τα ζυγίζω. Μοσχάρι, γαλοπούλα, κοτόπουλο. Θα πάρω και αρνί τώρα να δοκιμάσω. Χοιρινό ποτέ, είναι κάθετη η κτηνίατρος των γονιών μου ότι δεν κάνει. Ψάρι τρώει σπάνια (βασικά μόνο όταν έρχεται η μανούλα Θεσ/νίκη και μας κάνει γιατί εγώ δεν είμαι του ψαριού και δεν το χω καν κατά νου να ψωνίσω) αλλά το χω σκοπό να προσθέσω περισσότερο στη διατροφή και των δυο μας. Φαίνεται να του κάθεται καλά. Γενικά παρατηρώ ότι ό,τι δεν τρώω εγώ πολύ αμελώ να το πάρω και για αυτόν (αρνί, ψάρι). Μια-δυο φορές το μήνα και αν δεν είναι σε φάση μαλακών κοπράνων παίρνω και εντόσθια και του δίνω λίγα κάθε μέρα με το υπόλοιπο φαϊ.

Η γαλοπούλα του κάθεται πολύ καλύτερα από το κοτόπουλο παρεμπιπτόντως. Το λίπος γενικά δεν το πολυσηκώνει και το κοτόπουλο είναι πιο λιπαρό. Ένα λιπαρό βοδινό κιμά που του πήρα ας πούμε τον ξετίναξα. Αν δω κάτι πολύ λιπαρό αυξάνω τα δημητριακο-υδατανθρακο-αμυλώδη στο ποσοστό. Φαίνεται να το "ρουφάνε".

Πάντα ή θα του βάλω 2-3 χουφτες μακαρόνια για σκυλιά στο φαϊ, ή μια-δυο χούφτες ρύζι ή λίγα κομματάκια πατάτα (γλυκοπατάτα που του δωσε η μαμά μου του άρεσε πολύ και είχε κ καλά αποτελέσματα, αν ξαναβρώ θα ξαναπάρω) ή εκτός μερίδας αν δεν έχω δώσει από αυτά θα του δώσω να μασουλήσει ένα-δυο μικρά ντακάκια που μου πε κ μέλος εδώ ότι κάνουν καλό στον καθαρισμό των δοντιών. Αλλά προσοχή γιατί οι περισσότεροι ντάκοι κυκλοφορούν με ρίγανες και διάφορα μυρωδικά και μια φορά κατά λάθος του δωσα τέτοιο, δεν τον πείραξε πολύ αλλά πολύ βρώμα τα κακά και πολλά τα αέρια. Γενικά η αναλογία για αυτά πάει πάλι με το μάτι όπως είναι το πιάτο του, να καλύπτει τα 2/3 το κρέας και συνοδεία όλα τα άλλα - λιγότερο από 1/3 τα σιτηρό-άμυλα για να χωρέσουν και τα λαχανικά.

Συνήθως του δίνω μαρούλι γιατί τα άλλα λαχανικά του κάθονται λίγο έτσι κι έτσι, καρότο αν του δώσω λίγο αλλά μαζί και μαρούλι είναι οκ, τα κολοκυθάκια μμ έτσι κ έτσι, γενικά δείχνει να του κάθεται όσο πιο πράσινο και φυλλώδες τόσο το καλύτερο. Πασπαλίζω και το τσόφλι πάνω πάλι με το μάτι, αλλά πρέπει να βγαίνει τόσο όσο λέει στις οδηγίες, κανά μισό κουταλάκι. Και λίγο ελαιόλαδο. Θα του παιρνα σολωμέλαιο αλλά δεν το βλέπω μετά από αυτά που διάβασα εδώ για τους σολωμούς. Και το ελαιόλαδο μια χαρά είναι.

*Το βέλτιστο ας πούμε για το γαστρεντερικό του είναι γαλοπούλα (400-500γρ.), μακαρόνια για σκυλιά 2-3 χούφτες, μαρούλι, λαδάκι - και με εντόσθια αυτό είναι σούπερ μειώνοντας την ποσότητα της γαλοπούλας. Και του αρέσει και τρελά.

Αλλά εντάξει, προσπαθώ να του βρω ισορροπίες με όλα τα άλλα και για ποικιλία, δε γίνεται να τρώει συνέχεια αυτό. Το κακό είναι ότι πειραματίζομαι με φόβο ψυχής γιατί λίγο να παρεκκλίνω από αυτά που ξέρω ότι του κάθονται καλά, τσουπ, μαλακά κακά στην καλύτερη ή εώς και κολίτιδα.

Α υ.γ. κολατσιό πρόβειο γιαουρτάκι μες στη μέρα επίσης.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.565
7.000
Protein digestibility

Egg whites 1.00
Muscle meats (chicken, beef, lamb): 0.92
Organ meats (kidney, liver): 0.90
Milk, cheese: 0.89
Fish: 0.78
Rice: 0.72
Oats: 0.66
Wheat: 0.64
Corn: 0.54

Εγώ πάντως δίνω περίπου μέρα παρά μέρα αβγο. Εκτός από προτεΐνη, είναι πολύ καλή πηγή βιταμήνης Β (που είναι καλή για το τρίχωμα).
Egg whites όμως λέει.