Μαστίτιδα- ψευδοκύηση




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αν πιεσεις βασικα τη θυλη της ,θα βγει λιγο υγρο...:(
ρε παιδια μπορει να εξελιχθει σε κατι κακο?
δεν μπορω να τη βλεπω ετσι.:(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι.
Μην πιέζεις ΚΑΘΟΛΟΥ.
Μην δώσεις φάρμακα.
κόψε το φαγητό για 36 ώρες και το νερό για 12, και βγάλτην μεγάλες βόλτες να τρέξει. Σε 3 μέρες θα είναι εντάξει.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
denis,
ειχα κλεισει ραντεβου με κτηνιατρο.δλδ να μην παω?
εγω στο ''τσακ'' ειμαι να κανω αυτο που λες.
δεν εχω ξανασυναντησει κατι τετοιο και ειμαι σε κατασταση πανικου...:(
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
niko, μην πιεζεις καθολου τις θηλες, γιατι ενεργοποιεις το αντανακλαστικο του γαλακτος.. οσο κι αν εχεις περιεγεια εαν σταματησε να εχει γαλα, κρατησου και μην την ακουμπας καθολου εκει γιατι ο οργανισμος δεχεται το ερεθισμα οτι υπαρχει ζητηση και ξεκιναει την προσφορα (ελπιζω να καταλαβες τι εννοω)
για τα σκυλια δεν γνωριζω, στους ανθρωπους ομως εαν δεν εχουν υπερπαραγωγη γαλακτος , αραιωνοντας τους θηλασμους, λιγοστευει το γαλα με φυσικο τροπο και σταματαει οριστικα και οχι με φαρμακα που ειναι επικινδυνα για την υγεια.
πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και σε ολα τα θηλαστικα.
εγω πιστευω πως εαν κανεις αυτα που λεει ο ντενις θα της περασει .
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
niko, μην πιεζεις καθολου τις θηλες, γιατι ενεργοποιεις το αντανακλαστικο του γαλακτος.. οσο κι αν εχεις περιεγεια εαν σταματησε να εχει γαλα, κρατησου και μην την ακουμπας καθολου εκει γιατι ο οργανισμος δεχεται το ερεθισμα οτι υπαρχει ζητηση και ξεκιναει την προσφορα (ελπιζω να καταλαβες τι εννοω)
Nαι καταλαβαινω απολυτα τι λες...ειναι σαν να υπαρχει κουταβι που θηλαζει αρα πρεπει να παραγει κ αλλο γαλα.

Δηλαδη προτεινετε να μην παω καθολου να τη δει ο γιατρος?αν παω και του ζητησω να το αντιμετωπισουμε οπως λετε εσεις?
Σας εμπιστευομαι,αλοιμονο,δεν εχω τη πειρα π εχει πχ ο denis και αλλοι π ασχολουνται για χρονια με σκυλια...απλα εμενα με εχει ''κοψει'' ο φοβος...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω δεν εχω εμπειρια νικο μου απο σκυλια σε αυτα τα θεματα, απλα μου φαινονται απολυτα λογικα και εχουν βαση αυτα που λεει ο ντενις , που σιγουρα τα εχει αντιμετωπισει κι αυτος.
εγω αυτα θα εκανα για δυο μερες, θα της σταματουσα φαγητο και νερο για οσο σου εγραψε, θα μαζευα τα παιχνιδια και τα πατσαβουρια να μην τα βλεπει, θα την απασχολουσα να ξεφυγει εγκεφαλικα , με μεγαλες βολτες -ξεθυμαινει και σωματικα-
και εαν διαπιστωνα οτι σε δυο τρεις μερες , ηταν στην ιδια κατασταση θα πηγαινα κτηνιατρο.. ετσι κι αλλιως δεν νομιζω οτι κινδυνευει για τοσο λιγο σε κατι.
σκεφτομαι δηλαδη με την λογικη οτι αυτη ειναι μια συνηθισμενη κατασταση , φυσικη , απλα εσυ θα κοιταξεις να της προσφερεις τα ερεθισματα που θα την εκαναν εαν ζουσε εξω να την αντιμετωπισει μονη...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παλίοτερα ειχε και η Εσμεραλντα ελαφρια συμτοματα ψευδοκυησης.
Λιγο πρισμενο στιθος- και κυριος σκαψημο φωλιας και αλλαγες χαρακτηρα.

Εγω παντος το αντιμετοπισα με ομοιοπαθητικα!
Απο τοτε δεν ειχε ξανα προβλημα! Εδω και 4 χρονια περιπου.
Της δινω αμεσος μετα απο τον οιστρο ενα συνκεκριμμενο "φαρμακο"- για 2-3 εβδωμαδες περιπου. Χορις ορμονες-χορις παρενεργιες!!
Μονο λιγο πανικος την πιανει, οταν φευγουμε και μενει μονη της και νομιζει οτι γενναει- μαζευει ολα τα πατακια- κουρελουδες-χαλακια για να κανει φωλιες. Αλλα ποτε, οταν ειμαστε και εμεις σπιτι.
Δεν ξανακατεβασε γαλα!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Μονο λιγο πανικος την πιανει, οταν φευγουμε και μενει μονη της και νομιζει οτι γενναει- μαζευει ολα τα πατακια- κουρελουδες-χαλακια για να κανει φωλιες. Αλλα ποτε, οταν ειμαστε και εμεις σπιτι.
!
χαχαχαχαχαχα, δεν καταλαβα βρε φρεντσι, καθε φορα που την αφηνετε μονη, νομιζει οτι της εσπασαν τα νερα? :D:D:D
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
H δικια μου η προβατινα σημερα ξεπριστηκε καπως,βγηκαμε μεγαααααλη βολτα,μαζεψα τα παιχνιδια,μονο δεν εχε ορεξη να φαει...δεν τη ταισα κανονικα ,της εδωσα πολυ λιγο ισα για να μην εχει αδειο στομαχι και αρχισει τις αναγουλες παλι.φαινεται περαστικο ειναι οπως ειπατε κ εσεις...
την επισκεψη στο ντοκτορ θα τη κανουμε παντως...:D

νομιζει οτι της εσπασαν τα νερα?
ααααααχαχαχαχχαααχα!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εσυ μην τυχον και ακουσεις ποτε κατι που λεμε, το εχεις κανει ταμα στην παναγια την σουμελα.
πηγαινε να σου δωσει και χαπια- η ευκολη λυση- να "διαλυθει" η σκυλα..
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και μεις που πήραμε φάρμακα τι καταλάβαμε?Ακόμα βγάζει γάλα,ελάχιστο βέβαια.Πάντως η διάθεση άλλαξε,δεν ξέρω αν οφείλεται στο galastop,αλλά είναι και πάλι μέσα στην τρελή χαρά και έχει τρομερή ενέργεια.
Η εκτροφέας της Μάγιας βέβαια μου έβαλε χέρι που της δώσαμε φάρμακα.Μου είπε πως έπρεπε πρώτα να δοκιμάσω με διακοπή του φαγητού για 2 μέρες και με κομπρέσσες από χυμό λάχανου:eek:,και μετά να πάρει το σκεύασμα.Λάθος μου,έχει δίκιο,αλλά είμαι πολύ των φαρμάκων και φοβήθηκα και.....τέλοσπάντων.Στο μέλλον θα πρέπει να είμαι πιο πολύ υπέρ των φυσικών μεθόδων.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εσυ μην τυχον και ακουσεις ποτε κατι που λεμε, το εχεις κανει ταμα στην παναγια την σουμελα.
πηγαινε να σου δωσει και χαπια- η ευκολη λυση- να "διαλυθει" η σκυλα..
πειραζει π ειμαι φοβιτσιαρης???:rolleyes:
αν ειχα εγω ψευδοκυηση πιστεψε με δεν θα εκανα ετσι!!!(χοχοχοχοχ:D)
Δλδ τ ενδεχομενο να μην δωσει φαρμακα το αποκλειουμε???
οκ,το κανω,κοβω φαι κ κανω αυτο π λετε για 2 μερες.
σιγουρα ομως δεν θα υπαρξει προβλημα???
(ξερω ξερω ξερω....!!!!ειμαι σπαστικο ωρες ωρες!!!!!για μενα πιστεψτε με δεν θα εκανα ετσι!!!!!!:()
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω εαν ειχα αμφιβολιες και φοβομουν οσο εσυ - που αποκλειεται να με φοβιζε αυτη η κατασταση- θα επαιρνα τηλεφωνο τον κτηνιατρο, θα του ελεγα ΑΚΡΙΒΩς την κατασταση που εχω δει στο σκυλι , η θα το πηγαινα εκει και θα ρωτουσα , μετα την εξεταση του γιατρου
"ξερετε, λεω να ακολουθησω την τακτικη αυτη ( που σου περιεγραψαν εδω) για 2-3 μερες, πιστευετε οτι θα βλαψει το σκυλι, η απλως οτι δεν εχω να χασω τιποτα και μπορω να την δοκιμασω?"

ειναι πολυ ομαλοτερο αυτα τα πραγματα να γινονται με φυσικο τροπο και οχι με φαρμακα, τα φαρμακα, επιδρουν μακροπροθεσμα στον οργανισμο, διακοπτουν κατι " βαναυσα" και δεν δινουν το μυνημα στον εγκεφαλο του ζωου και στην φυση του, το μηνυμα που ουσιαστικα το προστατευει και το 'εξοπλιζει" στο μελλον.
το σκυλι ειναι σε μια ηπια κατασταση απο οτι καταλαβα, και με ηπιο τροπο θα το αντιμετωπιζα εγω.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Πως με νιωθεις!!! :D
Αυτο ηθελα να κανω...να παω να τη δει κ να του πω αν γινεται να αποφυγουμε τα φαρμακα και αν θα παθει κατι αν για 2-3 μερες κανω αυτο!
νομιζεις εγω θελω να τη χαπακωσω???και εγω με το ζορι παιρνω φαρμακο...:rolleyes:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Γεια σας!
Σημερα πηγαμε κτηνιατρο...
Μου ειπε να περιμενουμε κ αλλο και να μην δωσουμε καποιο φαρμακο στο σκυλι(ευτυχως πριν προλαβω εγω να λεω αν γινεται να μην δωσουμε φαρμακα ακομα...) και να παρακολουθω αν ξεπριζονται οι θυλες της.Αν δεν και συνεχιζει να φουσκωνει και να παραγει γαλα τοτε θα δωσω το galastop.
Mου προτεινε να κανουμε και τη στειρωση περιπου το Σεπτεμβρη κ απ οτι φαινεται καπως ετσι θα γινει γιατι δεν γινεται να εχουμε κα8ε φορα τα ιδια...
Το οτι εχει να φαει απο τη Τεταρτη το βραδυ δεν ειναι ιδιαιτερα ανυσυχητικο και μ ειπε οτι αν πεινασει να φαει.
Αυτα!:D
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
To oτι δεν εχει ορεξη να φαει μεχρι στιγμης να υποθεσω περιλαμβανεται στη ψευδοκυηση???