Μαστίτιδα- ψευδοκύηση


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
συγνωμη, οταν λες δεν τρωει, εννοεις δεν εχει φαει τιποτα, τεταρτη, πεμπτη, παρασκευη, σαββατο, κυριακη?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εφαγε τη παρασκευη λιγη κονσερβα μιας κ δεν εφαγε μαγειρευτο κ λεω οκ,μπορει να κανει ναζια(δεν ειναι η πρωτη φορα) ,αλλα ειναι θεονυστικη! και εφαγε εχθες παλι λιγη κονσερβα(σχεδον τη μιση απτα 400γρ που περιεχει).Σημερα της εδωσα μαγειρευτο κ δεν το αγγιξε,εβαλα κ λιγο απτο δικο μας φαγητο να τη δελεασω αλλα κ παλι τπτ...εχει ορεξη για παιχνιδι ,και χαρες κανει...:confused:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δηλαδη εφαγε παρασκευη και σαββατο.
οκ, αυριο θα φαει, παρατα την.:rolleyes:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν ξερω αν θεωρειται ''φαγητο'' οκ για 5 μερες τα 400γρ κονσερβα ...και με διπλασια δραστηριοτητα(μεγαλες βολτες,περισοτερο τρεξιμο)...
ειλικρινα...ωρες ωρες λεω δεν γινεται...δεν ειμαι ικανος να εχω σκυλο.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
συγνωμη, αλλα αν εχεις κανει ολες τις εξετασεις και το σκυλι δεν εχει προβλημα υγειας,δεν κανει εμετους, δεν κανει δοιαοιες( γιατι εαν εξακολουθει να τα κανει, πρεπει να κανεις κι αλλες εξετασεις) επισης εχει καλη διαθεση, τρεχει, παιζει, ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΣ να τρωει οσο γουσταρει?
μπορει να ειναι λιτοδιατη.
η καυκασινα που εχω, το ξερεις οτι τρωει την ιδια ποσοτητα με το γκριφον? ( ενα κυπελλο -δοσομετρητη)
δεκα κιλα ο ενας, 60 η αλλη .
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δεν συνεχιζει να εχει τετοια προβληματα...ολα ομαλα.
Δεν ξερω...ισως εγω φταιω για το θεμα του φαγητου.τι ισως δλδ...σιγουρα.
Ναι εχεις δικιο οτι μπορει να ειναι λιτοδιαιτη...Μου κανει εντυπωση ομως!Ισως εχω ιδιαιτερο σκυλι,αλλα απτην στιγμη π οσα σκυλια ξερω ριχνουνε φαγητο του καλου καιρου,με ανυσηχει η δικια μ να μην τρωει κανονικα μια νορμαλ ποσοτητα αλλα να τσιμπαει σαν μυρμιγκι.:-|(ναι εχω εμμονες!!!!!!)
Θα περιμενω...
μωρε λες να μας κανει οικονομια?μιας κ εχουν ερθει δυσκολοι καιροι?
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
το ανεμογκάστρι έχει και τέτοια παρελκόμενα
Να ξέρεις πάντως πως στους ανθρώπους θεωρείται πως ανεμογκάστρι παθαίνουν οι κ@@@@ρες γυναίκες με συνήθως μεγαλύτερη τριχοφυΐα από τις υπόλοιπες :D
Ειδικά στην τριχοφυΐα πέφτουμε μέσα, ετσι δεν είναι;

Αυτό για να νιώσεις λίγο καλύτερα

Στο ζήτημα της διατροφής είναι δεδομένο πως; το σκυλί το έχεις κακομάθει και σου ψήνει το ψάρι στα χείλη. Επιλογή σου ήταν, σε λίγο θα το θρέφεις με χαβιάρι :)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Αυτό για να νιώσεις λίγο καλύτερα
:D

σε λίγο θα το θρέφεις με χαβιάρι
πιο καλα να το σουβλισω!:D
Εδωσα το περιθωριο για επιλογες...το παθημα γινεται μαθημα...προς γνωση και συμμορφωση μου λοιπον για να αποφυγω μελλοντικα λαθη.

Το ανεμογκαστρι δλδ εχει να κανει με το οτι δεν εχει ορεξη...ωραια.θα κοιμηθω ησυχος ...αποψε.
 




kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Μια και εισαι μεσα, και μολις γυρισαμε απο το γιατρο με μολυνση αναμεσα στα δακτυλα και ψευδοκυηση. Βγαζει λιγο διαφανο υγρο και ειπε οταν και εαν γινει λευκο τοτε θα δουμε για galastop. Εσυ τι εξελιξη ειχες τελικα; Κι αν ξερει κανεις αν το φαρμακο αυτο ειναι ανθρωπινο ή κτηνιατρικο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Λοιποοοον...εμεις το αντιμετοπισαμε με μειωση φαγητου,μεγαλες βολτες και υπομονη.

Ο κτηνιατρος ειπε τοτε οτι galastop θα δωσουμε μονο αν δω οτι το υγρο π βγαινει απτις θυλες ειναι κιτρινοπρασινο και σχηματιζει μικρους ογκους.
Η Χιονα ξεπριστηκε τελειως απο μονη της και δεν χρειαστηκε να δωσουμε τελικα.τωρα οι μαστοι της ειναι απολυτα φυσιολογικοι και δεν εχουν ιχνος φουσκωματος.
Το φαρμακο νομιζω οτι μονο σε πετ σοπ το βρισκεις...αν κ δεν ειμαι σιγουρος.:rolleyes:
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Join the club. :D
Έχουμε ψευδοκύηση. Τι παιχνίδι, τι βόλτες, μέχρι το Δίρφυ φτάσαμε,... τίποτα. Γαλά δεν έχει αλλά έχει περάσει ένας μήνας κι ακόμα πρησμένη είναι στις θηλές. Συμφώνησε και ο κτηνίατρος να μη δώσουμε φάρμακα. Συνέστησε κομπρέσες χλυαρές με χμμ με... :rolleyes: δε θυμάμαι, κάτι σα μολυβόνερο μου είπε αλλά ήταν κάτι άλλο, από το φαρμακείο. Πραματάκια δε μαζεύει στη φωλιά της. Κάπου είχα διαβάσει για ομοποιαθητικά. Άμα το βρω θα επανέλθω.

Εντιτ: Εδώ το είχε γράψει η Φρέντσυ.

Πόσα λεπτά είναι το έντιτ; Θυμήθηκα, αλουμινόνερο μου είπε ο κτηνίατρος.
 
Last edited by a moderator:










Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Η καβεργολίνη (Galastop) είναι σήμερα το πιο αποτελεσματικό όπλο κατα της ψευδοκύησης. Μπορεί όμως να προκαλέσει αλλαγές στο χρώμα του τριχώματος ειδικά στα υπόξανθα τριχώματα τα οποία κιτρινίζουν.Άλλο φάρμακο (σε χάπια) είναι αναποτελεσματικό....
Αν και σε μερικές περιπτώσεις η ψευδοκύηση υποχωρεί από μόνη της (όταν η σκύλα δεν ενεργοποιεί μηχανικά τους μαστούς γλύφοντας ή θηλάζοντας), είναι κατάσταση που ΠΡΕΠΕΙ να θεραπεύεται.
Πρώτα απ όλα γιατί εκτός από το γάλα έχουμε αλλαγές στη συμπεριφορά, αλλά και γιατί υπάρχει αυξημένος κίνδυνος εμφάνισης όγκων των μαστών, και αυτό εξαιτίας της μηχανικής διόγκωσης των μαστών που μπορεί να προκαλέσει κυτταρική υποξία (λίγο οξυγόνο στους ιστούς) και τοπική συσσώρευση καρκινογενών προϊόντων που παράγονται από την κατακράτηση του γάλακτος.
Γιαυτό δεν θα πρέπει να αφήνουμε τη σκύλα να διορθώσει το πρόβλημα μόνη της, ούτε να βασιζόμαστε σε διατροφή ή άσκηση. Είναι κρίμα να πεινάει ή να διψάει επειδή έχει γάλα. Λίγο νερό = μικρή παραγωγή γάλακτος.
Ίσως όμως να μην είναι ηθικά αποδεκτό.
Η σκύλα που κάνει ψευδοκύηση, θα ξανακάνει και μετά τον επόμενο οίστρο.
Η στείρωση είναι η καλύτερη λύση.
Προσοχή όμως : η ωοθηκυστερεκτομή πρέπει να γίνεται ΜΟΝΟ όταν ΔΕΝ υπάρχει καθόλου γάλα. Αλλιώς, η αφαίρεση των ωοθηκών μπορεί να παρατείνει την γαλακτοπαραγωγή και να κάνει την κατάσταση πιο δύσκολη στην αντιμετώπισή της.
Η μαστίτιδα απαιτεί διαφορετική αντιμετώπιση. Χρησιμοποιούνται αντιφλεγμονώδη, αντιβιοτικά, και επιθέματα (κομπρέσες) συνήθως κρύα.
ΠΟλλές φορές μόνο η μαστεκτομή δίνει λύση.
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Θα πρεπε να δώσω Galastop παρόλο που δεν έχει κατεβάσει γάλα; Αλλαγή στη συμπεριφορά δεν υπάρχει. Μειωμένη όρεξη μόνο. Στείρωση προβλέπεται σε ένα μήνα.
Οι κομπρέσες σε ποια περίπτωση χρησιμοποιούνται δηλαδή; Μόνο στη μαστίτιδα;

Τα ομοιοπαθητικά τελικά, χρησιμοποιούνται ως πρόληψη. Μετά είναι αργά. :(