Μαστινο ναπολιτανο


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.563
6.997
Από την στιγμή που δεν ξέρουμε ούτε τα mastino αλλα ούτε τον εκτροφέα είναι παράλογο να τον λογοκρίνουμε άμεσα η έμμεσα. Σίγουρα δεν ευθύνεται αυτός, για την σημερινή "ενφανισι" τον mastino.
Ναι μεν δεν θέλω να προσβάλλω κάποιον χωρίς να τον ξέρω προσωπικά και μιλώντας για τη δουλειά του εν αγνοία του, και νομίζω ήμουν αρκετά προσεκτική σε αυτό, αλλά εδώ θα διαφωνήσω. Ακόμα και αν δεν πρόκειται για μεμονωμένη περίπτωση αλλά για γενικό χαρακτηριστικά, κάποιος που εκτρέφει "κατεστραμμένες", όπως τις χαρακτήρισαν κάποιοι συμφουμίτες, φυλές ακόμα κι αν επειδή στα χέρια του πρωτοήρθαν με αυτό το "πρότυπο" δεν είναι άμοιρος ευθυνών για τη συμβολή του στην ύπαρξη τέτοιων σκύλων.
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Sinfono 100%..Εγώ φταίω γιατί δεν το έθεσα σωστά. Σίγουρα ο κάθε εκτροφέας έχει μερίδιο ευθυνών για την εκτροφή τις εκάστοτε φυλήs.


PS. Εγώ δεν ξέρω αν είναι κατεστραμμένη φυλή η όχι.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κατεστραμμενη η μη η εκαστοτε φυλη,
καλος η κακος ο εκτροφεας,
καλα η οχι τα σκυλια του,
νομιζω οτι θα μπορουσε αυτη τη φωτο με την θυλικια (κ τα βυζια στο πατωμα) να την εχει παραλειψει απο το site του......
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν τη παραλείψει από το site θα είναι σαν να "κουκουλώνεται" κάτι... Αλίμονο αν πρέπει να κρύβονται οι θηλυκές την περίοδο του θηλασμού... Απλά, αν αυτό θεωρείται φυσιολογικό για τη φυλή... Κρίμα... (Και ειλικρινά δεν έχω τις γνώσεις να κρίνω αν η φυλή είναι κατεστραμμένη ή όχι)
 


chris1981

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2012
52
1
ιωαννινα
Eammon
(Ισχυει το οτι δεν ειναι αναγνωρισμενα απο την FCI....κ οπως εχετε καταληξει οι περισσοτεροι απο οτι καταλαβα στο συγκεκριμενο θρεντ....μαλλον καλως δεν ειναι στη λιστα της!Αρκετες φυλες καταστραφηκαν απο τοτε που σφραγιστηκαν με το σημα της!
Δυστυχως τα Υπεροχα μαστινο...αυτα τα εκπληκτικα ζωα με τοσες χιλιαδες χρονια ιστοριας πισω τους....εγιναν αυτο που βλεπουμε σημερα ακριβως επειδη αναγνωριστηκαν απο την FCI!)

Iσως το πιο σωστο που εχω ακουσει/διαβασει σε ολο το θεμα...
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω... Ο κόσμος ζητεί μανιωδώς και teacup μαλτεζάκια, γιόρκι κλπ κλπ, αλλά οι σωστοί εκτροφείς αρνούνται πεισματικά οπότε αυτός που ψάχνει κάτι τέτοιο το βρίσκει σε άλλη πηγή. Και σε σωστό εκτροφέα βρίσκεις σωστά δείγματα. Στις άλλες φυλές γιατί να είναι διαφορετικά; Γιατί για τον υπερτυπισμό του μαστίνο να φταίει η ζήτηση κι όχι η μόδα ανάμεσα σε εκτροφείς και κριτές μορφολογιας;

Για παράδειγμα του πως ΔΕΝ επηρεάζεται η μορφολογία εκτροφικών θα φέρω τους γ.π. Αν αναζητά κανείς δείγμα που θα κέρδιζε έκθεση μορφολογίας πριν από πενήντα-εξήντα χρόνια, θα τον παρακάμψουν σε εργασιακές γραμμές... Που σε σημερινή έκθεση δεν θα τα πήγαινε και τόσο καλά... (Αν και πραγματικά θα ήθελα να διαβάσω την κρίση που θα έπαιρνε σε έκθεση μορφολογίας ένας εργασιακός). Δεν είναι λίγοι αυτοί που ζητάνε γερμανικό με μικρότερη κλίση στη ράχη και ταμπεραμέντο πιο ήπιο από του εργασιακού.

Δεν είναι η ζήτηση που κάνει πρωταθλητές μορφολογίας ακόμα και εκτός προτύπου δείγματα σε άλλες φυλές... (που όταν το διάβασα γκρεμίστηκαν πολλά μέσα μου)
Όλοι μας και όλοι τους έχουμε βάλει το χεράκι μας σε όλο αυτό....
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Οσο υπαρχουν ανθρωποι σαν εσενα- δυσκολα θα σταματησει αυτο το εγκλημα.

Αυτο μην το λες σε εμενα φρεντσι γιατι δεν ξερεις ουτε ποιος ειμαι ουτε τι κανω.Εαν πρεπει να θεωρησο τον εαυτο μου συνεργο σε ενα εγγλημα,τοτε απο αυριο οσοι εχετε και εσι μαζι υπερτιπυκα η σκυλια ( λαθη ) καντε τους ευθανασια!! ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΘΕΝ εξαλου εγω εκανα απλα και μονο μια ερωτηση για το τηλ και τελικα κατεληξε σε εντελως ως συνηθως ασχετα σχολεια.ΠΟυ κολανε ολα αυτα που διαβαζω με την αρχικη μου ερωτηση?Απλα να εχουμε να σχολιαζουμε,εχω παρει την απαντηση μου και παρακαλω να κλειση το θεμα.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πολύ εύκολα ξεστομίζεις τη λέξη ευθανασία...:(:mad:

Δεν δικαιολογείται σε ένα φόρουμ διαλόγου για τον σκύλο, έστω και αν διαφωνείς έντονα με κάποιον...
 


fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Πολα δεν δικαιολογουνται αλλα δικαιολογουνται!!!Δεν διαφωνο με καποιον εντονα,απλα απαντω.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Θέλω να πιστεύω, ότι δεν είναι ανόητο να δηλώσω ότι δεν καταλαβαίνω την πρώτη πρόταση της απάντησής σου.

Όσον αφορά στη δεύτερη, αν και διαβάζοντας το προηγούμενο ποστ σου, μου έδωσες διαφορετική εντύπωση, θα δεχτώ αυτό που λες και θα πω ότι έτσι γίνεται περισσότερο αδικαιολόγητη η αναφορά σου στην ευθανασία από τη στιγμή που τελούσες εν πλήρει ψυχραιμία και απλώς απάντησες σε μία διαφορετική άποψη...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Επειδή πολύς λόγος γίνεται για την υγεία όποιος έχει χρόνο και ξέρει κάποια αγγλικά ας δει και αυτά.

http://www.thekennelclub.org.uk/download/12812/doghealthgroupannualreport2011.pdf
Individual Breed Results for Purebred Dog Health Survey - The Kennel Club

Το δεύτερο λινκ έχει στατιστικά για κάθε φυλή είναι από έρευνα που έγινε το 2004 νομίζω.

Πάντως αν πήγαινα για Μαστίφ Θιβετιανό θα έπαιρνα από τις ποιο υγιείς μεγαλόσωμες φυλές.

Υ.Γ. Πάντως αν μιλούσαν οι αριθμοί κάποιες φυλές το φωνάζουν είναι κοντά στον τερματισμό.
 
Last edited:


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Η αλήθεια είναι οτι στην παλιά του σελίδα έχει και mastino που είναι αρκετά καλά (πολύ καλύτερα απο αυτά που έχουν κάνει σήμερα) και θα μπορούσαν να βελτιώσουν την εικόνα του σημερινού mastino.
Δεν ξέρουμε αν οι φωτογραφίες τα δείχνουν έτσι.
Genarino
Zeus
Quadrato
Αυτό το mastino όμως θέλει, ο μελλοντικός ιδιοκτήτης;
Δεν νομίζω.
Αν ήθελε αυτό, δεν θα είχαμε το mastino του σήμερα.

Κρίμα..
 
Last edited:


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
κριμα παντως γιατι απο την λιστα προκυπτει οτι τελικα οι περισοτερες ρατσες καταληγουν ή σε καρκινο ή σε καρδια ,
πολυ λιγες ρατσες εχουν σαν αιτια θανατου την προχωριμενη ηλικια...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οσο υπαρχουν ανθρωποι σαν εσενα- δυσκολα θα σταματησει αυτο το εγκλημα.

Αυτο μην το λες σε εμενα φρεντσι γιατι δεν ξερεις ουτε ποιος ειμαι ουτε τι κανω.Εαν πρεπει να θεωρησο τον εαυτο μου συνεργο σε ενα εγγλημα,τοτε απο αυριο οσοι εχετε και εσι μαζι υπερτιπυκα η σκυλια ( λαθη ) καντε τους ευθανασια!! ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΘΕΝ εξαλου εγω εκανα απλα και μονο μια ερωτηση για το τηλ και τελικα κατεληξε σε εντελως ως συνηθως ασχετα σχολεια.ΠΟυ κολανε ολα αυτα που διαβαζω με την αρχικη μου ερωτηση?Απλα να εχουμε να σχολιαζουμε,εχω παρει την απαντηση μου και παρακαλω να κλειση το θεμα.
Το να μας προτυνεις να κανουμε ευθανασια στα σκυλια μας που κολλαει?

Εσυ δεν εγραψες, οτι το ξερεις οτι τα σκυλια αυτα εχουν τεραστια προβληματα υγειας- αλλα δεν τα λυπασαι και παρολα αυτα, σαρεσουν και θα παρεις. Αδιαφοροντας οτι θα εχεις στο πλαι σου ενα σκυλι που εχει μεγαλες πιθανοτητες να υποφερει μονο και μονο επειδη ειναι υπερτυπικο.

Εαν συμφωνεις με τα εγγληματα που γινονται σε αυτες της φυλες- και τα υποστειρηζεις καιολας παιρνοντας τετοιον σκυλο- δεν συμμετεχεις και εσυ? Εκει δεν χρειαζεται να σε ξερω.
Και εαν δεν εισαι δηθεν τοτε- τι εισαι?

Ναι, και εγω εχω σκυλια υπερτυπικης και "αρρωστης" πια φυλης ( εδω και 13 χρονια) με πολλα προβληματα υγειας.
Τα εχω , τα λατρευω και ποναω και υποφερω μαζι τους- αλλα οσο και να μας αρεσουν και τα αγαπαμε, πολλοι απο μας μαθαμε και ΔΕΝ θα ξαναπαρουμε γαλλικα ( η οτιδηποτε αλλο τοσο πολυ "σακατεμενο").
Εγω πολυ δυσκολα θα φανταστω τον εαυτο μου με αλλον σκυλο στο πλαι μου. Αλλα δεν θα συμβαλλω ξανα, να υποφερει ενα ζωω- και εγω μαζι του, οσο και θα μου λειψει αυτη η μοναδικη παρεα!
 




fandasia

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2012
158
0
Επειδη ξερω πολυ καλυτερα τον εαυτο μου και αναφερομε στους (ψυχολογους) μου,εαν δειτε την αρχικη μου ερωτηση με της απαντησης δεν εχουν καμια απολυτος σχεση.Αλλο ρωτησα αλλα απαντησατε απαντησα απαντησατε απαντησα και ουτε καθε εξης.Θα μπορουσαμε να κανουμε συζητηση για μερες.....ετσι.
Επεισης ειπα αλλα το αγνοησατε οτι τα περισσοτερα σκυλια σημερα εχουν τεραστια προβληματα υγειας και ομως τα αγοραζεται και εσεις,γιατι λοιπον με κατακρηνετε συνεργοι μου στο εγκλημα μας?
Εγω δεν ειπα οτι δεν συμετεχω και εγω,αλλα δεν ειμουν εγω που ανοιξα αυτην την συζητηση,εγω μια ερωτηση εκανα για ενα τηλεφωνο και οταν ι δεν λεω οτι δεν ειμαι ΔΗΘΕΝ επειδη ερμηνευεται ετσι οπως θελεται εσεις,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩΧΟΣ ΤΕΤΟΙΟΝ ΣΚΥΛΩΝ κατι που κανατε εσεις,ο πρωτος που αναφερθηκε για αρωστειες ηταν ο silent και απο εκει και περα αρχησαν τα παρατραγουδοασχετα.Τηλεφωνο ζητησα και καταληξαμε σε 80 απαντησεις...αιντε
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
...αιντε
76 για την ακρίβεια μαζί με τα πόστς σου.
Και γιατί δεν θα έπρεπε να είναι τόσα? Ε...άμα δεν έχουμε τηλέφωνο δεν θα δώσουμε, αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει και η κουβέντα !