Μαστινο ναπολιτανο


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
και τελικα ενα που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι καπιοι στον πλανητη εχουν τα βιβλια με τα προτυπα της φυλης εχουν μαλιστα και ολοκληρο κτηριο για να στεγαζουν την βλακεια που τους δερνει.....επιτρεπουν τον υπερτυπισμο για λογους θνησιμοτητας....die sooner-buy quicker..

οταν ενας παγκοσμιος οργανισμος τετοιου βεληνεκους κανει τα στραβα ματια και τα εχει κανει ολα μαγαζι τι κανεις?
σε λιγο δεν θα μπορει να διορθωθει αυτο με τα μαστινο,τα γαλλικα,τα γερμανικα,και αλλες πολλες φυλες.

κενη σκεψη .
τελικα καταστρεφουμε οτι καταπιανομαστε.
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Bandog σήμαινε κάποτε σκύλος με ειδικά καθήκοντα φύλαξης. Μεγάλη ιστορία, όποιος θέλει τη βρίσκει εύκολα στο internet... Βandog σήμερα σημαίνει ημίαιμο (διασταύρωση mastino με pitbull -επίσης μη αναγνωρισμένη από τον FCI φυλή- ή δεν ξέω με τί άλλο), και είναι η τελευταία μόδα στους σκύλους.... ¨Όταν και αν ποτέ αναγνωριστούν τα bandogs ως ξεχωριστή φυλή το ξανασυζητάμε το θεμα...
Bandog ηταν ο σκυλος κυνηγος μεγαλου θηραματος και επειτα εγινε σκυλος φυλαξης!Αυτο που ανεφερε πριν ο Ρικος ηταν πιο σωστο!Δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση το μαστινο ή το πιτμπουλ!Επισης μπαντογκ ετυμολογικα σημαινει "αλυσοδεμενος ή απαγορευμενος σκυλος"....οχι ημιαιμος!Ισχυει το οτι δεν ειναι αναγνωρισμενα απο την FCI....κ οπως εχετε καταληξει οι περισσοτεροι απο οτι καταλαβα στο συγκεκριμενο θρεντ....μαλλον καλως δεν ειναι στη λιστα της!Αρκετες φυλες καταστραφηκαν απο τοτε που σφραγιστηκαν με το σημα της!
Δυστυχως τα Υπεροχα μαστινο...αυτα τα εκπληκτικα ζωα με τοσες χιλιαδες χρονια ιστοριας πισω τους....εγιναν αυτο που βλεπουμε σημερα ακριβως επειδη αναγνωριστηκαν απο την FCI!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...μπαντογκ ετυμολογικα σημαινει "αλυσοδεμενος ή απαγορευμενος σκυλος"...
Πάντα εύστοχος ο Eammon... ειδικά στα δικά του "χωράφια"!:)

"Banned dog" = αλυσσοδεμένος σκύλος, περιορισμένος σκύλος = "μαντρόσκυλο"...:cool:
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αυτο ακριβως ενοω μαρεκο,απο την μια λεμε για μια φυλη και την καταντια της και απο την αλη συνησφερουμε με το να την αγοραζουμε.Τουλαχιστον εγω λατρευο τα μαστινο,σεβομαι την φυλη και της συγχρονες ιδιαιτεροτητες της δεν κατακρινω,δεν λυπαμαι,δεν ειμαι αυτος που θα στηθω απο εξω απο ενα εκροφειο με πλακατ που να λεει ΣΤΟΠ Η ΕΚΤΡΟΦΗ!! γιατι ακομα και αν το κανω τιποτε δεν θα γινει...



Εγω ΛΑΤΡΕΥΩ τα γαλλικα- ασχολουμαι εδω και 13 χρονια πααρα πολυ με αυτην την φυλη- ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΑΛΛΩ ΣΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ που γινεται στην αγαπημενη μου φυλη!
Και μονο με το να μην ξαναπαρω ποτε γαλλικο- και να ενημεροσω οσους ενδιαφερονται για αυτα τα αξιολατρευτα σκυλια για τα τεραστια προβληματα που εχει η φυλη ( που εγω κατα καποιο τροπο μαλλον τυχερη ειμαι ακομα και τα δικα μου δεν εχουν τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβληματα που εχουν αλλα).
Ουτε εμεις δεν θα στηθουμε με πλακατ εξω απο εκτροφεια. ΑΛΛΑ οταν με ρωτανε πια για την φυλη- τους λεεω στα ισα τι τους περιμενει, παιρνοντας εναν τετοιο σκυλο!

Δεν γινεται να εισαι ζωωφιλος/κυνοφιλος και να ξερεις πολυ καλα τι προβλημα κουβαλαει μια φυλη και παρολα αυτα να πας να παρεις ακριβος τετοιον σκυλο- που δεν μπορει να ανασανει, που δεν μπορει να περπατησει ουτε εναν γυρο στο τετραγονο, που δεν βλεπει και παθαινει φλεγμονες απο την υπερβολικη ζαρα, που εχει παραμορφωμενο σκελετο, που δεν μπορει να τρεξει και να παιξει σαν "κανονικος" σκυλος.

Ναι, και εγω εγω παρει τετοιο σκυλο- τον πρωτο πριν απο 13 χρονια- τοτε η φυλη ηταν πιο σπανια- αλλα και πιο υγεις ακομα. Οταν ξαναπηρα ( απο "καλο εκτροφειο" που ηξερα πολυ καλα το Background των γεννητορων) ηταν χειροτερα τα πραγματα, αλλα οπος ειπα, εγω ειμαι σχετικα τυχερη, ισως επειδη ο εκτροφεας ηξερε τι εκανε.
Τωρα πλεον και να ξερουν- δεν υπαρχουν πια γραμμες που δεν εχουν προβληματα. Μπορει ατομικα τα σκυλια ( οι γεννητορες) να φανουν υγειες- αλλα ειναι και τα αδελφια του? Τι κουβαλανε στα γονιδια τους? Επειδη εγιναν πολλα χρονια πολλα λαθη, οι ζημιες ειναι μαλλον ανεπανορθοτες πια!
Αλλα και σε αρκετους εκτροφεις δεν τους νοιαζει καιολας! Αυτο που λεει ο Αυγερης ειναι πολυ σωστο- οσο πιο γρυγορα πεθαινει ο σκυλος, τοσο πιο γρυγορα θα ξαναπαρει αλλο ο λατρης της φυλης.

Μονο- εαν ολοι σταματουσαν να παρουν αυτες της προβληματικες φυλες θα αλλαξουν οι εκτροφεις ( και μαζι με αυτους και οι κριτες )λιγο το σκεπτικο τους και προσπαθουν να κανουν καλυτερη δουλεια. Αν και νομιζω οτι για πολλες φυλες ειναι ηδη αργα.


Οσο υπαρχουν ανθρωποι σαν εσενα- δυσκολα θα σταματησει αυτο το εγκλημα.

Το ειχα γραψει και ξανα : ΕΓΩ πλεων ελπιζω να απαγορευτει η εκτροφη τετοιον σκυλων, βαση του νομου για την προστασια ζωων- που απαγορευει την εκτροφη ζωων οταν φερουν χαρακτηρηστικα που μπορει να τους προκαλουν πονο και τους κανει να υποφερουν, δεν τους επιτρεπει μια φυσιολογηκη ζωη και αναπαραγογη!
Στην Γερμανια, Αυστρια, Ελβετια συζητιεται πολυ τα τελευταια χρονια ( βλεπε Qualzuchtgesetz, Qualzuchverbot)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Frenchiefan συμφωνω απολυτα με οτι εγραψες.

Αυτές οι νοοτροπίες, μας έχουν φτάσει στον πάτο.
ΑΚΡΙΒΩΣ.

"Banned dog" = αλυσσοδεμένος σκύλος, περιορισμένος σκύλος = "μαντρόσκυλο"...:cool:
Μαλλον απο τη λεξη Bound (δεμενος) προερχεται το ονομα ετσι οπως τα λετε. Το banned εχει την εννοια του απαγορευμενου.

Η FFI που ειναι η αντιστοιχη της FCI για τις καθαροιαμες φυλες γατων αρνειται να αναγνωρισει την αμερικανικη φυλη γατας Munchkin με τα πολυ κοντα ποδια. Δεν θεωρει φυσιολογικη μια γατα που δεν μπορει να πηδηξει και να σκαρφαλωσει. Πιστευω οτι οι γατοφιλοι ισως βαδιζουν λιγο σωστοτερα ως προς τις καθαροαιμες φυλες, με πολλα λαθη κι εκει ισως αλλα τουλαχιστον πατουν φρενο σε καποιες περιπτωσεις.

Θεωρω οτι η ηθικη οταν προκειται για την υγεια ενος ζωου προεχει περα απο καθε χαρακτηριστικο ή ιδιαιτεροτητες οπως αναφερθηκε απο το μελος που ανοιξε το θεμα- εντεχνα αποποιουμενος τις οποιες ενοχες ή ενδοιασμους- για να μπορει καποιος να θεωρει τον εαυτο του οτι αγαπα ενα ζωο, καθαροαιμο ή μη.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Bandog ηταν ο σκυλος κυνηγος μεγαλου θηραματος και επειτα εγινε σκυλος φυλαξης!Αυτο που ανεφερε πριν ο Ρικος ηταν πιο σωστο!Δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση το μαστινο ή το πιτμπουλ!Επισης μπαντογκ ετυμολογικα σημαινει "αλυσοδεμενος ή απαγορευμενος σκυλος"....οχι ημιαιμος!Ισχυει το οτι δεν ειναι αναγνωρισμενα απο την FCI....κ οπως εχετε καταληξει οι περισσοτεροι απο οτι καταλαβα στο συγκεκριμενο θρεντ....μαλλον καλως δεν ειναι στη λιστα της!Αρκετες φυλες καταστραφηκαν απο τοτε που σφραγιστηκαν με το σημα της!
Δυστυχως τα Υπεροχα μαστινο...αυτα τα εκπληκτικα ζωα με τοσες χιλιαδες χρονια ιστοριας πισω τους....εγιναν αυτο που βλεπουμε σημερα ακριβως επειδη αναγνωριστηκαν απο την FCI!
Μάλλον παρεξήγησες αυτό που γράφω. Δεν εννοούσα τη σημασία από την αγγλική γλώσσα στην ελληνική (banned=απαγορευμένος)αλλά αυτό που στις μέρες μας βλέπουμε, συναντάμε, εννοούμε όταν αναφερόμαστε στα bandogs. Και αυτό δεν είναι τίποτε περισσότερο από σκυλιά που προέρχονται από διασταύρωση δύο διαφορετικών φυλών. (μαστίνο, μπουλε τεριε, πιτ μπουλ κλπ κλπ.

Τις αναγνωρισμένες καθαρόαιμες ράτσες όλοι εμείς τις έχουμε καταντήσει έτσι... με το να ψάχνουμε και να αγοράζουμε σκυλιά υπερτυπικά. Τα τελευταία δυο χρόνια ψαχνόμουν για μαστίνο, μήπως βρω κάπου, κάτι να με καλύπτει.... Δεν κατέληξα πουθενά... Γιατί όλα ήταν μια από τα ίδια.... δυστυχώς...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Δεν το πιστεύω αυτό που είδα... Αυτή η φώτο δεν είναι απλά εμετική, είναι η απαθανάτιση ενός έγκληματος... Ούτε καν σα μαστοί αγελάδας, κατά πολύ μεγαλύτεροι...
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Δεν το πιστεύω αυτό που είδα... Αυτή η φώτο δεν είναι απλά εμετική, είναι η απαθανάτιση ενός έγκληματος... Ούτε καν σα μαστοί αγελάδας, κατά πολύ μεγαλύτεροι...
Και οταν πρωτοειδα αυτη την φωτο νομιζα οτι αν ελεγα κατι θα με λεγανε ολοι οτι ειναι φυσιολογικο. Παλι καλα που το βλεπετε κι εσεις παιδια...Δεν υπαρχει αυτη η εικονα, εχω ανατριχιασει απο την φρικη. Μην πω για τα ματια που εχουν χαθει... :|
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
...

Τις αναγνωρισμένες καθαρόαιμες ράτσες όλοι εμείς τις έχουμε καταντήσει έτσι... με το να ψάχνουμε και να αγοράζουμε σκυλιά υπερτυπικά...
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω... Ο κόσμος ζητεί μανιωδώς και teacup μαλτεζάκια, γιόρκι κλπ κλπ, αλλά οι σωστοί εκτροφείς αρνούνται πεισματικά οπότε αυτός που ψάχνει κάτι τέτοιο το βρίσκει σε άλλη πηγή. Και σε σωστό εκτροφέα βρίσκεις σωστά δείγματα. Στις άλλες φυλές γιατί να είναι διαφορετικά; Γιατί για τον υπερτυπισμό του μαστίνο να φταίει η ζήτηση κι όχι η μόδα ανάμεσα σε εκτροφείς και κριτές μορφολογιας;

Για παράδειγμα του πως ΔΕΝ επηρεάζεται η μορφολογία εκτροφικών θα φέρω τους γ.π. Αν αναζητά κανείς δείγμα που θα κέρδιζε έκθεση μορφολογίας πριν από πενήντα-εξήντα χρόνια, θα τον παρακάμψουν σε εργασιακές γραμμές... Που σε σημερινή έκθεση δεν θα τα πήγαινε και τόσο καλά... (Αν και πραγματικά θα ήθελα να διαβάσω την κρίση που θα έπαιρνε σε έκθεση μορφολογίας ένας εργασιακός). Δεν είναι λίγοι αυτοί που ζητάνε γερμανικό με μικρότερη κλίση στη ράχη και ταμπεραμέντο πιο ήπιο από του εργασιακού.

Δεν είναι η ζήτηση που κάνει πρωταθλητές μορφολογίας ακόμα και εκτός προτύπου δείγματα σε άλλες φυλές... (που όταν το διάβασα γκρεμίστηκαν πολλά μέσα μου)
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
δυστυχως ολα αυτα τα χρονια εχουμε πολλα παραδειγματα απο φυλες που εχουν γινει "μοδα" και εχουν καταστραφει...
φυσικα και δεν φταινε μονο οι εκτροφεις ,το πιο πολυ μεριδιο ευθυνης το εχουμε ολοι εμεις με τα παραξενα και υπερτυπικα γουστα μας.
εμεις τους οδηγουμε προς τα εκει και αυτοι "ασυνειδητοι εκτροφεις" το εκμεταλευονται!!!

ευτυχως τα bandog δεν θεωρω πως κινδυνευουν απο τον ιο "μοδα",
ουτε θα γινει αν δεν μπουν στην FCI...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο Σωστός και Ηθικός Εκτροφέας δεν επηρεάζεται από τη ζήτηση, καθώς κάνει γέννα για το καλό της φυλής κι όχι για τα χρήματα... Αυτό έχω καταλάβει, που είμαι λάθος;

Το παραπάνω ποστ το έγραψα έχοντας και αυτή τη φράση υπόψιν μου...
 
Last edited:


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
ενταξει και αυτος πρεπει καπως να ζησει,
σαφως και ολα ξεκινανε απο την αγαπη για την ρατσα αλλα παντα υπαρχει και το κερδος .
και φυσικα οι σωστοι εκτροφεις δεν επηρεαζονται απο τις τασεις γιαυτο αλλωστε εχουμε ακομα σωστες και υγιεις ρατσες .
οπως εγραψα και πιο πανω οι ασυνειδητοι κανουν ολη την ζημια και δυστυχως αυτοι ειναι πολυ πια....
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Να ρωτήσω κάτι??


Πόσοι από εσάς έχετε δει mastino μετά την γεννα??


Όταν η σκύλα κατεβάσει gala ας πούμε για 12 κουτάβια mastino ξέρετε πως είναι οι μαστοί???


Πόσοι έχετε εμπειρία από mastino????

Διαβάσω διαφορα κούτα πράγματα χωρίς ο άλλος να έχει την παραμικρή ιδέα για mastino και παρόλα αυτά έχει βγάλει το φτυάρι και σκάβει....


Εγώ δεν έχω ιδέα από mastino και "γιαυτο" δεν μιλάω...


Και κάτι τελευταίο. Τον εκτροφέα τον ξέρετε προσωπικά για να μιλάτε για πράξη εγκλήματος????

Εγώ δεν τον ξέρω καθόλου και δεν θέλω να μιλάω για άτομα που δεν ξέρω....
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Αν είναι να μάθω για τα μαστίνο και να θεωρώ αυτές τις εικόνες όμορφες ή έστω φυσιολογικές...τότε προτιμώ να μείνω στα σκοτάδια μου :rolleyes:

Δεν είπε κανείς τίποτε για τον εκτροφέα ως προσωπικότητα, για να χρειάζεται να τον έχει γνωρίσει από κοντά για να έχει άποψη. Τις φωτογραφίες των σκυλιών που έχει ανεβάσει στο site του σχολιάζουμε. Γι`αυτό δεν τις έχει εκεί? Για να βλέπει ο κόσμος τη δουλειά του?
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Το παράλογο πιο είναι στην φωτό??? Το ότι δεν σου αρέσει είναι δεκτό...Τι έκανε ο εκτροφέας στο zoo και δεν είναι σωστό, όμορφο η οτιδήποτε άλλο??? Και ξανά λέω. Όταν έχεις ένα zoo 80+ κιλά με 10 κουτάβια, έχετε σκεφτεί τι gala κατεβάσει????

Το σίγουρο είναι ότι δεν έπιασε τους μαστούς ο εκτροφέας να τους τραβάει προς τα κάτω για να φαίνονται έτσι....
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
Να ρωτήσω κάτι??


Πόσοι από εσάς έχετε δει mastino μετά την γεννα??


Όταν η σκύλα κατεβάσει gala ας πούμε για 12 κουτάβια mastino ξέρετε πως είναι οι μαστοί???


Πόσοι έχετε εμπειρία από mastino????

Διαβάσω διαφορα κούτα πράγματα χωρίς ο άλλος να έχει την παραμικρή ιδέα για mastino και παρόλα αυτά έχει βγάλει το φτυάρι και σκάβει....


Εγώ δεν έχω ιδέα από mastino και "γιαυτο" δεν μιλάω...


Και κάτι τελευταίο. Τον εκτροφέα τον ξέρετε προσωπικά για να μιλάτε για πράξη εγκλήματος????

Εγώ δεν τον ξέρω καθόλου και δεν θέλω να μιλάω για άτομα που δεν ξέρω....

εχω δει ντογκ ντε μπορντο μετα απο γεννα και οι μαστοι δεν εχουν σχεση.
χρειαζεται να εχεις εμπειρια απο μια φυλη για να δεις πως εχει καταντησει στο περασμα των χρονων ??
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Eπειδή εγώ το είπα, ακριβώς επειδή δε γνωρίζω ούτε τον εκτροφέα ούτε τη φυλή, το "εγκληματικό" δεν στοχεύει απαραίτητα τον συγκεκριμένο εκτροφέα καθώς δεν ξέρω τι μπορεί να φέρει μια σκύλα σε αυτή την κατάσταση. Μπορεί να αφορά στο πόσες γέννες έχει βάλει ο εκτροφέας τη συγκεκριμένη σκύλα, μπορεί να είναι χαρακτηριστικό που άπτεται ολόκληρης της φυλής, μπορεί να είναι και συνδυασμός των δύο. Παρόλα αυτά η εικόνα μιας σκύλας όπου οι μαστοί είναι τόσο μεγάλοι και έχουν τόσο βάρος που είναι σα να κουβαλάει ένα ακόμα (ενήλικο) σκυλί κάτω της, έστω και είναι γεμάτοι γάλα στην προκειμένη φώτο, σερνόμενοι δε στο πάτωμα, και με κλειστά μάτια, συγνώμη αλλά δεν το βλέπω ως εικόνα "φυσιολογικού" ζωντανού.

Πάντως εμπιστεύομαι το τι τα μάτια μου μου δείχνουν ως φρικιαστικό πέραν αμφιβολίας. Άλλωστε για αυτό μας έδωσε και η φύση την ικανότητα να βλέπουμε κάτι ως "φρικιαστικό" - "εγκληματικό". Για να αναγνωρίζουμε πώς κάτι το οποίο παρεκκλίνει εξαιρετικά από τη γενική νόρμα κατά πάσα πιθανότητα υποδεικνύει δυσλειτουργία, είτε αυτή η δυσλειτουργία είναι αρρώστια, ατύχημα, ή εκτροπή των ισορροπιών της φύσης.

Τώρα αν έρθει να μας πει ένας γνώστης της φυλής ότι αυτό ειναι φυσιολογικό στα μαστίνο τότε η παρέκκλιση έγκειται στη φυλή γενικότερα. Που από ότι βλέπω στα προηγούμενα ποστ κι αυτή στη σημερινή της μορφή σε σχέση με την απαρχή της, δημιουργηματάκι αυτών των "υπέροχων" πλασμάτων που βιάζουν καθημερινά τη φύση είναι. Ιός είμαστε...

Ή αλλιώς θα μπορούσα να πω πώς με κάλυψε απόλυτα η Lara_kouklara. Αλλά είπα να το επεκτείνω.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
ενταξει και αυτος πρεπει καπως να ζησει,
σαφως και ολα ξεκινανε απο την αγαπη για την ρατσα αλλα παντα υπαρχει και το κερδος .
και φυσικα οι σωστοι εκτροφεις δεν επηρεαζονται απο τις τασεις γιαυτο αλλωστε εχουμε ακομα σωστες και υγιεις ρατσες .
οπως εγραψα και πιο πανω οι ασυνειδητοι κανουν ολη την ζημια και δυστυχως αυτοι ειναι πολυ πια....
To πως θα ζήσει, δικό του καπέλο, και δεν αφορά την προσφορά και τη ζήτηση, αλλιως να δικαιώσουμε και τον παπιμιλλά! Για να ζήσει, κι ο παπιμιλλάς, κάνει τις σκυλες κουταβομηχανες. Νομίζω οτι αυτό λοιπόν δεν στέκει...

Για το κέρδος... Τελικά υπάρχει ή δεν υπάρχει? Αν υπάρχει να μη λέμε σα γραφικοί "η σωστή εκτροφη δεν εχει κέροδς κι είναι χόμπι και μεράκι κι ο μερακλής ο εκτροφέας μπαίνει και μέσα οικονομικα" κι άλλα τετοια χαριτωμενα και ρομαντικά (που ελπίζω και θέλω να ισχύουν). Αν δεν υπάρχει, τότε μη λέμε ότι φταίει ο αγοραστης και η ζήτηση για υπερτυπισμο...

kavasilo δεν κρίνω τον εκτροφέα, δεν τον γνωρίζω, ουτε αυτόν ουτε τη δουλειά του... Αλλα αν αυτός είναι ο συνηθισμενος μαστός μιας μάνας ναπολιτάνο... Προτιμω κι εγω τα σκοτάδια μου, οπως η Lara kouklara... Απλά... να... υποθέτω είναι σαν την ακτινογραφία του πεκινουά που ανέβασε τις προάλλες ο DjSoukis... Ενός ζώου που στα μάτια όσων έχουν γνώση και λατρεία για τη φυλή είναι άψογο και στα μάτια του αδαή άρρωστο... Καμιά φορά τα μάτια του αδαή βλέπουν καλυτερα αφού δε βλέπουν μέσα από "περγαμηνές" και "γραφές"
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Sinfono μαζί σου , ούτε και εμενα "μαρεσι" η φωτό αλλα εμενα δεν μου αρέσουν και τα mastino. Αυτό όμως που είπα είναι το εξής. Από την στιγμή που δεν ξέρουμε ούτε τα mastino αλλα ούτε τον εκτροφέα είναι παράλογο να τον λογοκρίνουμε άμεσα η έμμεσα. Σίγουρα δεν ευθύνεται αυτός, για την σημερινή "ενφανισι" τον mastino.

Από εκεί και πέρα δεν "χρειασετε" γνώσης για να πεις μια φωτό αποκρουστική αλλα "χρειασετε" διάκριση για να μην προσβάλεις κανέναν χωρίς να ξέρουμε κιόλας...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95