Μεταφορά (μετακόμιση) στο εξωτερικό


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Kαποια σημαντικα, η ημερομηνια του microchip (τοποθετησης) προγενεστερη του εμβολιασμου για rabies, μετα η αιμοληψια, και να αναφερεται το microchip, το εξαμηνο μετραει απο την ημερομηνια της εκδοσης πιστοποιητικου με επαρκη τίτλο, επισης προσπαθησε να διαβασεις για την αναχωρηση απο εκει εαν θελεις να επιστέρψεις με το σκυλο, αν ξεκινησεις την αιμοληψία αυριο, οριακα φευγεις Σεπτμβριο
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Kαποια σημαντικα, η ημερομηνια του microchip (τοποθετησης) προγενεστερη του εμβολιασμου για rabies, μετα η αιμοληψια, και να αναφερεται το microchip, το εξαμηνο μετραει απο την ημερομηνια της εκδοσης πιστοποιητικου με επαρκη τίτλο, επισης προσπαθησε να διαβασεις για την αναχωρηση απο εκει εαν θελεις να επιστέρψεις με το σκυλο, αν ξεκινησεις την αιμοληψία αυριο, οριακα φευγεις Σεπτμβριο
thanks!!
θα τον αφήσω πίσω τον Ρούμπυ και θα γυρίσω να τον πάρω. Ίσως φύγω το Πάσχα για να βρω και σπίτι και δουλειά. :(
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Τα ίδια και τα ίδια λέμε όμως. Και για τον γιατρο και για το πώς θα πας με τον Ρουμπυ.

Μιλησες με την πρεβεία στην Αθηνα; Ελληνικά μιλάνε.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
τίποτα δεν μου είπαν..
Ότι πρέπει να είναι εμβολιασμένος και να έχω 6 μήνες ελεύθερους πριν φύγω.
Ό,τι μου είπε και ο κτηνίατρος.:confused:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ! :eek:
εγώ είχα μείνει σίγουρη μάλιστα ότι θα γυρίσω με easijet και θα φύγω με aegean αυθυμερών! :eek:
Ωχ ωχ ωχ !
Μπορώ να πάω με κάποια εταιρία μέχρι ένα άλλο σημείο (πχ Γαλλία) και να πάρω άλλη εταιρία για Αγγλία ;
Ωχ Παναγία μου! :shock:
Pintsie μην πανικοβάλεσαι καλέ!!! Όπως σου λέω στο πρώτο ποστ δεν είμαι σίγουρη για την άρτια ενημέρωση των υπαλλήλων διότι μου είπε και άλλα που τελικά δεν ήταν σωστά. Πάρε και ρώτησε και εσύ και διπλοτσέκαρε για καλό και για κακό, κάποια εταιρία θα βρεις δεν μπορεί. Η Αγγλία είναι από τις χώρες της ΕΕ μαζί με τις σκανδιναβικές που έχουν πολλές διαδικασίες για να πας εκεί ζώο αλλά δεν είναι αδύνατο φυσικά.
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Αν δεν ξεκινησες ακομα θα μπεις με το ζωο στο UK τον Οκτωβριο, στη Νορβηγία είναι πολυ πιο εύκολο, στις αλλες Σκανδιναβικες ακομα πιο ευκολο, απλα η Νορβηγια θέλει μια διαδικασία 3 μηνων, αν δεν έχεις τεστ αντισωματων
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Αν δεν ξεκινησες ακομα θα μπεις με το ζωο στο UK τον Οκτωβριο, στη Νορβηγία είναι πολυ πιο εύκολο, στις αλλες Σκανδιναβικες ακομα πιο ευκολο, απλα η Νορβηγια θέλει μια διαδικασία 3 μηνων, αν δεν έχεις τεστ αντισωματων
Στην σουηδία δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά σε λίγο καιρό θα είναι κοινές οι διαδικασίες οπότε τα πράγματα θα απλοποιηθούν.
 




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Και ναι.... μαντέψτε!
Από τον Ιανουάριο δεν χρειάζεται το 6μηνο για να πάει Αγγλία ο σκύλος; ΤΕΛΕΙΟ?
τα νεύρα μου. Σαν το νόμο του Μέρφι ένα πράγμα!
Τέλος πάντων!
Λοιπόοοοοοον!
Αποφασίσαμε μετά του υιού (εντάξει, βασικά δεν τον ρώτησα κι όλας, αλλά συμφωνεί σε ότι λέω κάνοντας γουφ!) ότι θα φύγουμε στις 15 Φεβρουαρίου. Βάλαμε και αγγελία σε ένα site για να βρούμε σπιτάκι με συγκατοίκους που δέχονται σκύλο γιατί το σπίτι που έχω ήδη κλείσει πολύ φοβάμαι ότι δεν θα με συμφέρει εν τέλει καθόλου οικονομικά-αλλά εννοείται πως αν δεν μπορέσω να κλείσω άλλο, εκεί θα καταλήξουμε- και προσπαθώ τώρα να κλείσω εισιτηριάκιααααααα.
Έχει ένα θεματάκι το site της British όμως, οπότε μάλλον αύριο θα τα κλείσω. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1ον. πρέπει να αναφέρω από τώρα ότι θα υπάρχει σκύλος; γιατί εκεί που κλείνω εισιτήριο δεν βρίσκω κάτι τέτοιο.
2ον. αν όταν φτάσει αυτό το 14ήμερο πριν την πτήση, μου πούνε ότι δεν μπορεί να ταξιδέψει για τον χ ψ λόγο (πχ με πρόλαβε άλλος, ή θα πάμε με μη κατάλληλο για ζώα αεροπλάνο) τι κάνω;
Μπορώ να ακυρώσω το εισιτήριό μου και να το αλλάξω για άλλη μέρα;
Χάνω το εισιτήριο;
Καταριέμαι την ώρα και τη στιγμή;
οεο?
ξέρει κανείς;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Θα το δηλώσεις από τώρα και θα στο επιβεβαιώσουν. Αν δε έχεις την επιλογή on line, κάνεις την κράτηση και μετά επικοινωνείς με την British, τους δίνεις τον κωδικό της κράτησης και τους λες ότι θα ταξιδέψεις με σκύλο.
 




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Παιδιά;;;
κοιτάξτε!! http://archive.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/documents/eu-air.pdf
Μπορώ να ταξιδέψω και με άλλες εταιρίες για Λονδίνο!
Έστειλα σήμερα mail στην thompson και τώρα θα στείλω και στις άλλες όπου λέει.
Επίσης, μπορώ και με το τραίνο από Γαλλία και με πλοίο.

Η ημερομηνία της ανανέωσης είναι παραπροχθεσινή οπότε υποθέτω πως ισχύει. Άρα δεν χρειάζεται να πάω απαραίτητα με την british. ΜΑΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!
Το έβαλα επειδή κι άλλοι σκοπεύουν να πάνε Αγγλία μήπως το δουν.
Ελπίζω να ισχύει!
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Μόλις μου απαντήσανε για τη μεταφορά του σκύλου... γίνεται μόνο με την British και το ελάχιστο είναι 900 λίρες...
Παιδιά, απογοητεύτηκα.
Τόσα λεφτά δεν μπορώ να βγάλω ούτε σε ένα χρόνο.
Φοβάμαι μήπως αναγκαστώ να αφήσω το Rooby.
Τι θα κάνω;
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Ακομα κ για Γαλλια μονομε Brittish μπορεις?Δηλαδη, αν πας Γαλλια κ μετα παρεις το τρενακι?Γινεται λες?
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Ακομα κ για Γαλλια μονομε Brittish μπορεις?Δηλαδη, αν πας Γαλλια κ μετα παρεις το τρενακι?Γινεται λες?
Δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.
Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν δεχόντουσαν σκυλιά. έχω στείλει πάλι μέιλ και δεν μου έχουν απαντήσει.
Για το πλοίο θέλει αυτοκίνητο αλλιώς δεν τον δέχονται.

τι θα κάνω γαμώτο;
παιδιά, είναι τεράστια η διαφορά από τα 750 ευρώ (που θέλω να δουλεύω 2 μήνες για να τα βγάλω) και με τις 900 λίρες.
είναι ένας μήνας παραπάνω δουλειά. μετά δεν θα έχω για το σπίτι! και το χαρτί του ρούμπυ ισχύει για άλλους 7 μήνες.
τι θα κάνω;
δεν μπορώ να μείνω παραπάνω στην Ελλάδα.
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Οδηγεις?Θα μπορουσες δηλαδη να κανεις ενα τετοιο ταξιδι οδικως?Η έστω να εχει καποιος τη δυνατοτητα κ την ορεξη να σ εξυπηρετησει ετσι?Too much το ξερω, απλα ιδεες ριχνω...ο,τι μου ρχεται προχειρα στο μυαλο
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Δεν οδηγώ. Αν οδηγούσα δεν θα ανησυχούσα.
Αλλά πάνω κάτω τόσο θα έβγαινε και οδικώς.. ξενοδοχεία/βενζίνες κτλ...
δεν μπορώ να σταματήσω το κλάμα.
Δεν θα αντέξω να τον αφήσω.
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Κατσε ντε...μην κλαις ακομα....σιγουρα καποιος τροπος θα βρεθει...Δηλαδη ειναι δυνατον η AIR FRANCE δεν μεταφερει σκυλους?Ειναι δυνατον?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ψάξε καλά τις αεροπορικές εταιρείες. Δεν είναι δυνατόν να πετάει η Ολυμπιακή σκύλο από Νέα Υόρκη στην Αθήνα για 150 δολλάρια και να πρέπει να πληρώσεις εσύ 900 λίρες για να τον πας Αγγλία!

Πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι να κάτσεις κάτω να κάνεις ένα σωστό πλάνο και να είσαι σίγουρη για τις κινήσεις σου γενικότερα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95