Μεταφορά (μετακόμιση) στο εξωτερικό


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Δεν μπορώ με τπτ να πιστέψω ότι ζητάνε 900 λίρες είναι εξωφρενικό ,σταματά να κλαις θα βρεθεί λύση ,τους πήρες τλφ;
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Δυστυχώς, πριν μου τύχει οτι ετυχε, είχα σκοπό την μετακόμιση στην Αγγλία και μάλιστα εδω και ενα χρόνο περίπου ψάχνω πληροφορίες, ρωτάω και έμαθα αρκετά γι αυτο το κομμάτι. Όπως είχα πει και σε σχετικό thread, για ταξίδι προς Αγγλία και μεταφορά σκύλου:

Α. Δεν επιτρέπεται η εισαγωγή σκύλων, γατιών, κτλ στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ο λόγος οσο αστείος και αν ακούγεται είναι επειδή φοβούνται για τις... αλεπούδες τους.

Β. Για την αποφυγή 6μηνης καραντίνας πρέπει να κάνεις εμβόλιο λύσσας και αργότερα επαλήθευση τουλάχιστον 6 μήνες πριν το ταξίδι. Εαν τα αποτελέσματα βγουν θετικά και εντος συγκεκριμένων ορίων ο σκύλος μπορεί να εισαχθεί στην χώρα χωρίς να περάσει καραντίνα και ισχύει για ολη του την ζωη. Επιπλέον 24 ώρες πριν πρέπει να δωθεί χάπι για τα σκουλικάκια.

Γ. Μεχρι στιγμής δεν υπάρχει αεροπορική εταιρεία που να δέχεται κατοικίδια ζώα μέσα στο αεροσκάφος. Ούτε καν η British Airways, Olympic Air, EasyJet, AirFrance και οποιαδήποτε άλλη.

Δ. Η μοναδική λύση για να εισαχθεί ο σκύλος είναι μέσω της υπηρεσίας Cargo των British Airways. Δυστυχώς ομως το εισητήριο του σκύλου είναι υπέρογκο ξεπερνώντας και τα 700 ευρώ τις περισσότερες φορές για εναν μικρόσωμο σκύλο. Αυτο συμβαίνει και γιατί απο την φύση της η υπηρεσία είναι ακριβή αλλα και λόγω βάρους. Παράδειγμα ενας σκύλος 4ων κιλών και ύψους εως 38 εκατοστά θα μπει σε ενα ειδικά διαμορφωμένο κλουβί 70Χ50Χ55 (που θα το αγοράσετε απο την αποθήκη Cargo των αερογραμμών Lufthansa του αεροδρομίου Ελ. Βενιζέλος -μέχρι στιγμής είναι η μοναδική αεροπορική γραμμή που προσφέρει κλουβιά μεταφοράς) συνολικού βάρους 32 κιλών. Αρα αμέσως αμέσως το συνολικό βάρος που θα ταξιδέψει είναι 36 κιλά.

Ε. Τέλος, υπάρχουν ιδιώτες (στην Ελλάδα, δυστυχώς μόνο ένας) -ο οποίος με σχετικά παρόμοια τιμή Cargo μπορεί να μεταφέρει οδικώς το ζώο απο Ελλάδα-Λονδίνο. Μπορώ να σε φέρω σε επαφή εαν θέλεις.
 
Last edited:


Vasilis xxx

Member
24 Αυγούστου 2009
17
0
Ηρακλειά/Κυκλάδες
Και ναι.... μαντέψτε!
Από τον Ιανουάριο δεν χρειάζεται το 6μηνο για να πάει Αγγλία ο σκύλος; ΤΕΛΕΙΟ?
τα νεύρα μου. Σαν το νόμο του Μέρφι ένα πράγμα!
Τέλος πάντων!
Λοιπόοοοοοον!
Αποφασίσαμε μετά του υιού (εντάξει, βασικά δεν τον ρώτησα κι όλας, αλλά συμφωνεί σε ότι λέω κάνοντας γουφ!) ότι θα φύγουμε στις 15 Φεβρουαρίου. Βάλαμε και αγγελία σε ένα site για να βρούμε σπιτάκι με συγκατοίκους που δέχονται σκύλο γιατί το σπίτι που έχω ήδη κλείσει πολύ φοβάμαι ότι δεν θα με συμφέρει εν τέλει καθόλου οικονομικά-αλλά εννοείται πως αν δεν μπορέσω να κλείσω άλλο, εκεί θα καταλήξουμε- και προσπαθώ τώρα να κλείσω εισιτηριάκιααααααα.
Έχει ένα θεματάκι το site της British όμως, οπότε μάλλον αύριο θα τα κλείσω. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1ον. πρέπει να αναφέρω από τώρα ότι θα υπάρχει σκύλος; γιατί εκεί που κλείνω εισιτήριο δεν βρίσκω κάτι τέτοιο.
2ον. αν όταν φτάσει αυτό το 14ήμερο πριν την πτήση, μου πούνε ότι δεν μπορεί να ταξιδέψει για τον χ ψ λόγο (πχ με πρόλαβε άλλος, ή θα πάμε με μη κατάλληλο για ζώα αεροπλάνο) τι κάνω;
Μπορώ να ακυρώσω το εισιτήριό μου και να το αλλάξω για άλλη μέρα;
Χάνω το εισιτήριο;
Καταριέμαι την ώρα και τη στιγμή;
οεο?
ξέρει κανείς;
Για σπίτι στην Αγγλία δείτε κι εδώ αν δεν το `χετε κάνει ήδη. www.gumtree.com
Αν φύγετε Φεβρουάριο και δεν έχετε κάνει ήδη αίτηση για πανεπιστήμιο τότε θα ξεκινήσετε τις σπουδές σας από Σεπτέμβριο. Βρείτε και τα δικαιολογητικά και μεταφράστε τα για να αποφύγετε ταλαιπωρία. Πολλά σπίτια στο Λονδίνο κι αλλού δέχονται σκύλους αρκεί να απευθυνθείτε στους τοπικούς μεσίτες.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Λοιπόν άκου Pintsie, έχω την εντύπωση ότι εφόσον βρισκόμαστε σε μεταβατική περιοδο γιατί αλλάζει η πολιτική εισαγωγής ζώων στο Ηνωμένο Βασίλειο , δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, θα αλλάξουν και την πολιτική τους οι αεροπορικές εταιρίες και θα επιτρέπουν σκύλους. Αυτό στο λέω γιατί όταν είχα μιλήσει με Aegean και μου είχαν πει ότι δεν δέχονται ζώα προς Αγγλία μου είπαν επίσης ότι εφόσον είναι τόσο πολύπλοκες οι διαδικασίες τους και εμείς απλά δεν δεχόμαστε και έχει ησυχάσει το κεφάλι μας. Ενώ αντίθετα από Αγγλία σε Ελλάδα όλες αυτές οι εταιρίες, (aegean, british Κλπ) δέχονται σκύλους. Πιστεύω ότι με την αλλάγη που έρχεται θα αλλάξει και αυτό. Κάνε λίγη υπομονή, Φεβρουάριο φεύγεις;
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Είχα σκοπό να φύγω 15 Φεβρουαρίου αλλά επειδή θέλω να κάνω αίτηση για κολέγιο έλεγα μήπως φύγω Ιανουάριο.
Προς κάποιον που ρώτησε-συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι όνομα γιατί τα διάβασα μαζεμένα- πήρα τηλέφωνο στην British και δεν απαντάνε. Είναι σα να είναι νεκρό το τηλέφωνο.
Έχω στείλει σε ΟΤΙ mail έχω βρει σε ΟΛΕΣ τις αεροπορικές και δεν μου απάντησε ΚΑΜΙΑ! και λέω "ας ξαναστείλω στην petair" και μου απάντησε αυτό: Δεχόμαστε σκύλους από Ελλάδα αλλά γίνεται να εισέλθει μόνο με την British και μέχρι στιγμής το αντίτιμο είναι 900 λίρες.
Κοντεύω να τρελαθώ!
έστειλα mail σε κάτι εταιρίες με πλοία και μου λένε ότι εφόσον δεν έχω αυτοκίνητο δεν μπορώ να πάρω κατοικίδιο μαζί μου γιατί δεν έχουν κλουβιά.
έχω στείλει στο τραίνο mail και δεν μου απαντάνε!
προσπαθώ να βρω μήπως μέσω Ιταλίας μπορεί να έρθει ο Ρούμπυ Αγγλία αλλά μάταια!
μόνο η British!
Νιώθω ότι θα τρελαθώ!
Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να μου ζητάνε 900 λίρες!
δουλεύω για 450 ευρώ το μήνα κι αυτό μετά από τόσο καιρό που έψαχνα δουλειά! Βγάλε τα εισιτήρια και το φαγητό, στην άκρη μου μένουν 250 ευρώ.
τα σπίτια εκεί θέλουν πάνω από 1200 (χωρίς τους λογαριασμούς) για το πρώτο ενοίκιο και την εγγύηση (το πιο φτηνό που δέχεται το σκύλο το βρήκα στα 675 για την ακρίβεια!!!)
Δεν θα μπορώ ούτε για το πρώτο ενοίκιο να βάλω τα χρήματα!
Δεν ξέρω τι θα κάνω.
Εδώ δεν έχω κανέναν να τον αφήσω.
τι θα κάνω;
Είναι αλλιώς να υπολογίζεις 700 ευρώ κι αλλιώς 1050 !
είναι ένας μισθός για μένα.
τι θα κάνω;;;;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να μου ζητάνε 900 λίρες!
δουλεύω για 450 ευρώ το μήνα κι αυτό μετά από τόσο καιρό που έψαχνα δουλειά! Βγάλε τα εισιτήρια και το φαγητό, στην άκρη μου μένουν 250 ευρώ.
τα σπίτια εκεί θέλουν πάνω από 1200 (χωρίς τους λογαριασμούς) για το πρώτο ενοίκιο και την εγγύηση (το πιο φτηνό που δέχεται το σκύλο το βρήκα στα 675 για την ακρίβεια!!!)
Δεν θα μπορώ ούτε για το πρώτο ενοίκιο να βάλω τα χρήματα!
Δεν ξέρω τι θα κάνω.
Εδώ δεν έχω κανέναν να τον αφήσω.
τι θα κάνω;
Είναι αλλιώς να υπολογίζεις 700 ευρώ κι αλλιώς 1050 !
είναι ένας μισθός για μένα.
τι θα κάνω;;;;
Επειδη δεν εχω καταλαβει : στην Αγγλια εχεις βρει δουλεια ? πως θα ζησεις εκει ? Το κοστος ζωης ειναι μεγαλο ...
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Επειδη δεν εχω καταλαβει : στην Αγγλια εχεις βρει δουλεια ? πως θα ζησεις εκει ? Το κοστος ζωης ειναι μεγαλο ...
Κατά 50 % ναι.
αλλά αυτό θα το ξέρω μόνο αν πάω εκεί. Εδώ δεν μπορώ άλλο να μείνω.
Ξέρω για το κόστος ζωής εκεί. Μόνο που είναι και οι μισθοί ανάλογοι..
και θα έχω βοήθεια από τη μαμά μου.

Δεν έχει σημασία όμως. Σημασία έχει να βρω τρόπο να πάω με το σκύλο.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Κατά 50 % ναι.
αλλά αυτό θα το ξέρω μόνο αν πάω εκεί. Εδώ δεν μπορώ άλλο να μείνω.
Ξέρω για το κόστος ζωής εκεί. Μόνο που είναι και οι μισθοί ανάλογοι..
και θα έχω βοήθεια από τη μαμά μου.

Δεν έχει σημασία όμως. Σημασία έχει να βρω τρόπο να πάω με το σκύλο.
Σορυ που ρωταω απλα σε βλεπω λιγο αγχωμενη και το αγχος δεν ειναι καλος οδηγος ...

Παντως , αν εξετασεις το κοστος μεταφορας του σκυλου με βαση τους εκει μισθους (που ΘΑ παιρνεις εννοω) , ισως το δεις πιο ψυχραιμα το θεμα :)
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Σορυ που ρωταω απλα σε βλεπω λιγο αγχωμενη και το αγχος δεν ειναι καλος οδηγος ...

Παντως , αν εξετασεις το κοστος μεταφορας του σκυλου με βαση τους εκει μισθους (που ΘΑ παιρνεις εννοω) , ισως το δεις πιο ψυχραιμα το θεμα :)
το θέμα είναι ότι εκεί θα πάω με τα ... ελληνικά λεφτά....
ρε παιδιά είναι ΛΙΓΑ!
εκεί αν δουλεύω 4ωρο θα παίρνω κάπου 600 λίρες (αν σπουδάζω δεν θα πληρώνω ΚΑΝ ΦΟΡΟΥΣ!!! και θα τα παίρνω καθαρά 600 !!!)
κι εδώ δουλεύω 5 ώρες και παίρνω 450 περίπου και σε όποιον το λέω μου λέει ότι παίρνω και πολλά!
Αναγκαστικά πρέπει να σκεφτώ τι θα κάνω. Αν ήξερα ότι με το που θα πήγαινα την επόμενη μέρα θα έπιανα δουλειά, δεν θα το συζητούσα καν. θα έφευγα και τώρα ακόμα!
αλλά πρέπει να είμαι σίγουρη ότι έστω θα περάσω τον πρώτο μήνα και θα έχω το ενοίκιο (τουλάχιστον) του δεύτερου για παν ενδεχόμενο!

είμαι αγχωμένη tricky. Και συγνώμη ρε παιδιά αν σας φαίνομαι κάπως αλλά πραγματικά, βλέπω ξαφνικά όλα να καταρρέουν.
Έχω ήδη χάσει 4 χρόνια από τη ζωή μου γιατί "έκανα υπομονή". Τώρα που επιτέλους βρήκα τον τρόπο(οικονομικά μιλώντας) να πάω εκεί που θέλω να ζήσω για την υπόλοιπη ζωή μου, μπαίνει ένα εμπόδιο (οικονομικό πάλι).
Απλά πλέον απογοητεύτηκα από την ίδια μου τη ζωή.
δεν με θέλει τελικά...
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Εγω εχω την εξης απορία. Γιατί ολοι θέλουνε(με) Λονδίνο; Τόσες πόλεις υπάρχουν και η γλώσσα δεν είναι το σημαντικότερο θέμα. Μην ξεχνάμε πως η ανεργία στην Αγγλία είναι στα ύψη σε αντίθεση με άλλες χώρες που έχουν μόλις 2-3% ανεργία.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εγω εχω την εξης απορία. Γιατί ολοι θέλουνε(με) Λονδίνο; Τόσες πόλεις υπάρχουν και η γλώσσα δεν είναι το σημαντικότερο θέμα. Μην ξεχνάμε πως η ανεργία στην Αγγλία είναι στα ύψη σε αντίθεση με άλλες χώρες που έχουν μόλις 2-3% ανεργία.
Ημουν Σουηδια το χειμωνα ... χωρα για να δουλεψεις και να ζησεις καλα.Δε γινεσαι πλουσιος (ισως να ειναι και αδιαφορο κατι τετοιο) αλλα θα εισαι ανθρωπος ,εσυ και τα παιδια σου.Πολιτισμενοι ανθρωποι,χωρις την αποστειρωση την οποια λανθασμενα τους αποδιδουμε.

Οσοι γνωστοι μου ειναι Αγγλια χωρις ιδιαιτερα φοντα (''λιγες'' σπουδες , καμμια ιδιαιτερη επαγγελματικη εμπερια κλπ) , δε βλεπω να κανουν καμμια ιδιαιτερη ζωη (μαλλον το εχουν μετανιωσει αλλα με την τρεχουσα κατασταση στην Ελλαδα , δε μπορουν να γυρισουν ευκολα) ...το να συγκατοικεις πχ με δυο αγνωστους σε 65 τμ σπιτι και να χρησιμοποιεις μεταχειρισμενα τηγανια και στρωματα, δεν το βρισκω και τρομερη βελτιωση.
 


Oberon

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2010
188
1
Αθήνα
Επειδή εχω ζήσει, σπουδάσει και δουλέψει στο Λονδίνο, γνωρίζω πολύ καλά πως τα πράγματα είναι πολυ άσχημα εκει. Ειδικά αυτη την περίοδο που η κρίση τους αγγίζει... τώρα. Το μέλλον σίγουρα δεν είναι η Αγγλία. Να κοιτάτε άλλες χώρες οπως στην Ανατολή (Σιγκαπούρη, Κίνα), Καναδά, Βραζιλία, Σουηδία, κτλ.
 


Vasilis xxx

Member
24 Αυγούστου 2009
17
0
Ηρακλειά/Κυκλάδες
Είχα σκοπό να φύγω 15 Φεβρουαρίου αλλά επειδή θέλω να κάνω αίτηση για κολέγιο έλεγα μήπως φύγω Ιανουάριο.
Προς κάποιον που ρώτησε-συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι όνομα γιατί τα διάβασα μαζεμένα- πήρα τηλέφωνο στην British και δεν απαντάνε. Είναι σα να είναι νεκρό το τηλέφωνο.
Έχω στείλει σε ΟΤΙ mail έχω βρει σε ΟΛΕΣ τις αεροπορικές και δεν μου απάντησε ΚΑΜΙΑ! και λέω "ας ξαναστείλω στην petair" και μου απάντησε αυτό: Δεχόμαστε σκύλους από Ελλάδα αλλά γίνεται να εισέλθει μόνο με την British και μέχρι στιγμής το αντίτιμο είναι 900 λίρες.
Κοντεύω να τρελαθώ!
έστειλα mail σε κάτι εταιρίες με πλοία και μου λένε ότι εφόσον δεν έχω αυτοκίνητο δεν μπορώ να πάρω κατοικίδιο μαζί μου γιατί δεν έχουν κλουβιά.
έχω στείλει στο τραίνο mail και δεν μου απαντάνε!
προσπαθώ να βρω μήπως μέσω Ιταλίας μπορεί να έρθει ο Ρούμπυ Αγγλία αλλά μάταια!
μόνο η British!
Νιώθω ότι θα τρελαθώ!
Δεν είναι δυνατόν ρε παιδιά να μου ζητάνε 900 λίρες!
δουλεύω για 450 ευρώ το μήνα κι αυτό μετά από τόσο καιρό που έψαχνα δουλειά! Βγάλε τα εισιτήρια και το φαγητό, στην άκρη μου μένουν 250 ευρώ.
τα σπίτια εκεί θέλουν πάνω από 1200 (χωρίς τους λογαριασμούς) για το πρώτο ενοίκιο και την εγγύηση (το πιο φτηνό που δέχεται το σκύλο το βρήκα στα 675 για την ακρίβεια!!!)
Δεν θα μπορώ ούτε για το πρώτο ενοίκιο να βάλω τα χρήματα!
Δεν ξέρω τι θα κάνω.
Εδώ δεν έχω κανέναν να τον αφήσω.
τι θα κάνω;
Είναι αλλιώς να υπολογίζεις 700 ευρώ κι αλλιώς 1050 !
είναι ένας μισθός για μένα.
τι θα κάνω;;;;
Η ζωή στο Λονδίνο


Το Λονδίνο είναι μια ενδιαφέρουσα πολυπολιτισμική πόλη με περισσότερες από τριακόσιες διαφορετικές φυλές από ολόκληρο τον κόσμο, πλήθος ευκαιριών για σπουδές μετρίου έως αρίστου επιπέδου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ωστόσο με υψηλό κόστος ζωής. Για τη διαμονή των πρώτων ημερών σε πανσιόν/ξενοδοχείο το φθηνό δωμάτιο με μπάνιο και τουαλέτα κοστίζει περισσότερο από 50 λίρες τη βραδιά.Τα οικονομικά στοιχεία που παρατίθενται είναι ενδεικτικά, ωστόσο πιστεύουμε ότι θα σας φανούν χρήσιμα. Επειδή υπάρχουν πολλές διαφοροποιήσεις για καθεμία από τις ακόλουθες κατηγορίες παρακαλούμε να μην τις θεωρήσετε απόλυτες.

Τα μηνιαία έξοδα:
Η διατροφή
Το κόστος της διατροφής δεν διαφέρει από το αντίστοιχο ελληνικό. Ωστόσο υπάρχουν οι κατηγορίες των ακριβών και των φθηνών σούπερ μάρκετς. Τα βιολογικά τρόφιμα (οrganic food) θεωρούνται πιο υγιεινά αλλά πιο ακριβά. Σε γενικές γραμμές, το μηνιαίο κόστος διατροφής τριμελούς οικογενείας ανέρχεται στις 500 λίρες.

Η διαμονή
Ένα σπίτι (detached, semi-detached, terraced houses) με δύο υπνοδωμάτια ενοικιάζεται γύρω στις 1000 λίρες ή περισσότερο, πάντοτε ανάλογα με την κατάσταση του σπιτίου και την περιοχή που βρίσκεται.
Τα διαμερίσματα (flats, apartments) είναι πάντα πιο φθηνά αλλά δεν έχετε αυτονομία. Τα διαμερίσματα ενοικιάζονται συνήθως επιπλωμένα.


Εύρεση Διαμονής

Το Λονδίνο χωρίζεται σε 6 ζώνες. Η πρώτη ζώνη είναι το κέντρο του Λονδίνου όπου τα ενοίκια εκεί είναι πολύ υψηλά.
Με πρόχειρους υπολογισμούς το 1/2 του επιμισθίου είναι για το ενοίκιο ενός δωματίου. Συνήθης πρακτική για τους ελεύθερους είναι η συγκατοίκηση. Τα διαμερίσματα συνήθως ενοικιάζονται επιπλωμένα.
Μεσιτικά γραφεία για εξεύρεση κατοικίας υπάρχουν σχεδόν σε κάθε σταθμό του μετρό και πρέπει οπωσδήποτε να έχετε ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα προτού αρχίσετε την έρευνα εύρεσης κατοικίας. Οι αγγλικές τράπεζες ζητούν συστατικές επιστολές, πρόβλημα που μπορείτε να παρακάμψετε αν έχετε ήδη στην Ελλάδα λογαριασμό σε μία από αυτές που υπάρχουν κι εδώ.
Ο Δημοτικός φόρος
Κάθε ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής ακινήτου είναι υποχρεωμένος να πληρώνει κάθε μήνα δημοτικό φόρο (council tax), εκτός αν έχει γίνει άλλος διακανονισμός στο συμβόλαιο για τους ενοικιαστές (μελετήστε προσεκτικά τους όρους του συμβολαίου ενοικίασης). Το ποσό κυμαίνεται ανάλογα με την περιοχή στην οποία βρίσκεται το σπίτι. Μέσος όρος 100-120 λίρες Αγγλίας.

Ρεύμα – γκάζι – νερό
Το ρεύμα και το γκάζι πληρώνονται, συνήθως, σε τρίμηνα ή μηνιαία βάση, εάν χρεώνονται κατευθείας στο λογαριασμό της Τράπεζας σας (direct debit με πάγια εντολή - standing order). Μέσος όρος: 60-80 λίρες Αγγλίας το μήνα (γκάζι και ρεύμα). Το νερό (Three Valleys Water Co.) για τα σπίτια που δεν έχουν μετρητές υπολογίζεται σε ετήσια βάση και η τιμή του σχετίζεται με τα τετραγωνικά του σπιτιού. Όσο μεγαλύτερο το σπίτι, τόσο αυξάνεται η τιμή. Μέσος όρος 200 λίρες ετησίως. Τα περισσότερα διαμερίσματα πάντως έχουν μετρητές και η πληρωμή του νερού είναι σε μηνιαία βάση.

Οι μετακινήσεις
Το κόστος των μετακινήσεων με τον υπόγειο σιδηρόδρομο (tube) ή τα railway είναι εξίσου ακριβά, κάτι που δεν μπορεί να αποφύγει κανείς. Η συχνότητα των δρομολογίων του υπογείου σιδηροδρόμου, των λεωφορείων και των νυκτερικών λεωφορείων είναι μεγάλη, αλλά η καθαριότητά τους συνήθως δεν πληροί τις βασικές προϋποθέσεις υγεινής και καθαριότητας. Σε κάθε σταθμό του υπογείου μπορείτε να βρείτε καταλόγους με όλα τα δρομολόγια και πληροφορίες της περιοχής του σταθμού. Εάν χαθείτε απλά ρωτήστε τους υπαλλήλους του μετρό ή των λεωφορείων, οι οποίοι είναι εξυπηρετικοί. Για να βρειτε σύντομο τρόπο μετακινήσεων μπορείτε να επισκεφθείτε: TRANSPORT FOR LONDON, www.tfl.gov.uk/journeyplanner

Αυτοκίνητα
Η πιο συμφέρουσα λύση είναι η αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου ηλικίας 4-5 ετών σε καλή σχετικά τιμή (3000-4000 λίρες). Στην αρχή πρέπει να μάθετε την χρήση του δεξιοτίμονου αυτοκινήτου και τις αντίθετες λωρίδες κυκλοφορίας, αν και συνηθίζονται εύκολα. Όσοι ενδιαφέρεστε για αγορά αυτοκινήτου μην ξεχάσετε να πάρετε από την ασφαλιστική σας εταιρεία στην Ελλάδα βεβαίωση με το bonus malus. Ισχύει κι εδώ στις περισσότερες εταιρείες.




Τηλεπικοινωνίες
Αυτό εξαρτάται από εσάς. Παρέχονται διευκολύνσεις και «πακέτα» για φθηνή τηλεφωνία (κλήση σε χώρες του εξωτερικού, ώρες μειωμένου τιμολογίου, κ.ά.). από ημικρατικές και ιδιωτικές εταιρείες. Γενικά και σε αυτή την περίπτωση οι λογαριασμοί τηλεφώνου δεν είναι φθηνοί. Κάνετε μία έρευνα αγοράς προτού κάνετε τη σύνδεση με κάποια εταιρεία παροχής τηλεφωνικών υπηρεσιών. Τα ίδια ισχύουν και για τη σύνδεση ίντερνετ, εάν φυσικά την επιθυμείτε.
Για φθηνή τηλεπικοινωνία υπάρχουν ειδικοί κωδικοί αριθμοί πριν από τον αριθμό που θέλετε να καλέσετε με χρέωση μίας πένας το λεπτό για συνομιλία εντός Η.Β. και δέκα πενών για διεθνείς κλήσεις (Κινητά ή σταθερά τηλέφωνα).
 


Vasilis xxx

Member
24 Αυγούστου 2009
17
0
Ηρακλειά/Κυκλάδες
Αντέγραψα από την ιστοσελίδα της πρεσβείας μας. Pintsie....οργανώσου πρώτα με δουλειά και σπίτι και μετά ξεκίνα. Το ιδανικότερο είναι να φιλοξενηθείς τον πρώτο καιρό και μετά τα υπόλοιπα. Ετοίμασε και τα αγγλικά σου αφού θες να ξεκινήσεις σπουδές. Είναι πολύ δύσκολη η Αγγλία τελευταία απ`όλες τις απόψεις.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Η δουλειά που θέλω να κάνω εγώ μόνο σε 2 μέρη σε όλο τον κόσμο μπορεί να γίνει. Ή στη Ν.Υόρκη ή στο Λονδίνο.
Οπότε σας παρακαλώ, μη με ρωτάτε γιατί να πάω κι εγώ εκεί και please, μη μου λέτε να φιλοξενηθώ ή γενικά οτιδήποτε άσχετο από αυτό που με απασχολεί.
Δεν έχω κανέναν να φιλοξενηθώ. Θα ξεκινήσω τη ζωή μου από την αρχή. Τα έχω ψάξει όλα και το μόνο που μου έχει απομείνει είναι το πώς θα πάρω τον σκύλο μαζί μου γιατί δεν θέλω να φτάσω στην έσχατη λύση του να τον δώσω.
Σας παρακαλώ, μείνετε στο θέμα που είναι ο τρόπος που μπορεί να μετακινηθεί εκεί. και αφήστε το θέμα δουλειά/μόρφωση/σπίτι γιατί αν δεν είχα το σκύλο θα είχα και τα 3 τελευταία εκεί. Όμως δεν τα θέλω χωρίς το Rooby. οπότε PLEASE ας μείνουμε στο θέμα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
http://archive.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/documents/eu-sea-rail.pdf (για πλοία και τρένα)

http://archive.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/documents/eu-air.pdf (για αεροπλάνο)

Απ'ότι βλέπω, μέσω Κύπρου είναι ίσως βολικό. Αλλά δεν λέει τιμές. Ευτυχώς λέει εταιρείες

εντιτ: είναι από το υπουργείο τους http://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/routes/
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Pintsie άσε τα εμαιλ και άρχισε τα τλφ. Δεν μπορεί να μην απαντάνε οι αεροπορικές εταιρίες. Για british παίρνεις το τηλέφωνο 801 11 56000;
Λειτουργεί 9-5.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
http://archive.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/documents/eu-sea-rail.pdf (για πλοία και τρένα)

http://archive.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/documents/eu-air.pdf (για αεροπλάνο)

Απ'ότι βλέπω, μέσω Κύπρου είναι ίσως βολικό. Αλλά δεν λέει τιμές. Ευτυχώς λέει εταιρείες

εντιτ: είναι από το υπουργείο τους http://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/routes/
Δεν είδα για αυτό της Κύπρου, αλλά από Ελλάδα όσες αεροπορικές λέει είναι μόνο μέχρι Οκτώβρη.
θα κοιτάξω και αυτό για την Κύπρο.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Η λύση βρέθηκε...
αν θεωρείται λύση...
Ο μικρός θα πάει να μείνει στην Ιταλία με τον πρώην φίλο μου(περίεργο ακούγεται το πρώην) που αύριο φεύγει για να σπουδάσει εκεί.
θα πάω μόνη μου Λονδίνο να ψάξω για σπίτι και δουλειά και ο μικρός θα φύγει για Ιταλία τα Χριστούγεννα.
Οπότε ίσως φύγω κι εγώ πιο νωρίς για να μειώσω το χρόνο που θα είμαστε μακριά.
Και από Ιταλία βλέπουμε πώς θα έρθει.
πάντως τον 1 μήνα χώρια δεν θα τον γλιτώσουμε... Τουλάχιστον θα είναι με έναν άνθρωπο που τον θεωρεί "γιο" του. Ξέρω πως δεν θα τον χτυπήσει, θα τον ταΐζει αυτό που πρέπει όταν πρέπει, θα βγαίνει τις βόλτες του, θα τον λατρεύει.
Τέτοια εμπιστοσύνη δεν έχω ούτε στη μάνα μου.
το μόνο που με αγχώνει είναι το θέμα του κτηνιάτρου.
Ξέρετε εσείς αν πρέπει να ξεκινήσει από την αρχή το 6μηνο εφόσον θα πάει σε άλλη χώρα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps