Μεταφορά σκύλου με αεροπλάνο


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Κασησπέρα σε όλους και σε όλες και καλό μήνα!!

Πρόκειτε να μεταφέρω ένα σκυλάκι-κουταβάκι σε πτήση εσωτερικού με την Aegean, το σκυλάκι θα είναι μαζί μου στην καμπίνα μου είπαν λοιπόν απο την εταιρεία οτι οι διαστάσεις του κλουβιού δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 55 εκ. μήκος, 40 εκ. ύψος και 23 εκ. πλάτος. Μπορείτε να το δείτε και εδώ http://el.aegeanair.com/e-services/travel-agents/info-guide/pet/

Το πρόβλημα λοιπόν που αντιμετωπίζω είναι οτι δεν μπορώ να βρώ πουθενά κλουβί με 23 εκατοστά πλάτος, μου λένε όλοι οτι 23 εκ. πλάτος δεν βγάζει καμία εταιρεία.

Σας παρακαλώ αν γωνρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ ας με βοηθήσει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!
 
  • Like
Reactions: Siegfried




django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Δεν ψάχνω για σιδερένιο.

Πλαστικό ή τσάντα μεταφοράς οπως λές που να έχει τις προδιαγραφές.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Και εγω ηθελα να κανω την ιδια ακριβως ερωτηση.Δηλαδη γινεται και τσαντα μεταφορας σιγουρα και παλι το μονο κριτηριο ειναι ο αριθμος των κιλων(εως 8 για την καμπινα) και οι διαστασεις να ειναι εως 55χ40χ23?Μπορει να ειναι και μικροτερο απο αυτες,προφανως,σωστα?
 


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Και εγω ηθελα να κανω την ιδια ακριβως ερωτηση.Δηλαδη γινεται και τσαντα μεταφορας σιγουρα και παλι το μονο κριτηριο ειναι ο αριθμος των κιλων(εως 8 για την καμπινα) και οι διαστασεις να ειναι εως 55χ40χ23?Μπορει να ειναι και μικροτερο απο αυτες,προφανως,σωστα?
Nαι γίνεται και τσάντα και πλαστικό κλουβί, αλλά οι διαστάσεις του κλουβιού δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 55 εκ. μήκος, 40 εκ. ύψος και 23 εκ. πλάτος.
Το ανώτερο επιτρεπόμενο βάρος του κατοικίδιου μαζί με το κλουβί του είναι 8 κιλά.
 




django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Κανονικά μόνο τσάντα επιτρεπεται στην καμπινα.
Πήρα τηλέφωνο στην aegean που έχω κλέισει εισητήριο και μου είπαν οτι δεν τους νοίαζει αν είναι κλουβι ή τσάντα αρκεί να έχει τις σωστές διαστάσεις τώρα τι να πω..

Εσύ έχεις ταξιδέψει και το ξέρεις;; ή το έχεις ακούσει;;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχω ταξιδεψει πάρα πολλές φορές και εχω δουλεψει 5 χρόνια στο αεροδρομιο Βρυξελλων.
Η Aegean μπορει να μην τηρεί 100% τους κανονισμους στις πτησεις εσωτερικού, για μεταφορά από εξωτερικό όμως πρέπει να ειναι τσάντα που χωράει στα πόδια σου. Μικρότερη απο τις διαστάσεις που δίνουν μπορεί να ειναι.
 
  • Like
Reactions: Lara_kouklara


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Μάλιστα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λές ευχαριστώ πολύ, θέλω την βοηθειά σου τότε εσύ που ξέρεις!!:)

Εγώ θα κάνω πτήση εσωτερικού τι μου προτείνεις να πάρω;;
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Γνωριζει κανεις αν μπορω να προμηθευτω τσαντα που να βρισκεται στα ανωτερα επιτρεπτα ορια για την Aegean ? Οσο εψαξα βρηκα μονο αρκετα μικροτερες απο 55χ40χ23
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μάλιστα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λές ευχαριστώ πολύ, θέλω την βοηθειά σου τότε εσύ που ξέρεις!!:)

Εγώ θα κάνω πτήση εσωτερικού τι μου προτείνεις να πάρω;;
Με τι σκύλο θα ταξίδψεις;
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γνωριζει κανεις αν μπορω να προμηθευτω τσαντα που να βρισκεται στα ανωτερα επιτρεπτα ορια για την Aegean ? Οσο εψαξα βρηκα μονο αρκετα μικροτερες απο 55χ40χ23
βρήκα αυτό http://www.epigasos.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=30193
και αυτό: http://www.culpret.gr/culpret/product.php?productid=2235&cat=44&page=1
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Όπως είπε και η Alexia, δεν μετράνε (και το παιδί στην aegean μου είπε μερικά εκατοστά δεν θα υπάρχει θέμα). Εγώ πετούσα με aegean και με SAS που υποτίθεται είναι πιο αυστηροί και ούτε τη μέτρησαν ούτε τη ζύγισαν. Όμως είχα θέμα με τα εμβόλια επειδή η υπάλληλος δεν ήξερε καλά τους κανονισμούς και με καθυστέρησε πολύ.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δηλαδή? τι πρόβλημα υπήρχε?
Όταν το κουτάβι είναι μικρότερο από 3 μηνών, δεν χρειάζεται εμβόλιο λύσσας παρά μόνο βεβαίωση κτηνίατρου για τον εμβολιασμό της μητέρας. Η κοπέλα στην Κοπεγχάγη δεν το ήξερε και σχεδόν μια ώρα έψαχνε για κανονισμούς, κοντεψα να χάσω την πτήση.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Όταν το κουτάβι είναι μικρότερο από 3 μηνών, δεν χρειάζεται εμβόλιο λύσσας παρά μόνο βεβαίωση κτηνίατρου για τον εμβολιασμό της μητέρας. Η κοπέλα στην Κοπεγχάγη δεν το ήξερε και σχεδόν μια ώρα έψαχνε για κανονισμούς, κοντεψα να χάσω την πτήση.
Κατάλαβα... Σε ευχαριστώ πολύ!
@django. συγνώμη για το off topic