Μεταφορά σκύλου με αεροπλάνο


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Αλεξία και Ηavihara kennel σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας!! :)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Νομιζω πως θα υπαρχει προβλημα,καθως (πιστευω,χωρις να γνωριζω) πως η θεση κατω απο το καθισμα του επιβατη ειναι αυστηρα για τις διαστασεις που αναφερει η εταιρια.Για αυτο ανεφερα πως δυσκολευομαι αρκετα να βρω καποιο με ικανοποιητικες διαστασεις,ολα ειναι ή αρκετα μικροτερα ή ελαφρως μεγαλυτερα..
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Αν ηταν κλουβί, θα υπηρχε προβλημα, γι αυτό και απαγορευονται. Η τσαντα παιρνει το σχημα του χωρου και βολευεται. Μην ανησυχείς.
Δικαιο εχεις,τωρα αν χωραει μεσα το κουταβι,αυτο ειναι αλλο θεμα...Επισης κατι αλλο να ρωτησω,επειδη η δικια μου η πτηση θα διαρκεσει περι τις 4 ωρες απο το εξωτερικο για Αθηνα + Αθηνα προς Θεσσαλονικη,τι γινεται με τις αναγκες του κουταβιου στην συγκεκριμενη περιπτωση(κυριως για την πρωτη πτηση) ?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δικαιο εχεις,τωρα αν χωραει μεσα το κουταβι,αυτο ειναι αλλο θεμα...Επισης κατι αλλο να ρωτησω,επειδη η δικια μου η πτηση θα διαρκεσει περι τις 4 ωρες απο το εξωτερικο για Αθηνα + Αθηνα προς Θεσσαλονικη,τι γινεται με τις αναγκες του κουταβιου στην συγκεκριμενη περιπτωση(κυριως για την πρωτη πτηση) ?
Πάνα μέσα στην τσαντα. Παντως εμένα που δεν ήταν ούτε 3 μηνών άντεξε 3 ώρες πτήσης
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Φροντίζεις να ειναι νηστικό και να έχει κανει τις αναγκες του, βάζεις πάνα μεσα στη τσάντα και έχεις ακομα μια μαζί σου, για να την αλλάξεις αν χρειαστεί, αλλά σπάνια λερώνουν την τσάντα.
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Σας ευχαριστω πολυ αμφοτερες,για τις απαντησεις σας ;) (οχι οτι δεν εχω και αλλες,αλλα νταξξξξξ :p )
 
  • Like
Reactions: Alexia




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Το κουταβάκι δεν νομίζω να είναι πάνω απο 3-4 κιλά και το ύψος τώρα 15 πόντους.
Θα ρωτήσω όμως και θα μάθω σίγουρα αλλά δεν νομίζω να είναι παραπάνω.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εγώ βρήκα αυτό http://www.petmax.gr/product/6869/senful-τσαντα-μεταφορασ-πορτοκαλι-45x25x23 τώρα πιστεύω να κάνει.

Beyond έχεις βρεί κάτι;;
Δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο django,η αληθεια ειναι πως εχει πει την εκτροφεα να το παρει πανω της το θεμα,δεν ξερω γιατι το ψαχνω τοσο πολυ..Γενικα δεν εχω καλη σχεση με τις online αγορες,ακομα και κατι να βρω δεν ξερω πως θα το παρω :p
 


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Μάλιστα κατάλαβα..
Ακίτα θα πάρεις;; Aπο που θα το φέρεις;;
 






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Να εισαι καλα,παρομοιως ! Και αν προλαβεις και το παρεις το δικο σου πριν απο μενα,αναφερε σε παρακαλω τι συνεβη ακριβως :p
 






django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Εσύ θα το φέρεις πρώτος τότε, εγώ ένα μήνα μετά 25 Ιουνίου..
 


django.

Well-Known Member
6 Απριλίου 2014
210
480
Tελικά οταν δεν ξέρεις κάτι και δεν είσαι σίγουρος δεν πρέπει να μιλάς, γιαυτό θέλω να πω συγνώμη για μια λάθος πληροφορία που έδωσα οταν με ρώτησε η Havihara για το μέγεθος του κουταβιού που περμένω.
Σήμερα μίλησα με τον εκτροφέα και μου είπε οτι το κουτάβι οταν θα το παραλάβω θα είναι 7,5 κιλά περίπου.

Επειδή λοιπόν τώρα έχω άγχος γιατί με την τσάντα μαζί μάλλον θα ξεπερνά τα 8 κιλά που είναι το όριο για την καμπίνα του αεροπλάνου θα ήθελα να ρωτήσω την Αλεξία και την Ηavihara που έχουν γράψει μεχρι τώρα στο θέμα ή και όποιον αλλό ξέρει απο Θεσσαλονίκη για Κρήτη αν το σκυλάκι που θα είναι 2,5 μηνών ταξιδέψει στο χώρο τον αποσκευών θα υπάρχει πρόβλημα;;;

Περιμένω την απαντησή σας γιατί δεν ξέρω απ΄αυτά και έχω πολύ άγχος...
Σας ευχαριστώ!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Tελικά οταν δεν ξέρεις κάτι και δεν είσαι σίγουρος δεν πρέπει να μιλάς, γιαυτό θέλω να πω συγνώμη για μια λάθος πληροφορία που έδωσα οταν με ρώτησε η Havihara για το μέγεθος του κουταβιού που περμένω.
Σήμερα μίλησα με τον εκτροφέα και μου είπε οτι το κουτάβι οταν θα το παραλάβω θα είναι 7,5 κιλά περίπου.

Επειδή λοιπόν τώρα έχω άγχος γιατί με την τσάντα μαζί μάλλον θα ξεπερνά τα 8 κιλά που είναι το όριο για την καμπίνα του αεροπλάνου θα ήθελα να ρωτήσω την Αλεξία και την Ηavihara που έχουν γράψει μεχρι τώρα στο θέμα ή και όποιον αλλό ξέρει απο Θεσσαλονίκη για Κρήτη αν το σκυλάκι που θα είναι 2,5 μηνών ταξιδέψει στο χώρο τον αποσκευών θα υπάρχει πρόβλημα;;;

Περιμένω την απαντησή σας γιατί δεν ξέρω απ΄αυτά και έχω πολύ άγχος...
Σας ευχαριστώ!!
Κοίτα, ποτέ δεν έχω βάλει σκυλί στις αποσκευές. Υπάρχουν άτομα που έχουν ταξιδέψει έτσι με τα σκυλιά τους και όλα πήγαν μια χάρα, εγώ όμως δεν το επιχειρώ. Νομίζω απ' ό, τι εχω διαβάσει κάπου ότι δεν είναι ακριβώς στο χώρο των αποσκευών αλλά σε ένα διαμορφομένο χώρο με την ίδια θερμοκρασία και πίεση όπως στην καμπίνα.

Για την Κρήτη εγώ προσωπικά θα πήγαινα με αεροπλάνο και θα γύριζα με το κουτάβι με πλοίο. Όμως, όπως είπα, είναι τελειως προσωπική αποψη και και δεν κρίνω κανενα αν κάνει αλλιώς.

Αν θα είναι 7,5 κιλά τότε δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα, η τσάντα είναι ελαφριά.
Εγώ πιο πολύ θα φοβόμουν αν το ύψος του θα ήταν μεγάλο και δεν θα χωρούσε σε τσάντα συγκεκριμένων διαστασεων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.128
Μηνύματα
895.991
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps