Με αφορμη ...


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
σχεδον ολες οι φυλες αποκλινουν απο το ιδεατο "προτυπο"...πολυ-πρωταθλητες bullmastiff αρσενικοι κατα κυριο λογο,ειναι πολλες φορες και 65 κιλα και 67 κιλα και το προτυπο αναφερει max τα 59 κιλα...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ακριβώς. Ολη η δουλειά γίνεται στην ερμηνεία (από τους εκτροφείς) - την μόδα (εμπόριο) - και την ανοχή των κριτών άμεσα ή μακροπρόθεσμα.

1) Για να απαντήσει κάποιος ώς πρός την θέση του περί αλλαγής του προτύπου, θα πρέπει να ξέρουμε τί αλλαγή είναι αυτή, ακριβώς, και πώς θα αναφέρεται, αλλιώς (εγώ προσωπικά) δεν θα μπορούσα να απαντήσω.

2) Οποια αλλαγή γίνει για να είναι δραστική πρέπει να είναι σε επίπεδο ελαττωμάτων και δή ελαττωμάτων αποκλεισμού, και όχι στην περιγραφή η οποία δεν πάσχει, για να αποφευχθούν λάθος ερμηνείες. Επίσης να γίνει σταδιακά, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής να είναι εκτός προτύπου, αυτό είναι αστείο. Αρα δεν μπορεί να είναι τεράστια, πχ "μακραίνουν τα πόδια" που αναφέρεται ...

3) Ο Tricky αναφέρει κάτι πολύ σημαντικό. Μακραίνουν τα πόδια ή αλλάζει η γωνίωση ή η τοποθέτηση της λεκάνης. Γιατί τότε δεν θα έχουμε δυσπλασία ? Ποιό το πρόβλημα (τρανό παράδειγμα) στην κατασκευή του Rottweiler πχ που δικαιολογεί τέτοια ποσοστά δυσπλασίας ? Γιατί οι εκτροφείς του Rottweiler κάνουν προσπάθεια πάνω σε αυτό ? Και τί ανταπόκριση έχει ? Γιατί δεν γίνεται το ίδιο πχ στο bulldog ? Για όλα φταίει η χρήση, η πίεση από την αγορά, και ο προσανατολισμός μίας φυλής. Αν αυτός είναι λάθος, δημιουργούνται άπειρα προβλήματα - η διαφορά τους είναι ότι δεν είναι ελέγξιμα ...
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
Μα εκει παντα θα ανηκει και αν παρακολουθεις τις ερωτησεις που σου κανω , θα το καταλαβεις :

Το olde τι ειναι :

Το ενα 50% ειναι E. Bulldog (ή αν θες μιξη old Βulldog με Pug) και το αλλο 50% ειναι Bullmastif / American pit bull terrier / american bulldog σε ισες αναλογιες.

Αρα το Pug ειναι μεσα.Αν ο Leavit πιστευε και αυτος πως το American bulldog ειναι ο πιο κοντινος εν ζωη συγγενης του παλιου Αγγλικου μπουλντογκ , τοτε τα ποσοστα θα επρεπε να ειναι αναποδα ωστε να μειωθει το γονιδιο pug.Θα εβαζε δηλαδη 50% american bulldog και μολις 17% Ε.Β . Το λεω λιγο μπακαλιστικα αλλα πιστευω να καταλαβες τι εννοω ...:)

Tα continental τι ειναι :

ΕΒ με ΟΕΒ σε αναλογιες οπως φαινονται στα pedigree που παρεθεσα παραπανω.Δηλαδη μιξη old bulldog + pug = EB + OEB = continental bulldog.

Ας παρουμε και εμεις αυριο 2-3 καλα δειγματα αγγλικων bulldog τα οποια θα τα διασταυρωσουμε με continental bulldog και θα φτιαξουμε τα Athenean Bulldog :D:D

Οι επιλογες ειναι ανεξαντλητες ειδικα αν πουλαμε τα ημιαιμα μας athenean bulldog στα 1300 ευρω + εξοδα ιατρου + μεταφορα (τοσο τα πουλαει η pickwick και ας μην εχουν παει ποτε σε εκθεση ή ας μην θελουν καισαρικη για να γεννησουν ωστε να αυξανεται το κοστος).

Απο κει και περα , δεν με ενοχλει ποση πιτα θα φανε αυτες οι φυλες ...μακαρι να φανε τα σκυλακια οση αντεχουν :D



Οκ , δεν το ηξερα αυτο ...δικαιωμα τους να θεωρουν πως αυτο ειναι προς το συμφερον της φυλης.Ο χρονος θα δειξει.
Εχω ζητησει και παλιοτερα συγγνωμη αλλα δεν μπορω να παρακολουθω το forum σε καθημερινη βαση, για αυτο και θα προσπαθησω να απαντησω σε οσα περισσοτερα ερωτηματικα μπορω τωρα:
1) Τα Μπουλντογκ πριν περιπου 2 αιωνες δεν εμοιαζαν με αυτες τις φωτο που δημοσιευετε....σωστα, γιατι αλλη ηταν η δουλεια τους. Οχι σκυλος συντροφιας αλλα μαχητης. Ομως ο λογος που χρησιμοποιησαν ολοι και χρησιμοποιουν ΕΒ στις διασταυρωσεις τους για εμενα προσωπικα - μετα τα οσα του κοστολογουνται - ειναι ανεξηγητος. Εμμονη στην ιδεα του χτες ή μηπως γιατι το εμβλημα και το ονομα "πουλαει"? Γιατι αν κατα τα αλλα δεν βλεπει, δεν περπαταει, δεν αναπνεει, τοτε αυτοι που εξακολουθουν να το χρησιμοποιουν απλα κατα τη δικη μου λογικη ειναι ή ηλιθιοι ή ανιδεοι ως προς τη γενετικη αφου ειναι ενας τοσο προβληματικος φαινοτυπος.
2) Τα Μπουλντογκ εχουν μεγαλο ποσοστο καισαρικων οχι για τον λογο που αναφερετε......η αιτια ειναι οτι εχουμε μεγαλο ποσοστο water puppies ή anasarca στις γεννησεις μας. Δεν εχει διευκρινισθει ακομη απο τους επιστημονες αν ειναι γονιδιακο ή καποια ευαισθησια σε συστατικα των τροφων που μας πουλανε για τα σκυλια μας οι διαφορες εταιρειες. Ο φοβος λοιπον 1 ή περισσοτερων water puppies μας οδηγει στην ασφαλη λυση της cs. Οχι οτι συμφωνω, κι εγω προσωπικα εχω αρκετες θηλυκες που εχουν γεννησει φυσιολογικα ( μεγαλες τοκετοομαδες βεβαια και ευτυχως χωρις water pups )
3) Οι ωμοι οπως και ολη η κατασκευη του εμπροσθιου συστηματος του παλιου Μπουλντογκ εξυπηρετουσαν ενα και μοναδικο σκοπο........κατα την αρπαγη του ταυρου αυτος τιναζοταν, για να μην τσακιζεται λοιπον η σπονδυλικη στηλη του σκυλου, κατασκευασαν ενα βαρυ εμπροσθιο συστημα με κοντο λαιμο και κοντυτερα αλλα δυνατα εμπροσθια ποδια που στηριζονταν σε ευρειες ωμοπλατες. Οσον αφορα τους αγκωνες αυτοι εβγαιναν ελαφρως προς τα εξω κατα την κινηση "ερπειν" μεχρι να τιναχτει με τα πισω ποδια και να αρπαξει. Ολα αυτα ομως ανηκουν σε μιαν αλλη εποχη.........οι σκυλοι εξελισονται ακομα και αλλαζουν σκοπο υπαρξης.....ζωντανο παραδειγμα το poodle ( σκυλος του νερου - κυνηγος ) τωρα απλα συντροφος αλλα και το cocker και πολλα αλλα. Εκτος απο Μπουλτογκ τυγχανει να εχω και Cesky Terrier, μια φυλη που φτιαχτηκε απο 2 αλλες με αποκλειστικο σκοπο το ξεφωλιασμα θηραματων ( για αυτο και μικρα σε μεγεθος τοτε ) ενω τωρα συναντας σκυλους πανω απο 10 κιλα πραγμα που σε κανει να αναρωτιεσαι αν μπορει αυτο το θηριο να χωθει σε γιατακι λαγου λογου χαριν. Ομως αυτη τη στιγμη πολυ λιγα κυνηγανε εν αντιθεσει ειναι ιδανικα σκυλια για συντροφια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
τοτε αυτοι που εξακολουθουν να το χρησιμοποιουν απλα κατα τη δικη μου λογικη ειναι ή ηλιθιοι ή ανιδεοι ως προς τη γενετικη αφου ειναι ενας τοσο προβληματικος φαινοτυπος.
Οχι, εδώ μπαίνει το χρήμα (για τους "μεγάλους") και το "έτσι είναι η φυλή μου πιά τί να κάνω" (για τους "μικρούς") ... 2 παράγοντες που δεν μπορείς να παραβλέψεις, παρακάμπτουν όμως λογική και ευαισθησία ;)

"Ευαισθησία στις τροφές" εννοείς ευαισθησία μόνο του EB ? Μάλλον ναι, αφού θα είχαν πρόβλημα όλες οι φυλές έστω οι παρόμοιες ... Αν είναι έτσι όμως κατευθείαν όποιος ταίζε BARF δεν θα είχε καμία ανάγκη καισαρικής, δεν νομίζω ότι αυτό έχει λογική, θα είχε λυθεί το πρόβλημα.

Οι ώμοι ήταν έτσι, για αυτόν τον λόγο, ναι, όπως και όλο το σκυλί ήταν πιο αθλητικό όμως ... με το που γίνεται συντροφιάς το να ανοίξουν κι άλλο οι ώμοι, δεν είναι αντιφατικό ώς πρός την χρήση, αν το σκυλί έγινε λιγότερο αθλητικό (έχασε ένα χαρακτηριστικό δηλαδή από τον "παλιό μαχητή" ... η λογική λέει ότι σιγά σιγά χάνει και τους ανοιχτούς ώμους, αλλιώς οδεύουμε πρός τον υπερτυπισμό, όχι? )
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
κριτες παγκοσμιου φημης,κρινουν σκυλι ως εξαιρετο 50 κιλων π.χ και σκυλι της ιδιας φυλης και ιδιου φυλου ως εξαιρετο,40 κιλων...μηπως κατι μου διαφευγει?
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Denis το εθεσα λαθος ισως...εννοω τις μεγαλες διαφορες πως τις κρινουν οι διαφοροι κριτες...

θελω να πω ολοι εχουν μεριδιο ευθυνης οσον αφορα το προτυπο αυτο καθεαυτο.
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
Σε κανένα πρότυπο δεν περιγράφεται μή λειτουργικός σκύλος. Ούτε στου Bulldog.

Αρα το θέμα είναι η ερμηνεία του προτύπου και οι τάσεις που δημιουργούνται κατά κύριο λόγο από την ζήτηση - ή από το κοινό αν θέλετε.

Οι εκτροφείς δεν παλεύουν με το πρότυπο ΠΟΤΕ μόνο με την μόδα και τα διεθνή συμφέροντα.

Επίσης δεν μπορεί να αλλάξει κανείς το πρότυπο, παρά μόνο όποιος έχει άμεσο συμφέρον να γίνει αυτό. Η FCI δεν έχει άμεσο συμφέρον να αλλάξει κανένα πρότυπο, ακόμα καιαν πεθαίνουν τα 3/4 των δειγμάτων μίας φυλής από καρδιά (τυχαίο παράδειγμα) ... αν εισηγηθούν κάποιοι ... μπορεί να γίνουν αλλαγές ... αυτοί οι κάποιοι όμως επωφελούνται από την όποια ελαττωματική ερμηνεία του προτύπου, και είναι δύσκολο να πάρουν την απόφαση, ακόμα και αν η κατάσταση είναι στο ναδίρ ...
Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Η πολιτικη και τα συμφεροντα εχουν καταστρεψει πολλες φυλες και μια απο αυτες και το Μπουλντογκ. Οταν το προτυπο αναφερει ας πουμε "συμπαγης σκυλος" φανταζομαι οτι δεν εννοουμε τετραγωνος, ελα ομως που η μοδα επιτασει "κουτια" στους στιβους ( προσπαθωντας προφανως να πετυχουν το 25Kg με τον τετραγωνισμο και οχι με σωστη εκτροφη ) με αποτελεσμα λιγοτερο λειτουργικη κινηση και βεβαια τον εκτροφικο κινδυνο του hemi vertebrae.... αυτα ομως ειναι ψηλα γραμματα για τους μεγαλοεκτροφεις-μεγαλοεμπορους που με τις δημοσιες σχεσεις τους σηκωνουν με τα "κουτια" τους τα λαβαρα της νικης??????
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Denis το εθεσα λαθος ισως...εννοω τις μεγαλες διαφορες πως τις κρινουν οι διαφοροι κριτες...
Ενα πρότυπο μπορεί να δίνει μικρό - μεσαίο - μεγάλο και πολύ μεγάλο μέγεθος. (δεν εννοώ ποικιλίες εννοώ μέσα σε μία φυλή) ... αν συνυπολογίσεις τις διαφορές στο βάρος και την ισχύ του σκελετού, σε μία φυλή με μέσο όρο 50κιλών μπορούμε να έχουμε 10κιλά διαφορά βάρους ανάμεσα σε δύο εξαίρετα ζώα. Κατά την γνώμη μου οριακά βέβαια - μέχρι εκεί, αλλιώς ο κριτής δεν είναι και τόσο αξιόπιστος.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Η πολιτικη και τα συμφεροντα εχουν καταστρεψει πολλες φυλες και μια απο αυτες και το Μπουλντογκ. Οταν το προτυπο αναφερει ας πουμε "συμπαγης σκυλος" φανταζομαι οτι δεν εννοουμε τετραγωνος, ελα ομως που η μοδα επιτασει "κουτια" στους στιβους ( προσπαθωντας προφανως να πετυχουν το 25Kg με τον τετραγωνισμο και οχι με σωστη εκτροφη ) με αποτελεσμα λιγοτερο λειτουργικη κινηση και βεβαια τον εκτροφικο κινδυνο του hemi vertebrae.... αυτα ομως ειναι ψηλα γραμματα για τους μεγαλοεκτροφεις-μεγαλοεμπορους που με τις δημοσιες σχεσεις τους σηκωνουν με τα "κουτια" τους τα λαβαρα της νικης??????
Αρα ? Τίποτα ... συμφωνούμε ... πάει κι αυτό το θέμα :)

Θα πώ πάντως κάτι που έχω ξαναπεί ... ΗΘΙΚΑ δεν βλέπω διαφορά να εκθρέφουμε σκύλο για να τον χρησιμοποιούμε για οτιδήποτε (πολλές φορές με κόστος την ζωή του) από το να τον εκθρέφουμε για να είναι "κάπως" (πολλές φορές πάλι με κόστος την ζωή του) ... το λάθος έγινε εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια πρίν, εμείς απλά είμαστε μεσα σε έναν τροχό που γυρίζει και δεν σταματάει :)

Στις φυλές συντροφιάς (ή σε αυτές που γίνονται συντροφιάς - όλο και περισσότερες όσο περνάνε τα χρόνια, και όλο πιο "άγαρμπη" η μετατροπή τους) κάποια λάθη - παρεμβάσεις του ανθρώπου είναι πιο ευδιάκριτες ή πιο καταλυτικές και γρήγορες, καμία άλλη διαφορά ...
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
Οχι, εδώ μπαίνει το χρήμα (για τους "μεγάλους") και το "έτσι είναι η φυλή μου πιά τί να κάνω" (για τους "μικρούς") ... 2 παράγοντες που δεν μπορείς να παραβλέψεις, παρακάμπτουν όμως λογική και ευαισθησία ;)

"Ευαισθησία στις τροφές" εννοείς ευαισθησία μόνο του EB ? Μάλλον ναι, αφού θα είχαν πρόβλημα όλες οι φυλές έστω οι παρόμοιες ... Αν είναι έτσι όμως κατευθείαν όποιος ταίζε BARF δεν θα είχε καμία ανάγκη καισαρικής, δεν νομίζω ότι αυτό έχει λογική, θα είχε λυθεί το πρόβλημα.

Οι ώμοι ήταν έτσι, για αυτόν τον λόγο, ναι, όπως και όλο το σκυλί ήταν πιο αθλητικό όμως ... με το που γίνεται συντροφιάς το να ανοίξουν κι άλλο οι ώμοι, δεν είναι αντιφατικό ώς πρός την χρήση, αν το σκυλί έγινε λιγότερο αθλητικό (έχασε ένα χαρακτηριστικό δηλαδή από τον "παλιό μαχητή" ... η λογική λέει ότι σιγά σιγά χάνει και τους ανοιχτούς ώμους, αλλιώς οδεύουμε πρός τον υπερτυπισμό, όχι? )
Ξερεις πολυ καλα τι εννοω οταν λεω "χρησιμοποιουν ακομα εναν κατα τα αλλα προβληματικο φαινοτυπο" γιατι τον χρησιμοποιουν ρε γαμοτο :p
Βεβαιως συμβαινει και σε αλλες φυλες οπως το Γαλλικο, το Boston, το Pug κλπ. Καποιοι λενε οτι ευθυνεται το αλατι. Καλη η BARF αλλα εγω προσωπικα δεν μπορω να ταιζω ετσι ολα μου τα σκυλια αν και στις μελουσες μαμαδες δινω πολυ μαγειρευτο χωρις αλατι.
Ποιος σου ειπε οτι αυτη τη στιγμη οι ωμοι στο προτυπο ειναι επιθυμητοι ανοιχτοι????? Ισα ισα βασει του προτυπου του 2003 αλλα και του νεου 10/09 στην Αγγλια ακομα, κοβεται καθε τι extreme πανω στον σκυλο. Υπερβολικο μπροστινο, υπερβολικο roach στη ραχη, υπερβολικη ζαρα πανω απο τη μυτη, υπερβολικη πισω θεση μυτης κοκ. Ομως οπως ειπαμε πιο πανω ολα ειναι θεμα του πως θα ακολουθηθει το προτυπο απο τους κριτες και τους εκτροφεις. Για να δουμε......και μια και συζηταμε για Μπουλντογκ που κινουνται, αναπνεουν και βλεπουν δεστε ετσι απο περιεργεια τον νεο Παγκοσμιο Πρωταθλητη στη Μπρατισλαβα που ετυχε να ειναι και 2ος καλυτερος Ομαδος II εκει........δεν μπορει κατι καλο θα εχει πανω του αυτος ο σκυλος ;)
 












denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μμμμμμ ... δεν είμαι σίγουρος ... μπορεί να μας το εξηγήσει η Bizzare όταν βρεί χρόνο ... τί ωραίο έχει το ένα σκυλί τί το άλλο και τί πρέπει να προσέξουμε στο Bulldog για να παραμείνει λειτουργικό.
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
πριν απαντησει η Bizzare που θα μας δωσει τα φωτα της πανω στην φυλη,τολμω να πω τα εξης...

το πρωτο ειναι καθαρα πιο συμμετρικο,συμπαγες ομοιομορφο και ομορφοτερο bulldog απο το δευτερο.το κεφαλι του επισης πιο σωστο κατα την ταπεινη αποψη μου.

ολα αυτα βεβαια κρινοντας απο μονο 2 φωτογραφιες τα 2 αυτα σκυλια.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
το πρωτο ειναι καθαρα πιο συμμετρικο,συμπαγες ομοιομορφο και ομορφοτερο bulldog απο το δευτερο.το κεφαλι του επισης πιο σωστο κατα την ταπεινη αποψη μου.
Ναι και εμενα ετσι μου φαινεται!!