Με αφορμη ...


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
...και αφού η συζήτηση πέρασε από διάφορα στάδια, επανέρχομαι με τις εξής ερωτήσεις:



Τα παραπάνω, κοινώς αποδεκτά, προβλήματα/ελλατώματα/θέματα της φυλής, τα συναντάμε σε κάθε φυλή στο ίδιο ποσοστό, σε κάποιες μόνο, σε όλες αλλά σε κάποιες περισσότερο (σε ποιές και πόσο);

Τελικά το Α.Μπουλντόγκ έχει όσα προβλήματα/ελλατώματα/θέματα έχει κάθε φυλή;
Ολες οι φυλες εχουν τα δικα τους προβληματα/θεματα/ελλατωματα που σε καποιες μερικα ειναι κοινα σε καποιες διαφορετικα. Σαν εργαζομενη σε κτηνιατρειο εδω και καμποσα χρονια εχω δει τοσες φυλες με cherry eye π.χ. που δεν το βαζει ο νους κανενος. Και θα επαναλαβω για μια ακομα φορα....υπαρχουν παθησεις σοβαρες/life threatening και παθησεις που δεν απειλουν την ζωη του σκυλου. Οταν εχουμε να κανουμε με κληρονομικες παθησεις καρδιας ασ πουμε τοτε αυτο ειναι σοβαρο αλλα δεν ειναι θεμα φυλης, ειναι θεμα ΕΚΤΡΟΦΗΣ. Πολλοι εκτροφεις κατα την πορεια τους εχουν συναντησει θεματα, εξαρταται απο την ευσυνειδησια του καθενος να "κοψει με μαχαιρι" το προβληματικο στην εκτροφη του.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
@Tricky
Απο την αναλυτικη εμβαθυνση που εκανες στα στατιστικα της OFFA , για την οποια νιωθω πως πρεπει να σε συγχαρω ;), μαλλον πρεπει να καταληξουμε πως η επιστημονικη παραθεση δεν αμφισβητειται αλλα ειναι σιγουρα στρεβλη και ''αδικη'' με μια επιπολαια ,εκ του μακρωθεν, φευγαλεα ματια .Εαν συμφωνουμε σε μια τετοια διατυπωση , νιωθω πως πρεπει να ζητησω τη γνωμη σου για το εαν σε ολες τις προηγουμενες σελιδες διεγνωσες οτι ''παλευα'' και εγω με παρομοιες τετοιες ματιες.

Προβληματα πολλα ή λιγα υπαρχουν στις περισσοτερες φυλες ...ΙΜΟ χρεος των κυνοφιλων ειναι να βελτιωσουν το επιπεδο υγειας των ''ταλαιπωρημενων'' (λογω δημοφιλιας , ανευθυνης εκτροφης κλπ) αλλα και να προστατεψουν τις ανερχομενες και πιο υγιεις.
Σρεβλή και άδικη δεν είναι η επιστημονική παράθεση! Στρεβλωμένη εικόνα δίνει η εξ ορισμού οικουμενοποίηση μιας στυγνής λίστας αποσπασματικά από την επιστημονική αυτή (και οποιαδήποτε) παράθεση χωρίς δυνατότητα επιπλέον ανάλυσης.

Συμφωνούμε μάλλον λοιπόν σε μια τέτοια διατύπωση, αλλά αν ήθελες εξαρχής να με ρωτήσεις γιαυτό γιατί δεν το έκανες... θα εξοικονομούσαμε σε αποθέματα αστιγματισμού!

Δεν με βρήκες απέναντί σου στο δικαίωμα να υπερασπιστείς την φυλή που αγαπάς από μια, κατά την γνώμη σου τουλάχιστον, λανθασμένη εικόνα του μειοψηφικού ή πλειοψηφικού κοινού. Εκεί με βρίσκεις προφανέστατα δίπλα σου!

Αυτό που προσωπικά με ενόχλησε ήταν ο τρόπος με τον οποίον επέλεξες να το πράξεις!


@bizzare
Η άποψη πως ο όρος "proper dog" περιορίζεται αποκλειστικά στα μορφολογικά χαρακτηριστικά ενός σκύλου, είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις που με έκαναν να είμαι εμπαθής (βλ. σχετική νωρίτερη ανάρτηση μου στο παρόν)!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν με βρήκες απέναντί σου στο δικαίωμα να υπερασπιστείς την φυλή που αγαπάς από μια, κατά την γνώμη σου τουλάχιστον, λανθασμένη εικόνα του μειοψηφικού ή πλειοψηφικού κοινού. Εκεί με βρίσκεις προφανέστατα δίπλα σου!

Αυτό που προσωπικά με ενόχλησε ήταν ο τρόπος με τον οποίον επέλεξες να το πράξεις!
Οκ , αλλα δεν ζητησα τη γνωμη σου για το αν ειχα δικαιωμα να υπερασπιστω τη φυλη που αγαπαω.

Το ερωτημα μου ηταν αν πιστευεις πως η οποια ''πολεμικη'' αναπτυχθηκε σε αυτο το thread εναντια στο bulldog , στηριχθηκε σε μια παρομοια ...
'' Στρεβλωμένη εικόνα που δίνει η εξ ορισμού οικουμενοποίηση μιας στυγνής λίστας αποσπασματικά από την επιστημονική αυτή (και οποιαδήποτε) παράθεση χωρίς δυνατότητα επιπλέον ανάλυσης ''

Και αν ο τροπος μου σε ενοχλησε , θα σου υπενθυμισω παλιοτερο θεμα οπου στις οποιες ''ευγενικες'' αποψεις και διευκρυνισεις μου οχι μονο δεν εισεπραττα στρεβλωμενες εικονες απο επιστημονικες παραθεσεις αλλα θεωριες κλανιων και κλιματιστικων...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Το ερωτημα μου ηταν αν πιστευεις πως η οποια ''πολεμικη'' αναπτυχθηκε σε αυτο το thread εναντια στο bulldog , στηριχθηκε σε μια παρομοια ...
'' Στρεβλωμένη εικόνα που δίνει η εξ ορισμού οικουμενοποίηση μιας στυγνής λίστας αποσπασματικά από την επιστημονική αυτή (και οποιαδήποτε) παράθεση χωρίς δυνατότητα επιπλέον ανάλυσης ''
Κατηγορηματικά όχι σε αυτό το thread!
Στο παρόν thread, εγώ προσωπικά, διέκρινα την ανάγκη αναφοράς επί προσωπικού στην οποία προφανώς ωθήθηκες μετά από κάποιες αναρτήσεις σε άλλο ή άλλα threads κι έπειτα από προσπάθειά σου να μην βρεθείς off-topic, αναρτώντας σε εκείνα ή - αν θες την προσωπική μου άποψη - να μην σβήσει η σημασία και το βάρος των θέσεων σου στο πλήθος της on-topic θεματολογίας που προφανώς παράλληλα θα συνεχιζόταν. Αυτό επ' ουδενί δεν μειώνει την σημασία της θέσης σου, ο τρόπος που επέλεξες όμως, αποδυναμώνει το πιθανό δίκιο σου στα μάτια του αναγνώστη. Και το λέω αυτό ασχέτως απ' το αν πάλι ενδεχομένως γράψεις πως δεν ζήτησες την γνώμη μου γι αυτό. Δυστυχώς όμως είναι αλληλένδετο!

Και αν ο τροπος μου σε ενοχλησε , θα σου υπενθυμισω παλιοτερο θεμα οπου στις οποιες ''ευγενικες'' αποψεις και διευκρυνισεις μου οχι μονο δεν εισεπραττα στρεβλωμενες εικονες απο επιστημονικες παραθεσεις αλλα θεωριες κλανιων και κλιματιστικων...
Δες το λίγο πιο ποιητικά:
Η εικόνα του μέσου κυνόφιλου (ενδεχομένως κι εμού του ιδίου, αλλά και πολλών εξ' υμών των Μπουλντογκάδων συμπεριλαμβανομένων) για την πορεία του Μπούλντογκ είναι τόσο θολή που οι παραπάνω αναφορές βοηθούν στην οπτικοποίηση! Οι κλανιές για να τονίσουν το όχι τόσο καθαρό τοπίο, τα δε κλιματιστικά για την ανάγκη ξεκαθαρίσματος αυτής της εικόνας.
;)
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κανεις δεν ζητησε βεβαια την δικη μου γνωμη, αλλα ο ιδιος ο αντμιν ζητησε να ανοίγονται νεα θεματα «με αφορμη το…».
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Βρε Άρη...
γιατί ρε γαμώτο δεν μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε τι γράφει ο άλλος πριν αναρτήσετε?

Διαβάζεις πουθενά σε κάποια ανάρτησή μου να γράφω πως "κακώς άνοιξε νέο θέμα ο Tricky"?

Αυτό που εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο είναι ο τρόπος με τον οποίο επέλεξε να ξεκινήσει την ανάπτυξη των θέσεών του και όχι οι θέσεις του αυτές καθ' αυτές!

Τελως πάντων πιστεύω πως ήμουν σαφής και τοποθετήθηκα επαρκώς πάνω στο θέμα στον βαθμό που μου το επιτρέπουν οι δικές μου γνώσεις και η δική μου λογική.

Για περισσότερα... ας αναφερθούν αυτοί που έχουν και μπορούν να πούν περισσότερα!
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σωτηρη, ισως καταλαβα κατι τετοιο από τα συμφραζόμενα.
Το τελευταιο πραγμα που θελω στην πορεια μου σε αυτό το forum είναι να στενοχωρησω εσένα φιλε μου. Λυπαμαι πολύ αν σε εκανα να ταραχτεις, ειλικρινά.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Κατηγορηματικά όχι σε αυτό το thread!
Σε καθε μου ερωτηση προς το Λεωνιδα αναφορικα με τις αιτιασεις του προς το bulldog , ελαμβανα ως απαντηση ενα λινκ με στατιστικες του ιντερνετ (που ουτε καν επιβεβαιωναν 100% τις αιτιασεις) ... αυτο απλα σε ρωτησα να μου επιβεβαιωσεις ή διαψευσεις.Αν μου το διαψευδεις , μαλλον πρεπει να ξαναδιαβασω ολα οσα εχουν γραφτει και δεν μπορω τριτη φορα :D:D

Τεσπα , δεν εχει μεγαλη σημασια το θεμα αυτο :)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Φίλε Άρη,

δεν είμαι ούτε ο μπαμπούλας, ούτε θα πάθω έμφραγμα αν με στενοχωρήσεις :D

Ξέρεις πόσες φορές κάνω λάθη... τις προάλλες έγραψα "ΜΜΜ" (λεωφορεία, τραίνα, αεροπλάνα...) ενώ ήθελα να γράψω "ΜΜΕ".

Απλά όταν καταφέρνω κάποια στιγμή να γράψω ακριβώς αυτό που θέλω (με 5 edit ενδεχομένως) δεν είναι δυνατόν να καταλαβαίνεις άλλα πράγματα! Δεν μπορούμε να κάνουμε και edit μετά το πέρας 15' λεπτών!
Έχω και το άγχος της δουλειάς... κι έρχεται μετά κάποιος και με κάνει να μην καταλαβαίνω ο ίδιος τι έχω γράψει!

Δεν στεναχωριέμαι... απλά διχάζομαι!
:p

Πάρτε κι ένα edit για να μην χάνουμε την σειρά:
 
Last edited:




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Σε καθε μου ερωτηση προς το Λεωνιδα αναφορικα με τις αιτιασεις του προς το bulldog , ελαμβανα ως απαντηση ενα λινκ με στατιστικες του ιντερνετ (που ουτε καν επιβεβαιωναν 100% τις αιτιασεις) ... αυτο απλα σε ρωτησα να μου επιβεβαιωσεις ή διαψευσεις.Αν μου το διαψευδεις , μαλλον πρεπει να ξαναδιαβασω ολα οσα εχουν γραφτει και δεν μπορω τριτη φορα :D:D
δεν θέλω να παίξω τον δικηγόρο του sir-elric, αλλά αφού αναφέρεσαι περιοριστικά στο παρόν thread, παρατήρησα πως χρειάστηκε να προηγηθούν πενήνταεπτά (57), εν μέρει αρκετά σκληρές αναρτήσεις για να παραθέσει στην πεντηκοστή όγδοη (58η) πρώτη φορά link!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ωραία συζήτηση (ξαναλέω:D) Θα βοήθαγε και η αναλυτική άποψη της bizzare βέβαια για όλα τα πραναφερθέντα, καθώς και μία πιο κοντινή ματιά που σίγουρα θα μπορεί να προσφέρεισε αυτήν την φυλή, ίσως και με παραδείγματα - δείγματα.

Αλλη ερώτηση
Αυτό (αναφέρομαι στους εκτροφείς που συμμετέχουν) δεν σας φαίνεται περίεργο ?
HD-A (Ελεύθερο): 66 σκύλοι
HD-B (Οριακό): 3 σκύλοι
HD-C (Ελαφρά): 45 σκύλοι
:)
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Αλλη ερώτηση
Αυτό (αναφέρομαι στους εκτροφείς που συμμετέχουν) δεν σας φαίνεται περίεργο ?

:)
Προφανώς!
Γι αυτό επέμενα λέγοντας πως πρόκειται για μη ενδεικτικό (μη αξιόπιστο?) δείγμα!

Η στατιστική της φυλής στην Αυστρία (περίοδος 1998- 2004):
HD-A: 65
HD-B: 21
HD-C: 8
HD-D: 1
ΗD-Ε: 0

Την ίδια περίοδο στην Γαλλία
HD-A: 87
HD-B: 20
HD-C: 11
HD-D: 2
ΗD-Ε: 0

Την ίδια περίοδο στην Ελλάδα
HD-A: 15
HD-B: 8
HD-C: 1
HD-D: 0
ΗD-Ε: 1

(Πηγή: Στατιστική των Ομίλων Ντόγκο Αρτζεντίνο)
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
παρατήρησα πως χρειάστηκε να προηγηθούν πενήνταεπτά (57), εν μέρει αρκετά σκληρές αναρτήσεις ...
Και τις πενήνταεπτά (57) εγω τις εγραψα ? :D:D

Δεν ειδες τα ποστ του denis με τα skateboard ? :D
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Ναι αλλα οταν το στανταρ μιλαει για proper bulldog εννοει ενα σωστο μορφολογικα σκυλι. Την ορολογια μπορει ευκολα να την καταλαβει καποιος εμπειρος στα κυνολογικα αλλα και να την παραφρασει καποιος που δεν γνωριζει απο κυνολογικους ορους. Μην προτρεχεις λοιπον.
Οσο για την "ειρωνεια" δεν ηταν ειρωνεια αλλα αστεισμος :)
αφου ο αστειησμος ηταν καταφατικη απαντηση στην ερωτηση μου περι ιστορικης συνεχειας στην αναγκη για τετοια κινηση που ειναι αποτελεσμα της υπαρξης του αγκωνα "εξω" απο το υπολοιπο σωμα και το proper bulldor ειναι ενα σωστο μορφολογικα σκυλι δηλαδη το ιδανικο, δεν θα ημουν παραλογος να σας ζητησω να μου δειξετε πινακες, μεταξοτυπιες ακομα και γραπτα που να επιβεβαιωνουν οτι τα παλια μπουλντογκ ειχαν αυτο το χαρακτηριστικο? υποθετω οτι θα υπαρχει πληθωρα πηγων που να επιβεβαιωνουν τον ισχυρισμο σας


Σε καθε μου ερωτηση προς το Λεωνιδα αναφορικα με τις αιτιασεις του προς το bulldog , ελαμβανα ως απαντηση ενα λινκ με στατιστικες του ιντερνετ (που ουτε καν επιβεβαιωναν 100% τις αιτιασεις) ... αυτο απλα σε ρωτησα να μου επιβεβαιωσεις ή διαψευσεις.
με αδικεις νομιζω, αναγκαστικα αρχισα να παραθετω πηγες οταν η συζητηση εφτασε στο ο λογος μου εναντιων του δικου σου.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
με αδικεις νομιζω, αναγκαστικα αρχισα να παραθετω πηγες οταν η συζητηση εφτασε στο ο λογος μου εναντιων του δικου σου.
Γιατι σε αδικω ? Σε ρωταγα που στηριζεις οτι τα bulldog δεν βλεπουν , δεν μπορουν να τρεξουν , δεν μπορουν να επιβιωσουν χωρις a/c και χρειαζονται 2-3 εγχειρισεις για να ξεκινησουν να ζουν και ετσι αρχισαν τα λινκ απο τη πλευρα σου.

Τεσπα , δεν υπαρχει λογος να αναλυσουμε τι ειπωθηκε σε ολες τις προηγουμενες σελιδες.Ουτε προσπαθω να βγαλω το bulldog ως τον τελειο σκυλο , ουτε οτι ειναι η πιο ''ευκολη'' φυλη.

Οσο αφορα την εξελιξη του bulldog : το old english bulldog εξαφανιστηκε μετα την απαγορευση των μαχων.Δεν μπορουμε να ζηταμε απο εκτροφεις του σημερα γιατι δεν εκτρεφουν συμφωνα με το προτυπο Crib και Rosa του 1817 :



οταν αυτα εξαφανιστηκαν 150 χρονια πριν !! Δηλαδη ολες οι φυλες με μια καποια ιστορια ειναι ιδιες και απαραλλακτες στους αιωνες ? Και αν δεν ειναι ιδιες ,εγιναν καλυτερες ?

Αν αυριο ή σε 100 χρονια απαγορευτει παντου το κυνηγι , θα ζηταμε τα ρεστα γιατι ισως εξαφανιστουν πολλα απο τα σημερινα κυνηγοσκυλα ? Ή μηπως οι εκτροφεις του τοτε (οσοι μεινουν) , θα εκτρεφουν επιδιωκοντας καλη μυτη στα σκυλια τους ?

Τεσπα , το old bulldog εξαφανιστηκε και μετα τον αγωνα 10 μιλιων που περιγραφω εδω :
http://www.dogforum.gr/v2/showpost.php?p=154693&postcount=76

φθανουμε περι το 1900 να εχουμε τους εξης πρωταθλητες :







Το τελευταιο bulldog ,o Champion Rodney Stone πωληθηκε σε πολιτικο για 1000 λιρες Αγγλιας τοτε ...ενα ποσο ρεκορ !!

Το προτυπο εκτροφης του bulldog για τον 20 αιωνα ειχε πλεον τεθει (και ισως η τιμη πωλησης του Rodney να ηταν ενας καλος λογος ).

Δειτε καλα τον Rodney και το σκαρι του :)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Για να αναφέρω για όσους δεν κατάλαβαν τι εννοούσε ο denis ρωτώντας "αυτό δεν σας φαίνεται παράξενο?".

Η τιμές που αναφέρονται στο HD-B είναι πάρα πολύ μικρές σε σχέση με τις τιμές που αναφέρονται στο HD-C και στο HD-A, κάτι που είναι παράξενο για "ενδιάμεσο βήμα". Η λογική λέει πως η στατιστική πρέπει να δείχνει μια γκάμα δειγμάτων η οποία είναι είτε ισορροπημένη, είτε περιοδικά μεταβλητή. Δηλαδή η λογική θα ήταν σε έναν όγκο 100 σκύλων (για A, B, C, D, και Ε αντίστοιχα): 40, 30, 18, 8, 4 ή 38, 28, 23, 9, 2 ή 45, 25, 23, 2, 0 κλπ. Η τόση μεγάλη μεταβολή από το ένα "βήμα" στο άλλο δείχνει πως κάτι δεν πάει καλά. Είτε στην δεξαμενή εκτροφής, είτε στην ποικιλία της ποιότητας των σκύλων, είτε στην ίδια την επιλογή των δειγμάτων (η οποία προφανώς δεν καθορίζεται από τον ίδιο τον OFA, αλλά από το κλιμάκιο ελέγχου).

Ναι denis... είμασταν οι μοναδικοί με ΗD-Ε ανάμεσα στις 7 χώρες που έδωσαν αποτελέσματα! Το σκυλί δεν ήταν ελληνικής εκτροφής, αλλά δυστυχώς βρισκόταν στην δική μας στατιστική λόγω του τόπου εγγραφής και εξέτασης!
;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95