Με δάγκωσε σοβαρά και τον φοβάμαι πλέον.


KERVEROSNFWU

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
47
0
Ναι αλλα και τα δυο ειναι σκυλια (λυκοσκυλο ή Golden) katerina k.
εαν δεν επιανε και επιανε το χερι σου τοτε ?
Mε μεγαλο pray drive ή defence τοτε θα σου ειχε κοψει το λιγοτερο τενοντες
Τροπη ασχημη για σενα αλλα με νικητη τον σκυλο αφου εδωσες κλειστη μαχη και εχασες λαβωμενη
Σημαντικο αυτο
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είπαμε....ο καθένας μας ξέρει τον σκύλο του καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον...Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι ο σκύλος είναι "συνταγή για μαγιονέζα", τόσα αυγά ακριβώς, τόσο λάδι ακριβώς...αλλιώς δεν θα πετύχει η συνταγή κλπ.

Δεν είναι.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Και εγω ειμαι κατα των κλωτσιων, οχι επειδη λυπαμαι το σκυλο, αλλα επειδη θεωρω οτι σε μερικα σκυλια ειναι αναποτελεσματικα. Υπαρχουν σκυλοι με νορμαλ κιλα π.χ. 30, οι οποιοι αν τους κλωτησεις την ωρα που σου χωνονται ειναι σαν να τους κανεις αερα, και για να κανουν πισω θα πρεπει να τους σπασεις τα παϊδια κυριολεκτικα, εαν βεβαια σου εχει μεινει χερι. Για αυτο οπως λενε και οι περισσοτεροι εξαρταται τον σκυλο.

Εγω προσωπικα για δυσκολες περιπτωσεις νομιζω οτι το πιο ασφαλες μεσο με καλα αποτελεσματα ειναι η διορθωση απο τον οδηγο. Εαν ο σκυλος ειναι επιθετικος δεν βγαζουμε τον οδηγο ποτε. Του κοβεται και ο βηχας γρηγορα και δεν εχει τα δυσαρεστα αποτελεσματα που μπορει να επιφερει η αμεση βια απο μερους μας.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Διαφωνώ σε ένα βασικό σημείο: το γρύλισμα είναι προειδοποίηση. Αν διορθωθεί λάθος ή υπερβολικά μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα ο σκύλος απλά να προσπεράσει το στάδιο της προειδοποίησης την επόμενη φορά.
 


KERVEROSNFWU

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
47
0
Διαφωνώ σε ένα βασικό σημείο: το γρύλισμα είναι προειδοποίηση. Αν διορθωθεί λάθος ή υπερβολικά μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα ο σκύλος απλά να προσπεράσει το στάδιο της προειδοποίησης την επόμενη φορά.
Εγω νομιζω οτι θα στο δειξει πιο εντονα για να σε προλαβει
Σημαδια ενος σκυλου που θα δαγκωσει
Κλειστο στομα δεν μυριζει τον αερα και πολλη αργη αναπνοη διασταλμενες κορες ματιων
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπορεί να γίνει και έτσι...αλλά όλα εξαρτώνται από το πως συμπεριφέρεται γενικά ο σκύλος...στη καθημερινότητα του...τι άλλα σημάδια έχει δείξει (αν έχει δείξει). Και αυτό μόνο ο ίδιοκτήτης του μπορεί να το γνωρίζει. Στη περίπτωση του Λύκανδρου, (αυτό το έκανε για πρώτη φορά στη ζωή του όταν ήταν 3 χρονών και μόλις είχαμε μετακομίσει οι δυό μας σε ένα σπίτι)...ήταν το πρώτο σημάδι "αρχηγίας" προς εμένα....και το τελευταίο βέβαια...
Πρέπει να έχεις όλη την εικόνα πριν κάνεις διάγνωση...αυτό λέω...
 


KERVEROSNFWU

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
47
0
Μπορεί να γίνει και έτσι...αλλά όλα εξαρτώνται από το πως συμπεριφέρεται γενικά ο σκύλος...στη καθημερινότητα του...τι άλλα σημάδια έχει δείξει (αν έχει δείξει). Και αυτό μόνο ο ίδιοκτήτης του μπορεί να το γνωρίζει. Στη περίπτωση του Λύκανδρου, (αυτό το έκανε για πρώτη φορά στη ζωή του όταν ήταν 3 χρονών και μόλις είχαμε μετακομίσει οι δυό μας σε ένα σπίτι)...ήταν το πρώτο σημάδι "αρχηγίας" προς εμένα....και το τελευταίο βέβαια...
Πρέπει να έχεις όλη την εικόνα πριν κάνεις διάγνωση...αυτό λέω...
Σε αυτο συμφωνο απολυτα και το σεβομαι
Απλα μεσω απο την κουβεντα ο ιδιοκτητης να δει τι θα κανει
Μπορει να μην κανει τιποτα απο αυτα αλλα μπορει να πετυχει ο συνδιασμος ολων αυτων ο ιδιος ξερει μονο.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν διαφωνώ αλλά πιστεύω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει πρώτα να κάνουμε ένα σωρό ανιχνευτικές ερωτήσεις πρώτα και μετά να πούμε τη γνώμη μας, (όσο μετράει αυτή). Πολλές φορές, έχω διαπιστώσει ότι μπάινει κάποιος καινούργιος και ρωτάει κάτι που έχει σχέση με τη συμπεριφορά του σκύλου του και αμέσως μπάινουμε και του λέμε κάνε αυτό, κάνε εκείνο, κλπ.χωρίς να γνωρίζουμε το "case" και κρίνοντας εξ ιδίων.
Αυτό μπορεί να αποβεί καταστροφικό σε κάποιες περιπτώσεις και τολμώ να πω και επικίνδυνο...
 


KERVEROSNFWU

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
47
0
Συμφωνω και γιαυτο γραφω στο τελος εντονα γραμματα παντα οτι αυτη ειναι η αποψη μου!;)
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
... αν με δάγκωνε σκύλος μου θα έτρωγε μια κλωτσιά στα μούτρα που για το υπόλοιπο του την ζωή θα θυμάται τι το προκάλεσε...
Δείχνει να ξέρεις τι θα έκανες αν συνέβαινε, γιατί ίσως θα είχες ψυχολογίσει το δυναμικό του σκύλου σου και δεν θα διαπραγματεύοσουν τέτοιες συμπεριφορές.

ομως ...αν κάποιος δεν γνωρίζει ούτε τι εχει απεναντί του αλλά ούτε και πως να το χειριστεί ....τότεεε

Υπαρχουν σκυλοι με νορμαλ κιλα π.χ. 30, οι οποιοι αν τους κλωτησεις την ωρα που σου χωνονται ειναι σαν να τους κανεις αερα.
και εκει το πρόβλημα δεκαπλασιάζεται όπως και ο κίνδυνος σοβαρού ατυχήματος.

Συμφωνώ με ICE...ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και ο κάθε ιδιοκτήτης είναι διαφορετικός.
Για αυτό και η επαγγελματική προσέγγιση που πρέπει να ακολουθήσει θα είναι μοναδική.
Και τα κριτήρια θα μπορούσαν να είναι ..ο χώρος συμβίωσης, ο χρόνος, η εμπείρία του ιδιοκτήτη, ο βαθμός της κυριαρχίας του σκύλου, η ηλικία, η ράτσα ..κ.τλ.

Χρειάζεται έναν έμπειρο εκπαιδευτή να της σχεδιάσει ένα πλάνο αντιμετώπισης....επειγόντως όμως !!


.....τελικά η εφαρμογή με το "μου αρέσει" θα λειτουργήσει ξανά ?
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Πέρασαν βδομάδες.. έκλεισε η πλήγη μου :eek: απ το δαγκωμα.. σφίξαμε τις σχέσεις με το Rico και έχω μάθει να τον χειρίζομαι καλύτερα μόλις γαβγίσει στο μπαλκόνι ή να μου γκριλίσει... τον ηρεμώ επί τόπου, επιβάλλομαι ήρεμα (όσοοο μπορώ) και σταματάει αυτή συμπεριφόρα.. αν και μέχρι να το πετύχουμε αυτό και παντόφλα έφαγε από τα νεύρα μου και δαγκωματάκι πάλι είχαμε...
Οπότε σχετικά το έχουμε λύσει το θέμα.
Όταν επέστρεψε όμως ο συντροφός μου από ταξίδι Ο Ρίκο άρχιζε να γκριλίζει σε αυτόν και να ''ετοιμάζει'' επίθεση αν τον πείραζε ενώ κοιμόταν.. αν πήγε να του πάρει το παιχνίδι με αποκορύφωμα σήμερα το πρωί που καθώς του έβαζε το φαγητό (εγώ του το ζήτησα για να σφίξουν οι σχεσεις τους) πάλι του γκρίλιζε.. Φυσικά ο συντροφός μου νευρίασε ...Ε τώρα τι να κάνω πάλι δεν μπορώ κάθε φορά που του γκριλίζει να μπαίνω στη μέση για να επαναφέρω την ηρεμία..
Τι γίνεται σε αυτή περίπτωση? Ο Ρίκο έχει υποτιμήσει σαν μέλος αγέλης τον συντροφό μου όσο έλειπε στο ταξίδι?
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ποιος ο λογος να τον πειραζει ομως ενω κοιμαται ο σκυλος? Και 'μενα αν με πειραξεις στον υπνο μου θα γρυλλισω...
 


annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Δεν τον πείραξε ακριβώς απλά πήγε να τον τραβήξει από λουρί επειδή εμπόδιζε κάπου εκεί που ξάπλωσε.. ένα παράδειγμα έθεσα.
 




nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Ποιος ο λογος να τον πειραζει ομως ενω κοιμαται ο σκυλος? Και 'μενα αν με πειραξεις στον υπνο μου θα γρυλλισω...
Τι πάει να πει αυτό τώρα??... Δεν πα να κοιμάται , να τρώει , να ακούει μουσική και να χορεύει .., αν κάνουμε κάτι που δεν θέλει δικαιούται να μας φάει? .. ποτέ δεν θα το επέτρεπα.

Ζητήστε βοήθεια απο κάποιον , γιατί απ ότι καταλαβαίνω το παιχνίδι το χετε χάσει... και ο σκύλος σας δυστυχώς αν δεν κάνετε κάτι θα σας ξαναδαγκώσει.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
1)ο σκυλος δεν εχει υποτιμησει τον φιλο σου...απλα πιστευει οτι ειστε ΚΑΙ οι δυο κατωτεροι του(ισως με τον φιλο σου να ειναι και πιο επιθετικος ,αρσενικοι και οι δυο)

2)ο πιο ευκολος δρομος ειναι ο πιο προφανης...ξεκινας απο το μηδεν με τον σκυλο σου,του αφαιρεις ΟΛΑ τα προνομια του και του δειχνεις οτι ΤΑ ΠΑΝΤΑ πρεπει να τα κερδισει πχ
-θες να φας κυριε? κατσε κατω πρωτα
-θες χαδια κυριε? ξανακατσε κατω
-θελεις να κοιμασαι στο δωματιο του αρχηγου? ΔΕΝ ΣΦΑΞΑΝΕ
-θελεις να κοιμασαι σε ψηλα σημεια πχ κρεβατι 'η καναπε? ΑΜ ΔΕ!
-θελεις να ανοιξω την πορτα να παμε βολτα? ξανακατσε κατω
-πεινας? περιμενε και κοιταζε με εμενα μεχρι να τελειωσω το δικο μου φαγητο
- θελεις να παιξουμε με το αγαπημενο σου παιχνιδι? ματαξανακατσε κατω πρωτα , παιζουμε για λιγο και μετα αποσυρω το παιχνιδι πανω που εχεις φτιαχτει γιατι ειμαι ο αρχηγος ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΩ ΕΓΩ!

3)πρεπει να εχετε την ιδια συμπεριφορα ολοι μεσα στο σπιτι και να μην ειστε ο καλος και ο κακος μπατσος

4)δινε μια εντολη μονο οταν μπορεις να τον αναγκασεις να την κανει

5)φροντισε να εκτονωνεται αρκετα με βολτες-παιχνιδια

6)ζητα βοηθεια απο ειδικο αν το επιτρεπει το πορτοφολι σου, αν οχι στρωσου στο διαβασμα...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Συμφωνώ στο όταν ένας σκύλο πάρει αέρα πρέπει να του αφαιρέσεις όλες της "πολυτέλειες".

Απο το κρεβάτι στο οποίο κοιμάται και το αγαπημένο του παιχνίδι μέχρι το προνόμοιο να πηγαίνει στην εξώπορτα όταν ακούει κουδούνι.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Τι πάει να πει αυτό τώρα??... Δεν πα να κοιμάται , να τρώει , να ακούει μουσική και να χορεύει .., αν κάνουμε κάτι που δεν θέλει δικαιούται να μας φάει? .. ποτέ δεν θα το επέτρεπα.
Oχι,δεν σημαινει οτι δικαιουται να σε φαει,αλλα εφοσον εχεις αρκετα θεματα να λυσεις με τον σκυλο,ωφειλεις να εισαι λιγο πιο προσεκτικος,τουλαχιστον μεχρι να παρεις βοηθεια απο καποιον εκπαιδευτη(που πιστευω πως τον χρειαζονται τα παιδια).Νομιζω πως καθε λαθος αντιδραση απο την πλευρα τους,μπορει να επιδεινωσει το προβλημα,οποτε καλο ειναι να υπαρχει καποια προσοχη.
Αnnie,σε ρωτησα ποιος ο λογος να τον πειραξει στο υπνο,γιατι καταλαβα αρχικα οτι το εκανε σαν τεσταρισμα,αλλα μου απαντησες,οποτε οκ.
 




alexyfad

Member
10 Ιουλίου 2012
6
0
Ο καθε σκυλος θελει να ανεβει στην κυριαρχια το δαγκωμα του ηταν η διορθωση που σου εκανε σε κατι που του ειπες και δεν του αρεσε και μετα στον συζηγο ο σκυλος δοκιμαζει και οσο δοκιμαζει και τον κοντραρεις και δεν μπορεις να τον νικισεις γινετε ολο και πιο δυνατος και καλα μεχρι εδω φαντασου να κανετε ενα μικρο η να ερθει ενα μικρο στο σπητι σας και να θελει να γινει κυριαρχικο το εχω ζησει και ηταν 4 μηνων το σκυλι αλλα Γ.Π. μιλισα σε ειδικο και ηρθε το ειδε και βρηκαμε λυση η δικια μου η λυση ειναι 1000% σιγουρο οτι μπορει να μην κανει τα σκυλια εχουν προσωπικοτητα δεν αντιδρανε ολλα το ιδιο οποτε πρεπει να βρεις καποιον να σε καθοδηγηση πριν εχεις μεγαλητερα προβληματα και οσο περναει ο καιρος τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να το μαθει γιατι θα εχει μαθει να κανει το δικο του και ενω λες σε ξαναδαγκωσε ισως το χανακανει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki