Με δάγκωσε σοβαρά και τον φοβάμαι πλέον.


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ο καθε σκυλος θελει να ανεβει στην κυριαρχια το δαγκωμα του ηταν η διορθωση που σου εκανε σε κατι που του ειπες και δεν του αρεσε
Συγνωμη απο το φιλο που το εγραψε δεν ειναι επι προσωπικου η απαντηση, αλλα γενικα και επειδη το διαβαζουμε που και που, ας παψουμε να χρησιμοποιουμε αυτην την χαζή και άκυρη διατυπωση...

Δεν μας ''διορθώνει'' ο σκυλος οταν μας γρυλλιζει ή μας δαγκωνει. Μπορεί να κάνει ένα σωρο άλλα πραγματα εκεινη τη στιγμη,(ΕΚΤΟΣ) απο ''διόρθωση''...
 


Fido

Member
24 Απριλίου 2012
19
13
Όταν επέστρεψε όμως ο συντροφός μου από ταξίδι Ο Ρίκο άρχιζε να γκριλίζει σε αυτόν και να ''ετοιμάζει'' επίθεση αν τον πείραζε ενώ κοιμόταν.. αν πήγε να του πάρει το παιχνίδι με αποκορύφωμα σήμερα το πρωί που καθώς του έβαζε το φαγητό (εγώ του το ζήτησα για να σφίξουν οι σχεσεις τους) πάλι του γκρίλιζε..
Καταρχάς να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με το φίλο/η ICE που είπε ότι το γρύλισμα ΔΕΝ είναι διόρθωση, περισσότερο μπορεί να είναι προειδοποίηση, η οποία μπορεί είτε να παραμείνει σε αυτό το επίπεδο είτε να χειροτερέψει βέβαια...Από κει και έπειτα, επίτρεψέ μου να πω ότι είναι λάθος (όσο κι αν μας φαίνεται περίεργο) να ενοχλείς το σκύλο όταν κοιμάται (και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο). Άμα χρειάζεται να τον ξυπνήσεις, κάνε ένα θόρυβο πρώτα, πχ τράβα μια καρέκλα κλπ και τα υπόλοια έπονται. Επίσης είναι λάθος να πας να πάρεις το παιχνίδι του σκύλου από το στόμα, αν αυτός δεν θέλει. Δεν είναι πρωτοφανές να γρυλλίζουν αμα τους παίρνεις το παιχνίδι τους(το έχω δει από τα πλέον άγια σκυλιά (πχ λαμπ) μέχρι πιο άγρια (ροττιδες) και δεν ξέρω αν είναι τόσο θέμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ και ΥΠΑΚΟΗΣ (τουλάχιστον με τα τελευταία δεδομένα περί θετικής εκπαίδευσης) όσο θέμα χαρακτήρα και προσωπικότητας. Το ίδιο ισχύει για πάμπολλα σκυλιά άμα πας πχ να τους πάρεις το φαγητο (ανεπίτρεπτο - εμας θα μας άρεσε να μας πάρουν το πιάτο από μπροστά μας ; ;εμένα πάντως σίγουρα όχι ;)). Δυστυχώς οι σχέσεις εμπιστοσύνης παίρνει καιρό για να χτιστούν, οπότε μέχρι τότε μαθαίνουμε (αυτό ισχύει και για τον εαυτό μου) τι ενοχλεί το ζώο και ουσιαστικά μέχρι που είναι τα όριά του. Νομίζω την καλύτερη κουβέντα μου την είχε πει κτηνίατρος, ότι καλό είναι να μην αστικοποιούμε τα πάντα, και τα σκυλιά είναι σκυλιά. Εμείς που είμαστε άνθρωποι και είμαστε -θεωρητικά ;)- πιο έξυπνοι πρέπει να καταννοήσουμε τη συμπεριφορά τους (εννοείται να βελτιώσουμε ότι μπορεί να βελτιωθει) αλλά κυρίως να τη σεβαστούμε κιόλας... :)
 
Last edited:




annie27mile

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2011
181
2
Neapolh Nikaias
Τότε για ποιο λόγο αν κοιμάται και εγώ τον σπρώξω για να περάσω θα σηκωθεί χωρίς παράπονο... αν του παρω εγώ το παιχνίδι από το στόμα δεν έχει πρόβλημα πλεον το ίδιο ισχύει και για το μπολ με το φαγητό.. τελοσπάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. εγώ αυτό που καταλαβα πρέπει ο συντροφός μου να συμμετέχει στην εκπαιδευση του Ρίκου και την καθημερινότητα του γιατί ο Ρίκο σαν να τον ''γράφει'' ...
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Καταρχάς να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με το φίλο/η ICE που είπε ότι το γρύλισμα ΔΕΝ είναι διόρθωση, περισσότερο μπορεί να είναι προειδοποίηση, η οποία μπορεί είτε να παραμείνει σε αυτό το επίπεδο είτε να χειροτερέψει βέβαια...Από κει και έπειτα, επίτρεψέ μου να πω ότι είναι λάθος (όσο κι αν μας φαίνεται περίεργο) να ενοχλείς το σκύλο όταν κοιμάται (και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο). Άμα χρειάζεται να τον ξυπνήσεις, κάνε ένα θόρυβο πρώτα, πχ τράβα μια καρέκλα κλπ και τα υπόλοια έπονται. Επίσης είναι λάθος να πας να πάρεις το παιχνίδι του σκύλου από το στόμα, αν αυτός δεν θέλει. Δεν είναι πρωτοφανές να γρυλλίζουν αμα τους παίρνεις το παιχνίδι τους(το έχω δει από τα πλέον άγια σκυλιά (πχ λαμπ) μέχρι πιο άγρια (ροττιδες) και δεν ξέρω αν είναι τόσο θέμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ και ΥΠΑΚΟΗΣ (τουλάχιστον με τα τελευταία δεδομένα περί θετικής εκπαίδευσης) όσο θέμα χαρακτήρα και προσωπικότητας. Το ίδιο ισχύει για πάμπολλα σκυλιά άμα πας πχ να τους πάρεις το φαγητο (ανεπίτρεπτο - εμας θα μας άρεσε να μας πάρουν το πιάτο από μπροστά μας ; ;εμένα πάντως σίγουρα όχι ;)). Δυστυχώς οι σχέσεις εμπιστοσύνης παίρνει καιρό για να χτιστούν, οπότε μέχρι τότε μαθαίνουμε (αυτό ισχύει και για τον εαυτό μου) τι ενοχλεί το ζώο και ουσιαστικά μέχρι που είναι τα όριά του. Νομίζω την καλύτερη κουβέντα μου την είχε πει κτηνίατρος, ότι καλό είναι να μην αστικοποιούμε τα πάντα, και τα σκυλιά είναι σκυλιά. Εμείς που είμαστε άνθρωποι και είμαστε -θεωρητικά ;)- πιο έξυπνοι πρέπει να καταννοήσουμε τη συμπεριφορά τους (εννοείται να βελτιώσουμε ότι μπορεί να βελτιωθει) αλλά κυρίως να τη σεβαστούμε κιόλας... :)
Τι σωστος ρε παιδια? ειστε σοβαροι?τι ειναι αυτα που λετε και διαβαζει και κοσμος? ετσι ακριβως θα αφησεις το σκυλο να γινει ο αρχηγος...και μετα αμα εχεις και καμια δυναμικη φυλη τρεχα να προλαβεις...τα σκυλια ειναι σκυλια και οφειλουμε να τα αντιμετωπιζουμε ετσι...δεν ειναι ανθρωποι...δεν υπαρχουν σχεσεις εμπιστοσυνης στη φυση...υπαρχει ο αρχηγος της αγελης...που μπορει μεχρι και να σκοτωσει μελος της αγελης... πρεπει να παιρνεις οτιδηποτε απο το στομα του σκυλου χωρις προβλημα, οταν περνας και ειναι ξαπλωμενος ο σκυλος πρεπει να κανει παντα στην ακρη, στη βολτα δεν πρεπει να πηγαινει μπροστα σου, απο τις πορτες θα περνας παντα πρωτος εσυ και οχι ο σκυλος,θα τρως παντα πρωτος εσυ και δεν θα του δινεις απο το φαγητο σου εκεινη την ωρα, θα κανεις οτι τρως απο το φαγητο του σκυλου και αυτος απλα θα κοιταει...θα τον κοιτας στα ματια και θα αγυρναει προς αλλη κατευθυνση πρωτα ο σκυλος, θα τον πλησιαζεις ενω τρωει και θα πρεπει να κανει ενα βημα πισω και να σταματησει το φαγητο...θα κοιμαται και θα καθεται σε χαμηλοτερο επιπεδο απο εσενα και σε διαφορετικο δωματιο...ετσι θα καταλαβει οτι εισαι εσυ ο αρχηγος...αλλιως θα εχεις τα θεματα της φιλης μας... δεν πρεπει να σεβαστουμε τη συμπεριφορα τους αν δεν ειναι σωστη...ειναι σκυλια οχι ανθρωποι...σκεφτονται και λειτουργουν διαφορετικα απο εμας...εχουν αλλους κανονες...οτι χειροτερο μπορεις να κανεις ειναι να συμπεριφερθεις στο σκυλο σαν ανθρωπο...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αννι... μετα απο 7 σελιδες καταλαβες γιατι η καλυτερη συμβουλη ειναι ...
μιλα με ενα εκπαιδευτη?
ο οποιος θα δει εσενα και τον σκυλο σου και μετα... θα σας καθοδηγησει....
το σημαντικοτερο το ειπες στην επικεφαλιδα..... ( τον φοβασαι...)
αλλοιως θα ηταν πιο ευκολα τα πραματα.
 


Fido

Member
24 Απριλίου 2012
19
13
Τι σωστος ρε παιδια? ειστε σοβαροι?τι ειναι αυτα που λετε και διαβαζει και κοσμος? ετσι ακριβως θα αφησεις το σκυλο να γινει ο αρχηγος...και μετα αμα εχεις και καμια δυναμικη φυλη τρεχα να προλαβεις...τα σκυλια ειναι σκυλια και οφειλουμε να τα αντιμετωπιζουμε ετσι...δεν ειναι ανθρωποι...δεν υπαρχουν σχεσεις εμπιστοσυνης στη φυση...υπαρχει ο αρχηγος της αγελης...που μπορει μεχρι και να σκοτωσει μελος της αγελης... πρεπει να παιρνεις οτιδηποτε απο το στομα του σκυλου χωρις προβλημα, οταν περνας και ειναι ξαπλωμενος ο σκυλος πρεπει να κανει παντα στην ακρη, στη βολτα δεν πρεπει να πηγαινει μπροστα σου, απο τις πορτες θα περνας παντα πρωτος εσυ και οχι ο σκυλος,θα τρως παντα πρωτος εσυ και δεν θα του δινεις απο το φαγητο σου εκεινη την ωρα, θα κανεις οτι τρως απο το φαγητο του σκυλου και αυτος απλα θα κοιταει...θα τον κοιτας στα ματια και θα αγυρναει προς αλλη κατευθυνση πρωτα ο σκυλος, θα τον πλησιαζεις ενω τρωει και θα πρεπει να κανει ενα βημα πισω και να σταματησει το φαγητο...θα κοιμαται και θα καθεται σε χαμηλοτερο επιπεδο απο εσενα και σε διαφορετικο δωματιο...ετσι θα καταλαβει οτι εισαι εσυ ο αρχηγος...αλλιως θα εχεις τα θεματα της φιλης μας... δεν πρεπει να σεβαστουμε τη συμπεριφορα τους αν δεν ειναι σωστη...ειναι σκυλια οχι ανθρωποι...σκεφτονται και λειτουργουν διαφορετικα απο εμας...εχουν αλλους κανονες...οτι χειροτερο μπορεις να κανεις ειναι να συμπεριφερθεις στο σκυλο σαν ανθρωπο...
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω φίλε μου αλλά το σκυλί που έχω σαν ράτσα και δυναμική είναι και αρχηγική, (ΕΠ) και ποτέ, ποτέ ούτε μου έθεσε θέμα όταν του παίρνω το φαγητό ή όταν το ξύπνησα. Σκύλος όμως από σκύλο διαφέρει. Το αν ενοχλείται αμα του πάρεις το φαγητό του είναι κάτι που για να το αντιμετωπίσεις χρειάζεσαι πολύ δουλειά, και η κοπέλα εξήγησε ήδη ότι η συμπεριφορά του ζώου της έχει κάποιες ιδιομορφίες, τι θέλεις να της πω ; ας ξυπνά το σκυλί σου ο φίλος σου κι ας γρυλίζει ; ; Όσο για τη φράση "πρεπει να παιρνεις οτιδηποτε απο το στομα του σκυλου χωρις προβλημα" αυτό μάλλον έχει να κάνει με τη σχολή σκέψης και εκπαιδευσης, αλλά και με την προσωπικότητα του ζώου και από τη σχέση σου μαζί του. Και σε έναν άνθρωπο ο οποίος έχει τα προβληματα που μας ανέφερε η κοπέλα είναι άλλο το τι ΠΡΕΠΕΙ και άλλο το τι ΜΠΟΡΕΙ τουλάχιστον μέχρι να πάει σε κάποιον ειδικό. Μόνος σου το λες, τα σκυλιά έχουν άλλους κανόνες, άρα όπως είπα, εξαρταται από εμάς να καταννοήσουμε και να βελτιώσουμε τη συμπεριφορά τους. Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω αν γίνεται να μην υιοθετούμε τόσο έντονο ύφος,:) δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο, απόψεις ανταλλάσουμε εδώ, εκτός κι αν κάποιος είναι σίγουρος και διεκδικεί κάποια αυθεντία.Ευχαριστώ
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
AlexVag, δεν λέω ότι διαφωνώ μαζί σου αλλά ούτε ότι συμφωνώ. Απλά νομίζω το πως θα μεγαλώσει ο καθένας το σκυλί του εξαρτάται απο το τι αποτέλεσμα θέλει να έχει.

Για παράδειγμα το φαγητό που λες. Στα μάτια σου είναι το ίδιο να σε βλέπει ο σκύλος να πλησιάζεις, να καταπίνει όση τροφή μπορεί πιο γρήγορα για να προλάβει, να πανικοβληθεί και να σε αφήνει να του πέρνεις το φαγητό ή να σε βλέπει να πλησιάζεις, να σταματήσει να τρώει και σε κοιτάει έχοντας ξεχάσει ότι έχει φαγητό μπροστά του? Και στα δύο παραδείγματα ο σκύλος αφήνει να του πάρεις το φαγητό... το αποτέλεσμα όμως για μένα είναι διαφορετικό.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Ο σκυλος πρεπει παντα να σου αφηνει το φαγητο του...οχι απο φοβο αλλα απο σεβασμο στον αρχηγο...και για να γινει αυτο ο σκυλος θα πρεπει να ξερει οτι το φαγητο του θα το παρει πισω ξανα...ετσι απλα κανει ενα βημα πισω και το βλεπεις οτι δεν κοιταει καθολου το φαγητο του και δεν ειναι στρεσαρισμενος...

και εγω εχω λαμπραντορ...δηάδη το θεωρεις αποδεκτο να πας να παρεις κατι απο το στομα του λαμπραντορ και να στραβωσει?...το λαμπραντορ ειναι σκυλος επαναφορας και πρεπει να σου δινει οτι εχει στο στομα...ο καθε ενας ακολουθει διαφορετικους κανονες... εγω δεν εχω χτυπησει ποτε το σκυλο μου...αλλα απο την πρωτη μερα του εδειχνα ποιος ειναι ο αρχηγος της αγελης με ολα αυτα τα πραγματα...ο σκυλος δεν πρεπει να αγριευει στον αρχηγο για κανενα λογο...ειτε κοιμαται ειτε κανει οτιδηποτε...μονο αν τον τρομαξεις στον υπνο του δικαιουται να αντιδρασει μεχρι να καταλαβει τι γινεται...αλλα εξαρταται απο το σκυλο που εχει ο καθε ενας...αλλο κυριαρχικη φυλη και αλλο κυριαρχικος σκυλος...οταν εχεις να κανεις με πραγματικα κυριαρχικο σκυλο(υπαρχουν σκυλοι απο κυριαρχικες φυλες που ειναι "γατακια") που παει να γινει αρχηγος πρεπει να του μιλησεις στη γλωσσα του...στη γλωσσα της αγελης...αυτο προσπαθω να πω...δεν ειναι ανθρωπος να το συζητησετε...και αυτα που λεω ειναι απλα πραγματα που δεν χρειαζεται επαφη με το σκυλο για να τα κανεις...δεν τον ακουμπας... Δηλαδη παιδια εσεις τι θα κανατε σε μια τετοια περιπτωση? θα με ενδιεφερε να μαθω και δεν ειρωνευομαι...πως θα χτισεις μια σχεση με ενα σκυλο που νομιζει οτι ειναι ο αρχηγος της αγελης?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Πάντως στο θέμα του φαγητού που συζητάτε θα ήθελα να πω και την δική μου εμπειρία που με έχει εκπλήξει κάπως. Έχω τρεις σκύλους, ένα λαμπ και δύο ημίαιμα. Το λαμπραντορ παρόλο που είναι παθολογικά λαίμαργο του παίρνεις ότι θέλεις από το στόμα ή από το πιάτο (αν προλάβεις). Από την μεγάλη μου το ίδιο. Ο σκύλος όμως που με έχει εκπλήξει είναι ο τρίτος μου που τον υιοθέτησα ενήλικο από τον δρόμο τον Δεκέμβριο. Αν πάει άλλος σκύλος να του πάρει κάτι από το πιάτο θα γίνει χαμός. Εμείς του παίρνουμε και κόκκαλο και απλά το αφήνει. Το έκανε από την πρώτη στιγμή, ποτέ δεν του το μάθαμε. Ένα κυριαρχικό και φοβερά κτητικό ζώο που όμως μας σέβεται και μας δίνει τα πάντα.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Πάντως στο θέμα του φαγητού που συζητάτε θα ήθελα να πω και την δική μου εμπειρία που με έχει εκπλήξει κάπως. Έχω τρεις σκύλους, ένα λαμπ και δύο ημίαιμα. Το λαμπραντορ παρόλο που είναι παθολογικά λαίμαργο του παίρνεις ότι θέλεις από το στόμα ή από το πιάτο (αν προλάβεις). Από την μεγάλη μου το ίδιο. Ο σκύλος όμως που με έχει εκπλήξει είναι ο τρίτος μου που τον υιοθέτησα ενήλικο από τον δρόμο τον Δεκέμβριο. Αν πάει άλλος σκύλος να του πάρει κάτι από το πιάτο θα γίνει χαμός. Εμείς του παίρνουμε και κόκκαλο και απλά το αφήνει. Το έκανε από την πρώτη στιγμή, ποτέ δεν του το μάθαμε. Ένα κυριαρχικό και φοβερά κτητικό ζώο που όμως μας σέβεται και μας δίνει τα πάντα.
θα ανταγωνιστει με καποιον που θεωρει κατωτερο στην ιεραρχια η ισοτιμο...αυτο ειναι το λογικο...αλλα με τα αδεσποτακια ειναι και λιγο διαφορετικα...παντα καταλαβαινουν τι εχεις κανει για αυτα...
 


Fido

Member
24 Απριλίου 2012
19
13
Ο σκυλος πρεπει παντα να σου αφηνει το φαγητο του...οχι απο φοβο αλλα απο σεβασμο στον αρχηγο...και για να γινει αυτο ο σκυλος θα πρεπει να ξερει οτι το φαγητο του θα το παρει πισω ξανα...ετσι απλα κανει ενα βημα πισω και το βλεπεις οτι δεν κοιταει καθολου το φαγητο του και δεν ειναι στρεσαρισμενος...

και εγω εχω λαμπραντορ...δηάδη το θεωρεις αποδεκτο να πας να παρεις κατι απο το στομα του λαμπραντορ και να στραβωσει?...το λαμπραντορ ειναι σκυλος επαναφορας και πρεπει να σου δινει οτι εχει στο στομα...ο καθε ενας ακολουθει διαφορετικους κανονες... εγω δεν εχω χτυπησει ποτε το σκυλο μου...αλλα απο την πρωτη μερα του εδειχνα ποιος ειναι ο αρχηγος της αγελης με ολα αυτα τα πραγματα...ο σκυλος δεν πρεπει να αγριευει στον αρχηγο για κανενα λογο...ειτε κοιμαται ειτε κανει οτιδηποτε...μονο αν τον τρομαξεις στον υπνο του δικαιουται να αντιδρασει μεχρι να καταλαβει τι γινεται...αλλα εξαρταται απο το σκυλο που εχει ο καθε ενας...αλλο κυριαρχικη φυλη και αλλο κυριαρχικος σκυλος...οταν εχεις να κανεις με πραγματικα κυριαρχικο σκυλο(υπαρχουν σκυλοι απο κυριαρχικες φυλες που ειναι "γατακια") που παει να γινει αρχηγος πρεπει να του μιλησεις στη γλωσσα του...στη γλωσσα της αγελης...αυτο προσπαθω να πω...δεν ειναι ανθρωπος να το συζητησετε...και αυτα που λεω ειναι απλα πραγματα που δεν χρειαζεται επαφη με το σκυλο για να τα κανεις...δεν τον ακουμπας... Δηλαδη παιδια εσεις τι θα κανατε σε μια τετοια περιπτωση? θα με ενδιεφερε να μαθω και δεν ειρωνευομαι...πως θα χτισεις μια σχεση με ενα σκυλο που νομιζει οτι ειναι ο αρχηγος της αγελης?
Φυσικά και δεν μπορείς να το συζητήσεις με το σκύλο από τη μια, αλλά και από την άλλη πρέπει όντως να οικοδομήσεις ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ μια τέτοια σχέση εμπιστοσύνης που να μπορείς να του πάρεις το φαϊ από το στόμα αν χρειάζεται. Όμως ΠΟΤΕ δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα ζώα δεν έχουν λογικές και περα από τις αγέλες και τους αρχηγούς έχουν ενστικτα, κι έτσι εκεί που στις 1000 φορές μπορεί να σε αφήσει να πάρεις το φαγητό μέσα από το στομα του υπάρχει η πιθανότητα η 1001η να σου γρυλλίσει. Η άποψή μου λοιπόν είναι ότι ακόμα και με τον καλύτερα εκπαιδευμένο σκύλο δεν μπορείς ποτέ να είσαι 100% σίγουρος. Προσωπικά μου έχει γρυλίσει λαμπ καραεκπαιδευμένο, (όχι δικό μου) επειδή πάτησα το πόδι μου στην κουβέρτα του, ενώ μέχρι πριν ένα λεπτό κυλιόμασταν στο πάτωμα και παιζαμε μαζί. Άρα ; Πριν χρόνια (καμιά 20αρια με ότι αυτό σημαίνει για τις τεχνικές εκπαίδευσης) συγγενείς μου προσπάθησαν να εκπαιδεύσουν το χάσκυ που είχαν για να γίνει φύλακας. Παρόλο που ο εκπαιδευτής το είχε κάνει στο παρελθόν σε άλλο χάσκυ (δε θα σχολιάσω εδώ απλά δε θέλω) , στο συγκεκριμένο απλά παρέδωσε τα όπλα. Και τετοιες περιπτωσεις υπάρχουν μυριάδες και βάζω στοίχημα ότι δεν ειμαι ο μόνος που ξέρω αντίστοιχα περιστατικά.

Το ζήτημα είναι τι ακριβώς εννοείς στη γλώσσα της αγέλης...Γιατί κάποιος μου πρότεινε μια φορά, "για να μιλήσω τη γλώσσα τις αγέλης" να πιάσω το αυτί του σκύλου μου, και να το στρίψω με τέτοια δύναμη ώστε να αναγκάσω το ζώο να γυρίσει τούμπα από τον πόνο, για να του δείξω ποιος είναι ο αρχηγός. Εγώ, που για να στήσω το σκύλο μου ξανά στα πόδια του πάλεψα μήνες δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ποτέ κάτι τέτοιο, κι όμως ποτέ (όπως προείπα)πχ δεν μας έχει γρυλίσσει όταν του πειράζουμε το φαγητό του. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το κάνουμε και επί τούτου. Για να μάθει την εντολή "άστο" ένας σκύλος που υπέφερε πχ από ασιτεία (όπως ο δικός μου) χρειάζεται τεραστια αποθέματα υπομονής.

Από κει και έπειτα σαφώς η γλώσσα του σώματος παιζει ρόλο όπως πολύ σωστά είπες, μετά χρειάζεται τεράστια υπομονή κι ακόμα πιο ατελείωτος χρόνος, και πάλι πάντα στο μυαλό μας έχουμε ότι προκειται για ζώο, με ότι αυτο συνεπάγεται. Να πω τέλος, ότι αν ζητήσεις πχ έναν εκπαιδευτή θετικής εκπαίδευσης να σου ντρεσσάρει το σκυλί σου για να γίνει φύλακας, θα σου απαντήσει (συνήθως) ότι κάτι τέτοιο δεν το μπορεί να το κάνει γιατί θα πρέπει να εξάρει τα άγρια ένστικτα του ζώου, κι αν το κάνει υπάρχει παντα η πιθανότητα να γινει απλά φονιάς. Άλλο βέβαια αν το ζώο από μόνο του (όπως το δικό μου) έχει μέσα του το γονίδιο του φύλακα. Αλλά πως μπορείς τα δαμάσεις τα ένστικτα ενός μη ελλόγου πλάσματος (έστω κι αν ειναι κατοικίδιο και δεσποζόμενο) ; μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι αυτό είναι εφικτό στο 100% των περιπτώσεων ; Το ανέφερες πριν και μόνος σου : "αυτό είναι το λογικό" είπες. Ε λογικό για το σκύλο και το ζώο δεν υπάρχει πιστεύω:).
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Θα διαφωνήσω....έχω 3 Golden....14, 9 & 7 μηνών! Δεν έχει υπάρξει ουτε ΜΙΑ φορά που να έχω πάρει φαγητό από το στόμα τους και να έχουν αντιδράσει αρνητικά. Είναι και θέμα φυλής...αλλά το κυριότερο είναι και θέμα ¨"ανατροφής". Το πως μεγαλώνεις τα σκυλιά σου, το τι περιθώρια τους αφήνεις...και το τι όρια βάζεις. Τρανταχτό παράδειγμα....ο μικρός μου. Από 3 μηνών έδειξε σημάδια κυριαρχίας, πρώτα στους 2 μεγάλους και μετά σε μένα. Κουταβίσια σημάδια που αν δεν ξέρεις να τα "διαβάσεις" σωστά τα βρίσκεις πολύ χαριτωμένα....αλλά αν τα αφήσεις να εξελιχθούν...τη πάτησες!! Δαγκώματα στα χέρια μου...γρυλλίσματα την ώρα του παιχνιδιού...Γρυλλίσματα την ώρα που ήθελα να τον σηκώσω αγκαλιά...αντίδραση την ώρα που αποφάσιζα να κάνω κάτι που δεν του άρεσε...Αν το είχα αφήσει να εξελιχθεί...τώρα θα είχα πρόβλημα και μετά από κάποιους μήνες που θα ενηλικιωθεί θα είχα ακόμα μεγαλύτερο. Ήταν το πρώτο πράγμα που διόρθωσα....ούτε η τουαλέτα...ούτε το κάτσε και δώσε το "χεράκι" σου...ούτε τίποτα. Όσο ήταν μωρό, όταν γρύλιζε τον κράταγα ανάσκελα σταθερα χωρίς διαπραγματευση. Τώρα που έχει μεγαλώσει...πέφτει σβέρκωμα. ΠΟΤΕ ξύλο...ΠΟΤΕ φωνές.
Η γλώσσα του σώματος ενός σκύλου είναι το πιο σημαντικό πράγμα που πρέπει να μάθει ο ιδιοκτήτης...αν θέλει να είναι σωστός ιδιοκτήτης. Αν πας να ζήσεις στη Γαλλία...αναγκαστικά θα πρέπει να μάθεις Γαλλικά...Είναι πάνω κάτω το ίδιο πράγμα...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
fido...μιλάς για κυριαριαρχικές φυλές και για σκυλιά εργασίας και φύλαξης. Τον τελευταίο χρόνο πηγαίνω κάθε μέρα σχεδόν στο κτήμα μιας φίλης μου και εκτροφέας Γερμανικών Ποιμενικών...Έχει 2 αρσενικούς οι οποίοι είναι τώρα 11 μηνών...Εργασιακά σκυλιά, πολύ καλά αίματα. Τους έχω δει και τους δύο να είναι έτοιμοι να κάνουν μαρς στον πατέρα της κοπέλας που έχει πάει στο κτήμα 3 φορές όλες και όλες και δεν τον ξέρουν. Στην αφεντικίνα τους όμως, είναι αρνιά. Ακόμα και σε μένα που με βλέπουν κάθε μέρα και που έχει τύχει να πάω μόνη μου για να τους ταίσω και να τους βγάλω και βάλω στα κένελ τους. Γιατί? Γιατί δεν τους έχει δώσει περιθώρια ΟΥΤΕ μια στιγμή να την αμφισβητίσουν. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο....ο τρόπος που τους ζητάς να κάνουν κάτι...ο τόνος της φωνής...οι κοφτές εντολές....η αδιαλλαξία όταν ζητάς κάτι.

Ναι, πιστεύω ότι ο σκύλος μας πρέπει να είναι σταθερός σε τέτοιες συμπεριφορές 1000 και 1001 και 1002 χωρίς καμία απόκλιση. Αν δεν είναι φταίει αποκλειστικά ο ιδιοκτήτης.
 


Fido

Member
24 Απριλίου 2012
19
13
ΟΚ κατάλαβα που διαφωνείς, οπότε σβήνω ότι έγραψα πιο πάνω. :D Πάντως συμφωνούμε ότι όλα είναι θέμα ανατροφής και γλώσσας σώματος. Εγώ απλά πιστευω ότι σε όλες τις συμπεριφορές χωρούν αποκλίσεις και ποτέ δεν μπορείς να είσαι 1000% σίγουρος...

Ερώτηση, όταν λες σβέρκωμα τι εννοείς ; γιατί δεν γνωρίζω οπότε ευκαιρία είναι να μαθω και καινούρια πράγματα.:)
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Διαφωνώ σε αυτό που λες ότι "δεν το έχει κάνει μέχρι στιγμής, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα το κάνει". Αυτό είναι μια συμπεριφορά την οποία ο ιδιοκτήτης πρέπει να σιγουρέψει, χωρίς καμία αμφιβολία, ότι δεν θα ξαναγίνει. Αν γίνει τότε ο ιδιοκτήτης δεν έχει κάνει σωστή δουλειά.
Ο Μπου είναι τώρα 20 κιλά και το ανάσκελα είναι λίγο δύσκολο...όταν κάνει κάτι που δεν πρέπει τον σηκώνω στον αέρα από το σβέρκο και τον κρατάω εκεί για λίγο. Μετά τον βάζω σε θέση κάτω και του κρατάω το κεφάλι σταθερά μ'εχρι να μείνει κάτω χωρίς να κουνιέται. Μόλις το κάνει τον χαιδεύω και του λέω μπράβο. Μετά του δίνω εντολή να σηκωθεί...Το σβέρκωμα δεν είναι για να γίνεται κάθε 2 λεπτά. Εγω το χρησιμοποιώ μόνο για να διορθώσω συμπεριφορές που τείνουν προς κυριαρχία περισσότερο η ηθελημένη ανυπακοή σε εντολή που ήδη γνωρίζει.
 


Fido

Member
24 Απριλίου 2012
19
13
Διαφωνώ σε αυτό που λες ότι "δεν το έχει κάνει μέχρι στιγμής, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα το κάνει". Αυτό είναι μια συμπεριφορά την οποία ο ιδιοκτήτης πρέπει να σιγουρέψει, χωρίς καμία αμφιβολία, ότι δεν θα ξαναγίνει. Αν γίνει τότε ο ιδιοκτήτης δεν έχει κάνει σωστή δουλειά.
Κατάλαβα που διαφωνούμε, απλά δική μου πεποίθηση είναι ότι δεν γίνεται να σιγουρέψεις οτι μια συμπεριφορά δεν θα ξαναγίνει ποτέ. Απόψεις και σχολές σκέψης είναι αυτές βέβαια...:D
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Είναι αναλόγος τι θες να πετύχεις, με τι δουλεύεις και τι εργαλεία/γνώσεις έχεις.

Για τι πράγμα θες το σκυλί.
Τι σκυλί έχεις.
Πόσο καλα ξέρεις να επικοινωνείς με ένα σκύλο.

Δεν θέλουν όλοι ένα σκύλο αδιάφορο, υποτακτικό και εύκολο. Οπότε κακως βλέπουμε κάποια πράγματα απο μια οπτική πλευρά. Εγώ θέλω τα σκυλιά μου "τρελά", να με ποδοπατούν, να με δαγκώνουν για να μου πάρουν ένα παιχνίδι. Μπορώ να έχω τέτοιο σκυλί αν τον υποβιβάζω συνέχεια ιεραρχικά?

Η Σόνια ήταν φοβική απο μικρή.
Ξέρετε τι διαδικασία ακολούθησα για να την κάνω πιο "νορμάλ"?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Μεγάλε μπίλυ έχω έναν σκύλοπου με ποδοπατάει και με δαγκώνει για παοχνίδι πάντα γιατί δεν έμαθε να παίζει ήρεμα. Στον δανείζω όπουε θές!!:D
Αστιεύομαι :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αυτο που θελω να πω είναι ότι τώρα τελευταία βλέπω πολλους ιδιοκτήτες που παρασύρονται απο συζητήσεις που γίνονται με θέμα την ιεραρχία.

"Δεν πρέπει να νικάει ο σκύλος στο παιχνίδι γιατί θα του δώσεις θάρρος και μπορεί να σου ασκήσει κυριαρχία"
Εγώ γιατί βλέπω τα πιο καλά εκπαιδευμένα σκυλιά (στίβου) κάνουν το αντίθετο?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki