Μολις μου εκαναν παραπονα....


George_Nafplio

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2012
116
1
Ναύπλιο
Ένθερμος υποστηρικτής και γω του crate μετά από πολύ διάβασμα εδώ μέσα...
Στην αρχή ήμουν κάθετα αντίθετος αλλά πείστηκα και το δοκίμασα και μόνο καλά λόγια έχω να πω...
Όσοι αντιδρούν στην ιδέα του crate το βλέπουν με ανθρώπινο μάτι...
Ο σκύλος αν εκπαιδευτεί σωστά όπως περιγράφεται στην συζήτηση που πρότεινε η kritikopoula θα είναι σίγουρα ασφαλής και ήρεμος όση ώρα λείπει ο ιδιοκτήτης!
Εγώ το δοκίμασα στη δικιά μου σε ηλικία 1,5 χρόνου και το αποδέχτηκε πολύ εύκολα... Για κουτάβι με σωστή προεργασία θα είναι ακόμα πιο εύκολο...
Μερικές οδηγίες που βρήκα εδώ μέσα και εφάρμοσα είναι οι παρακάτω:

"Βήμα προς βήμα η εκπαίδευση για τον περιορισμό σε κλουβί.

Τα σκυλιά θέλουν να μας ευχαριστήσουν. Νοιώθουν πραγματική χαρά προσπαθώντας να καταλάβουν τι θέλουμε να κάνουν και να το κάνουν απλά και μόνο για να μας ακούσουν να τα επαινούμε. Για αυτό το λόγο πρέπει να κάνουμε την εκπαίδευση του περιορισμού τους στο κλουβί μια ευχάριστη διαδικασία. Να το επαινείτε πάντα όταν κάνει αυτό που του ζητάτε, μη το τιμωρείται και μη του φωνάζετε όταν κάνει ένα λάθος ή έχει κάποιο μικρό «ατύχημα». Και το κυριότερο ΠΟΤΕ μην σπρώχνετε μην τραβάτε απότομα ή μη χρησιμοποιείται κανενός είδους βία για να το βάλετε μέσα στο κλουβί του.


1. Αρχίστε ταϊζοντας μερικές μέρες το κουτάβι σας μέσα στο κλουβί χωρίς να κλείσετε την πόρτα. Βάλτε μέσα το μπωλ με το φαγητό και το νερό του και αφήστε το να φάει και να βγει. Αφού κάνετε το παραπάνω βάλτε το κλουβί με την πόρτα ανοιχτή στο δωμάτιο που και εσείς θα μπορέσετε να ξεκουραστείτε για λίγο. Βάλτε στο κλουβί μια κουβερτούλα ή ένα μαλακό χαλάκι, ένα παιχνίδι και κάποιο κόκαλο που μπορεί να μασουλήσει. Πάντα με την πόρτα ανοιχτή.


2. Αποφασίστε ποια λέξη ή έκφραση θα χρησιμοποιείτε π.χ. «Μπες στο κλουβί σου» ή «Πήγαινε στην φωλιά σου» ή απλά «Κλουβί». Από εδώ και στο εξής θα χρησιμοποιείτε πάντα αυτή την έκφραση κάθε φορά που θέλετε ο σκύλος να μπει στο κλουβί του.


3. Όταν το κουτάβι σας πεινάσει, πηγαίνετε μπροστά στο κλουβί του κρατώντας στο χέρι σας μια λιχουδιά. Δώστε του την λιχουδιά. Μετά πάρτε ακόμα μια λιχουδιά αφήστε το να την μυρίσει και μετά πετάξτε την μέσα στο κλουβί λέγοντας την λέξη ή έκφραση που έχετε αποφασίσει. Αν το κουτάβι δεν το δει ή η προσοχή του είναι αλλού μαζέψτε την λιχουδιά και προσπαθήστε πάλι.


4. Εάν το κουτάβι σας μπει ολόκληρο μέσα στο κλουβί για να πάρει την λιχουδιά, κλείστε την πόρτα. Επιβραβεύστε το, ανοίξτε αμέσως την πόρτα και δώστε του άλλη μια λιχουδιά. Επαναλάβετε μερικές φορές αυξάνοντας το χρόνο που κρατάτε την πόρτα κλειστεί σταδιακά μέχρι να μείνει μέσα στο κλουβί 1 με 2 λεπτά.


5. Αν το κουτάβι αρχίσει να κλαίει ή να γδέρνει το κλουβί για να βγει έξω, πείτε με δυνατή φωνή «ΟΧΙ». Πότε μην ανοίξετε την πόρτα σε ένα κουτάβι που κλαίει για να βγει. Ανοίξτε την πόρτα 1 με 2 λεπτά αφότου ηρεμήσει. Ακόμα και αν το κουτάβι είναι ήρεμο μην υπερβείτε τα 2 λεπτά. Σημ. Αν το κουτάβι είναι κουρασμένο θα δεχτεί καλύτερα να μείνει κλεισμένο στο κλουβί γι’αυτό παίξτε λίγη ώρα μαζί του πριν αρχίσετε την άσκηση.


6. Επαναλάβετε τα βήματα 3, 4 και 5 αρκετές φορές. Χρησιμοποιείτε μικρές λιχουδιές έτσι ώστε το κουτάβι σας να μην χορτάσει γρήγορα. Κάθε φορά μεγαλώνετε την διάρκεια του χρόνου που το κουτάβι παραμένει στο κλουβί, μέχρι να φτάσετε τα 7 με 8 λεπτά και πάντα να επαινείτε με χαρούμενη φωνή και λιχουδιές το κουτάβι που παραμένει ήσυχο. Μετά από κάθε μάθημα να βγάζετε το κουτάβι στο χώρο που έχετε επιλέξει για να λερώνει.


7. Τα περισσότερα σκυλιά είναι επαρκώς εκπαιδευμένα στον περιορισμό στο κλουβί μετά από 3-4 συνεδρίες. Επαναλάβετε αυτή την άσκηση όσο συχνά χρειάζεται μέχρι το κουτάβι να πηγαίνει στο κλουβί του όταν του δίνετε την εντολή.


Μέγιστος χρόνος περιορισμού στο κλουβί κατά Ηλικία


Τα εκπαιδευμένα σκυλιά και κουτάβια μπορούν να παραμείνουν στο κλουβί τους χωρίς να λερώσουν για τα παρακάτω χρονικά διαστήματα, σύμφωνα με την ηλικίας τους.
Φυσικά πρέπει πάντα να θυμάστε ότι κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και ότι τα κουτάβια κάτω των 6 μηνών δεν έχουν δυνατό έλεγχο στην κύστη τους.


ΗΛΙΚΙΑ ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ
10-12 εβδομάδων 1 ώρα
4 μηνών 2-3 ώρες
5 μηνών 3-4 ώρες
6 μηνών 4-5 ώρες
1 χρόνου 5+ ώρες"
 




Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Η λέξη ευκολία δεν ταιριάζει με το crate!Το crate είναι εργαλείο για εκμάθηση, για ρύθμιση τουαλέτας, για ρύθμιση καταστάσεων και φυσικά για την διαχείριση τους, πρόληψη ατυχημάτων κτλ κτλ!Ταυτόχρονα ναι διευκολύνει και εμάς και κυρίως έναν νέο ιδιοκτήτη!
Αν είναι κάποιος άνθρωπος που θέλει την ευκολία του και όχι να εκπαιδεύσει τον σκύλο θα φανεί στον χρόνο με το τι θα έχει φτιάξει!Έναν σωστό σκυλο ή όχι!

Ομολογουμένως το crate εντάσσεται στα εργαλεία που βοηθούν στο σωστό χτίσιμο ενός σκύλου μόνο εάν και εφόσον το χρησιμοποιούμε σωστά και έχουμε έναν normal σκύλο από άποψη χαρακτήρα!

manin αν βάλεις έναν σκύλο που έχει μάθει να γαβγίζει όταν λείπει ο ιδιοκτήτης ή ακόμα και αν κάνει ζημιές σε ένα δωμάτιο και αρχίσεις να του μαθαίνεις με λιχουδιές κατευθείαν χωρίς να δεις τα ερεθίσματα στο περιβάλλον του τότε τις πρώτες μέρες θα στο κάνει το σπίτι καλοκαιρινό!De facto!
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι αφαίρεση όλων των ερεθισμάτων από το περιβάλλον, συγκέντρωση σε έαν πρόγραμμα και ταυτόχρονα αρχίζεις να δουλεύεις τον σκύλο με τον τρόπο που λες.
Το θέμα δεν είναι τι θα κάνει όταν θα είναι σπίτι!Το θέμα είναι να κάνει πρόληψη για όταν δεν είναι σπίτι όπου δεν μπορείς να διαχειριστείς την κατάσταση!
Συμφωνώ ότι μπορεί να μην χρειαστεί το crate και μπορεί να το αφήσει το σκυλί σε ένα άδειο δωμάτιο που δεν έχει τίποτα αλλά την πόρτα μάλλον την θέλει ολόκληρη η φίλη μας και όχι με γρατζουνιές!:D



:nerv:
Χαχα ναι η αληθεια ειναι πως τις πορτες τις θελω γιατι δεν ειναι κ δικο μου το σπιτι η αληθεια ειναι πως θεωρω περισσοτερο καπως το να την αφησω σε ενα μικρο δωματιο αδειο μονη της παρα να παρω ενα crate κ να την αφησω στο σαλονι να χαζευει. Λεω απο εβδομαδα να παραγγειλω ενα...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το crate θα πρέπει να έχει διαστάσεις ενήλικου σκύλου!

Θα πρέπει μέσα σε αυτό να μπορεί να κινηθεί άνετα, να γυρίσει, να σταθεί όρθιο, να ξαπλώσει άνετα!

Σου ξανα υπενθυμίζω ότι οι συμβουλές παραπάνω είναι απλοί μπούσουλες και εξ'αποστάσεως συνομιλία!
Η καλύτερη λύση είναι να συμβουλευτείς παράλληλα και εκπαιδευτή!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ένθερμος υποστηρικτής και γω του crate μετά από πολύ διάβασμα εδώ μέσα...
Στην αρχή ήμουν κάθετα αντίθετος αλλά πείστηκα και το δοκίμασα και μόνο καλά λόγια έχω να πω...
Όσοι αντιδρούν στην ιδέα του crate το βλέπουν με ανθρώπινο μάτι...
Ο σκύλος αν εκπαιδευτεί σωστά όπως περιγράφεται στην συζήτηση που πρότεινε η kritikopoula θα είναι σίγουρα ασφαλής και ήρεμος όση ώρα λείπει ο ιδιοκτήτης!
Εγώ το δοκίμασα στη δικιά μου σε ηλικία 1,5 χρόνου και το αποδέχτηκε πολύ εύκολα... Για κουτάβι με σωστή προεργασία θα είναι ακόμα πιο εύκολο...
Μερικές οδηγίες που βρήκα εδώ μέσα και εφάρμοσα είναι οι παρακάτω:

"Βήμα προς βήμα η εκπαίδευση για τον περιορισμό σε κλουβί.

Τα σκυλιά θέλουν να μας ευχαριστήσουν. Νοιώθουν πραγματική χαρά προσπαθώντας να καταλάβουν τι θέλουμε να κάνουν και να το κάνουν απλά και μόνο για να μας ακούσουν να τα επαινούμε. Για αυτό το λόγο πρέπει να κάνουμε την εκπαίδευση του περιορισμού τους στο κλουβί μια ευχάριστη διαδικασία. Να το επαινείτε πάντα όταν κάνει αυτό που του ζητάτε, μη το τιμωρείται και μη του φωνάζετε όταν κάνει ένα λάθος ή έχει κάποιο μικρό «ατύχημα». Και το κυριότερο ΠΟΤΕ μην σπρώχνετε μην τραβάτε απότομα ή μη χρησιμοποιείται κανενός είδους βία για να το βάλετε μέσα στο κλουβί του.


1. Αρχίστε ταϊζοντας μερικές μέρες το κουτάβι σας μέσα στο κλουβί χωρίς να κλείσετε την πόρτα. Βάλτε μέσα το μπωλ με το φαγητό και το νερό του και αφήστε το να φάει και να βγει. Αφού κάνετε το παραπάνω βάλτε το κλουβί με την πόρτα ανοιχτή στο δωμάτιο που και εσείς θα μπορέσετε να ξεκουραστείτε για λίγο. Βάλτε στο κλουβί μια κουβερτούλα ή ένα μαλακό χαλάκι, ένα παιχνίδι και κάποιο κόκαλο που μπορεί να μασουλήσει. Πάντα με την πόρτα ανοιχτή.


2. Αποφασίστε ποια λέξη ή έκφραση θα χρησιμοποιείτε π.χ. «Μπες στο κλουβί σου» ή «Πήγαινε στην φωλιά σου» ή απλά «Κλουβί». Από εδώ και στο εξής θα χρησιμοποιείτε πάντα αυτή την έκφραση κάθε φορά που θέλετε ο σκύλος να μπει στο κλουβί του.


3. Όταν το κουτάβι σας πεινάσει, πηγαίνετε μπροστά στο κλουβί του κρατώντας στο χέρι σας μια λιχουδιά. Δώστε του την λιχουδιά. Μετά πάρτε ακόμα μια λιχουδιά αφήστε το να την μυρίσει και μετά πετάξτε την μέσα στο κλουβί λέγοντας την λέξη ή έκφραση που έχετε αποφασίσει. Αν το κουτάβι δεν το δει ή η προσοχή του είναι αλλού μαζέψτε την λιχουδιά και προσπαθήστε πάλι.


4. Εάν το κουτάβι σας μπει ολόκληρο μέσα στο κλουβί για να πάρει την λιχουδιά, κλείστε την πόρτα. Επιβραβεύστε το, ανοίξτε αμέσως την πόρτα και δώστε του άλλη μια λιχουδιά. Επαναλάβετε μερικές φορές αυξάνοντας το χρόνο που κρατάτε την πόρτα κλειστεί σταδιακά μέχρι να μείνει μέσα στο κλουβί 1 με 2 λεπτά.


5. Αν το κουτάβι αρχίσει να κλαίει ή να γδέρνει το κλουβί για να βγει έξω, πείτε με δυνατή φωνή «ΟΧΙ». Πότε μην ανοίξετε την πόρτα σε ένα κουτάβι που κλαίει για να βγει. Ανοίξτε την πόρτα 1 με 2 λεπτά αφότου ηρεμήσει. Ακόμα και αν το κουτάβι είναι ήρεμο μην υπερβείτε τα 2 λεπτά. Σημ. Αν το κουτάβι είναι κουρασμένο θα δεχτεί καλύτερα να μείνει κλεισμένο στο κλουβί γι’αυτό παίξτε λίγη ώρα μαζί του πριν αρχίσετε την άσκηση.


6. Επαναλάβετε τα βήματα 3, 4 και 5 αρκετές φορές. Χρησιμοποιείτε μικρές λιχουδιές έτσι ώστε το κουτάβι σας να μην χορτάσει γρήγορα. Κάθε φορά μεγαλώνετε την διάρκεια του χρόνου που το κουτάβι παραμένει στο κλουβί, μέχρι να φτάσετε τα 7 με 8 λεπτά και πάντα να επαινείτε με χαρούμενη φωνή και λιχουδιές το κουτάβι που παραμένει ήσυχο. Μετά από κάθε μάθημα να βγάζετε το κουτάβι στο χώρο που έχετε επιλέξει για να λερώνει.


7. Τα περισσότερα σκυλιά είναι επαρκώς εκπαιδευμένα στον περιορισμό στο κλουβί μετά από 3-4 συνεδρίες. Επαναλάβετε αυτή την άσκηση όσο συχνά χρειάζεται μέχρι το κουτάβι να πηγαίνει στο κλουβί του όταν του δίνετε την εντολή.


Μέγιστος χρόνος περιορισμού στο κλουβί κατά Ηλικία


Τα εκπαιδευμένα σκυλιά και κουτάβια μπορούν να παραμείνουν στο κλουβί τους χωρίς να λερώσουν για τα παρακάτω χρονικά διαστήματα, σύμφωνα με την ηλικίας τους.
Φυσικά πρέπει πάντα να θυμάστε ότι κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και ότι τα κουτάβια κάτω των 6 μηνών δεν έχουν δυνατό έλεγχο στην κύστη τους.


ΗΛΙΚΙΑ ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ
10-12 εβδομάδων 1 ώρα
4 μηνών 2-3 ώρες
5 μηνών 3-4 ώρες
6 μηνών 4-5 ώρες
1 χρόνου 5+ ώρες"
Πολυ χρησιμο αυτο,αυτο θα εφαρμοσω!
 




Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Το crate θα πρέπει να έχει διαστάσεις ενήλικου σκύλου!

Θα πρέπει μέσα σε αυτό να μπορεί να κινηθεί άνετα, να γυρίσει, να σταθεί όρθιο, να ξαπλώσει άνετα!

Σου ξανα υπενθυμίζω ότι οι συμβουλές παραπάνω είναι απλοί μπούσουλες και εξ'αποστάσεως συνομιλία!
Η καλύτερη λύση είναι να συμβουλευτείς παράλληλα και εκπαιδευτή!
Η μικρη ειναι min pin οποτε φανταζομαι θα μεινει αρκετα μικρουλα,οποτε η διασταση που ειπα σε προηγουμενο ποστ πως σου φαινεται; Για εκπαιδευτη αυτη την περιοδο δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα δυστυχως.
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Όπως και η κρητικοπουλα έτσι και εγώ πήρα ένα κλουβί μεταφοράς μεγάλο για χρήση και ως crate. Το έμαθε από μωρό οπότε μένει μέσα χωρίς θέμα αλλά δεν το πολύ χρησιμοποιώ κιόλας.

Όμως πρέπει να γίνεται χρήση ως εργαλείο και μονο. Συμφωνώ και με τον manin (αν δεν κάνω λάθος) . Έχω γνωρίσει άτομα που το παρακάνουν. Πχ αλλο το να βάζω τον σκύλο μου μέσα για να του μάθω να κρατιέται για την ανάγκη του στην ηλικία που πρέπει και άλλο (ενώ κρατιέται ο σκύλος) τον αφήνω μέσα για να είμαι κουλ εγώ.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Σε καμια περιπτωση δεν θα το εκανα αυτο για να ειμαι κουλ εγω,ελεος! Οποιος το κανει αυτο...τι να πω..το θεμα ειναι να κανουμε οτι ειναι καλυτερο για το σκυλι,για να μαθει ¨τροπους¨ οσο ειναι νωρις.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Η μικρη ειναι min pin οποτε φανταζομαι θα μεινει αρκετα μικρουλα,οποτε η διασταση που ειπα σε προηγουμενο ποστ πως σου φαινεται; Για εκπαιδευτη αυτη την περιοδο δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα δυστυχως.
Δε γνωρίζω τα οικονομικά σου, αλλά πλέον οι περισσότεροι εκπαιδευτές δε χρεώνουν μεγάλα ποσά.
Παίρνουν 30-40 το μάθημα και μάλιστα κατ' οίκον.
Δε μιλάω για τα μεγάλα ονόματα του χώρου βέβαια...
Θέλει λίγο ψάξιμο...
Κι εγώ πιστεύω ότι θα βοηθήσει μια γνώμη, αλλά μην θεωρήσεις πανάκεια ότι πει (αν το αποφασίσεις τελικά)...

Stelio επιφυλάσσομαι για το crate...Θα διαβάσω περισσότερα...
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Δε γνωρίζω τα οικονομικά σου, αλλά πλέον οι περισσότεροι εκπαιδευτές δε χρεώνουν μεγάλα ποσά.
Παίρνουν 30-40 το μάθημα και μάλιστα κατ' οίκον.
Δε μιλάω για τα μεγάλα ονόματα του χώρου βέβαια...
Θέλει λίγο ψάξιμο...
Κι εγώ πιστεύω ότι θα βοηθήσει μια γνώμη, αλλά μην θεωρήσεις πανάκεια ότι πει (αν το αποφασίσεις τελικά)...

Stelio επιφυλάσσομαι για το crate...Θα διαβάσω περισσότερα...
σιγουρα θα βοηθουσε η γνωμη κ η συμβουλη καποιου εκπαιδευτη δεν το συζητω,απλα εχει κανα δυο μηνες μου ηρθαν ολα μαζεμενα απο λογαριασμους κτλ κ δεν εχω την δυνατοτητα. Αν τα βαλω σε μια σειρα καποια στιγμη θα δω τι θα κανω. Σημερα με το που εφυγα απο το σπιτι,εβαλα το ipad μου να κανει record ωστε οταν γυρισω να βαλω να ακουσω ποση πια ωρα γαυγιζει η μικρη γιατι ξερεις καμια φορα οι γειτωνες τα παρα λενε!! Για να δουμε..
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Λοιπον επανηλθα, μετα την ηχογραφηση της μικρης. Ενα εχω να πω, η γκρινια της ηταν μονο για 15 λεπτα!!! Κ η ηχογραφηση κρατησε 9 ωρες,ωσες δηλαδη ημουν στην δουλεια! Οποτε τι να πω?? οτι η γειτονισα το τοσο το εκανε τοοοοοοοοοοσο??
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
και πάλι Νατασάκι, 15 λεπτά δεν είναι και λίγο. Οι άνθρωποι μπορεί να θέλουν να ηρεμήσουν, να κοιμηθούν ή οτιδήποτε. Το σκυλί πρέπει απλά να μην ακούγεται, και αν ακούγεται να είναι ένα γαβ αραιά και που γιατί καταλαβαίνω ότι κάτι μπορεί να δει/ακούσει (μετριάζεται με το crate). Προσωπικά 15 λεπτά δε θα άντεχα το δικό μου σκυλί να γαβγίζει, όχι ξένο :Ρ
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ναι οκ δεν ειναι λιγο,συμφωνω κ ουτε κ εμενα θα μου αρεζε να ακουω ενα σκυλι να γαυγιζει συνεχεια,οι ωρες που λειπω ομως κ κατ επεκταση το 15λεπτο που γαυγιζε σημερα η μικρη,δεν ηταν ωρα κοινης ησυχιας,κ οταν λεω γαυγισμα δεν ηταν κατι συνεχομενο,κλαμα ηταν το πιο πολυ μαζι με λιγο γαυγισμα κ επισης δεν ηταν σερι 15 λεπτα,απλα στο συνολο ηταν τοσο. Απλα φοβαμαι πως αν την βαλω σε crate τοτε ειναι που θα σηκωσει την γειτωνια στο ποδι,δεν ξερω..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι οκ δεν ειναι λιγο,συμφωνω κ ουτε κ εμενα θα μου αρεζε να ακουω ενα σκυλι να γαυγιζει συνεχεια,οι ωρες που λειπω ομως κ κατ επεκταση το 15λεπτο που γαυγιζε σημερα η μικρη,δεν ηταν ωρα κοινης ησυχιας,κ οταν λεω γαυγισμα δεν ηταν κατι συνεχομενο,κλαμα ηταν το πιο πολυ μαζι με λιγο γαυγισμα κ επισης δεν ηταν σερι 15 λεπτα,απλα στο συνολο ηταν τοσο. Απλα φοβαμαι πως αν την βαλω σε crate τοτε ειναι που θα σηκωσει την γειτωνια στο ποδι,δεν ξερω..
Δεν θα την βάλεις και θα φύγεις για 9 ώρες στην δουλειά!

Για να μην σηκώσει την γειτονιά στο πόδι και με το crate, θα πρέπει να την δουλεύεις την σκύλα για να συνηθίσει και αυτό θα πάρει μέρες!
Άν την δουλέψεις σωστά δεν θα κάνει κιχ!
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Ενα εχω να πω, η γκρινια της ηταν μονο για 15 λεπτα!!! Κ η ηχογραφηση κρατησε 9 ωρες,ωσες δηλαδη ημουν στην δουλεια! Οποτε τι να πω?? οτι η γειτονισα το τοσο το εκανε τοοοοοοοοοοσο??
και πάλι Νατασάκι, 15 λεπτά δεν είναι και λίγο. Προσωπικά 15 λεπτά δε θα άντεχα το δικό μου σκυλί να γαβγίζει, όχι ξένο :Ρ
Τα 15 λεπτά δεν είναι άξια αναφοράς αν δεν είναι σε ώρες κοινής ησυχίας. Και όταν μιλάμε για κουτάβι (4 μηνών?) που μένει για 9 ώρες μόνο μήπως είναι και λίγο?
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Αυτο λεω κ εγω, ειναι 3 μηνων, και ναι θεωρω πως δεν ειναι αξιο λογου τα 15 λεπτα μεσα στις 9+ ωρες.. Κ στην τελικη λιγο υπομονη χρειαζεται μεχρι να μεγαλωσει λιγο ακομα.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
μην περιμενεις να μαλακωσουν οι γειτονες!εφοσον σου κανανε παραπονα απο τωρα μην περιμενεις πολλα..Μπορεις ομως να πας να μιλησεις στην κυρια και να της ζητησεις συγγνωμη και οτι το σκυλι ειναι πολυ μικρο και οτι θα σταματησει να κλαει συντομα γιατι θα συνηθισει!Πες της διαφορα για να μην σου δημιουργει και αλλα θεματα!
Εσυ βεβαια θα δουλευεις και το σκυλι με ολα τα παραπανω!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Η κυριουλα που μου εκανε την παρατηρηση δεν εχει η ιδια της προβλημα,μιλησε εκ μερους μιας γριας που στο παρελθον απο οτι μου ειπε εχει φωναξει κ αστυνομια σε μια αντιστοιχη περιπτωση,δεν την ξερω εγω αυτην, σε αυτη που μου το ειπε φυσικα κ ζητησα συγνωμη κ της ειπα οτι ειναι μικρη κ οτι θα συνηθησει κ να κανουν λιγο υπομονη γιατι καταλαβαινω πως κ εμενα θα με ενοχλουσε αυτο. Δεν εφερα αντιρηση ουτε φυσικα ειπα δεν με νοιαζει τι λετε εσεις.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μην περιμένεις ότι μεγαλώνοντας το κουτάβι θα φτιάξει από μόνο του... εσύ πρέπει να κάνεις κάτι για να μπορεί να μένει μόνο του. Το τριών μηνών κουτάβι δε λέει τίποτα από μόνο του. Έστω ότι το έχεις από 2 μηνών... είναι μεγάλο χρονικό διάστημα για να μην έχει μάθει να μενει μόνο του.

Και τα 15 λεπτα κλάμματος είναι παααααρα πολλά, και για το ίδιο το κουτάβι αλλά και για τους γείτονες. Δεν έχει να κάνει με ώρες κοινής ησυχίας εδώ... έχει να κάνει με ενόχληση. Και ναι ένα κουτάβι που κλαίει 15 λεπτά είναι ενόχληση.

Το καλύτερο είναι αντί να σκέφτεσαι εάν είναι λίγο, πολύ, ενοχλητικό ή όχι το κλάμμα, εάν είναι κουτάβι κλπ να βάλεις ένα πρόγραμμα όπως στο είπε ο Στέλιος και να ηρεμίσει και το σκυλί, και εσύ και οι γείτονες.

Άλλωστε μόνο καλό θα του κάνεις με το crate, μελλοντικά κάποια στιγμή στη ζωή του πιθανόν να χρειαστεί να μείνει για ένα ικανό χρονικό διάστημα σε περιορισμένο χώρο και θα έχεις ένα σκύλο που ήδη το ξέρει και δεν έχει θέματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981