Μπάνιο με τι σαμπουάν;




raven

Well-Known Member
24 Μαϊου 2011
96
54
Κομοτηνή
Εμείς μένουμε δίπλα στην θάλασσα και πάμε κάθε πρωί για μπάνιο,τον κάνω κάθε μέρα ένα ντουζάκι για να φύγει η αμμος αλλά χωρίς σαμπουάν νομίζω αυτό επιτρέπετε.Ετσι δεν είναι?
Το μόνο που κοιτάω είναι να τον στεγνώσω καλά!
Να το ξεπλενεις καλα απο το αλατι!!!
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Να το ξεπλενεις καλα απο το αλατι!!!
Το προσπαθώ αλλά δεν είναι και η αγαπημένη του ασχολία το ντουζάκι,κάθεται όμως ο καημένος.
Το μόνο που με αγχώνει είναι η άμμος που μπαίνει στις αυτάρες του!!!που είναι δύσκολο να τα καθαρίσουμε.Σκέφτομαι αύριο να του βάλω τα καθαρίσω με ηλεκτρική σκούπα!!!:p
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Kι αν το σκυλάκι βρομοκάπει τι κάνεις;;; Εμένα ειδικά τώρα που μπαίνει καλοκαίρι και τρέχουν, εκτός του ότι γεμίζουν χώματα κλπ ιδρώνουν και μυρίζουν
Να το ξαναπουμε..
Τα σκυλια ΔΕΝ ιδρωνουν!
Εχεις δει ποτε κανεναν σκυλο με κολλημενη την τριχα στην ραχη του επειδη εχει ιδρωσει?

Τα σκυλιά έχουν αδένες έκκρισης ιδρώτα σε όλο το σώμα τους αλλα Ιδρώνουν κυρίως απο τα πέλματα.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
η φωτεινη γκρουμερ του φορουμ μου ειχε πει να τον κανω καθε 2 βδομαδες. και παιδια μην ξεχναμε οτι για το τριχωμα του σκυλου μας καταλληλοι ειναι οι γκρουμερ και οχι οι κτηνιατροι!!!
Εκτος απο το τριχωμα ο σκυλος εχει κ δερμα ξερεις κ εκει σαφως καταλληλος ειναι ο κρηνιατρος!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Τα σκυλιά δεν ιδρώνουν...γιατί δεν έχουν πόρους. Για αυτό και παθαίνουν θερμοπληξία στα 5 λεπτά..ιδρώνουν μόνο από τις πατούσες τους. Για τη μυρωδιά (που αν σας ενοχλεί η σκυλίσια...τότε τι τα θέλετε τα σκυλιά), λίγο ξύδι σε μια βρεγμένη πετσέτα και πέρασμα στο τρίχωμα του σκύλου. Κολώνιες εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω το νόημά τους...
Δύο φορές το μήνα το βρίσκω υπερβολικό και δεν κάνει καθόλου καλό γιατί το συχνό μπάνιο αφαιρεί το λίπος από το δέρμα και το τρίχωμα του σκύλου που είναι αναγκαίο. Το επάγγελμα groomer δεν μου λέει κάτι στο να τον εμπιστευτώ όταν ξέρω από πολύχρονη εμπειρία τι χρειάζεται ο σκύλος μου. Τον κτηνίατρο θα τον ακούσω πολύ περισσότερο όταν μου εξηγήσει περί ξηροδερμίας...
+++++++
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Δεν πιστεύω ότι είναι η μύτη του κάθε ανθρώπου. Μερικές ράτσες βγάζουν πιο έντονη μυρωδιά στο τρίχωμα και στο δέρμα από κάποιες άλλες. Νομίζω ότι κάπου το διάβασα αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
Δεν κανεις λαθος αλλα ακομη κ αν μυριζει τι εγινε?
Ζωντανος οργανισμος ειναι, δεν ειναι αγαλματακι! :)
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
Εκτος απο το τριχωμα ο σκυλος εχει κ δερμα ξερεις κ εκει σαφως καταλληλος ειναι ο κρηνιατρος!
εγω για το τριχωμα μιλησα! για το δερμα σαφως και ειναι οι κτηνιατροι!
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Εμείς μένουμε δίπλα στην θάλασσα και πάμε κάθε πρωί για μπάνιο,τον κάνω κάθε μέρα ένα ντουζάκι για να φύγει η αμμος αλλά χωρίς σαμπουάν νομίζω αυτό επιτρέπετε.Ετσι δεν είναι?
Το μόνο που κοιτάω είναι να τον στεγνώσω καλά!
Μια απο τα ιδια και εμεις.καθε μερα με νερο σκετο και μετα λιγο μυλοξιδο και μια φορα καθε 15-20 μερες με λιγο σκυλοσαμπουαν

Το προσπαθώ αλλά δεν είναι και η αγαπημένη του ασχολία το ντουζάκι,κάθεται όμως ο καημένος.
Το μόνο που με αγχώνει είναι η άμμος που μπαίνει στις αυτάρες του!!!που είναι δύσκολο να τα καθαρίσουμε.Σκέφτομαι αύριο να του βάλω τα καθαρίσω με ηλεκτρική σκούπα!!!:p
Θα συνηθίσει που θα παει.για τα αυτια πες στον κτηνιατρο σου να σου δειξει πως τα καθαριζουν (εαν δεν σου εχει δειξει ηδη ) ωστε να μην του κανεις καμμια ζημιουλα.
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Μια απο τα ιδια και εμεις.καθε μερα με νερο σκετο και μετα λιγο μυλοξιδο και μια φορα καθε 15-20 μερες με λιγο σκυλοσαμπουαν


Θα συνηθίσει που θα παει.για τα αυτια πες στον κτηνιατρο σου να σου δειξει πως τα καθαριζουν (εαν δεν σου εχει δειξει ηδη ) ωστε να μην του κανεις καμμια ζημιουλα.
Έχει συνηθίσει ήδη,να φανταστείς γυρίζουμε σπίτι και πάει απο μόνος του κάτω απο την βρύση και κάθεται αλλά το κεφάλι το έχει κάτω.....:cry::cry: δεν του αρέσει αλλά μάλλον νιώθει και ο ίδιος πιο ωραία μετά!

Στο αυτί μου είπε ο κτηνίατρος να του ρίχνω οινόπνευμα για να στεγνώνει γρήγορα και να εξατμίζεται η υγρασία αλλά να σου πω την αλήθεια μου, δεν το έχω κάνει γιατί πρέπει να είναι πολύ ενοχλητικό στα καλά καθούμενα να σου ρίχνουν οινόπνευμα στο αυτί!
Το μηλόξιδο σκετο? και ψεκαστό? Ή κατά την διάρκεια του ντούζ?
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Αν ο σκυλος μυριζει το συχνο μπανιο μονο καλο δεν κάνει. Αντιθέτως μυρίζει μετα ακόμα πιο πολύ.
Εγω προσωπικά τον Ντιεγκο τον κάνω μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες μπάνιο και μέχρι να χαλάσει ο καιρός πάλι. Κ αυτό γιατι στις βολτες παιζει κ λερωνεται πιο πολύ. Τρεχει στα χωματα, παιζει με αλλα σκυλια και γεμιζει λασπες κ σαλια, εχει κυλιστει κ 2 φορες σε ψοφιο ζωο το σιχαμα :mad:. Τον κάνω μια φορά στους 1,5-2 μηνες
Τον χειμωνα η ενδιαμεσα απο τα μπανια τον καθαριζω με πανακια και μηλοξυδο.
Οσο γι αυτους που τους ενοχλει η μυρωδια υπαρχουν κατι σαν κολωνιες για σκυλια που κανουν και καλο στο τριχωμα. Πιο πολυ σαν μαλακτικο σε σπρευ ειναι που εχει πολυ ωραια μυρωδια
 


τεν τεν

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2012
454
1
Αν ο σκυλος μυριζει το συχνο μπανιο μονο καλο δεν κάνει. Αντιθέτως μυρίζει μετα ακόμα πιο πολύ.
Εγω προσωπικά τον Ντιεγκο τον κάνω μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες μπάνιο και μέχρι να χαλάσει ο καιρός πάλι. Κ αυτό γιατι στις βολτες παιζει κ λερωνεται πιο πολύ. Τρεχει στα χωματα, παιζει με αλλα σκυλια και γεμιζει λασπες κ σαλια, εχει κυλιστει κ 2 φορες σε ψοφιο ζωο το σιχαμα :mad:. Τον κάνω μια φορά στους 1,5-2 μηνες
Τον χειμωνα η ενδιαμεσα απο τα μπανια τον καθαριζω με πανακια και μηλοξυδο.
Οσο γι αυτους που τους ενοχλει η μυρωδια υπαρχουν κατι σαν κολωνιες για σκυλια που κανουν και καλο στο τριχωμα. Πιο πολυ σαν μαλακτικο σε σπρευ ειναι που εχει πολυ ωραια μυρωδια
Προσωπικά εγώ δεν τον κάνω μπάνιο (χωρίς σαμπουάν)γιατι μυρίζει,αλλά γιατί δεν μπορώ να τον αφήσω "παστό" και "αμμουδιασμένο",απεναντίας μου αρέσει η μυρωδιά του πάρα πολύ!
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Και μένα δεν με ενοχλει η μυρωδια του καθολου. Για την ακρίβεια μου φαίνεται οτι δεν μυρίζει. Δεν ξερω ισως ειναι απο συνηθεια. Υπαρχουν ομως καποια σκυλια που μυριζουν περισσοτερο απο αλλα και καποιοι ανθρωποι που δεν αντεχουν αυτη τη μυρωδια..
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Έχει συνηθίσει ήδη,να φανταστείς γυρίζουμε σπίτι και πάει απο μόνος του κάτω απο την βρύση και κάθεται αλλά το κεφάλι το έχει κάτω.....:cry::cry: δεν του αρέσει αλλά μάλλον νιώθει και ο ίδιος πιο ωραία μετά!

Στο αυτί μου είπε ο κτηνίατρος να του ρίχνω οινόπνευμα για να στεγνώνει γρήγορα και να εξατμίζεται η υγρασία αλλά να σου πω την αλήθεια μου, δεν το έχω κάνει γιατί πρέπει να είναι πολύ ενοχλητικό στα καλά καθούμενα να σου ρίχνουν οινόπνευμα στο αυτί!
Το μηλόξιδο σκετο? και ψεκαστό? Ή κατά την διάρκεια του ντούζ?
Το μυλοξιδο το αραιώνεις με νερο ,βρεχεις μια πετσετα και τον σκουπιζεις.Αφου εχει στεγνωσει.Μυριζει για λιγο ξυδιλα αλλα μετα φευγει.Αυτο για το οινοπνευμα δεν το εχω ξανα ακουσει.
Εμεις λογο οτι βγαζει και κερι,το καθαριζουμε με epiotic καθε 10 μερες περιπου
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
εγω για το τριχωμα μιλησα! για το δερμα σαφως και ειναι οι κτηνιατροι!
Το συχνο μπανιο (με σαμπουαν-γι'αυτο συζηταμε αλλωστε) δεν επειρεαζει μονο το τριχωμα αλλα κ το δερμα..
Γι'αυτο κ επιλεγω ξαναλεω... τον κτηνιατρο (για τετοιου ειδους συμβουλες)
 


toninosfc

Active Member
Εμένα πάντως ο κτηνίατρος μου είπε αφού είναι το σκυλί σε διαμέρισμα αναγκαστικά 1 φορά στις 50-60 ημέρες με johnson baby sampoo με μπόλικο σαπούνισμα και προφανώς άπειρο ξέβγαλμα με νερό (έχει ουδέτερο ph όπως και τα σκυλοσμπουάν) γιατί το σκυλί όσο να'ναι φέρει μικρόβια στο τρίχωμά του (που σκοτώνονται με τα ανθρώπινα σαμπουάν και όχι με τα σκυλίσια γιατί τα σκυλίσια σαμπουάν είναι ναι μεν με ουδέτερο ph αλλά περισσότερο εστιάζουν στην περιποίηση του τριχώματος παρά στο ουσιαστικό καθάρισμα του σκύλου). Μετά απο τις βόλτες όπως πολύ σωστά αναφέρατε μηλόξυδο ή σκυλομωρομάντηλο (στεγνό καθάρισμα δηλαδή). Εγώ έχω καταλείξει στο συμπέρασμα πως 1 φορά στις 40 μέρες τα σκυλιά θέλουν λούσιμο με μπόλικο σαμπουάν της προτείμησης του καθενώς ΑΛΛΑ πολύ καλό ξέβγαλμα (όχι απλά δεν βλέπουμε αφρούς στο τρίχωμα και τέλος το μπάνιο, εννοώ ένα 10λεπτο πολύ καλό ξέβγαλμα) γιατί ο κτηνίατρος μου είπε μάλιστα μιλόντας μου για την δερματίτιδα ''δοκίμασε να απλώσεις λίγο σαμπουάν στον πήχη σου χωρίς να το ξεβγάλεις καλά με νερό...μετά απο μισή ώρα θα ξύνεσαι ασταμάτητα, πόσο μάλλον ο σκύλος που δεν έχει πόρους στο δέρμα του τι ζόρι θα τραβάει και πόσο πολύ θα αντιδράσει το δέρμα του''. Γι'αυτό ΞΑΝΑλέω πολύ καλό ξέβγαλμα παιδιά (το νερό ακόμα δοξα τον Θεό έχει αρκετά χαμηλή τιμή...ξοδέψτε λίγο παραπάνω για να μην ξοδέψετε την υγεία του σκύλου σας!)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το "αναγκαστικά" λόγω μικροβίων...μου κάνει "κάπως"!! Εσύ ξέρεις πόσα μικρόβια φέρνεις μέσα στο σπίτι σου μόνο από τα παπούτσια σου? Από "οτιδήποτε"...και να φέρεις μέσα στο σπίτι...θα μπούνε μικρόβια..
Δεν είμαι μικροβιολόγος αλλά θεωρώ ότι το τρίχωμα του σκύλου πόσα μικρόβια πια επικίνδυνα θα φέρει??? Εκτός αν τον πηγαίνεις και κυλιέται ολόκληρος πάνω σε σκουπίδια κάθε μέρα...Συμφωνώ για το πολύ καλό ξέβγαλμα και προσθέτω ότι χρειάζεται και λίγο μαλακτικό, πάλι με καλό ξέβγαλμα...
 


toninosfc

Active Member
Για τα μικρόβια συμφωνώ με τα παπούτσια αλλά αυτά μένουν λίγο δίπλα απο την εξώπορτα σε παπουτσοθήκη ενώ ο σκύλος περιφέται μονίμως μέσα στο σπίτι, κοιλιέται στους καναπέδες, στα χαλιά στο χώρο της κουζίνας και πέρα απο αυτό πόσες φορές αγγίζεις το σκυλί σου καθημέρινα? (άπειρες) ενώ τα παπούτσια σου? (πολύ λιγότερες). Δεν λέω οτι φέρει θανατηφόρα μικρόβια προς Θεού..ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ !!
Για το μαλακτικό επειδή το έψαξα πολύ λίγο και θέλησα να αποφύγω περεττέρω χημικά, υιοθέτησα την τακτική του θείου μου ο οποίος έχει 2 ντόπερμαν 10ετίας, λοιπόν, του δίνω 1-2 βούκες (μικρές) ψωμί με ελαιόλαδο ανα 10 μέρες και το τρίχωμά του παραμένει απαλό και γυαλλίζει..λάμπει στον ήλιο! (πιστεύω αυτή η μέθοδος είναι ένα φυσικό μαλακτικό τριχώματος)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το μαλακτικό το λέω για το δέρμα , όχι για το τρίχωμα. Για τη ξηροδερμία μετά από το πλύσιμο με σαμπουάν...
 


toninosfc

Active Member
Ακριβώς αυτό κάνει και το ελαιόλαδο (με φυσικό τρόπο). ''λιγδώνει'' κατα κάποιο τρόπο (αν μπορώ να το πώ έτσι) την τρίχα που αυτή με τη σειρά της ακουμά στο δέρμα του ζώου και έτσι ενυδατώνεται η επιδερμίδα του 'φυσικά' και χωρίς χημικά! Απλά θα σε συμβούλευα φιλικά ,να φέρνεις σε επαφή το ζωντανό σου με όσον το δυνατό λιγότερα χημικά! σιγά μη του βάλουμε και κολώνια όπως διάβαζα πριν σε άλλο topic..είπαμε σκυλιά είναι...!!!
Καλοπροαίρετα πάντα έτσι?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa