Μπάνιο σκύλου


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Εννοω οτι 1 σκυλος θα χασει την ιδια τριχα αν κανει μπανιο 1 φορα τον μηνα και αν κανει 1 φορα το 3 μηνο?Ο δικος μου μαδαει ολο τον χρονο αλλα εδω και κανα μηνα ακομα περισσοτερο και δεν ξερω αν φταιει η ξηρα η επειδη τον κανω 1 φορα τον μηνα μπανιο με σαμπουαν τους τελευταιους 4-5μηνες.Πιο πριν τον εκανα καθε 2-3 μηνες.Την τελευταια φορα που τον εκανα μπανιο 1η του μηνα τον εκανα με αλλο σαμπουαν,μπορει να παιζει ρολο και αυτο?Ο σκυλος ειναι λειοτριχο(κοντοτριχο λευκο) jack russell.
μια φορα το μηνα δεν ειναι πολυ συχνο...ισως να παιζει ρολο που ειναι καλοκαιρι και ουτως η αλλως θα το εχανε....
τι ηλικια εχει? περσι το καλοκαιρι τον ειχες για να συγκρινεις?
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
μια φορα το μηνα δεν ειναι πολυ συχνο...ισως να παιζει ρολο που ειναι καλοκαιρι και ουτως η αλλως θα το εχανε....
τι ηλικια εχει? περσι το καλοκαιρι τον ειχες για να συγκρινεις?
Ναι,τον εχω απο περυσι τον Μαιο,τωρα ειναι 17 μηνων.Δεν μπορω να θυμηθω αν το προηγουμενο καλοκαιρι εχανε τοση τριχα,αλλα θυμαμαι οτι μαδαει ολο τον χρονο,αλλοτε λιγοτερο αλλοτε περισσοτερο,μαλλον απο την ζεστη θα ειναι,αντιδραση του οργανισμου.Βλεπω οτι μαδαει αρκετα και απο το χτενισμα και ψαχνω μηπως του παρω καποιο Σολωμελαιο για σκυλους η Μουρουνελαιο για ανθρωπους που ειναι φθηνο αλλα δεν ξερω στο Μουρουνελαιο την δοσολογια γιατι αυτο που εχω ειναι το Seven Seas σε καψουλες και η ανθρωπινη δοσολογια ειναι 1 την ημερα οποτε για τον σκυλο που ειναι 7 κιλα?
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
τι τροφη δινεις?
Hills J/D λογω δυσπλασιας απο Αρχες Μαιου.Με Acana που εδινα μεχρι τοτε δλδ απο 2 μηνων μεχρι 15 μηνων εχω την εντυπωση οτι ηταν καλυτερο το τριχωμα του,γυαλιζε λιγο.Γενικα πιστευω βασει συστατικων οτι ειναι αρκετα καλυτερη τροφη και την επελεξα μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Hills J/D λογω δυσπλασιας απο Αρχες Μαιου.Με Acana που εδινα μεχρι τοτε δλδ απο 2 μηνων μεχρι 15 μηνων εχω την εντυπωση οτι ηταν καλυτερο το τριχωμα του,γυαλιζε λιγο.Γενικα πιστευω βασει συστατικων οτι ειναι αρκετα καλυτερη τροφη και την επελεξα μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ
α ναι! το αναφερεις στο θεμα της ξηρας τροφης!
Δεν ξερω μωρε....στη hills εγω δεν εχω εμπιστοσυνη....δεν εχω εμπειρια ομως (ευτυχως) απο τις κτηνιατρικες....
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
Έκανα εχθές πρώτη φορά το κουταβάκι μου μπάνιο και φοβήθηκε πολυ, ειδικά όταν την στέγνωσα με το πιστολάκι.
Μάλλον ήταν πολύ νωρίς αλλα μου φαινόταν χάλια.Είναι 2 μηνών και δεν την εχω ούτε μια εβδομάδα. Βέβαια μετά ήταν πεντακάθαρη.
Η ερώτηση μου είναι πως θα συνηθήσει να κάνει μπάνιο αν την κάνω οσο πιο σπάνια μπορώ (μου είπε ο εκτροφέας).
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ωχ.πολυ βαρυ της επεσε θαρρω αυτο......απο τις πρωτες μερες κιολας....
θελει σιγα σιγα....
ανοιγεις πιστολακι, το σκυλι σε αλλο δωματιο ακουει ηχο....μετα στον ιδιο χωρο.....μετα απαλα κοντα του κλπ.....
Ειναι πιο σημαντικο να το μαθει σωστα παρα να ειναι γινει φοβικη αλλα πεντακαθαρη.....

κοινως ο,τι σπερνεις θεριζεις....φοβο σπερνεις, φοβο θα θερισεις....
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
Ωχχ λες να μην μπορέσω να το διορθώσω τώρα?
Απο αύριο θα στεγνώνω συνέχεια τα μαλλιά μου. χιχι
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Εγώ ό,τι και να έκανα το πιστολάκι δεν μπορεί να το συνηθίσει με τίποτα...με τίποτα όμως! Το δοκίμασα κι εγώ σταδιακά, όπως τα λέει μια χαρά η Scarlett, αλλά τίποτα!

Αναγκαστικά, προχθές που τον έκανα μπάνιο, τον σκούπιζα μπορεί και μισή ώρα με την πετσέτα και μετα κλειστήκαμε μαζί στο δωμάτιο με το κλιματιστικό στη ζέστη για να στεγνώσει και να μην κρυώσει. Δεν τον έβγαλα και τη βραδυνή βόλτα μην αρπάξει καμιά πούντα... Πάντως, φαιμονενικά τουλάχιστον, στέγνωσε πιο γρήγορα απ'ο,τι περίμενα και ευτυχώς μέχρι τώρα μια χαρά είναι ο σκύλος.

Αυτό με το κλιμαστιστικό αντί του πιστολακίου λέτε να μας κάνει καμιά ζημιά...? Τώρα έχω σκοπό να μπει το 2012 και μετά να τον κάνω μπάνιο, αλλά δε νομίζω να αλλάξει κάτι μέχρι τότε :rolleyes:
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εμεις τις σκυλες μας τις κανουμε μπανιο 2 φορες το χρονο και ειναι πεντακαθαρες και ας ειναι αρκετες ωρες της μερας εξω στον κηπο. Το σκυλι αυτοκαθαριζεται αλλα οσο το πλενεις τοσο πιο γρηγορα θα βρωμιζει. Εκτος αυτου με το τακτικο μπανιο καταστρεφεις μια λιπαρη ουσια που εχουν τα σκυλια πανω στο δερμα τους απο την οποια αποροφουνται οι παρασιτοκτονες αμπουλες και σπρεϋ και το οποιο για να ξαναδημιουργηθει χρειαζεται μερικες μερες. Επομενως για μερικες μερες μετα το μπανιο δεν του βαζεις τιποτα απο αμπουλες γιατι στην ουσια παει χαμενο.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρη, οτι τα συρματοτριχα σκυλια οπως το δικο σου, δεν χρειαζονται τοσο τακτικα μπανιο και δεν μυριζουν και πολυ....
στα λεει μια πονεμενη απο σκυλομποχα μανα....:p
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρη, οτι τα συρματοτριχα σκυλια οπως το δικο σου, δεν χρειαζονται τοσο τακτικα μπανιο και δεν μυριζουν και πολυ....
στα λεει μια πονεμενη απο σκυλομποχα μανα....:p
Πραγματικά Scarlett δεν μυρίζει ιδαίτερα, έχω την εντύπωση.
Ένω στην αρχή προβληματιζόμουν με το πως θα μυρίζει τελικά έχω την εντύπωση οτι δεν μυρίζει και πολυ.
Γιατί τα λένε συρματότριχα? Αφου την χαιδεύω και είναι απαλό το τρίχωμά της.
Μήπως είναι μωρούλη και όταν μεγαλώσει θα σκλυρήνει?
Αααα ο εκτροφέας μου έδειξε λίγο το στριπινκγ στην μαμά και μου είπε κατά τον Δεκέμβριο αν θέλω να του την πάω να το κάνουμε μαζί. Βέβαια δεν ξέρω αν θα καταφέρω να παω γιατι μένει και λίγο μακριά μου. Κάπου διάβασα ότι κάθε 2 μήνες την πας. Τόσο συχνά θέλει?
Επίσης ο εκτροφέας μου είπε οτι στο πρώτο στριπ καλό είναι να τις βγάλω όλες και να μείνει μόνο δέρμα. Χάλια θα είναι το κουταβάκι μου μετά δεν θα βλεπεται. Και μου είπε οτι μετά θα βγουν σαν καρφιά οι τρίχες, όπως πρέπει δλδ. Εσυ όταν του κάνεις μένει καραφλό?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ειδες που σου ειπε οτι θα βγουν σαν καρφια? wirehaired λεγεται....συρματοτριχο στα Ελληνικα...με τραχυ δηλ. τριχωμα....
μονο δερμα??? αυτο πρωτη φορα το ακουω....!!!
Εμας στο στριπινγκ φευγουν οι νεκρες τριχες, παιρνει σχημα ο σκυλος ομως το τριχωμα μας ειναι μεταξωτο....
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Δεν θα μεινει δερμα θα βγαλεις ολο το εξωτερικο και θα μεινει ο υπομανδυας.
Τρυπες μπορει να γινουν γιατι δεν θα εχει γεμισει ακομα σωστα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Δεν θα μεινει δερμα θα βγαλεις ολο το εξωτερικο και θα μεινει ο υπομανδυας.
Τρυπες μπορει να γινουν γιατι δεν θα εχει γεμισει ακομα σωστα.
yasemin, μολις "εσωσες" ενα κουταβι απο το καραφλιασμα....:p
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εμεις τις σκυλες μας τις κανουμε μπανιο 2 φορες το χρονο και ειναι πεντακαθαρες και ας ειναι αρκετες ωρες της μερας εξω στον κηπο. Το σκυλι αυτοκαθαριζεται αλλα οσο το πλενεις τοσο πιο γρηγορα θα βρωμιζει. Εκτος αυτου με το τακτικο μπανιο καταστρεφεις μια λιπαρη ουσια που εχουν τα σκυλια πανω στο δερμα τους απο την οποια αποροφουνται οι παρασιτοκτονες αμπουλες και σπρεϋ και το οποιο για να ξαναδημιουργηθει χρειαζεται μερικες μερες. Επομενως για μερικες μερες μετα το μπανιο δεν του βαζεις τιποτα απο αμπουλες γιατι στην ουσια παει χαμενο.

Ποσες μερες ομως χρειαζεται για να επανελθει πληρως η λιπαροτητα του δερματος οπως ηταν μετα το μπανιο με σαμπουαν?

Που μπορουμε να διαβασουμε σχετικα?Καποιο Link?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ποσες μερες ομως χρειαζεται για να επανελθει πληρως η λιπαροτητα του δερματος οπως ηταν μετα το μπανιο με σαμπουαν?

Που μπορουμε να διαβασουμε σχετικα?Καποιο Link?
Μερικες μερες, τρεις με τεσσερεις ισως και λιγο παραπανω.
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
Δεν θα μεινει δερμα θα βγαλεις ολο το εξωτερικο και θα μεινει ο υπομανδυας.
Τρυπες μπορει να γινουν γιατι δεν θα εχει γεμισει ακομα σωστα.
Ναι σωστά έτσι μου είπε ο εκτροφέας. Θα σας πω όταν το κάνω.
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
Τελικά ο εκτροφέας μου είπε οτι πρέπει να το καραφλιάσω τελείως το σκυλάκι, αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρω να το κάνω όλο.
Άσε που το κακόμοιρο θα μείνει μόνο δέρμα. Μου είπε μια φορά μόνο έτσι, για να βγει πιο σκληρή τρίχα μετά απλό stripping.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Τελικά ο εκτροφέας μου είπε οτι πρέπει να το καραφλιάσω τελείως το σκυλάκι, αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρω να το κάνω όλο.
Άσε που το κακόμοιρο θα μείνει μόνο δέρμα. Μου είπε μια φορά μόνο έτσι, για να βγει πιο σκληρή τρίχα μετά απλό stripping.
Σωστά σου είπε, έτσι πρέπει να κάνεις πρώτη φορά ακολουθώντας το σχήμα για zwergshnauzer και με ψαλίδι περνάε μόνο το λαιμό και πίσω στο ποπό και στα πόδια.
Πρέπει θα γίνει κάπως έτσι


Uploaded with ImageShack.us

Και μετά κάθε 3-4 μήνες στριππάρεις μόνο την εξωτερική τρίχα, όπως εδώ ας πούμε



Uploaded with ImageShack.us

Σιγά-σιγά θα το μάθεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95