Μπάνιο σκύλου


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ακομα πιο αραιο το εκανα και βουτουσα μεσα μια πετσετα, την στραγγιζα και μετα πανω του.
Με τα αυτια του και το νερο μπορουσα να κανω τιποτα αλλο?
Να προσέχεις να μην ρίχνεις νερό στα αυτιά. Εγώ κρατάω το κεφάλι τους ψηλά και πλένω μέχρι το σημείο που είναι τα αυτιά - το κούτελο μετά το πλένω λίγο τοπικά. Μετά το μπάνιο καθαρίζω με σκέτο βαμβάκι ντεμακιγιάζ τυχόν σταγόνες νερού στα αυτιά.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Δηληδη αν ο σκυλος μπει στην θαλασσα ολολκηρος τι θα κανω?
Θα εχω βαμβακια μαζι μου?
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ενταξει ειπαμε να προσεχουμε αλλα μη τρελαινομαστε κιολας! :p νερο, λιγο, παντα μπαινει, κι εμεις δε το γλιτωνουμε. Αλλωστε οπως λες, οταν παει θαλασσα, μπαινει περισσοτερο. Το θεμα ειναι να τα σκουπιζεις καλα μετα, οπως κι εκανες αλλωστε :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα η βλαμενη η δικια μου χειμωνα καλοκαιρι βουταει στη θαλασσα,, κα οταν εχει κυμα,, αλλα και το χειμωνα οταν βρεχει καταρακτωδως και ερχομαι η φευγω για δουλεια βγαινει εξω στη βροχη να με βλεπει,,, και στο χωριο οταν βρεχει τρεχει και κυλιεται στο γρασιδι... στη μπανιερα την πλενω με σαμπουαν ολοκληρη πλην του κεφαλιου,, αλλα στο ξεβγαλμα την πλακωνω απο πανω απο ψηλα ολοκληρη με το ντουζ ,,, ισως καποιες φυλες να ειναι ευαισθητες που εχουν πεσμενα αυτια και πολυ τριχωμα σε ωτιτιδες,...
 




Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Άσχετη alert! Πως βάζουμε το μηλόξυδο;; Το αραιώνουμε με νερό; Και μετά πως το απλώνουμε; Όπως όταν κάνουμε μπάνιο;
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Άσχετη alert! Πως βάζουμε το μηλόξυδο;; Το αραιώνουμε με νερό; Και μετά πως το απλώνουμε; Όπως όταν κάνουμε μπάνιο;
Αραιωνεις σε νερό, και απλώνεις με ένα πανάκι στο τρίχωμα του σκύλου. Δεν τον λούζεις με αυτο!
 








συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Καθόλου! Μπορείς να πάρεις και ένα ψεκαστήρι και να βάλεις μέσα αραιωμένο μηλόξιδο και να τον ψεκάζεις που και που! Απολυμαίνει και κατευνάζει την φαγουρα.
 




dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Καλημέρα παιδιά. Έχει σημασία αν το μπάνιο γίνεται με χλιαρό ή με ζεστό νερό? Ρωτάω επειδή ένα σαμπουάν που μάλλον θα πάρω γράφει στις οδηγίες για ζεστό νερό(δε ξέρω αν το γράφει για κάποιον ιδιαίτερο λόγο), ενώ έχω διαβάσει ότι το μπάνιο καλό είναι να γίνεται με χλιαρό.
 


salonika

Active Member
14 Οκτωβρίου 2013
30
2
θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά. Έχει σημασία αν το μπάνιο γίνεται με χλιαρό ή με ζεστό νερό? Ρωτάω επειδή ένα σαμπουάν που μάλλον θα πάρω γράφει στις οδηγίες για ζεστό νερό(δε ξέρω αν το γράφει για κάποιον ιδιαίτερο λόγο), ενώ έχω διαβάσει ότι το μπάνιο καλό είναι να γίνεται με χλιαρό.
Εγω με χλιαρο τον κανω μπανακι ;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Παιδιά...κοινή λογική...
Σίγουρα όχι, με κρύο. Σίγουρα όχι, με καυτό.
Οτι ενδιάμεσο αντέχει το χέρι μας, που θα βρέχεται σε όλη την διάρκεια.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλημέρα παιδιά. Έχει σημασία αν το μπάνιο γίνεται με χλιαρό ή με ζεστό νερό? Ρωτάω επειδή ένα σαμπουάν που μάλλον θα πάρω γράφει στις οδηγίες για ζεστό νερό(δε ξέρω αν το γράφει για κάποιον ιδιαίτερο λόγο), ενώ έχω διαβάσει ότι το μπάνιο καλό είναι να γίνεται με χλιαρό.

Μήπως λέει αραίωμα του σαμπουαν με ζεστο νερό???
Αλλιώς αυτό που λέει το mareco!
 


dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Μήπως λέει αραίωμα του σαμπουαν με ζεστο νερό???
Αλλιώς αυτό που λέει το mareco!
Στο σαιτ που το βρηκα, γραφει στην περιγραφη το εξης : "Βρέχετε το σκύλο με ζεστό νερό, τρίβετε κάνοντας αφρό, ξεβγάζετε πλήρως και στεγνώνετε"

Τωρα μεσα οι οδηγιες μπορει να γραφουν αυτο που λες.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Στο σαιτ που το βρηκα, γραφει στην περιγραφη το εξης : "Βρέχετε το σκύλο με ζεστό νερό, τρίβετε κάνοντας αφρό, ξεβγάζετε πλήρως και στεγνώνετε"

Τωρα μεσα οι οδηγιες μπορει να γραφουν αυτο που λες.
Ρε παιδιά σχετικό είναι το ζεστό, ζεστό λέει όχι βραστό. Να το δέχεσαι ευχάριστα στο χέρι σου. Μη κάνεις μπάνιο συχνά το σκυλί, δυο φορές το χρόνο καλά είναι. Τώρα σε ακραίες περιπτώσεις, πχ. κύλισμα σε σκατά, ψοφίμια κτλ, το μπάνιο επιβάλλεται. Αν λερωθεί με λίγη λάσπη πχ, δεν θα του κάνεις μπάνιο, θα το τρίψεις τοπικά με μια πετσέτα. Όσο το πλένεις τόσο θα βρωμάει, ο σκύλος αυτοκαθαρίζεται. Καλό βούρτσισμα και θα είναι μια χαρά. Το μηλόξυδο είναι τέλειο, όταν φύγει η ξυδίλα θα μυρίζει σαν φρεσκοσιδερωμένο ρούχο. Αναλογία 1 μέρος ξύδι και 2 νερό σε μια λεκάνη και με μια πετσέτα ή σφουγγάρι που θα το βουτάς στο μείγμα θα τρίβεις καλά το σκύλο. Δεν ξεπλένεις, αφήνεις να στεγνώσει.

Το τακτικό μπάνιο καταστρέφει τη φυσική χλωρίδα του δέρματος. Επίσης αφαιρείς το στρώμα εκείνο της επιδερμίδας που γίνεται η απορρόφηση των αμπούλων για τα παράσιτα. Για να επανέλθει στην φυσιολογική κατάσταση χρειάζονται μερικές μέρες. Τις μέρες αυτές και να του βάλεις αμπούλα πάει χαμένη στην ουσία. Όταν τον κάνεις μπάνιο θα περνάνε τρεις μέρες για να του βάλεις αμπούλα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μη κάνεις μπάνιο συχνά το σκυλί, δυο φορές το χρόνο καλά είναι. Τώρα σε ακραίες περιπτώσεις, πχ. κύλισμα σε σκατά, ψοφίμια κτλ, το μπάνιο επιβάλλεται. Αν λερωθεί με λίγη λάσπη πχ, δεν θα του κάνεις μπάνιο, θα το τρίψεις τοπικά με μια πετσέτα. Όσο το πλένεις τόσο θα βρωμάει, ο σκύλος αυτοκαθαρίζεται.
Αυτό δεν ισχύει για όλα τα είδη τριχώματος. Τα μακρύτριχα σκυλιά με μονό μανδύα δεν αυτοκαθαρίζονται. Χρείαζονται συχνότερο μπάνιο αλλιώς θα γίνουν μια κινούμενη βρόμικη τζίβα.
Εγώ λούζω τη δικιά μου κάθε 2 εβδομάδες και εκτός από ένα δερματικό λόγω αλλεργίας σε κοτόπουλο δεν έπαθε τίποτα. Ίσα ίσα η ίδια με ενημερώνει όταν δεν νοιώθει καλά με το τρίχωμά της και χρειάζεται μπάνιο. Όμως χρησιμοποιώ πολύ καλά προιοντα μονο για σκυλους.
Η άλλη δε που είναι κοντότριχη χρειάζεται μπάνιο 3-4 φορές το χρόνο.