Μποξερ


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Alexia τα διάβασα αυτά που έδωσες σε link αλλά δεν θα ήθελα να επισέλθω σε τόσο πολύ θεωρητική συζήτηση γιατί και την επάρκεια δεν έχω,αλλά θα καταλήξει στο τέλος σαν μια από αυτές τις συζητήσεις που αναρωτιέσαι αν έκανε η κότα το αυγό η το αντίστροφο.

Οι πρώτες μελέτες που είδα έκαναν αναφορά στο Βέλγιο και στα γερμανικά ποιμενικά που κάτα την άποψή μου το πρόβλημα με τις δυσπλασίες στα Γ.Π περισσότερο φιλολογικό είναι το θέμα και λιγότερο θέμα εξετάσεων.Για να το πω ξεκάθαρα στα Γ.Π για εμένα φταίει το πρότυπο που έχει μετεξελιχθεί και θέλει τους σκύλους αυτούς με τα πόδια όπως είναι σήμερα.

Σου φέρνω άλλο παράδειγμα με τη φυλή μου.Προσδόκιμο στα shar pei δίνουν 8 με 12 χρόνια.
Τα περισσότερα εκεί μέσα πεθαίνουν με σπάνιες εξαιρέσεις.Πολύ μικρό προσδόκιμο κάτα την άποψή μου.
Ανακάλυψα ένα εκτροφείο πρόσφατα στον Καναδά που οι γραμμές του έχουν εκπληκτικό lovgevity!
14 χρονών,15 χρονών,16 χρονών και λιγότερα τα σκυλιά που πεθαίνουν μεταξύ 8 και 10.
Έχει βγάλει μάλιστα και το μεγαλύτερο εν ζωή shar pei που είναι ακόμα στη ζωή σήμερα,18 χρονών!!!

Άν πεις σε ιδιοκτήτη shar pei αυτή τη στιγμή ότι ίσως ο σκύλος του να ζήσει 18 χρόνια θα σε κοιτάει και θα γελάει..
Δε λέω πως ο συγκεκριμένος βγάζει καλούπι,όλα τα σκυλιά να ζούνε τόσο.Είναι πασίδηλο όμως ότι αυτός ο άνθρωπος ενδιαφέρεται πραγματικά για τη φυλή και το λιθαράκι του στην καλυτέρευση το έχει βάλει..
Σου φέρνω το παράδειγμα των shar pei γιατί και αυτά πάσχουν από μια κληρονομική νόσο ονόματι shar pei familial fever,η αίτια της οποία δεν μπορεί να προσδιοριστεί επιστημονικά ακόμη.

Κάποιοι άνρθωποι με μεράκι και φυσικά πολύχρονη ενασχόληση όμως με το αντικείμενο,εχουν καταφέρει να την μειώσουν στις γραμμές τους σε μικρά ποσοστά.Γενικώς και αορίστως μιλώντας όμως,στα shar pei θερίζει..
 
Last edited:


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
To να βγαλει ενα boxer δυσπλασια -ακομα και εκτροφικο- το θεωρω πολυ πιθανό.

Στα boxer θα προσεχα διπλά το θεμα αυτο.


Δεν ξερω boxer που να μην εχουν θεματα με τα πισω ποδια.
(Αναφερομαι στον στενο μου κυκλο, φιλους, γνωστους κλπ και μιλαω για περιπου 4-5 boxer - τα 3 εκτροφικά).

Απο κει και περα μιλαμε για σκυλια τα οποια μπορει να "ενοχλησουν" (κυριως τους γονεις σου) με τα παρακάτω:
~ Σάλια. Θα σου γεμισει ολα τα χαλιά.
~ Τρίχα. Μαδάει πολυ και μαλιστα εχουν αυτη την λεπτη τριχα που δε μαζευεται.
~ Εκτόνωση. Ισως η φυλή με τη μεγαλυτερη αναγκη βόλτας και τρεξίματος.
~ Ανθρωποκεντρικα. Σε ολους τους φιλους μου εχουν δεθει τα σκυλια τους μαζι τους τοσο πολυ που οταν φευγουν, τα boxer σκιζουν καναπεδες απο το stress...
~ Ανθρωποκεντρικα. (οχι δεν το ξαναεγραψα κατα λαθος, θελω να δωσω εμφαση) Δεν τη βγαζει ο σκυλος μονος του στο μπαλκονι, μονιμα αν αυτο εχεις σαν PLAN B.

Στα λεω τοσο χυμα διοτι δεν θα εισαι εσυ κι ο σκυλος μονο. Θα ειναι και οι γονεις σου μες στο σπιτι.

Επισης θελω να σε προλαβω και να σου πω οτι αυτος ο σκυλος ειναι μονιμως στη μοδα. Ειναι σχεδον η 1η ρατσα που σου ρχεται στο μυαλο οταν σκεφτεις να παρεις σκυλο. Ομως κανεις σχεδον δεν λαμβανει υπ' οψην το μετα. Οι μισοι απο τους φιλους μου που πηραν boxer παραδεχονται οτι το μετανοιωσαν. Οι αλλοι μισοι δεν το παραδεχονται. :rolleyes:

Με λίγα λογια αν και οι γονεις σου δεν ειναι ενθουσιασμενοι με την αποκτηση σκυλου ΜΗΝ τον παρεις.
-Τα σάλια είναι ελάττωμα και όχι γνώρισμα της φυλής :)
-Η τρίχα σε σχέση πχ με ένα golden είναι το τίποτα.
-Το μπαλκόνι δεν είναι ούτως ή άλλως λύση για σκύλο, καθαρόαιμο ή μη.
-Με την τελευταία σου πρόταση θα συμφωνήσω απολύτως!

Καλημερα σας.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και μπηκα σε αυτο γιατι αγαπαω τα σκυλια παρολο που δεν ειχα ποτε μου ενα και για να μαθω περισσοτερα γι'αυτα...Ενδιαφερομαι στην αγορα ενος μπόξερ...το θεωρειται σωστη ρατσα για καποιον που δεν ειχε ξανα συμβιωση με σκυλια? Επισης αν μπορειται να μου προτεινεται καποιον εκτροφεα (δεν ξερω αν επιτρεπεται).Εχω ψαξει και εγω μονο στο διαδυκτιο χωρις αν εχω συναντηθει με καποιον ακομα αλλα η δικια σας γνωμη που εχετε καποια εμπειρια θα βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Αν έχεις διαβάσει αρκετά, αν δεν υπάρχει σημαντικό οικονομικό πρόβλημα, και αν οι γονείς δεν είναι αντίθετοι, προχώρα :)