Μπορούν όλα τα σκυλιά να φυλάξουν;


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
οποιονδηποτε σκυλο και να ειχες διπλα σου, θα σε φυλαγε εφοσων εισαι οικογενεια/αγελη του...
Aυτό που γράφεις δεν ισχύει...
Και τα παραδείγματα κι από εξαιρέσεις κι από κανόνες που το αποδεικνύουν είναι άπειρα...
 
Last edited:


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Aυτό που γράφεις δεν ισχύει...
Και τα παραδείγματα κι από εξαιρέσεις κι από κανόνες που το αποδεικνύουν είναι άπειρα...
μιλας για φοβικα (φταιξιμο ανθρωπου) ,μικροσωμα (φτιαξιμο ανθρωπου) η κατι αλλο???

μιλαω για νορμαλ καταστασεις οπου ενα ''χ'' κουταβι θα το μεγαλωνε σωστα η ενηλικο που θα συμβιωναν!
 




Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Τα χασλυ και τα λαμπ ας πουμε δεν κανουν για φυλακες
για ελα ακουμπα με να δεις αν κανουν... :p

αν εννοεις για μπατσοσκυλα...μαλλον οχι... :p

αν και εδω θα επρεπε να ρωτησω τι εννοεις ''φυλακα''...θες να φυλαξει εσενα και την οικογενεια σου την δυσκολη στιγμη η να γαβγιζει σε κανα οικοπεδο σε οποιον περναει?
 
Last edited:


Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
για ελα ακουμπα με να δεις αν κανουν...

αν εννοεις για μπατσοσκυλα...μαλλον οχι... :p

υποθίθεται πως τα χασκυ δεν ειναι σκυλια φυλακες. Τουλαχιστον αυτο γραφει στο προτυπο
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
υποθίθεται πως τα χασκυ δεν ειναι σκυλια φυλακες. Τουλαχιστον αυτο γραφει στο προτυπο
χερω πολυ...το ξερω...
ο καθενας για να πουλησει κατι πρεπει να γραψει...

Οτι οι Ετσκυ τα ειχαν ''multitasking'' (οπως και οι Ινουιτ τα μαλαμουτ) ,μαλλον τους διεφυγε...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μιλάω για σκυλιά που δεν έχουν την φύλαξη, χωρίς να έχει γίνει κάποιο λάθος από την πλευρά του ανθρώπου...
Σκυλιά ας πούμε από φυλές που εκτράφηκαν ώστε να είναι φιλικά προσκείμενα στους ανθρώπους γενικότερα, όπως πχ αρκετές φυλές κυνηγετικών σκύλων που έπρεπε να κυνηγάνε παρουσία περισσοτέρων ανθρώπων πέρα από το αφεντικό τους χωρίς να "αγριεύουν" στους υπόλοιπους...
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Μιλάω για σκυλιά που δεν έχουν την φύλαξη, χωρίς να έχει γίνει κάποιο λάθος από την πλευρά του ανθρώπου...
Σκυλιά ας πούμε από φυλές που εκτράφηκαν ώστε να είναι φιλικά προσκείμενα στους ανθρώπους γενικότερα, όπως πχ αρκετές φυλές κυνηγετικών σκύλων που έπρεπε να κυνηγάνε παρουσία περισσοτέρων ανθρώπων πέρα από το αφεντικό τους χωρίς να "αγριεύουν" στους υπόλοιπους...
Ωραια,να ρωτησω ομως ,μιλας θεωρητικα βαση αυτων που διαβαζεις στα προτυπα η στην πραξη?

Θα τολμαγες να π.χ. σκουντηξεις καποιον στο δρομο που ειχε διπλα του ενα λαμπ (το οποιο θα ηξερες οτι ειναι σωστο ''δειγμα'' εκτροφης ομως)???

Επισης ,ποσοι κανουν εκπαιδευση φυλακα π.χ. στο (ετυχε να ειναι )επιφυλακτικο με τους ξενους ροτβαιλερ τους ,ωστε να μην ορμαει στον οποιονδηποτε αγνωστο, παρα επαναπαυονται σε αυτο που διαβασαν οτι ''το ροτβαιλερ ειναι φυλακας''?
 


Hatchi

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2013
76
0
30
Ωραια,να ρωτησω ομως ,μιλας θεωρητικα βαση αυτων που διαβαζεις στα προτυπα η στην πραξη?

Θα τολμαγες να π.χ. σκουντηξεις καποιον στο δρομο που ειχε διπλα του ενα λαμπ (το οποιο θα ηξερες οτι ειναι σωστο ''δειγμα'' εκτροφης ομως)???

Επισης ,ποσοι κανουν εκπαιδευση φυλακα π.χ. στο (ετυχε να ειναι )επιφυλακτικο με τους ξενους ροτβαιλερ τους ,ωστε να μην ορμαει στον οποιονδηποτε αγνωστο, παρα επαναπαυονται σε αυτο που διαβασαν οτι ''το ροτβαιλερ ειναι φυλακας''?
Μια φίλη μου εχει πει οτι της ετυχε να ειναι στην γειτονια, οταν εβγαζε βολτα το σκυλι της, να της ορμιξε και αυτο να συνεχιζε να παιζει με τα υπολοιπα σκυλια παραδιπλα
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μιλάω στη πράξη...(τώρα που το διαβάζω πρέπει να είναι από τις πιο οξύμωρες φράσεις..)

Ας σου φέρω ένα παράδειγμα από το πάθος μου(τα περισσότερα παραδείγματα μου είναι από τα βουνά...)
Αρκετοί βοσκοί στα κοπάδια τους έμπλεξαν εδω και πολλά χρόνια μαζί με τους ποιμενικούς τους και κυνηγόσκυλα...
Αυτά τα σκυλιά πέρα από όσο έχω δει εγώ την συμπεριφορά τους όταν μυρίσουν λύκους στο βουνό σε πολλά κοπάδια μέσα από ανεπιθύμητα στην ουσία ζευγαρώματα μείωσαν σημαντικά την ικανότητα φύλαξης και προάσπισης του κοπαδιού!


Κανέναν άγνωστό μου σκύλο δεν θα προκαλούσα όσο τυπικό και να υποτίθεται ότι είναι γιατί πάντα μιλάμε για απρόβλεπτα ζώα...
Όμως σίγουρα θα ήμουν πολύ πιο επιφυλακτικός και προσεκτικός στις κινήσεις μου περνώντας δίπλα από ένα ροτ, που είναι πιθανότερο ως οφείλει να είναι επιφυλακτικό με τους ξένους, ειδικά εδώ που πολλά σκυλιά είναι ανεξέλεκτα, από ότι περνώντας δίπλα από ένα lab...
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Ας σου φέρω ένα παράδειγμα από το πάθος μου(τα περισσότερα παραδείγματα μου είναι από τα βουνά...)
Αρκετοί βοσκοί στα κοπάδια τους έμπλεξαν εδω και πολλά χρόνια μαζί με τους ποιμενικούς τους και κυνηγόσκυλα...
Αυτά τα σκυλιά πέρα από όσο έχω δει εγώ την συμπεριφορά τους όταν μυρίσουν λύκους στο βουνό σε πολλά κοπάδια μέσα από ανεπιθύμητα στην ουσία ζευγαρώματα μείωσαν σημαντικά την ικανότητα φύλαξης και προάσπισης του κοπαδιού!

και εδω σε ρωταω εγω......ηταν ολα αυτα τα σκυλια που λες απο ,αυτο που λεγεται εδω, σωστα εκτροφεια??????

Κανέναν άγνωστό μου σκύλο δεν θα προκαλούσα όσο τυπικό και να υποτίθεται ότι είναι γιατί πάντα μιλάμε για απρόβλεπτα ζώα...
Όμως σίγουρα θα ήμουν πολύ πιο επιφυλακτικός και προσεκτικός στις κινήσεις μου περνώντας δίπλα από ένα ροτ, που είναι πιθανότερο ως οφείλει να είναι επιφυλακτικό με τους ξένους, ειδικά εδώ που πολλά σκυλιά είναι ανεξέλεκτα, από ότι περνώντας δίπλα από ένα lab...

μα εσυ μου ειπες οτι το τυπικο λαμπ δεν ειναι φυλακας...γιατι τωρα ειναι απροβλεπτο???

μηπως ομως τελικα ,την μιση δουλεια που λεμε ,στο παραδειγμα που εφερες την εκανε η πρωτερη αντιληψη σου για το τι ειχες διαβασει οτι ειναι τα ροτβαιλερ και τα λαμπραντορ???

εγω παντως δεν κοιταω ποτε την ρατσα, αλλα την γλωσσα του σωματος του σκυλου...

ελπιζω να σου αρεσει ο διαλογος που κανουμε, οσο και εμενα.
..
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν τα κυνηγετικά ήταν σκυλιά σωστής εκτροφής για δύο λόγους!
Πρώτον, ούτως ή άλλως η σωστή εκτροφή του δεν στοχεύει στην φύλαξη του κοπαδιού από εισβολείς, αλλά στο κυνήγι κι όσα επιπλέον χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν και δεύτερον το "μπουρδούκλωμα" με τέτοια σκυλιά είναι κάτι που ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν, δυστυχώς, σε μια εποχή πολύ διαφορετική και πολύ μακρυά από τις σύγχρονες θεωρίες εκτροφής...
Όσον αφορά στα ποιμενικά, σε ορισμένες περιπτώσεις εγγυώμαι ότι η εκτροφή τους ήταν, αν και μακρυά από σύγχρονους κανόνες, σωστότατη, πράγμα που έκανε ακόμα πιο έντονες τις αντιθέσεις!
Εκεί που μπουρδουκλώνονταν όλα, προφανώς και η εκτροφή τους κάπου έμπαζε...

Όλα τα ζώα θεωρώ ότι είναι απρόβλεπτα...
Ταυτόχρονα μην ξεχνάς ότι δεν χρησιμοποιεί το στόμα του μόνο ένας σκύλος φύλακας, αλλά ακόμα κι ένα σκύλος που μπορεί να τρόμαξε ή να ξαφνιάστηκε υπό προυποθέσεις...Η διαφορά βέβαια είναι ότι διαφορετικά θα δαγκώσει ένας σκύλος που τρόμαξε, διαφορετικά ένας σκύλος που "το έχει" και διαφορετικά ένας σκύλος που "το έχει" κι έχει εκπαιδευτεί στο να το χρησιμοποιεί!

Καλός είναι ο διάλογος μας, αλλά δυστυχώς καταστρέφουμε θέματα γιατί κινούμαστε εντελώς off topic...
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν τα κυνηγετικά ήταν σκυλιά σωστής εκτροφής για δύο λόγους!
Πρώτον, ούτως ή άλλως η σωστή εκτροφή του δεν στοχεύει στην φύλαξη του κοπαδιού από εισβολείς, αλλά στο κυνήγι κι όσα επιπλέον χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν και δεύτερον το "μπουρδούκλωμα" με τέτοια σκυλιά είναι κάτι που ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν, δυστυχώς, σε μια εποχή πολύ διαφορετική και πολύ μακρυά από τις σύγχρονες θεωρίες εκτροφής...
Όσον αφορά στα ποιμενικά, σε ορισμένες περιπτώσεις εγγυώμαι ότι η εκτροφή τους ήταν, αν και μακρυά από σύγχρονους κανόνες, σωστότατη, πράγμα που έκανε ακόμα πιο έντονες τις αντιθέσεις!
Εκεί που μπουρδουκλώνονταν όλα, προφανώς και η εκτροφή τους κάπου έμπαζε...

Μπορει επισης να ωφειλοταν σε αυξηση του πληθυσμου των λυκων η 1002 αλλους παραγοντες...

Όλα τα ζώα θεωρώ ότι είναι απρόβλεπτα...
Ταυτόχρονα μην ξεχνάς ότι δεν χρησιμοποιεί το στόμα του μόνο ένας σκύλος φύλακας, αλλά ακόμα κι ένα σκύλος που μπορεί να τρόμαξε ή να ξαφνιάστηκε υπό προυποθέσεις...Η διαφορά βέβαια είναι ότι διαφορετικά θα δαγκώσει ένας σκύλος που τρόμαξε, διαφορετικά ένας σκύλος που "το έχει" και διαφορετικά ένας σκύλος που "το έχει" κι έχει εκπαιδευτεί στο να το χρησιμοποιεί!

Στο σκυλο τουλαχιστον δεν εχεις μαθει να αναγνωριζεις εστω απλα σημαδια γλωσσας σωματος???
Απο εμπειρια θα πω παντως οσο ποιο πολυ καταλαβαινεις την ''γλωσσα'' τους τοσο ποιο προβλεπομενα ειναι...
Βασικα εισαι χειροτερος απο εμενα στο ''ξεφευγμα οφφ-τοπικ''...χαχαχαχα...

Καλός είναι ο διάλογος μας, αλλά δυστυχώς καταστρέφουμε θέματα γιατί κινούμαστε εντελώς off topic...
..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
με σοφιστίες δουλειά δεν γίνεται........
υπάρχουν κλίσεις/τάσεις μέσα στα σκυλιά
ανάλογα με τον βιότοπο (φυσική επιλογή) ή την εκτροφή (επιλογή χαρακτηριστικών από τον άνθρωπο) κάποιες τάσεις μειώνονται ή αυξάνονται
τα κυνηγόσκυλα έχουν πιο έντονη την τάση να καταδιώξουν το θήραμα
τα τσοπανόσκυλα έχουν πιο έντονη την τάση να προστατεύσουν το κοπάδι
αν μέσω ανάμιξης τσοπανόσκυλων και κυνηγόσκυλων επικρατήσει η τάση την καταδίωξης τα σκυλιά θα παρατάνε το κοπάδι για να πιάσουν τους λύκους
αυτό οι λύκοι το χρησιμοποιούν έτσι κι αλλιώς σαν κυνηγετική τακτική -δηλαδή πάνε μερικοί και προκαλούν τα σκυλιά ενώ οι υπόλοιποι τρώνε άνετα τα πρόβατα
συνεπώς η μίξη τσοπανόσκυλων με κυνηγόσκυλα μειώνουν την αποτελεσματικότητα της σκυλοαγέλης ως προς την προστασία του κοπαδιού
τι δεν καταλαβαίνεις που λέει και η διαφήμιση :) ?
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Ας σου φέρω ένα παράδειγμα από το πάθος μου(τα περισσότερα παραδείγματα μου είναι από τα βουνά...)
Αρκετοί βοσκοί στα κοπάδια τους έμπλεξαν εδω και πολλά χρόνια μαζί με τους ποιμενικούς τους και κυνηγόσκυλα...
Αυτά τα σκυλιά πέρα από όσο έχω δει εγώ την συμπεριφορά τους όταν μυρίσουν λύκους στο βουνό σε πολλά κοπάδια μέσα από ανεπιθύμητα στην ουσία ζευγαρώματα μείωσαν σημαντικά την ικανότητα φύλαξης και προάσπισης του κοπαδιού!
Απο αυτο^


Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν τα κυνηγετικά ήταν σκυλιά σωστής εκτροφής για δύο λόγους!
Πρώτον, ούτως ή άλλως η σωστή εκτροφή του δεν στοχεύει στην φύλαξη του κοπαδιού από εισβολείς, αλλά στο κυνήγι κι όσα επιπλέον χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν και δεύτερον το "μπουρδούκλωμα" με τέτοια σκυλιά είναι κάτι που ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν, δυστυχώς, σε μια εποχή πολύ διαφορετική και πολύ μακρυά από τις σύγχρονες θεωρίες εκτροφής...
Όσον αφορά στα ποιμενικά, σε ορισμένες περιπτώσεις εγγυώμαι ότι η εκτροφή τους ήταν, αν και μακρυά από σύγχρονους κανόνες, σωστότατη, πράγμα που έκανε ακόμα πιο έντονες τις αντιθέσεις!
Εκεί που μπουρδουκλώνονταν όλα, προφανώς και η εκτροφή τους κάπου έμπαζε...
Και απο αυτο^
με σοφιστίες δουλειά δεν γίνεται........
υπάρχουν κλίσεις/τάσεις μέσα στα σκυλιά
ανάλογα με τον βιότοπο (φυσική επιλογή) ή την εκτροφή (επιλογή χαρακτηριστικών από τον άνθρωπο) κάποιες τάσεις μειώνονται ή αυξάνονται
τα κυνηγόσκυλα έχουν πιο έντονη την τάση να καταδιώξουν το θήραμα
τα τσοπανόσκυλα έχουν πιο έντονη την τάση να προστατεύσουν το κοπάδι
αν μέσω ανάμιξης τσοπανόσκυλων και κυνηγόσκυλων επικρατήσει η τάση την καταδίωξης τα σκυλιά θα παρατάνε το κοπάδι για να πιάσουν τους λύκους
αυτό οι λύκοι το χρησιμοποιούν έτσι κι αλλιώς σαν κυνηγετική τακτική -δηλαδή πάνε μερικοί και προκαλούν τα σκυλιά ενώ οι υπόλοιποι τρώνε άνετα τα πρόβατα
συνεπώς η μίξη τσοπανόσκυλων με κυνηγόσκυλα μειώνουν την αποτελεσματικότητα της σκυλοαγέλης ως προς την προστασία του κοπαδιού
τι δεν καταλαβαίνεις που λέει και η διαφήμιση :) ?
το μοναδικο συμπερασμα ειναι αυτο^ (?????????)
Που ειναι η σοφιστια???

Μιλαμε υποτιθεται για συγκεκριμενη ''εκτροφη'' αρα η φυσικη επιλογη ακυρη ως αναφορα...

Δεν αντιλεγω στα 'τρεητς'...
Εγω ειπα απλα οτι μπορει να ειναι 1002 αλλοι λογοι που ειχαν περισσοτερα θυματα οι βοσκοι...
Το επιχειρημα οτι μπορει να ειχε αυξηθει ο πληθυσμος των λυκων η να μη βρισκαν τροφη στα βουνα η οι συγκεκριμενοι βοσκοι να ενσωματωσαν λαθος καποια σκυλια στο κοπαδι κτλ...ειναι ακυρο για εσας βαση τοσο αοριστων δεδομενων??????

Μηπως βγαλατε και συμπερασμα αν τα τσομπανοσκυλα ηταν herding-dogs,guard-dogs η watch-dogs η απο ποιο συγκεκριμενο εκτροφειο ηταν???
Οσο για την τακτικη κηνυγιου απο λυκους που λετε, εχετε καποιο λινκ να την δω και γω...γιατι λιγο Ντισνευ μου ακουγεται αλλα σιγουρα μπορει να κανω και λαθος???

Χαιρομαι που νομιζετε οτι ειστε εξυπνοι και εγω χαζος...αλλα η συζητηση αρχισε οταν ειπα οτι ''ολοι οι σκυλοι ειναι φυλακες της αγελης τους''...και η συζητηση πηρε και αλλη τροπη (ηταν 2 παραγραφοι ανταλλαγης αποψεων με 'φοιβος1')...
Νομιζω ειναι προφανες οτι για ενα κηνυγοσκυλο ,ενα κοπαδι γιδια η προβατα δεν τα θεωρει αγελη του...αλλα εγω αναφερομουν σε ανθρωπο...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η εκτροφη των τσοπανοσκυλων, νομίζω, τώρα προσπαθεί να γίνει πιό οργανωμένη, μέσω του ΟΦΕΠ, ακριβως για να γινουν λιγότερα τέτοια λάθη βρε blade... (Οι πιο τσοπανοfun, διορθώστε με)

Εντιτ: Επιπλέον μόλις διάβασα ότι νομίζουμε όλοι οι υπόλοιποι ότι είμαστε όλοι εξυπνοι κι εσυ ο χαζός. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...
 
Last edited:


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Η εκτροφη των τσοπανοσκυλων, νομίζω, τώρα προσπαθεί να γίνει πιό οργανωμένη, μέσω του ΟΦΕΠ, ακριβως για να γινουν λιγότερα τέτοια λάθη βρε blade... (Οι πιο τσοπανοfun, διορθώστε με)
ε???σε μενα γιατι το λες???
δες την προ-πορεια της συζητησης...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εσένα το λέω γιατί προσπαθεις να υπονοήσεις ότι για την αλλοτρίωση των τσοπανόσκυλων φταίει η "οργανωμένη εκτροφη"
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για τα βοσκοτόπια τούτου του γεωγραφικού τόπου όταν μιλάμε για τσοπανόσκυλα, μιλάμε μόνο για LGDs, τα υπόλοιπα χρησιμοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται ελάχιστα έως καθόλου...
Στο θέμα της φύλαξης τώρα των κοπαδιών κι από θηρευτές κι από ζωοκλέφτες ο μοναδικός λόγος μείωσης της απόδοσης είναι οι λάθος επιλογές στην εκτροφή και η εισαγωγή ακατάλληλων σκυλιών!Στο γραφω με βεβαιότητα γιατί είναι κάτι με το οποίο ασχολούμαι!

Το πως έγινε αυτό και υπό ποιες συνθήκες και προυποθέσεις είναι μεγάλη κουβέντα, κάποια πράγματα έχω γράψει σε άλλα θέματα, ομολογώ ότι κι εκεί ήμουν συνήθως off...οπότε και σταματάω κι εδώ, γιατί είμαι και moderator τρομάρα μου...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αλλοτρίωση έγραψα, ε? Άτιμα ψυχολογικά προβλήματα από την εποχη των πανελληνίων... Εννοούσα αλλοίωση του χαρακτήρα
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95