Μπορούν όλα τα σκυλιά να φυλάξουν;


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Εσένα το λέω γιατί προσπαθεις να υπονοήσεις ότι για την αλλοτρίωση των τσοπανόσκυλων φταίει η "οργανωμένη εκτροφη"
Αλλοτρίωση έγραψα, ε? Άτιμα ψυχολογικά προβλήματα από την εποχη των πανελληνίων... Εννοούσα αλλοίωση του χαρακτήρα
Συντεκνισσα...καλο το κρητικο:maria: αλλα οχι τετοια ωρα......
σου ξαναειπα...δες την προ-πορεια της συζητησης γιατι απλα ακυρο αυτο που λες...
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τι να σου πω? Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι καλό ή όχι. Για να το λες, θα'ναι! *lingua*

Κι είπαμε: συντέκνισσα ειδεμή δαγκώνω...

Όσο για το άκυρο... Εμ τι να κάνω, είδα άκυρα κι είπα να συνεισφέρω
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Για τα βοσκοτόπια τούτου του γεωγραφικού τόπου όταν μιλάμε για τσοπανόσκυλα, μιλάμε μόνο για LGDs, τα υπόλοιπα χρησιμοποιήθηκαν και χρησιμοποιούνται ελάχιστα έως καθόλου...
Στο θέμα της φύλαξης τώρα των κοπαδιών κι από θηρευτές κι από ζωοκλέφτες ο μοναδικός λόγος μείωσης της απόδοσης είναι οι λάθος επιλογές στην εκτροφή και η εισαγωγή ακατάλληλων σκυλιών!Στο γραφω με βεβαιότητα γιατί είναι κάτι με το οποίο ασχολούμαι!

Το πως έγινε αυτό και υπό ποιες συνθήκες και προυποθέσεις είναι μεγάλη κουβέντα, κάποια πράγματα έχω γράψει σε άλλα θέματα, ομολογώ ότι κι εκεί ήμουν συνήθως off...οπότε και σταματάω κι εδώ, γιατί είμαι και moderator τρομάρα μου...
η κουβεντα αρχισε απο το ''οποιοσδηποτε σκυλος ειναι φυλακας της αγελης του'' που ειπα εγω...αναφερομενος σε αγελη/σχεση ανθρωπου/σκυλου του θεματοθετη...
και μου εφερες το αντι-παραδειγμα (ακυρο μεν) οτι κηνυγοσκυλα που ζευγαρωσαν με τσομπανοσκυλα μειωσαν την guard ικανοτητα των τσομπανοσκυλων.......λογικο αφου τα τσομπανοκηνυγοσκυλα δεν
θεωρησαν αγελη το κοπαδι γιδοπροβατων...αλλα ασχετο με αυτο που ειπα εγω...

υ.γ.σορρυ αλλα το αν θα θεωρησει το κοπαδι ως αγελη του το τσομπανοσκυλο και οχι (μονο) τον ανθρωπο δεν ειναι μονο θεμα εκτροφης, παιζει ρολο και η ενσωματωση......μην μου πεις οχι...

read^ κρητικοπουλα......οφφ τοπικ τελος
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
λυκοι,,, λυκοι,,, δεν ειναι παραμυθι,,, ο τροπος που μια αγελη λυκων κυνηγα ειναι αξιοθαυμαστος,,, δεν κανουν ντου και οτι βγει,, πολλες φορες μερικοι παρασυρουν τον βοσκο και τα τσοπανοσκυλα προς τη μερια που πιανουν τα τσοπανοσκυλα τη μυρωδια τους,,, και οι υπολοιποι απο την αθεατη πλευρα που εχουν κοντρα τον ανεμο επιτιθενται στο κοπαδι.... τοπαθε περσι σε χωριο της βοιωτιας γνωστος μου,,, 19 γελαδες εχασε,,, δεν μπορουσε να το πιστεψει οτι τον ξεγελασαν ετσι ευκολα και αυτον και τα τσοπανοσκυλα,,,,,,, ο λυκος λενε κυνηγα για να ζει και ζει για να κυνηγα ==))
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
λυκοι,,, λυκοι,,, δεν ειναι παραμυθι,,, ο τροπος που μια αγελη λυκων κυνηγα ειναι αξιοθαυμαστος,,, δεν κανουν ντου και οτι βγει,, πολλες φορες μερικοι παρασυρουν τον βοσκο και τα τσοπανοσκυλα προς τη μερια που πιανουν τα τσοπανοσκυλα τη μυρωδια τους,,, και οι υπολοιποι απο την αθεατη πλευρα που εχουν κοντρα τον ανεμο επιτιθενται στο κοπαδι.... τοπαθε περσι σε χωριο της βοιωτιας γνωστος μου,,, 19 γελαδες εχασε,,, δεν μπορουσε να το πιστεψει οτι τον ξεγελασαν ετσι ευκολα και αυτον και τα τσοπανοσκυλα,,,,,,, ο λυκος λενε κυνηγα για να ζει και ζει για να κυνηγα ==))
^το εχω διαβασει και δει σε ντοκυμαντερ αυτο που υπογραμμισα......γι αυτο ειπα και οτι δεν ειναι απολυτο το συμπερασμα της λανθασμενης εκτροφης εκ του αποτελεσματος των περισσοτερων απωλειων απο το κοπαδι και οτι μπορει να εχει και αλλη εξηγηση...

αλλα παλι οφφ...τελος...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν είναι καθολου άσχετο!
Η αγέλη που δημιουργείται εκεί είναι τις περισσότερες φορές πολύ ισχυρότερα δεμένη από την ανθρωπο-σκυλοαγέλη!
Η ενσωμάτωση στην αγέλη τους δε, είναι πολύ απλή...λειτουργεί κατά κύριο λόγο η αντιγραφή των μεγαλύτερων!
Στο μονο που μπορεί να χρειαστεί να ασχοληθεί ο βοσκός, κι αυτό συνήθως αν πρωτοεισάγει ποιμενικούς σε κοπάδι, είναι να φροντίσει στην αρχή να εμποδίζει τα βίαια παιχνίδια των κουταβιών με τα υπόλοιπα ζώα!

Και το πρόβλημα των σκυλιών δεν είναι ότι δεν δένονται με την αγέλη τους, αλλά ότι δεν μπορούν να φυλάξουν, είτε επειδή δεν έχουν το ψυχικό σθένος να αντιταχθούν στους εισβολείς, είτε δεν θεωρούν τους εισβολείς ως τέτοιους!
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Δεν είναι καθολου άσχετο!
Η αγέλη που δημιουργείται εκεί είναι τις περισσότερες φορές πολύ ισχυρότερα δεμένη από την ανθρωπο-σκυλοαγέλη!
Η ενσωμάτωση στην αγέλη τους δε, είναι πολύ απλή...λειτουργεί κατά κύριο λόγο η αντιγραφή των μεγαλύτερων!
Στο μονο που μπορεί να χρειαστεί να ασχοληθεί ο βοσκός, κι αυτό συνήθως αν πρωτοεισάγει ποιμενικούς σε κοπάδι, είναι να φροντίσει στην αρχή να εμποδίζει τα βίαια παιχνίδια των κουταβιών με τα υπόλοιπα ζώα!

Και το πρόβλημα των σκυλιών δεν είναι ότι δεν δένονται με την αγέλη τους, αλλά ότι δεν μπορούν να φυλάξουν, είτε επειδή δεν έχουν το ψυχικό σθένος να αντιταχθούν στους εισβολείς, είτε δεν θεωρούν τους εισβολείς ως τέτοιους!
και παλι...τι σχεση εχει αυτο με το ''οποιοσδηποτε σκυλος ειναι φυλακας της αγελης του'' που ειπα εγω...αναφερομενος σε αγελη/σχεση ανθρωπου/σκυλου του (σε αλλο θρεντ πλεον) θεματοθετη???...

Δεν πρεπει να μην εχει πολλα-πολλα ο ανθρωπος με το σκυλο οταν πρωτοεισαγει ποιμενικο στο κοπαδι ,χωρις βοηθεια ισως μεγαλυτερων??

Αυτο παλι το τελευταιο πως το βγαζεις ως συμπερασμα???ετσι οπως τα ελεγες προηγουμενος τα τσομπανοκηνυγοσκυλα θα επρεπε να κηνυγαν τους λυκους αφηνοντας το κοπαδι απροστατευτο...
εδω υπαρχουν κανισακια που θα ορμαγαν και σε ελεφαντα...αυτα που λες ,στη μυρωδια λυκου κωλωσαν???
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ δεν έγραψα ποτέ ότι τα τσομπανοκυνηγοσκυλα κυνηγάνε τους λύκους και γι αυτό δεν φυλάνε το κοπάδι...δεν μπορούν να φυλάξουν για τους δύο λόγους που σου έγραψα...
Δεν πήραν μαζί τους Ιρλανδέζικους λυκοθήρες...τύπου πόιντερ πήραν...

Στην μυρωδιά του λύκου ή της αρκούδας τα περισσότερα σκυλιά που δουλεύουν στην φύση θα φύγουν τρέχοντας...
Μπορεί το κανισάκι κάποια κυρίας που καταλάθος κατέβηκα από την αγκαλιά της για πρώτη φορά να νομίζει ότι θα τα βάλει και με τον ελέφαντα...αυτό δεν λέει τίποτα!

Θα χωρίσω τα δύο θέματα για να μην παρεμβαλόμαστε στο θέμα των εκτροφέων...
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
χαχαχαχα....ωραιο τιτλο εβαλες...
και ξαναλεω για 3η φορα...
τι σχεση εχει αυτο με το ''οποιοσδηποτε σκυλος ειναι φυλακας της αγελης του'' που ειπα εγω...αναφερομενος σε αγελη/σχεση ανθρωπου/σκυλου του (σε αλλο-παραλλο θρεντ πλεον) θεματοθετη???...???
σε εκεινο το θρεντ ο ανθρωπος δεν νομιζω να ηθελε φυλαξη απο αρκουδες/λυκους...αλλα απο κλεφτες...χαχαχαχαχαχαχαχα

σβηστο καλυτερα το θρεντ γιατι ειναι ακυρο...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η φύλαξη είναι μια!
Η προστασία της αγέλης από οποιαδήποτε απειλή είτε αυτή είναι άλλα ζώα, είτε αυτή είναι άνθρωποι!
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Η φύλαξη είναι μια!
Η προστασία της αγέλης από οποιαδήποτε απειλή είτε αυτή είναι άλλα ζώα, είτε αυτή είναι άνθρωποι!
Οκ...αλλα ολοι οι σκυλοι εχουν το ενστικτο της φυλαξης της αγελης τους...
απλα καποιοι δεν κωλωνουν και σε αρκουδες και λυκους και θεωρουν αγελη τα κοπαδια...
μπιγκ ντιλ...
και μενα ο Χασκο (το ειχε πριν τον υιοθετησω...χιχι ) χασκι ειναι (οκ δεν εχω πεντιγκρυ) και ''ακυρο'' για φυλαξη αλλα και για εμενα εχει τυχη περιπτωση να ορμησει και για το Λεμμυ οταν του ορμησε αλλο αδεσποτο (αρχες...και ενω δεν τα πηγαιναν ακομα τελειως καλα...''εκει κουφαθηκα''...)
και 1002 αλλα παραδειγματα...αλλα μετα ξενυχτι δεν την παλευω πολυ ακομα......

πραγματικα αν δεις την εξελιξη του θρεντ......ειναι ''κλαιν μαιν''...
χαχαχαχαχα
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Άλλο "Ο Λέμυ εβγαλε προστασία" κι άλλο το "όλα τα σκυλιά βγάζουν"...

Σόρρυ, ο Χασκο
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν σου είπα ότι ένα σκυλί που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να προστατεύσει δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει..
Το θέμα είναι πού είναι στατιστικά σημαντική η πιθανότητα να συμβεί αυτό!










Όταν στρώσεις από το ξενύχτι τα ξαναλέμε!:p;)
Καλή ξεκούραση!
 




Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Δεν σου είπα ότι ένα σκυλί που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να προστατεύσει δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει..
Το θέμα είναι πού είναι στατιστικά σημαντική η πιθανότητα να συμβεί αυτό!
ΓΚρρρρ....δειξε μου στατιστικη μελετη να με κουφανεις τωρα!!!...χαχαχα
 






Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Οκ...αλλα ολοι οι σκυλοι εχουν το ενστικτο της φυλαξης της αγελης τους...
Μμμμ.. δε θα μιλουσα με τοση σιγουρια επ'αυτου!

Καπου ειχα διαβασει οτι το samoyed στη φυση κυνηγα λυκους κ αρκουδες (ναι μη σας ξεγελα το χαζοχαρουμενο υφος του) εκτος των αλλων που το'βαζε η φυλη να κανει αλλα..

Δεν ειναι φυλακας ομως!
Αν πηγαινε καποιος κ εκλεβε εναν ταρανδο θα του κουνουσε την ουρα γιατι θα περιμενε να παιξουν!
Αν αυτος ο καποιος μιλουσε εντονα στ'αφεντικο του απλα θα του γαυγιζε.
Εντονα μεν αλλα μεχρι εκει!
Βεβαια αν φορουσε τομαρι αρκουδας δεν ξερω τι θα'κανε χεχε
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Μμμμ.. δε θα μιλουσα με τοση σιγουρια επ'αυτου!

Καπου ειχα διαβασει οτι το samoyed στη φυση κυνηγα λυκους κ αρκουδες (ναι μη σας ξεγελα το χαζοχαρουμενο υφος του) εκτος των αλλων που το'βαζε η φυλη να κανει αλλα..

Δεν ειναι φυλακας ομως!
Αν πηγαινε καποιος κ εκλεβε εναν ταρανδο θα του κουνουσε την ουρα γιατι θα περιμενε να παιξουν!
Αν αυτος ο καποιος μιλουσε εντονα στ'αφεντικο του απλα θα του γαυγιζε.
Εντονα μεν αλλα μεχρι εκει!
Βεβαια αν φορουσε τομαρι αρκουδας δεν ξερω τι θα'κανε χεχε
αυτο για τον ταρανδο πως το υπεθεσες???
αυτοι που τα 'εφτιαξαν' τα χαν οπως οι Ετσκυ και οι Ινουιτ τα χασκι/μαλαμουτ ,ελευθερα στο ''χωριο''???αν ναι λογικο να ειχαν μαθει να ειναι φιλικα με ολους τους ανθρωπους γυρω τους και να τους προστατευουν απο αρκουδες...

αλλα

Εχεις Σαμογεντ?
Υποθετω το χεις στο σπιτι σου ετσι?
κανε αυτο το τεστ...βαλε εναν αγνωστο να σου δωσει σφαλιαρα...και πες μου τι θα κανει ο σκυλος σου...(disclaimer:δεν πληρωνω νοσοκομεια ,απλα το προτεινα...do at your own risk... :p:p:p)
 
Last edited:


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Εχεις Σαμογεντ?
Υποθετω το χεις στο σπιτι σου ετσι?
κανε αυτο το τεστ...βαλε εναν αγνωστο να σου δωσει σφαλιαρα...και πες μου τι θα κανει ο σκυλος σου...(disclaimer:δεν πληρωνω νοσοκομεια ,απλα το προτεινα...do at your own risk... :p:p:p)
lol...
Προτιμω να παλεψω με καποιον παρα να μου φυγει κανα δοντι..

Κοιτα οταν μ'αγκαλιασε καποιος που δε γνωριζε (επισκεψη θειου απο το χωριο) αυτο που εκανε ηταν να γαυγιζει.

To υπεθεσα για τον ταρανδο γιατι σ'ολους κουναει την ουρα κ κανει χαρες.
Ακομη κ στις γατες αλλα..
Επειδη μ'εβαλες σε σκεψεις εχω ενα βιβλιο για samoyed οποτε εψαξα καποια πραγματα οπου μεταξυ αλλων λεει οτι εκτως απο κυνηγος, οδηγος κοπαδιων, ελκυθρων κ.λ.π. οι ανθρωποι της φυλης βελτιωσαν τη ρατσα ωστε να χρησιμευει κ ως φυλακας..!

Τωρα τι να πω..
Αν ειναι φυλακας κ η δικια μου ε... τοτε ολα μπορει να ειναι φυλακες :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95