Μπορώ τελικά να εμπιστευτώ εκτροφέα;


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Είδα αυτή τη φωτογραφία που με σόκαρε. Όχι ότι δεν ήξερα για τα λεγόμενα ζευγαρώματα με το ζόρι..αλλά όταν το βλέπεις αηδιάζεις! Ολόκληρες κατασκευές που ακινητοποιούν το ζώο!

Και πείτε μου τώρα. Αν δεν ξέρεις τον εκτροφέα προσωπικά, αν δεν έχει τύχει να είσαι παρών σε ένα ζευγάρωμα.. πώς μπορείς να ξέρεις αν δεν είναι ένα τέτοιο κτήνος;;

Δεν ξέρω αν σε κάποιους φαίνεται αναγκαίο κακό το δέσιμο της θηλυκιάς. Πιστεύω όμως ότι σύμφωνα με τη φύση [που την έχουμε τεντώσει] η θηλυκιά θα έπρεπε να υποταχτεί από μόνη της, όχι με τη βία. Γιατί πολύ απλά τότε μιλάμε για βιασμό.
 

Attachments





Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Δε μου άρεσε αυτή η εικόνα, καθόλου......
Και σκεφτομαι πόσοι βιασμοι γίνονται, πόσοι πόλεμοι, αγοροπωλησιες ανθρώπων και οικονικές κρήσεις για τις ανάγκες κάποιων σχεδίων?????
Σε τί κόσμο ζούμε?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μπορώ να πω ότι ως εικόνα αλλά και ως διαδικασία και <τεχνική> με αηδίασε..
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Αυτά τα χρησιμοποιούν συνήθως αυτοί που έχουν σκυλιά για κυνομαχίες και τα αναπαράγουν. Προφανώς δεν το χρησιμοποιεί κανένας σοβαρός εκτροφέας.

Θα μπορούσε να αλλαχτεί ο τίτλος του θέματος σε κάτι πιο σχετικό αφού το "Μπορώ τελικά να εμπιστευτώ εκτροφέα;" δε νομίζω ότι έχει σχέση με το "rape stand" των πιτμπουλάδων...

Leerburg | Make Your Own Breeding Stand
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Kimon..όταν έψαχνα για ΕΒΤ, o παρολίγων εκτροφέας μου είπε ότι η δεύτερη θηλυκιά που είχε ήταν πολύ ατίθαση και δεν καθόταν σε κανένα αρσενικό. Μου είπε χωρίς φόβο και πάθος ότι θα την δέσει σε παλέτα..

Κι αυτός ο άνθρωπος κάνει εγγραφές στον ΚΟΕ και τα σκυλιά του δεν προορίζονται για κυνομαχίες. Οπότε, μήπως πρέπει να αναρωτηθούμε τελικά τι σκατά γίνεται σ' αυτόν τον τομέα;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αυτά τα χρησιμοποιούν συνήθως αυτοί που έχουν σκυλιά για κυνομαχίες και τα αναπαράγουν. Προφανώς δεν το χρησιμοποιεί κανένας σοβαρός εκτροφέας.
Πόσο σίγουρος είσαι;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχω ακούσει ότι κάποιοι εκτροφείς χρησιμοποιούν εξωσωματική γονιμοποίηση, ή για να είμαι πιο ακριβής σπερματέγχυση. Αναρωτήθηκα τότε γιατί δεν αφήνουν την πράξη να γίνει με φυσικό τρόπο. Τώρα που είδα αυτά τα εργαλεία βασανιστηρίων καταλαβαίνω πόσο πιο σοφή κίνηση είναι η σπερματέγχυση.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η καχυποψια τελικα οδηγει σε αφορισμους και μηδενιστικες καταστασεις...
ενας εκτροφεας...
αν εχει θυληκια που δεν καθεται θα καταφυγει πολυ απλα στην τεχνητη γονιμοποιηση....
φυσικα εκτροφεις υπαρχουν πολλοι... πολλαπλων κατηγοριων αλλα εδω μεσα... υποτιθεται οτι μιλαμε και βοηθαμε να μπορει ο καθενας να ξεχωρισει την ηρα απο το σταρι...

η καχυποψια οτι ολα γινονται για το κερδος...
οδηγει πολλες φορες σε λαθος συμπερασματα και σε παραφιλολογια....
αν δε δεν γνωριζουμε και περι τινος προκειται... δημιουργουμε καταστασεις δυσαρεστες και αδικες για πολλους σωστους ανθρωπους!!!
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ναι GRDANE, αυτό ρωτάω. Μπορούμε τελικά να εμπιστευτούμε κι αυτούς ακόμα που θεωρούνται σωστοί;

Υπάρχει κανένας υποψήφιος ιδιοκτήτης μπροστά κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος; Μπορείς να βάλεις το χέρι σου στη φωτιά για την αξιοπιστία του εκάστοτε εκτροφέα;

Φυσικά και πρέπει να είμαστε καχύποπτοι. Πώς μπορούμε εμείς σαν απλοί σκυλοιδιοκτήτες να επιβεβαιώσουμε αν ο εκτροφέας είναι κάφρος ή όχι;
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
από εκεί και πέρα η συγκεκριμένη κατασκευή μπορεί να δείχνει "κάπως" αλλά σίγουρα βολεύει καλύτερα από το να πρέπει να φωνάξεις φίλους στο σπίτι και να κρατάνε την θηλυκιά με λουριά και με τα χέρια

αν πιστεύουμε ότι έχει αντίκτυπο στα παιδιά η ψυχολογία της μητέρας σχετικα με την επίβαση και κατά την στιγμή της επίβασης πιστεύω ότι δεν θα δεχόμασταν να την ζευγαρώσουμε με το ζόρι
κάτι θα ξέρει το ζώο για να μην θέλει
εμένα μου έχει τύχει να μην θέλει με τον τάδε αρσενικό και μετά από μία ώρα να θέλει με έναν άλλο....τι μας λέει αυτό?
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
Εκτροφεα δεν ξέρω εαν μπορείς να εμπιστευτεις άνθρωπο ναι τι εννοώ με αυτο με δυο επισκέψεις στο εκτροφειο του και δυο συζητήσεις μαζι του αμέσως καταλαβαίνεις τι ρόλο βαράει. Εαν υπάρχει έστω μια μικρή λεπτομέρεια που σε ενοχλεί φεύγεις. Το ότι δειλωνει-ειναι εκτροφεας δεν ειναι και κατι που θα σε κανει απο μόνο του να το εμπιστευτεις.ψαξιμο πολυ γιατι αφού υπάρχει χρήμα υπάρχουν και λαμόγια.εγω πρωί οπτικά αυτο που εχω δει απο κάποιον υποτιθέμενο εκτροφεα να κρατάει την θυληκια γιατι βαρέθηκε να περιμένει αυτός όμως γενικά ήταν τελείως νούμερο
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ναι GRDANE, αυτό ρωτάω. Μπορούμε τελικά να εμπιστευτούμε κι αυτούς ακόμα που θεωρούνται σωστοί;

Υπάρχει κανένας υποψήφιος ιδιοκτήτης μπροστά κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος; Μπορείς να βάλεις το χέρι σου στη φωτιά για την αξιοπιστία του εκάστοτε εκτροφέα;

Φυσικά και πρέπει να είμαστε καχύποπτοι. Πώς μπορούμε εμείς σαν απλοί σκυλοιδιοκτήτες να επιβεβαιώσουμε αν ο εκτροφέας είναι κάφρος ή όχι;
Αν και δεν είμαι ο GRDANE αλλά έχοντας εκτροφικό σκύλο σου λέω οτι γενικά στη ζωή μας μπορείς να εμπιστευτείς οποιονδήποτε για το οτιδήποτε? Πολλές φορές ακόμα και όταν βλέπεις κάτι με τα ίδια σου τα μάτια δεν ξέρεις 100% τι ισχύει... Μιλωντας πάντα γενικά.
Δεν επιβεβαιώνεις ποτέ τίποτα. Βλέπεις όμως γενικότερα τη συμπεριφορά του εκτροφέα. Για αυτό λέμε να πηγαίνουμε να βλέπουμε, να μιλάμε με εκτροφείς, ακόμα και όταν έχουμε το σκύλο, ρωτάμε τον εκτροφέα για το οτιδήποτε! Άρα με ένα "κάφρο εκτροφέα" δεν νομίζω οτι η σχέση θα ειναι καλή μετά την "απομάκρυνση από το ταμείο".
Σαφώς όμως δε μπορούμε πάντα να αφορίζουμε τους πάντες επειδή υπάρχουν κάποιοι σκάρτοι.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
υπαρχουν πολλα τοπικ γραμμενα και πολλες αποψεις περι του συγκεκριμμενου που ρωτας...
οσο για το πως ζευγαρωσε η σκυλα.... τωρα καταλαβαινω γιατι πολλοι δημοσιοποιουν τα σκυλια καβαλα....
τα εβλεπα και γελαγα
μαλον ειχαν δικιο... αφου προσπαθει ο καθενας να αποδειξει οτι δεν ... ειναι ελεφαντας...
αν σε απασχολει τοσο πολυ πως ζευγαρωσε η σκυλα... ρωτα τον εκτροφεα... θα εχει σιγουρα φωτογραφια του ζευγαρωματος ειτε το χαρτι του γιατρου που πιστοποιει την τεχνητη γονιμοποιηση..
αν δεν εχει φωτο...
(παραδειγμα εγω δεν κρατησα... την εχει βεβαια ο αρσενικος...)
τοτε πηγαινε αλλου και κρατα τις αμφιβολιες για εσενα... αντι να διαδιδονται ιστοριες ψυχιατρειου....
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Grdane μην το παίρνεις στραβά. Δε διαδίδονται ιστορίες ψυχιατρείου, αλλά αληθινές καταστάσεις που συμβαίνουν.
Και ρωτάω ως λιγότερο έμπειρη πώς μπορείς να επιβεβαιώσεις κάτι τέτοιο. Δεν είχα σκεφτεί αυτό με τη φωτογραφία και όντως υπάρχει μια λογική :)
Όταν έψαχνα για καθαρόαιμο, ποτέ δεν σκέφτηκα να ρωτήσω με ποιο τρόπο γίνεται η γονιμοποίηση. Και είμαι σίγουρη πως πολλοί που αγόρασαν εκτροφικό σκύλο δεν ενδιαφέρθηκαν να μάθουν.

Όπως συμβουλεύουμε κάποιον να απευθυνθεί σε εκτροφέα για καθαρόαιμο, έτσι πρέπει να τον υποψιάζουμε κιόλας τι κινδύνους κρύβει αυτός ο τομέας.
Αυτό. Τίποτα παραπάνω.

Αν ήθελα καθαρόαιμο θα πήγαινα σε εκτροφείς και μόνο, και θα τους ξεπάτωνα στις ερωτήσεις και στις αποδείξεις μέχρι να καταλήξω στον ιδανικό.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συμφωνω... και σου απαντω..
οτι εγω φωρογραφια δεν κρατησα....
δεν εχω
επειδη η επιβαση εγινε κανονικα... δεν εχω και χαρτι γιατρου...
αρα? υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησα κατι απο τα παραπανω που ειναι στην φωτογραφια?
αντι να πεις δεν εχει φωτο αρα τα χρησιμοποιησε... προτεινω..
να κρατησεις τις επιφυλαξεις σου και να προσπαθησεις μεσω καποιου αλλου εκτροφεα...
μην διαδωσεις ομως οτι εγω χρησιμοποιησα τα συγκεκριμενα... μια και δεν το γνωριζεις...
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Ισχύει αυτό που βλέπεις στις φώτο, δυστυχώς...
Παίζει περισσότερο, όπως καποιος προείπε σε σκυλιά πολύ άγρια (συνήθως κυνομαχιών).
Έχω δει και video από αυτού του είδους το ζευγάρωμα. Η διαφορά με τη σπερματεγχυση είναι ότι θέλουν να αυξήσουν το ποσοστο επιτυχίας. Κακώς κατά τη γνώμη μου, αλλά τι να πω...

Για αυτό το λόγο και για να εμπιστευόμαστε τους εκτροφείς, καλύτερα να είμαστε μπροστά στο ζευγάρωμα (αν γίνεται και έχουμε υπομονή για το κουτάβι), πράγμα δύσκολο βέβαια τις περισσότερες φορές. Πάντως δεν είναι θέμα σωστού ή όχι εκτροφέα, αλλά διαφορετικής ιδεολογίας, γιατί κατα τα υπόλοιπα μπορεί ο εκτροφεάς να είναι άψογος. Και για να μην παρεξηγηθώ, το ξαναλέω, ότι είμαι αντίθετος σε αυτή τη μέθοδο.

Madoolini ποιος εκτροφέας EBT σου είπε για παλέτα? Από περιέργεια ρωτάω, γιατί κάτι μου πάει στο μυαλό...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Πέτρο, μια φωτό δεν είναι ιστορίες ψυχιατρείου. Είναι γεγονός.

Εγινε μια ερώτηση και εκφράστηκε μια απορία , που και κατά την δική μου γνώμη, είναι και βάσιμη και εύλογη.

Ασφαλώς δεν ισχύει για όλους τους εκτροφείς.
Κακώς παίρνεις αμυντική στάση, για κάτι που δεν σε αφορά, αλλά που ξέρεις ότι δυστυχώς συμβαίνει.
Και όπου συμβαίνει, δεν υπάρχει καμμία απολύτως περίπτωση, ο υποψήφιος ιδιοκτήτης, να μπορέσει ποτέ είτε να το καταλάβει, είτε να το αποδείξει. Αυτό και πολλαααααά άλλα δηλαδή...

Ασφαλώς και πρέπει να υπάρχει καχυποψία και αμφιβολία και αμφισβήτηση.
Σιγά μην πηγαίνουμε με τον σταυρό στο χέρι, ιδίως όταν είμαστε και υποψιασμένοι.

Είναι απόλυτα λογικό, όπως όμως είναι και λογικό, αυτό που έχει μαλλιάσει πια η γλώσσα μας...γνώρισε τον εκτροφέα σου και αποφάσισε αν θα τον εμπιστευτείς ή όχι.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Πέτρο, μια φωτό δεν είναι ιστορίες ψυχιατρείου. Είναι γεγονός.

Εγινε μια ερώτηση και εκφράστηκε μια απορία , που και κατά την δική μου γνώμη, είναι και βάσιμη και εύλογη.

Ασφαλώς δεν ισχύει για όλους τους εκτροφείς.
Κακώς παίρνεις αμυντική στάση, για κάτι που δεν σε αφορά, αλλά που ξέρεις ότι δυστυχώς συμβαίνει.
Και όπου συμβαίνει, δεν υπάρχει καμμία απολύτως περίπτωση, ο υποψήφιος ιδιοκτήτης, να μπορέσει ποτέ είτε να το καταλάβει, είτε να το αποδείξει. Αυτό και πολλαααααά άλλα δηλαδή...

καταρχην δεν παιρνω αμυντικη σταση...
απλα ζητω ενα τυχαιο η και μεμονωμενο περιστατικο να μην το εκλαμβανουμε
ως γενικο κανονα!

Ασφαλώς και πρέπει να υπάρχει καχυποψία και αμφιβολία και αμφισβήτηση.
Σιγά μην πηγαίνουμε με τον σταυρό στο χέρι, ιδίως όταν είμαστε και υποψιασμένοι.

να υπαρχει και καχυποψια και αμφιβολια....
αν κατι δεν μας αρεσει προσπερναμε καιπαμε αλλου το τονισα...

Είναι απόλυτα λογικό, όπως όμως είναι και λογικό, αυτό που έχει μαλλιάσει πια η γλώσσα μας...γνώρισε τον εκτροφέα σου και αποφάσισε αν θα τον εμπιστευτείς ή όχι.
αυτο που επιδιωκω... ειναι η καχυποψια μας...που μπορει να ειναι κι εσφαλμενη να μην γινεται συμπερασμα και διαδοση ψευδων κι ανυποστατων ειδησεων...