Μπουνταλόφατσα… Alert!


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Λοιπόν, καιρός να συστηθούμε κι εμείς μετά από 2 χρόνια εγγραφής στο φόρουμ (κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε :p)…

Τη λένε Μάγια (εγώ τη λέω μπουνταλόφατσα, μουρλέγκο, τρελοκομείο, τρελοκούταβο και διάφορα άλλα τέτοια παρατσούκλια που υποδηλώνουν το χαρακτήρα της, μιας και από το όνομα δεν καταλαβαίνει κανείς με τι έχει να κάνει). Είναι 3,5 χρονών και είναι ημίαιμο Γ.Π με Ελβετικό Ποιμενικό (ένας Θεός ξέρει τι άλλο). Ο τρόπος απόκτησης της δεν ήταν επ’ ουδενί λόγο ο ιδανικός, ούτε και οι συνθήκες. Από τα λάθη μαθαίνουμε όμως και γινόμαστε καλύτεροι… Η Μάγια είναι το δεύτερο σκυλί της οικογένειας. Το πρώτο ήταν η Λίζα (καταπώς θεωρούσαμε "καθαρόαιμο" Γ.Π.) για την οποία θα μιλήσω σε επόμενο post κάποια στιγμή.

Η Μάγια λοιπόν, λατρεύει την επαφή με τους ανθρώπους. Τρελαίνεται. Συναντάμε άνθρωπο με σκύλο και πρώτα πάει στον άνθρωπο και μετά στο σκύλο. Είναι επίσης πάρα πολύ καλή και υπομονετική με τα μικρά παιδιά, κάτι που μου αρέσει ιδιαιτέρως και για την περίπτωση που αποκτήσω παιδί στο μέλλον, αλλά και γιατί στην περιοχή μου έχει πολλές παιδικές χαρές τίγκα στα πιτσιρίκια (συνοδευόμενα από ανεύθυνους γονείς) που στη θέα σκύλου βγάζουν την πολεμική ιαχή "ΚΥΛΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙ" και πετάγονται εκτός παιδικής χαράς και χαϊδεύουν όπου βρουν. Ορισμένα παίρνουν από συμβουλές, αλλά δυστυχώς τα περισσότερα όχι.

Με τα άλλα σκυλιά.. Εξαρτάται. Τα κουτάβια τα δέχεται και τα αφήνει να της σπάνε τα νεύρα και τα διορθώνει μόνο όταν ξεπερνούν τα όρια. Τα ίδια κουτάβια, όταν μεγαλώσουν πλέον, συνεχίζει να τα δέχεται χωρίς κανένα θέμα και ανεξαρτήτως φύλου. Δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή κάποιο ενήλικο σκυλί που να το έχει γνωρίσει από κουτάβι και να μην τα πηγαίνει καλά. Στα ενήλικα σκυλιά που γνωρίζει αλλάζει λίγο το ζήτημα. Γενικά θέλει ήρεμες προσεγγίσεις, ξεκάθαρα φιλικές (όσο μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο σε σκυλίσια συμπεριφορά), χωρίς ένταση. Θέλει το χρόνο και το χώρο της κοινώς. Και υπάρχουν και ορισμένα σκυλιά με τα οποία αντιδράει έντονα και δεν πιστεύω ότι θα ανεχτεί ποτέ να περπατήσει σε σχετικά κοντινή απόσταση. Δεν είναι πολλά όμως και στην τελική δεν σκάω κιόλας. :)

Με τα άλλα ζώα.. Είναι περίεργη! Αν το άλλο ζώο μείνει ακίνητο, μπορεί να το πλησιάσει για να το επεξεργαστεί (κυρίως γάτες και πουλιά, ενίοτε και καμιά χελωνίτσα :p) και να το σφαλιαρώσει με την πατούσα απαλά. :D Αν η γάτα ή το πουλί βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση και τρέξει ή πετάξει αντίστοιχα, θα μπει το preydriveσε λειτουργία και θα τα κυνηγήσει. Σε γενικές γραμμές όμως δεν ενοχλεί και απλά προσπερνάει κοιτάζοντας.

Επίσης, λατρεύει τις βόλτες, τα πλαστικά μπουκάλια, τα μπαλάκια και τα ξύλα. Τα παίρνει και τα καταστρέφει. Σιχαίνεται τη βροχή! Δεν βγαίνει άμα βρέχει κι αν είναι βρεγμένα κάτω περπατάει σαν την ParisHilton, μεθυσμένη σε 15 πόντους τακούνι. :cautious: Παραδόξως βέβαια, άμα καθαρίζω την αυλή κι έχω βάλει λάστιχο έρχεται και παίζει με το νερό ή κάνει σα χαζοχαρούμενο κουτάβι με τα μπεκάκια του ποτίσματος στο πάρκο. Και το καλοκαίρι που την πήγα βόλτα σε ποτάμι, δοκίμασε να μπει μέσα αλλά δεν την άφησα πολύ γιατί ήταν αρκετά ορμητικά τα νερά σε εκείνο το σημείο. No logic, αλλά δεν μας πειράζει και πάλι. :D

Ελπίζω να μην κουράσαμε. Ότι άλλη πληροφορία θυμηθώ ή έχω θα την ποστάρω.. Έπονται φωτογραφίες!
 




Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Γεια σου και να χαίρεσαι την μπουνταλόφατσά σου! Εμένα (που δεν έχω ιδέα από εκπαίδευση σκύλων) μου ακούγεται αξιολάτρευτη η μικρή σου! Περιμένουμε και φωτος! ;)

Υ.Γ πόσταρες ήδη φώτος όσο έγραφα....
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Elrandir


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Γεια σου και να χαίρεσαι την μπουνταλόφατσά σου! Εμένα (που δεν έχω ιδέα από εκπαίδευση σκύλων) μου ακούγεται αξιολάτρευτη η μικρή σου! Περιμένουμε και φωτος! ;)

Υ.Γ πόσταρες ήδη φώτος όσο έγραφα....
Σε ευχαριστώ! Τη χαίρομαι και με χαίρεται χαχαχα! Να χαίρεσαι κι εσύ τον δικό σου! :)
 
  • Like
Reactions: Annasakis


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Πανεμορφο το κοριτσακι σου:love:! Να την χαιρεσαι! Αχ αυτο με τη βροχη το εχουμε και εμεις και γενικα ετσι και βραχουν τα πατουσακια της πριγκιπεσας χοροπηδαει σαν αγριοκατσικοo_O!
 
  • Like
Reactions: Elrandir




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Κουταβοπερίοδος και "σκοτώνουμε" τα πάντα. Εδώ το θύμα είναι ένα παλιό κουκλάκι που δεν έζησε πολύ. :LOL:

φωτογραφία 1.JPG

φωτογραφία 2.JPG

Στην αγκαλιά του Μορφέα απολαμβάνοντας την καινούρια της μαξιλάρα

φωτογραφία 5.JPG

Εεεε... Τι λέγαμε για τα πλαστικά μπουκάλια...;;;; :ROFLMAO::cautious:

φωτογραφία 4.JPG

Αυτές προς το παρόν! Έχω κι άλλες αλλά είναι στον εξωτερικό σκληρό δίσκο.. Θα επανέλθουμε! :D
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Είναι πολύ φάτσα, να σου ζήσει... Και επίσης, τα πλαστικά μπουκάλια είναι πολύ must τελικά!!:ROFLMAO::D
 
  • Like
Reactions: Elrandir




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Maya speaking: "Λίγο πριν μας βγει το 2015, κοντέψαμε να έχουμε "ενθύμια".. Εγώ τη γλίτωσα δηλαδή, αλλά το αφεντικό κονόμησε 2 τρυπίτσες στη γάμπα κι ένα μώλωπα"..
Και η αιτία κλασσική πλέον, λυτός δεσποζόμενος σκύλος δυναμικής φυλής, κακιά στιγμή και λοιπά τέτοια.. Ας ελπίσουμε το 2016 να είναι καλύτερο για όλους μας! Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία! :)

"Για να θυμάστε ότι έχω μια ιδιαίτερη έφεση στο κουβάλημα ενδιαφέροντων πραγμάτων.. :p"
φωτογραφία 1.JPG

"Να κάτσω να ξεκουραστώ λίγο.."
φωτογραφία 5.JPG

"Ρε παιδιά το φαΐ θα σερβιριστεί καμιά ώρα???"
φωτογραφία 2.JPG

"Πφφ.. Βαρέθηκα να περιμένω.. Ξυπνήστε με όταν είναι έτοιμο.. ΖΖΖΖΖΖΖ.."
φωτογραφία 3.JPG


Καλή χρονιά σε όλους και πάλι! :D
 




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Η μάνα μου έχει βαλθεί να μάθει να βγάζει καλές φωτογραφίες. Και επειδή κανένας άλλος δεν την αφήνει να τον κυνηγάει με το κινητό, έχει πέσει πάνω μου και κάνει τον paparazzi. Δουλειά δεν είχαμε.. Με βγάζει παντού!! Και είχε βαλθεί μέχρι πρόσφατα, να με βάλει επίσης να γυρίσω την Αττική με τα πόδια. Ή τουλάχιστον ό,τι υπάρχει σε ακτίνα 10 περίπου χιλιομέτρων. Τώρα πιάνουν οι ζέστες, θα αράξω στο aircondition και δεν θα της δίνω σημασία. Προχθές την άκουσα να λέει ότι μόλις με το καλό βρει λίγα παραπάνω χρήματα, θα πάμε για agility. Καλό ακούγεται. Προς το παρόν, με έχει λίγο στο τρέξιμο, λίγο στο parkour και μ' αρέσει. Στο agility, λέει, αν τα πιάσει η κεφάλα μου, θα τα πάω καλά και θα μ' αρέσει πολύ. Ίδωμεν!

Maya Happy-2.jpg

Maya Parkour-2.jpg

Maya SEF-3.jpg

Maya-2.jpg

5 (1)-3.jpg
 




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Πωωω μια φάτσα :love::love::love:

ΘΕΑ!
Να την χαίρεσαι και να σε χαίρεται! (y):)
@Yorkaddict σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αν η δικιά μου είναι φάτσα βρε, τα δικά σου είναι top models. :p Με έχεις κάνει να λατρέψω τα yorkies με αυτά τα 2!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Την κοιτάω και την ξανακοιτάω...
Τα μάτια της δεν υπάρχουν!!!
Πάρα πολύ εκφραστικά!
Υπέροχο πλάσμα!
Να είναι πάντα καλά και να μου την φιλήσεις στην δεξιά αυτούμπα :love:
 




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Μοντελάρα είναι κι η Μάγια και θα μπορούσε άνετα να διαφημίζει το αξεσουάρ που φοράει!
Μου βάζεις ιδέες.. :D

Την κοιτάω και την ξανακοιτάω...
Τα μάτια της δεν υπάρχουν!!!
Πάρα πολύ εκφραστικά!
Υπέροχο πλάσμα!
Να είναι πάντα καλά και να μου την φιλήσεις στην δεξιά αυτούμπα :love:
Και στην δεξιά και στην αριστερή!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά! :)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Λοιπόν, καιρός να συστηθούμε κι εμείς μετά από 2 χρόνια εγγραφής στο φόρουμ (κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε :p)…

Τη λένε Μάγια (εγώ τη λέω μπουνταλόφατσα, μουρλέγκο, τρελοκομείο, τρελοκούταβο και διάφορα άλλα τέτοια παρατσούκλια που υποδηλώνουν το χαρακτήρα της, μιας και από το όνομα δεν καταλαβαίνει κανείς με τι έχει να κάνει). Είναι 3,5 χρονών και είναι ημίαιμο Γ.Π με Ελβετικό Ποιμενικό (ένας Θεός ξέρει τι άλλο). Ο τρόπος απόκτησης της δεν ήταν επ’ ουδενί λόγο ο ιδανικός, ούτε και οι συνθήκες. Από τα λάθη μαθαίνουμε όμως και γινόμαστε καλύτεροι… Η Μάγια είναι το δεύτερο σκυλί της οικογένειας. Το πρώτο ήταν η Λίζα (καταπώς θεωρούσαμε "καθαρόαιμο" Γ.Π.) για την οποία θα μιλήσω σε επόμενο post κάποια στιγμή.

Η Μάγια λοιπόν, λατρεύει την επαφή με τους ανθρώπους. Τρελαίνεται. Συναντάμε άνθρωπο με σκύλο και πρώτα πάει στον άνθρωπο και μετά στο σκύλο. Είναι επίσης πάρα πολύ καλή και υπομονετική με τα μικρά παιδιά, κάτι που μου αρέσει ιδιαιτέρως και για την περίπτωση που αποκτήσω παιδί στο μέλλον, αλλά και γιατί στην περιοχή μου έχει πολλές παιδικές χαρές τίγκα στα πιτσιρίκια (συνοδευόμενα από ανεύθυνους γονείς) που στη θέα σκύλου βγάζουν την πολεμική ιαχή "ΚΥΛΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙ" και πετάγονται εκτός παιδικής χαράς και χαϊδεύουν όπου βρουν. Ορισμένα παίρνουν από συμβουλές, αλλά δυστυχώς τα περισσότερα όχι.

Με τα άλλα σκυλιά.. Εξαρτάται. Τα κουτάβια τα δέχεται και τα αφήνει να της σπάνε τα νεύρα και τα διορθώνει μόνο όταν ξεπερνούν τα όρια. Τα ίδια κουτάβια, όταν μεγαλώσουν πλέον, συνεχίζει να τα δέχεται χωρίς κανένα θέμα και ανεξαρτήτως φύλου. Δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή κάποιο ενήλικο σκυλί που να το έχει γνωρίσει από κουτάβι και να μην τα πηγαίνει καλά. Στα ενήλικα σκυλιά που γνωρίζει αλλάζει λίγο το ζήτημα. Γενικά θέλει ήρεμες προσεγγίσεις, ξεκάθαρα φιλικές (όσο μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο σε σκυλίσια συμπεριφορά), χωρίς ένταση. Θέλει το χρόνο και το χώρο της κοινώς. Και υπάρχουν και ορισμένα σκυλιά με τα οποία αντιδράει έντονα και δεν πιστεύω ότι θα ανεχτεί ποτέ να περπατήσει σε σχετικά κοντινή απόσταση. Δεν είναι πολλά όμως και στην τελική δεν σκάω κιόλας. :)

Με τα άλλα ζώα.. Είναι περίεργη! Αν το άλλο ζώο μείνει ακίνητο, μπορεί να το πλησιάσει για να το επεξεργαστεί (κυρίως γάτες και πουλιά, ενίοτε και καμιά χελωνίτσα :p) και να το σφαλιαρώσει με την πατούσα απαλά. :D Αν η γάτα ή το πουλί βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση και τρέξει ή πετάξει αντίστοιχα, θα μπει το preydriveσε λειτουργία και θα τα κυνηγήσει. Σε γενικές γραμμές όμως δεν ενοχλεί και απλά προσπερνάει κοιτάζοντας.

Επίσης, λατρεύει τις βόλτες, τα πλαστικά μπουκάλια, τα μπαλάκια και τα ξύλα. Τα παίρνει και τα καταστρέφει. Σιχαίνεται τη βροχή! Δεν βγαίνει άμα βρέχει κι αν είναι βρεγμένα κάτω περπατάει σαν την ParisHilton, μεθυσμένη σε 15 πόντους τακούνι. :cautious: Παραδόξως βέβαια, άμα καθαρίζω την αυλή κι έχω βάλει λάστιχο έρχεται και παίζει με το νερό ή κάνει σα χαζοχαρούμενο κουτάβι με τα μπεκάκια του ποτίσματος στο πάρκο. Και το καλοκαίρι που την πήγα βόλτα σε ποτάμι, δοκίμασε να μπει μέσα αλλά δεν την άφησα πολύ γιατί ήταν αρκετά ορμητικά τα νερά σε εκείνο το σημείο. No logic, αλλά δεν μας πειράζει και πάλι. :D

Ελπίζω να μην κουράσαμε. Ότι άλλη πληροφορία θυμηθώ ή έχω θα την ποστάρω.. Έπονται φωτογραφίες!
Καλα τρελο φατσονι...να την χαίρεσαι είναι πανεμορφη.
 
  • Like
Reactions: Elrandir




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf