Μυρωδιά τέλος


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Πολλές φορές τυχαίνει σε σημεία που ενεργείται ο σκύλος μας ή στις μεριές που αράζει κατά κόρον να μένει μία χαρακτηρηστική μυρωδιά η οποία όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και πιό έντονη, πράγμα φυσιολογικότατο.Πιό πολύ το βάζω για τους φίλους που έχουν κουτάβια μέσα στο σπίτι που τα κάνουν όπου να ναι μέχρι να μαθουν το WC..

Όσοι λοιπόν θέλουν να εξαφανίσουν τη μυρωδιά αυτή απο συγκεκριμένα σημεία αρκεί ένα απλό σφουγγάρισμα με νερό και ξύδι και τα αποτελέσματα θα είναι εκπληκτικά.

Προσωπικα μου έχει τύχει με χλωρίνη να μην φεύγει η μυρωδιά με τίποτα ενω εμ το νερόξυδο αμέσως...εννοείται πως το περνάμε αφού καθαρίσουμε, δεν γνωρίζω αν έχει απολυμαντικές ιδιότητες.
 
Last edited:


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Χμμμμ...ενδιαφέρον! Το είχα ξανακούσει αυτό με το ξύδι και να που επιβεβαιώνεται!!
 


masouraki

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2008
58
0
Athens, Gerakas
...και ...με λίγο μηλόξυδο σε νερό και ένα πανάκι ξεπλένω τη Λήτρα (που συνήθως κυλιέται σε χώματα ...κακά:(...χόρτα...) και επιτυγχάνω απολύμανση, εξαφανίζω τις μυρωδιές και λάμπει και το τρίχωμα της πριγκιπέσσας....:) τσεκαρισμένο με τον κτηνιάτρο οτι δεν τους κάνει κακό. Επίσης με λίγο ταλκ στη βούρτσα αν βουρτσίσουμε εξαφανίζονται οι μυρωδιές.
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
για το μηλοξυδο λογικα δεν κανει κακο μιας και οι παπαγαλοι μου και καναρινια κανουν μπανιο ωστε να γυλιαζουν!

για το ταλκ δεν ξερω...μια φιλη μου εκτροφεας(γατας) μου ειχε πει οτι πρεπει να βουρτσιζεις ετσι ωστε να μην μενει στο δερμα,απλα να περνει την υγρασια(λογικα η υγρασια κανει την μυρωδια περισσοτερη) και να "αφρατευει" το τριχωμα...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Επιβεβαιώνω πως το ξυδι είναι ότι πρεπει για τη μυρωδιά!
Φιλοξένησα, σχετικά πρόσφατα, για 2 βδομάδες ένα γατάκι το οποίο δεν πήγαινε στην άμμο του με τπτ την πρώτη εβδομάδα (ευτυχώς το έμαθε γιατί δεν θα έβρισκε σπίτι ποτέ το χαζο). Τα έκανε λοιπόν όπου έβρισκε, κι εγώ έτρεχα από πίσω με το ξύδι! Το σπίτι δε μύριζε καθόλου! 9φυσικά πρώτα καθάριζα και μετά έριχνα ξύδι). Επίσης μετά δεν τα ξαναέκανε στο ίδιο σημείο, αλλά δεν ξέρω σε τι οφειλόταν αυτό :D
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Όσοι λοιπόν θέλουν να εξαφανίσουν τη μυρωδιά αυτή απο συγκεκριμένα σημεία αρκεί ένα απλό σφουγγάρισμα με νερό και ξύδι και τα αποτελέσματα θα είναι εκπληκτικά.

Προσωπικα μου έχει τύχει με χλωρίνη να μην φεύγει η μυρωδιά με τίποτα ενω εμ το νερόξυδο αμέσως...εννοείται πως το περνάμε αφού καθαρίσουμε, δεν γνωρίζω αν έχει απολυμαντικές ιδιότητες.
Επιβεβαιώνω κι εγώ. Στα εβδομαδιαία ψώνια μας, το ξύδι αποτελεί ένα από τα κορυφαία είδη προτεραιότητας!!!
 


ναι ναι μπορω και εγω να το επιβεβαιωσω...επισης εχω βαλει σε ενα "ψεκαστηρι" νερο και ξυδι και ψεκαζω καποιες καρεκλες που της αρεσει συνεχεια να τις δαγκωνει κ δεν τις εχει πλησιασει ξανα.. :)
και πραγματικα το σπιτι δεν μυριζει καθολου! :)
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Το επιβεβαιωνω και εγω σουπερ το ξυδι για την μυρωδια και σουπερ το μηλοξυδο για το τριχωμα και την μυρωδια επισης!!!Για το ταλκ δε το ηξερα θα το εχω στα υποψιν μου!!!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Το εξηγώ πολύ απλά όπως το έχω καταλάβει, γιατί δεν είμαι χημικός.

Από τα σχολικά μου χρόνια θυμάμαι ότι το ξίδι (οξικό οξύ) ειναι στα οξέα και η αμμωνία στις βάσεις. Το ξίδι έχει την ιδιότητα να διασπά την αμμωνία που βρίσκεται στα ούρα και δίνει αυτη τη μυρωδιά.

Αν θυμάστε απο τη γιαγιά, όταν μας τσιμπάει μέλισσα βάζουμε αμμωνία, γιατί το τσίμπημα της μέλισσας εχει οξυ. Ενω στης σφηκας που είναι βασικό, βάζουμε ξίδι στο σημείο.
Το ξίδι διασπά και τα άλατα, γι' αυτο αντιδρά με τη σόδα και αφρίζει.
Οξυ + βάση= αλας +νερό

δεν γνωρίζω αν έχει απολυμαντικές ιδιότητες.
Πηγές δείχνουν πως ναι. Καταστρέφει βακτήρια και απολυμαίνει. Για περισσότερη σιγουριά εγώ χρησιμοποιώ και ατμοκαθαριστή για όλο το σπίτι.
Κάποια sites που αναφέρουν τις ιδιοτητες του ξιδιού.

1,2,3,4 (το 4ο είναι πολύ ενδιαφέρον)


για το ταλκ δεν ξερω...μια φιλη μου εκτροφεας(γατας) μου ειχε πει οτι πρεπει να βουρτσιζεις ετσι ωστε να μην μενει στο δερμα,απλα να περνει την υγρασια(λογικα η υγρασια κανει την μυρωδια περισσοτερη) και να "αφρατευει" το τριχωμα...

Για το ταλκ ξέρω ότι τραβάει τη σκιά που αφήνει η βρωμιά στο τρίχωμα και με το βούρτσισμα φεύγει. Όπως βοηθάει και στο να μην σχηματίζονται κόμποι στα σημεία πίσω απο τα αυτιά και στην κοιλίτσα χαμηλά προς τα πόδια.
Αν αφρατεύει το τρίχωμα δεν ξέρω -ίσως-, αν σκεφτούμε πώς λειτουργεί και η λακ ανάμεσα στις τρίχες.
 


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
καλησπέρα

το ξύδι έχιε την ιδιότητα να "δίωχνει" μυρωδίες αλλα δεν απολυμαίνει. τώρα μπορείς να περνάς το τρίχωμα για να έχει γύαλισμα η τρίχα, όπως και σε έμας τους ανθρώπους, αν στο τελευταίο ξέβγαλμα βάλεις λίγο ξύδι θα δείς πως θα γυαλίσουν, αλλά μένει η μυρωδία του.
 
Last edited:


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
Το εξηγώ πολύ απλά όπως το έχω καταλάβει, γιατί δεν είμαι χημικός.

Από τα σχολικά μου χρόνια θυμάμαι ότι το ξίδι (οξικό οξύ) ειναι στα οξέα και η αμμωνία στις βάσεις. Το ξίδι έχει την ιδιότητα να διασπά την αμμωνία που βρίσκεται στα ούρα και δίνει αυτη τη μυρωδιά.

Αν θυμάστε απο τη γιαγιά, όταν μας τσιμπάει μέλισσα βάζουμε αμμωνία, γιατί το τσίμπημα της μέλισσας εχει οξυ. Ενω στης σφηκας που είναι βασικό, βάζουμε ξίδι στο σημείο.
Το ξίδι διασπά και τα άλατα, γι' αυτο αντιδρά με τη σόδα και αφρίζει.
Οξυ + βάση= αλας +νερό
Μήπως έπρεπε να γίνεις χημικός φιλενάδα ; Σε βρίσκω πολύ δυνατή στη χημεία ... :D:D:D

Είχα ακούσει και εγώ για το ξύδι - λένε μάλιστα ότι βοηθάει και στην εκπαίδευση για την τουαλέτα, δηλαδή αν λερώσει μέσα χρησιμοποιείς το ξύδι για να σβήσεις την μυρωδιά, ώστε να μην τα κάνει ξανά (τουλάχιστον στο ίδιο σημείο) ...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Σταματία, η βιοχημεία ήταν ο στόχος μου μέχρι το Γυμνάσιο. Στο Λύκειο άλλαξα, και ηρέμησαν και οι δικοι μου, αν με πιάνεις. :D

καλησπέρα

το ξύδι έχιε την ιδιότητα να "δίωχνει" μυρωδίες αλλα δεν απολυμαίνει. τώρα μπορείς να περνάς το τρίχωμα για να έχει γύαλισμα η τρίχα, όπως και σε έμας τους ανθρώπους, αν στο τελευταίο ξέβγαλμα βάλεις λίγο ξύδι θα δείς πως θα γυαλίσουν, αλλά μένει η μυρωδία του.
Σε ρώτησα και αλλου γιατί δεν απολυμαίνει. Μπορείς να το εξηγήσεις;
Μπορείς να διαβάσεις και τις σελίδες που παρέθεσα και να μας τις σχολιάσεις. Δεν ειναι σωστό να μην τεκμηριώνουμε την άποψή μας.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πάντως και εγώ αυτή την εντύπωση έχω, ότι απολύμαινει το ξύδι... αν κάνω λάθος τρώω τα λαχανικά μου "άπλυτα" διότι πάντα τα πλένω σε νερό με αρκετό ξύδι για να "σκοτώσω" ό,τι μπορώ!!! :p
Και ναι, είναι υπέροχο βοήθημα κατά την εκπαίδευση του κουταβιού (ή γατιού όπως διάβασα), εξαφανίζει ακόμη και τις μυρωδιές που μπορεί να αναγνωρίσει η μύτη του σκύλου!! Δοκιμασμένο!! ;)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όταν ήταν ο Αδάμ ακόμα κουτάβι είχα σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο να γίνω μέτοχος μιας εταιρίας παραγωγής ξυδιού!:D

Το χρησιμοποιούσε η μάνα μου πάρα πολύ πριν από τον Αδάμ στην καθαριότητα και θυμάμαι που αλλάζαμε δωμάτιο με την μυρωδιά που έβγαζε (πιφ) αλλά...κάνει απίστευτη δουλειά!
Δίπλα από το απορρυπαντικό πιάτων στην κουζίνα υπάρχει και ένα μπουκαλάκι ξύδι!

Κάθε φορά που τύχαινε να τα κάνει ο μικρός στο πάτωμα μετά περνούσα με το πανάκι του και με ένα λεκανάκι όπου μέσα είχα βάλει νερό ξύδι και τα περνούσα για να φύγει η μυρωδιά!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
μ'αυτά και μ'αυτά διαπιστώνει κανείς ότι τα σπίτια των περισσότερων σκυλόφιλων είναι πολύ καθαρότερα από τα σπίτια διάφορων άλλων που θέλουν να το παίζουν "καθαροί" και τα ζώα ούτε που να τα δουν....
 
  • Like
Reactions: angela1986


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
επιβεβαιωση για την ιδιοτητα του ξυδιου ειναι ενα παλιο τεχνασμα των γιαγιαδων μας...
μετα το τιγανισμα η το ψησιμο του ψαριου ..... για να φυγει η μυρουδια βραζανε νερο και την ωρα που αυτο χουχλαζε ριχνανε μια δυο κουταλιες ξυδι .... τελος μετα απο λιγο η ψαριλα
(δεν υπηρχανβλεπετε τοτε τα αποσμητικα χωρου....)
 


Andromeda

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2010
1.595
2
μ'αυτά και μ'αυτά διαπιστώνει κανείς ότι τα σπίτια των περισσότερων σκυλόφιλων είναι πολύ καθαρότερα από τα σπίτια διάφορων άλλων που θέλουν να το παίζουν "καθαροί" και τα ζώα ούτε που να τα δουν....
Πές τα ! Που έρχονται στο σπίτι και μόλις ακούσουν ότι υπάρχει σκύλος ξυνίζουν τα μούτρα τους λές και έχουμε χολέρα ! :mad::mad:
 




masouraki

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2008
58
0
Athens, Gerakas
και που να δείτε τι κάνει το ξύδι στα άλατα του βραστήρα....εξαφανιζολ! στη Λήτρα πάντως αρέσει η μυρωδιά και με κυνηγάει να γλύψει το μπουκάλι το βλαμμένο.....:D