Μυρωδιά τέλος


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Χμμμ....κι επειδή κι εγώ είμαι....νοικοκυρά....στη σφουγγαρίστρα θα εντόπιζα το πρόβλημα.....:D

Και θα συμφωνήσω με τις παραπάνω...νοικοκυρές και...."νοικοκυρούς"....:D
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
Είναι πολύ περίεργο πάντως, έτσι όπως το θέτεις.
Δεν είναι λογικό, το νερό του κουβά να μην μυρίζει, ενώ αντιθέτως να βρωμάει όλο το σπίτι.
Τι πάτωμα έχεις; Ο Εκτωρας κατουράει παντού μέσα στο σπίτι;
δεν κατουράει μέσα στο σπίτι ούτε στο μπαλκόνι...μόνο στις βόλτες του


Tην σφουγγαρίστρα την έχεις αλλάξει; Δεν έχει λογική αυτό που λες αν είναι η σφουγγαρίστρα καινούρια.
(Τι γράφω η γυναίκα στο dogforum)
εννοείται...η σφουγγαρίστρα ήταν η πρώτη ύποπτος...:D

Έχεις δίκιο... η σφουγγαρίστρα παίζει μεγάλο ρόλο, από το υλικό, από το μέρος που φυλάσσεται, από πολλά.

Να ρωτήσω μυρίζει άσχημα εννοώντας σκυλίλα ή γενικά άσχημα?
Αν είναι γενικά τότε παίζει να είναι από τη σφουγγαρίστρα ακόμη κι αν την ώρα που σφουγγαρίζεις η ίδια η σφουγγαρίστρα μυρίζει ... άνοιξη!
σφουγγαρίστρα τώρα έχω μία vil3d@ άσπρο μπλε..την μύτη στην σφουγγαρίστρα να βάλεις μυρίζει απορρυπαντικό..
όσο για την μυρωδιά είναι μια έντονη άσχημη μυρωδιά..κάποιος ίσως την πει και σκυλίλα..

Παιδια στην σφουγγαριστρα μενουν πολλα μικροβια και οσο πιο συχνα την χρησιμοποιεις τοσο αυτα
πολλαπλασιαζονται. Θελει συχνες αλλαγες σφουγγαριστρων και παντα μετα απο το σφουγγαρισμα
την ξεπλενουμε με καθαρο νερο για καποια ωρα στον κουβα και μετα αναποδα για να στεγνωσει.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις και την αποσμινη για σφουγγαρισμα, εχει πολλη εντονη μυρωδια αλλα
δεν νομιζω να κανει για ξυλινα πατωματα.
τα κάνω όλα αυτά μόνο αποσμίνη δεν έχω χρησιμοποιήσει...

τι να πω....και εμένα μου φαίνεται περίεργο όλο αυτό...
και μυρίζει πιο έντονα στο σαλόνι που είναι συνέχεια ο μικρός παρά ας πούμε στο ξενώνα που γενικά δεν πολυ μπαίνει...άρα μάλλον είναι κάτι άσχετο με σφουγγαρίστρες και απορρυπαντικά και μάλλον έχει να κάνει με τον εκτορίνο...αυτό με τον ατμό το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

ααα και έχω πλακάκι σε όλο το σπίτι...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αν και το σχολιασα και στο αλλο τοπικ να ξερεις οτι αν σφουγγαριζεις ολα τα δωματια με το ιδιο νερο
τοτε μενει μια μυρωδια καλτσοσαπιλας. Καλο θα ηταν δωματιο και φρεσκο νερο. Κανε και αυτο και θα
δεις που δεν θα συνεχιζει να μυριζει!
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
το θέμα είναι οτι ξεκινάει να μυρίζει απο την αρχή...ή να το πω καλύτερα ξεκινάω απο το σαλόνι συνήθως και κατευθείαν βρωμάει...μέσα στα υπνοδωμάτια δεν μυρίζει έντονα που είμαι και στα τελειώματα...τέσπα σας ζάλισα και εσάς...ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και θα δώ τι αλλό μπορώ να κάνω και δοκιμάσω...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θα σου πρότεινα να αδειάσεις ένα μπουκαλάκι (τι άλλο!) ξύδι, σε ένα κουβά νερό και να σφουγγαρίσεις με αυτο το σπίτι μετά από αλλαγή σφουγγαρίστρας....

Μια δοκιμή θα σε πείσει!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
ninoula στο σπίτι μένεις μόνη σου;
Αυτή την...επιλεκτική "ευωδιά"...την αντιλαμβάνονται κι άλλοι ή μόνο εσύ; :rolleyes::cool:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πωπω ανατρίχιασα τώρα, ήμουν έτοιμη να γράψω εάν αυτή την μυρωδιά την μυρίζουν και άλλοι εκτός από σένα και μετά είδα το post της mareco :2424:
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
:D:D
εγώ και ο άντρας μου...και να φανταστείτε οτι και οι δύο έχουμε πρόβλημα με ρινίτιδες και σχετικά μειωμένη όσφρηση...αλλά την μυρωδιά αυτή και οι δυο την πιάνουμε...:D
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
δεν κατουράει μέσα στο σπίτι ούτε στο μπαλκόνι...μόνο στις βόλτες του




εννοείται...η σφουγγαρίστρα ήταν η πρώτη ύποπτος...:D



σφουγγαρίστρα τώρα έχω μία vil3d@ άσπρο μπλε..την μύτη στην σφουγγαρίστρα να βάλεις μυρίζει απορρυπαντικό..
όσο για την μυρωδιά είναι μια έντονη άσχημη μυρωδιά..κάποιος ίσως την πει και σκυλίλα..



τα κάνω όλα αυτά μόνο αποσμίνη δεν έχω χρησιμοποιήσει...

τι να πω....και εμένα μου φαίνεται περίεργο όλο αυτό...
και μυρίζει πιο έντονα στο σαλόνι που είναι συνέχεια ο μικρός παρά ας πούμε στο ξενώνα που γενικά δεν πολυ μπαίνει...άρα μάλλον είναι κάτι άσχετο με σφουγγαρίστρες και απορρυπαντικά και μάλλον έχει να κάνει με τον εκτορίνο...αυτό με τον ατμό το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

ααα και έχω πλακάκι σε όλο το σπίτι...
Ακου να δεις τι μπορει να συμβαινει. Παιζει να ειναι κακοτεχνια στην κατασκευη που εγινε σκοπιμα. Πολλοι πατωματζιδες κυριως αλβανοι (ακουγεται ρατσιστικο αλλα ειναι αληθεια και πρωτου καποιος με κραξει ας το ψαξει πρωτα) πριν στωσουν το πλακακι πετουν γοπες απο τσιγαρα και στρωνουν απο πανω. Σε καθε σφουγγαρισμα θα βρωμαει ο τοπος. Ισως δηλαδη να μην φταιει το σκυλι η σφουγγαριστρα αλλα να ιναι "βαθυτερο" το προβλημα.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Αντε και πετανε γοπες πριν στρωσουν τα πλακακια. Πως διαχεεται η μυρωδια απο κατω με το σφουγγαρισμα? Το νερο που χρησιμοποιεις οταν σφουγγαριζεις δεν νομιζω οτι φτανει μεχρι εκει, αλλιως θα ειχαμε θεματα και με υγρασια.
Ή λεω βλακειες?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Αντε και πετανε γοπες πριν στρωσουν τα πλακακια. Πως διαχεεται η μυρωδια απο κατω με το σφουγγαρισμα? Το νερο που χρησιμοποιεις οταν σφουγγαριζεις δεν νομιζω οτι φτανει μεχρι εκει, αλλιως θα ειχαμε θεματα και με υγρασια.
Ή λεω βλακειες?
Και ομως φτανει, πρεπει να το δεις και να το μυρισεις για να το καταλαβεις. Οταν σφουγγαριζεις και βρεχονται οι αρμοι τοτε αναδυεται η βρωμα που ηταν κρυμενη.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
τοτε ή δεν εχω ευαισθητη μυτη ή ευτυχως δεν καπνιζαν αυτοι που εβαλαν τα πλακακια
βρε τι μαθαινει κανεις...
 






ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
λοιπον το μάλλον το μυστήριο λύθηκε ή πάει προς λύση...ο μικρός εκκρίνει λόγω μικρής μόλυνσης απο το "πουλάκι" υγρά..τα οποία έβρισκα σε μικρες σταγόνες ολούθε στο σπίτι...πήγαμε σήμερα στο γιατρό πήρε επίχρισμα και ξεκινάμε αντιβίωση...
 






Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
εμένα πάντως δεν έπιασε ... πάντα σφουγγαρίζω με ξύδι ... αλλα ρίχνω και σκέτο έχω ρίξει και βραστό
την αποσμίνη απο που την αγοράζουμε ? γιατι είχα ψάξει και παλιά και δεν την είχα βρει
 
Last edited:


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Aποσμινη εχει στα σουπερμαρκετ,συνηθως εκει που ειναι τα καθαριστικα του μπανιου.
Η μυρωδια της μου θυμιζει λιγο τουαλετες κατασκηνωσης.. :)
Λογικα θα κανει δουλεια,εχει πολυ εντονο αρωμα.
@ninoula,περαστικα σας...
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
golden boy ευχαριστούμε πολύ...βασικά αυτή τη μόλυνση την πήραμε πρέφα κατά τύχη μια και ο μικρός δεν εμφάνιζε το παραμικρό σύμπτωμα..απλά υπήρχε περισσότερο υγρό...ο δε λόγος που πήγαμε αρχικά στο κτηνίατρο
----> http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?15951-%CE%86%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B1-(%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B9%CF%8C%CF%87%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B1)-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE!/page11

να έχετε το νου σας...;);)