Μύκητας ?


mountain

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2013
66
3
Οταν βλεπεις φαγουρα βαζε το κολαρο της ελισαββετ οσο ειναι στο σπιτι γιατι εξω θα ξεχνιεται και δεν θα ξυνεται. Καλυτερα 20μερες με κολάρο παρα να μολυνθει με τη φαγουρα. Για το μπεταντιν ρωτησα και τον δικο μου γιατρο και αν το σκυλι δεν εχει θυροειδη δεν ειναι κακο αραιωμενο 2-3 φορες το χρονο να βαζεις λιγο στα χερια , να περνάς τα δαχτυλα αναμεσα στη γουνα και μετά απο λιγο να τον ξεπλένεις καλά, αν υπαρχει ανάγκη πχ για σκυλια που εχουν κυλιστει σε σκατά και σε κουφάρια.
 


pasulisdog

Active Member
11 Φεβρουαρίου 2012
36
0
φίλε Αγγελος 13 δεν έκανε κάποια καλλιέργεια ο γιατρός . Είπε απλά με την κλινική εξέταση οτι είναι μύκητας.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Οταν βλεπεις φαγουρα βαζε το κολαρο της ελισαββετ οσο ειναι στο σπιτι γιατι εξω θα ξεχνιεται και δεν θα ξυνεται. Καλυτερα 20μερες με κολάρο παρα να μολυνθει με τη φαγουρα.
Αν το κολλάρο ακουμπάει - κλείνει το μύκητα, θα δημιουργεί πάντα συνθήκες (= υγρασία και μη καλα αεριζόμενο μέρος) που θα βοηθούν το μύκητα να "ζήσει" και θα επιβραδύνει εώς και θα αποτρέψει την θεραπεία.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
φίλε Αγγελος 13 δεν έκανε κάποια καλλιέργεια ο γιατρός . Είπε απλά με την κλινική εξέταση οτι είναι μύκητας.
Κακος που στο εδωσε ετσι,πρεπει πρωτα να γινουν οι απαραιτητες εξετασεις κ μετα εαν κρινει ο γιατρος να το παρει.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
ωχ παναγιά μου .... πάλι βγάλαμε μύκητα!! χτές το βράδυ ήταν μια χαρά και σήμερα έχει μια μεγαλούτσικη περιοχή κόκκινη και άτριχη!!! άντε πάλι από την αρχή:mad:. Ο γιατρός πήρε δείγμα και θα βγεί η καλλιέργεια τη Δευτέρα. Μέχρι τότε τα ίδια .... λούσιμο και αλοιφή φουγκοράλ. Δεν μπορεί να κάνει το εμβόλιο για το μύκητα λόγω άλλων προβλημάτων (ύποπτο καλαζάρ).

Ο λόγος κατά πάσα πιθανότητα ψυχολογικός .... μείναμε 4 μέρες χωρίς ρεύμα και φοβότανε (τη ΔΕΗ μου μέσα ...) . Αν και δεν τον αφήναμε καθόλου μόνο του όταν βράδιαζε, το να ανέβει και να κατέβει τις σκοτεινές σκάλες ήταν μια περιπέτεια ...

Διόρθωση για το οινόπνευμα που είπα σε προηγούμενο ποστ μου. Για τα χέρια μου μου ξαναείπε να χρησιμοποιώ πράσινο οινόπνευμα γιατί σκοτώνει μήκυτες και μικρόβια (ενώ το λευκό απλά το σταθεροποιεί. Έτσι για τα πρακτικά!!
 
Last edited:


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Η καλλιέργεια θα κάνει τόσο γρήγορα να βγει????

Περαστικά! Δυστυχώς οι μύκητες είναι μεγάλη ταλαιπωρία!
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
έτσι μου είπε αλίκη, σου φαίνεται νωρίς; επίσης δεν έξησε την περιοχή αλλά πήρε τρίχες από το κέντρο της περιοχής (και αυτό μου φάνηκε περίεργο αλλά είπα να δείξω εμπιστοσύνη)
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
έτσι μου είπε αλίκη, σου φαίνεται νωρίς; επίσης δεν έξησε την περιοχή αλλά πήρε τρίχες από το κέντρο της περιοχής (και αυτό μου φάνηκε περίεργο αλλά είπα να δείξω εμπιστοσύνη)
η Καλλιεργεια κανει μια βδομαδα να βγει κ γινετε με τις τριχες οντως..
το ξεσμα ειναι για να το βλεπει στο μικροσκοπιο..
δυστηχως τα ξερω γιατι η σκυλα μου εχει βγαλει κανα δυο μυκητες κ κανουμε θεραπεια με σπορανοξ..

ρε παιδια το εχει δωσει κανεις αυτο???
γιατι βλεπω μειωση της ορεξης κατα 50% απο οταν ξεκηνησε τα χαπια η γαιτρος μου ειπε να συνεχησουμε..
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Η καλλιέργεια αν δεν κάνω λάθος κάνει 10-15 μέρες για να βγάλει αποτελέσματα. Το ξέσμα όπως πολύ σωστά λέει ο Αγγελος είναι δείγμα που το βλέπει στο μικροσκόπιο.
Είχαμε δώσει sporanox στον μικρό μου για ένα μήνα και στις 15 μέρες ειχαμε κάνει βιοχημικές γιατί το συγκεκριμένο ειναι "βαρύ" για το συκώτι.

Από την εμπειρία μου η καταπολέμηση του μύκητα είναι αρκετά χρονοβόρα και το αγχος/στρες επιβαρύνει την αποθεραπεία.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Η καλλιέργεια αν δεν κάνω λάθος κάνει 10-15 μέρες για να βγάλει αποτελέσματα. Το ξέσμα όπως πολύ σωστά λέει ο Αγγελος είναι δείγμα που το βλέπει στο μικροσκόπιο.
Είχαμε δώσει sporanox στον μικρό μου για ένα μήνα και στις 15 μέρες ειχαμε κάνει βιοχημικές γιατί το συγκεκριμένο ειναι "βαρύ" για το συκώτι.

Από την εμπειρία μου η καταπολέμηση του μύκητα είναι αρκετά χρονοβόρα και το αγχος/στρες επιβαρύνει την αποθεραπεία.
aliki εδινες ενα μηνα συνεχομενα??
γιατι εμενα μου ειπε να δινω μια εβδομαδα μετα παυση για μια κ μετα ξανα..
μεχρι να εξαφανιστουν..
οι εξετασεις ειχαν βγει καλες μετα?
ανορεξια στο φαγητο ειχες παρατηρηση?????????
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Έδινα ένα μήνα συνεχόμενα. Οι εξετάσεις και στο ενδιάμεσο και στο τελος της θεραπείας είχαν βγει άριστες.

Δεν είχα παρατηρήσει καμία ανορεξία κάτι που για μας θα σήμαινε τρελός συναγερμός.

Serge εμείς είχαμε δοκιμάσει αρχικά και αλοιφές αλλά και πλύσεις με φαρμακευτικό σαμπουάν αλλά υπήρχε μεγάλο θέμα οπότε αναγκαστήκαμε να δώσουμε χάπια.
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ο δικός μου μικρός ήταν ένα αρκετά λαίμαργο σκυλάκι και όσες φορές είχε ανορεξία σήμαινε πρόβλημα υγείας. Οπότε το είχαμε σαν σοβαρή ένδειξη
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Ο δικός μου μικρός ήταν ένα αρκετά λαίμαργο σκυλάκι και όσες φορές είχε ανορεξία σήμαινε πρόβλημα υγείας. Οπότε το είχαμε σαν σοβαρή ένδειξη
αυτο με ακριβως με προβληματιζει γιατι κ η δικια μου ειναι πολυ λαιμαργη..
 




Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Η γιατρός σας τι σας είπε?
να συνεχισω ισως την πειραξε λιγο το στομαχι της..
αλλα μολις μιλησα κ με τον εκτροφεα μου κ μου ειπε ισως ειναι τα ορμονικα της μπορει να εχει καμια ψευδοκυηση γιατι πριν 2 μηνες ηταν σε οιστρο.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Λοιπόν βγήκε η εξέταση και ήταν πεντακάθαρη :confused:. Κανενός είδους μικροβιακός παράγοντας ..... Τότε τι στο καλό είναι;;; Δεν ήξερε να μου πει ο γιατρός και μου τα μάσαγε ότι μπορεί κάπου να χτύπησε ή να κάηκε .... μόνο που αποκλείεται !!! Βάζω σε λίγο φώτο να το δείτε και εσείς. Πάντως συνεχόζουμε την φουγκοράλ και θα βάζουμε εναλλάξ και celestoderm

Για πείτε καμιά ιδέα γιατί κόλλησε το μυαλό μου ....
 




Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
'Οταν είχε κολλήσει η Κίρα είχαμε ταλαιπωρηθεί αρκετό καιρό..ξεκίνησε σα μια κοκκινήλα κοντά στην ουρά όπου και δεν έδωσα τη δέουσα σημασία, καθώς πίστεψα πως ήταν χτύπημα-γρατζουνία. Η εξάπλωση ήταν ραγδαία, μέσα σε λίγες μέρες, κάναμε όλες τις απαραίτητητες εξετάσεις (αιματολογικές-ξέσμα, καλλιεργειες κλπ.) ανα 20 μερές για να δούμε πως πάμε κι αν το sporaxox έχει κάποια επίδραση στο συκώτι της (αν κι έπερνε τη minimum δοσολογία). Αλοιφή για μύκητες σε όλα τα σημεία, μπάνια με betadin πολυ αραιωμένο συν τα χάπια...βελτίωση καμμία. Η λύση ήρθε ΑΜΕΣΑ μόνο με το εμβόλιο για μύκητες, σε 3 δόσεις (canivac m). Ήδη απο το 1ο εμβόλιο τα αποτελέσματα ήταν άμεσα. Είναι και το μοναδικό εμβόλιο που δρα και θεραπευτικά πλην της πρόληψης. Αφού, το ξεπεράσαμε, κι αφότου είχαμε κλείσει 4 μήνες με μύκητες,το τρίχωμε επανήλθε πλήρως και πλέον θα πρέπει να το κάνει προληπτικά 1 φορά το χρόνο, καθώς τα bull terrier έχουν ευαισθησία προς τους μύκητες. Σίγουρα δε θα ήθελα να το ξαναπεράσω ποτέ ξανά, καθότι παρόλο που πρόσεχα μέχρι υποχονδριασμού τα της υγιεινής, μέλος της οικογένεια κόλλησε κι έπρεπε να κάνει θεραπεία εξίσου. Τέλος καλό όλα καλά. Αλλά κυριολεκτικά το εμβόλιο με έσωσε άμεσα!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf