Νέο κουτάβι, άσχετοι γονείς!


maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Ολοι όσοι δεν ψάχνουν όταν πρέπει. Δηλαδή πριν την απόκτηση.
Αν θέλουμε καθαρόαιμο σκύλο, πάμε μόνο σε εκτροφέα. Πουθενά αλλού.
Οσα σκυλάκια έρχονται έτσι όπως το δικό σου αγαπητή maltezad, προέρχονται από puppy mill.
Και η μάνα του, είναι ακόμη εκεί, σε ελεεινές συνθήκες [googlαρε puppy mills και θα καταλάβεις] και γενοβολλάει ασταμάτητα, μέχρι να πεθάνει, σχετικά σύντομα δηλαδή, για να ικανοποιήσει την επόμενη maltezad. Οσοι λοιπόν ενδιαφέρονται για όλο αυτό, όχι αγαπητή maltezad, δεν παίρνουν σκύλο έτσι :(
Καταλαβαινω ακριβως τι λες και αυτα δυστυχως τα εμαθα προσφατα και αφου το πηρα! Όπως ξαναείπα δεν το πήρα απο πετ σοπ το σκυλί. Βεβαίως δεν είχε διαφορά απο το μέρος που το πήρα τελικά γιατι προφανως απο εκεί τα προμηθεύονται και οι ίδιοι! Ωστόσο αν είχα κάποιον να με κιαθοδηγησει θα ήξερα τι να κανω. Βεβαια το πηγα αμεσως στον καλυτερο γιατρο της Θεσσαλονικης ο οποιος μου ειπε οτι το σκυλακι μου ειναι υγιες και με πολυ καλο χαρακτηρα! Ειναι πολυ κοινωνικο δεν φοβαται και δε γαβγιζει χωρις λογο! Ειναι πολυ μικρο βεβαια αλλα του ξεφευγουν μερικα γουφ οταν το παιζεις πιο εντονα!
Και να σου πω και το αλλο; Δε μετανιωνω γι αυτο, γιατι θεωρω οτι-εν αγνοια μου, βεβαια- εσωσα ενα σκυλι απο τι μιζερια, την απανθρωπη κακομεταχειριση και τη δυστυχια! Καθε μερα το σκυλι μου ειναι ολο και πιο χαρουμενο, ολο και πιο παιχνιδιαρικο! Και το οτι το πηρα απο εκει δε σημαινει οτι το εκανα επιτηδες ή οτι δεν ενδιαφερομαι για την κατασταση αυτη που επικρατει! Γι αυτο θεωρω την επιθεση λιγο αδικη, αν μου επιτρεπεις...!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καταρχάς αν βλέπεις επίθεση, βλέπεις...φαντάσματα...
Επίθεση μπορεί και να σου κάνω τώρα, που μετά απ'όσα πληροφορείσαι, σε ενδιαφέρει μόνο η υγεία του δικού σου σκύλου.
Στο προηγούμενο ποστ μου, εστίασα στην μάνα του. Δεν το πρόσεξες... Ναι...έσωσες ένα και καταδίκασες την μάνα του.
Αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν σου καταλόγισα πριν, ότι το έκανες επίτηδες. Αλλά αυτή σου η θέση τώρα, δεν μου αρέσει...
Το δικό σου σκυλάκι εννοείται (μάλλον) ότι θα ζήσει ζωή χαρισάμενη. Η μάνα του, δεν έχει αυτό το δικαίωμα; Τα αδέλφια του, που τα περισσότερα μπορεί να μην άντεξαν τσουβαλιασμένα το ταξίδι από την Βουλγαρία;
Ας μην κοιτάμε λοιπόν, μόνο την δική μας χαρά. Εχουν κι άλλες ψυχές, δικαίωμα σ'αυτήν, που δεν πρόκειται να το ζήσουν ποτέ.

* Λυπάμαι, αλλά βαριέμαι πολύ πλέον να χρησιμοποιώ φατσάκια, για να καταλαβαίνουν το ύφος μου...ότι καταλάβεις λοιπόν...
 


maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Καταρχάς αν βλέπεις επίθεση, βλέπεις...φαντάσματα...
Επίθεση μπορεί και να σου κάνω τώρα, που μετά απ'όσα πληροφορείσαι, σε ενδιαφέρει μόνο η υγεία του δικού σου σκύλου.
Στο προηγούμενο ποστ μου, εστίασα στην μάνα του. Δεν το πρόσεξες... Ναι...έσωσες ένα και καταδίκασες την μάνα του.
Αυτή είναι η πραγματικότητα. Δεν σου καταλόγισα πριν, ότι το έκανες επίτηδες. Αλλά αυτή σου η θέση τώρα, δεν μου αρέσει...
Το δικό σου σκυλάκι εννοείται (μάλλον) ότι θα ζήσει ζωή χαρισάμενη. Η μάνα του, δεν έχει αυτό το δικαίωμα; Τα αδέλφια του, που τα περισσότερα μπορεί να μην άντεξαν τσουβαλιασμένα το ταξίδι από την Βουλγαρία;
Ας μην κοιτάμε λοιπόν, μόνο την δική μας χαρά. Εχουν κι άλλες ψυχές, δικαίωμα σ'αυτήν, που δεν πρόκειται να το ζήσουν ποτέ.

* Λυπάμαι, αλλά βαριέμαι πολύ πλέον να χρησιμοποιώ φατσάκια, για να καταλαβαίνουν το ύφος μου...ότι καταλάβεις λοιπόν...
Σου εγραψα κι εγω οτι δυστυχως το εμαθα αργα!!!! Και αν το ηξερα απο πριν θα φροντιζα τις κινησεις μου. Και λυπαμαι πολυ για την κατασταση! Μακαρι να μπορουσα να τα σωσω τα ζωακια απο εκει αλλα αυτη τη στιγμη δε μπορω να κανω τιποτα! Οι αρμοδιοι πρεπει να αναλαβουν ευθυνες, οι οποιοι λογικα ξερουν τι συμβαινει! Το βλεπω ρεαλιστικα το θεμα. Γι αυτο επικεντρωνομαι στην τωρινη κατασταση του δικου μου κουταβιου. Τι μπορω να κανω γι αυτο, αφου δε μπορω να κανω κατι για τη μανα του η για τα υπολοιπα σκυλακια που δε σχετιζονται με αυτο. Την ευθυνη για τη μανα του δεν την παιρνω. Δεν την καταδικασα εγω. Αλλα αυτοι που αδιαφορουν για εκεινη και αφηνουν τους ανευθυνους να την εκμεταλλευονται τοιουτοτροπως!Γιατι αν δεν υπηρχαν αυτοι εμεις δεν θα το παιρναμε το σκυλακι απο ενα τετοιο μερας, αλλα απο σωστους εκτροφεις.
Ζητησα πληροφοριες για το πως θα μεγαλωσω σωστα μια ψυχουλα. Τωρα εαν η πηγη που το πηρα χωρις να ξερω με χαρακτηριζει... τι να πω! Πες μου εσυ τι να θα εκανες στην θεση μου και θα το κανω! Ευχαριστω
 


maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Α και συμπληρωνω... οταν λεω ''αν δεν υπηρχαν αυτοι εμεις δεν θα το παιρναμε το σκυλακι απο ενα τετοιο μερος'', δεν εννοω οτι το κανουμε γιατι βρισκουμε την ευκολη λυση! Αλλα δεν θα τα παιρναμε γιατι δεν θα υπηρχαν τετοια μερη να προμηθεουν σκυλους βασανισμενους! Αυτο εννοω, μην παρεξηγηθω!
 


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Καλωσήρθατε! Εχω και εγώ μαλτεζάκι 5 μηνών. Ειναι πολύ γουζουνιάρικη ράτσα και πολύ έξυπνα.
Μαθαίνουν πολύ γρήγορα. Θέλει όμως λίγη υπομονή στην αρχή και να μην βιαζόμαστε. Όταν έρθει η ώρα να το πλύνεις καλύτερα να πάρεις ένα σαμπουάν για μακρύτριχα σκυλάκια όχι για μωρά.
 


maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Καλωσήρθατε! Εχω και εγώ μαλτεζάκι 5 μηνών. Ειναι πολύ γουζουνιάρικη ράτσα και πολύ έξυπνα.
Μαθαίνουν πολύ γρήγορα. Θέλει όμως λίγη υπομονή στην αρχή και να μην βιαζόμαστε. Όταν έρθει η ώρα να το πλύνεις καλύτερα να πάρεις ένα σαμπουάν για μακρύτριχα σκυλάκια όχι για μωρά.
Σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου mmitsi! Θα το φροντισω!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Την ευθύνη για την μάνα του δικού σου σκύλου, την έχεις πλέον και εσύ. Αθελά σου. Αλλά την έχεις.
Και πρόσεξε τώρα, τον φαύλο κύκλο... Λες...αν δεν υπήρχαν αυτοί, εμείς δεν το παίρναμε από ένα τέτοιο μέρος...
Και "αυτοί" με γεμάτες τσέπες και χαμόγελο μέχρι τ'αφτιά, θα λένε...ευτυχώς που υπάρχουν αυτοί που ψωνίζουν από εμάς και μπορούμε εμείς να συνεχίσουμε την κτηνωδία μας. Δεν ξέρω ειλικρινά ποιούς θεωρείς υπεύθυνους. Υπεύθυνη όμως για τις δικές μου αποφάσεις/επιλογές/πράξεις, είμαι μόνο εγώ. Δεν ρίχνω ευθύνες σε κανέναν άλλον. Μην μου απαντήσεις πάλι με bold για να πείσεις εμένα. Δεν χρειάζεται. Το θέμα είναι, να κατανοήσεις το όλο κύκλωμα και να ξέρεις κι εσύ πλέον, πως να κατευθύνεις, κάποιον που θα ακούσεις, ότι θέλει να αποκτήσει σκύλο. Οι πηγές είναι αυστηρά δύο. Καθαρόαιμο μόνο από εγκεκριμμένο εκτροφέα που θα σου δώσει και το pedigree του χωρίς να το διαπραγματεύεται, μη καθαρόαιμο από φιλοζωική.
 


maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Την ευθύνη για την μάνα του δικού σου σκύλου, την έχεις πλέον και εσύ. Αθελά σου. Αλλά την έχεις.
Και πρόσεξε τώρα, τον φαύλο κύκλο... Λες...αν δεν υπήρχαν αυτοί, εμείς δεν το παίρναμε από ένα τέτοιο μέρος...
Και "αυτοί" με γεμάτες τσέπες και χαμόγελο μέχρι τ'αφτιά, θα λένε...ευτυχώς που υπάρχουν αυτοί που ψωνίζουν από εμάς και μπορούμε εμείς να συνεχίσουμε την κτηνωδία μας. Δεν ξέρω ειλικρινά ποιούς θεωρείς υπεύθυνους. Υπεύθυνη όμως για τις δικές μου αποφάσεις/επιλογές/πράξεις, είμαι μόνο εγώ. Δεν ρίχνω ευθύνες σε κανέναν άλλον. Μην μου απαντήσεις πάλι με bold για να πείσεις εμένα. Δεν χρειάζεται. Το θέμα είναι, να κατανοήσεις το όλο κύκλωμα και να ξέρεις κι εσύ πλέον, πως να κατευθύνεις, κάποιον που θα ακούσεις, ότι θέλει να αποκτήσει σκύλο. Οι πηγές είναι αυστηρά δύο. Καθαρόαιμο μόνο από εγκεκριμμένο εκτροφέα που θα σου δώσει και το pedigree του χωρίς να το διαπραγματεύεται, μη καθαρόαιμο από φιλοζωική.
Τωρα που ξερω τι ''παιχνιδι'' παιζεται σαφως και θα ξερω πως να κατευθυνω καποιον που δεν ξερει και σιγουρα θα τον αποτρεψω! Ωστοσο, δεν αρκω μονο εγω! (και δεν το βαζω bold για να πεισω εσενα!) Όταν λεω υπευθυνους και αρμοδιους εννοω φιλοζωικες οργανωσεις για την προστασια των ζωων. Εδω, εκει, οπου υπαρχουν! Που ειναι; Τι κανουν για αυτη την απαισιοτητα; Γιατι δεν τους καταδιδουν στις αρχες; Αυτους εννοω. Ειναι απο ο,τι φαινεται ενα στημενο παζαρι σε βαρος αθωων ψυχων που οπως λες κι εσυ εχουν δικαιωμα στη ζωη, το βασικοτερο αγαθο που τους στερειται με ενα ειδεχθη τροπο! Τι κανουν γι αυτο;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εχεις πολλά να μάθεις ακόμα, σχετικά με το ποιοί ευθύνονται. Προσπάθησε να ενημερώνεσαι αν εξοργίζεσαι τόσο, για το ποιοί πραγματικά φταίνε. Και μέχρι να γίνει κάποτε κάτι...ασφαλώς και αρκείς μόνο εσύ. Και οι φίλοι και συγγενείς σου, που θα μάθουν από εσένα κλπ κλπ.
Οταν ψάχνουμε να αποκτήσουμε μια ζωντανή ψυχή, και τα κριτήριά μας είναι "εύκολα, γρήγορα και φθηνά, φθηνά, φθηνά...", η λίστα των υπεύθυνων περιορίζεται δραματικά, στον έναν άνθρωπο. Εμάς. Δεν μας φταίει κανένας άλλος. Και πριν προλάβεις να διαμαρτυρηθείς πάλι εντόνως...μας διαβάζουν κι άλλοι. Το καμπανάκι χτυπάει και για άλλους, που θα βρουν το φόρουμ και αυτό το θέμα, πριν την απόκτηση του σκύλου τους.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τωρα που ξερω τι ''παιχνιδι'' παιζεται σαφως και θα ξερω πως να κατευθυνω καποιον που δεν ξερει και σιγουρα θα τον αποτρεψω! Ωστοσο, δεν αρκω μονο εγω! (και δεν το βαζω bold για να πεισω εσενα!) Όταν λεω υπευθυνους και αρμοδιους εννοω φιλοζωικες οργανωσεις για την προστασια των ζωων. Εδω, εκει, οπου υπαρχουν! Που ειναι; Τι κανουν για αυτη την απαισιοτητα; Γιατι δεν τους καταδιδουν στις αρχες; Αυτους εννοω. Ειναι απο ο,τι φαινεται ενα στημενο παζαρι σε βαρος αθωων ψυχων που οπως λες κι εσυ εχουν δικαιωμα στη ζωη, το βασικοτερο αγαθο που τους στερειται με ενα ειδεχθη τροπο! Τι κανουν γι αυτο;
Αν και οφ τοπικ θα το πω. Η φιλοζωικη φταιει για ολα τα κακα που γινονται στον κοσμο της φιλοζωιας, ειτε αυτα ειναι πετ σοπς ειτε ειναι αδεσποτα πεταμενα, τραυματισμενα κ.ο.κ. Ο καθε πολιτης οπως και για ολα τα αλλα που βασανιζουν αυτον τον τοπο ειναι οπως παντα ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ, ΑΝΙΔΕΟΣ, ΑΝΙΚΑΝΟΣ. Ειναι πολυ καλη ενδειξη φιλοζωιας ας πουμε, το να βρει κανεις ενα κουταβι και να το πεταξει εξω απο το γραφειο της φιλοζωικης. Νιωθει φιλοζωος που το μαζεψε απο το δρομο και το εσωσε αλλα δεν ειναι τοσο φιλοζωος ωστε να φορτωθει το βαρος του κτηνιατρου, του φαγητου, της στεγης και την αναζητηση στο τελος μιας οικογενειας να το υιοθετησει! Αυτα ΠΡΕΠΕΙ να τα φορτωνονται οι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ της εκαστοτε φιλοζωικης. :rolleyes: Ετσι ειμαστε εμεις φιλε μου, πεταμε παντα τα μπαλακια στους αλλους. Η μετατοπιση ευθυνων παντως μονο ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ πολιτων δεν δειχνει. Ανελαβε δραση κι εσυ ο ιδιος, κατηγγειλε, τρεξε, δρασε, οσο θελεις κι οσο μπορεις! Αν δεν θελεις ή δεν μπορεις καθολου, τοτε ισως θα ηταν καλυτερα να μην εχεις αποψη διοτι αδικεις ενα σωρο ανθρωπους.
 


maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Προφανως εχω πολλα να μαθω αλλα το πρωτο που θα σκεφτοταν κανεις ειναι, πιστευω, αυτο που σου ειπα για τους υπευθυνους. Παντως, μιας και το ανεφερες, εγω μονο φθηνα δεν το πηρα το αγορακι μου κι ας ηταν απο εξωτερικο, υπο αυτων των συνθηκων διαβιωσης των ζωων... δηλαδη εμ κερατας εμ δαρμενος! Ποση αγνοια πια...! Ηταν για λυπηση το καημενο. Αφου οταν το ειδαμε ειπαμε να μην το παρουμε για μια στιγμη μονο και μονο για να μη δωσουμε φραγκα σε αυτους που το φεραν σ αυτη την αθλια κατασταση, αλλα σκεφτηκαμε τι θα απογινει το ζωντανο αν δεν το παρουμε τωρα;; Αφου το φτασαμε ως εδω δεν το αφηνουμε. Και ετσι το πηραμε. Ταλαιπωρημενο, πεινασμενο, βρωμικο, φοβισμενο... Γι' αυτο και το απολαμβανω τοσο οσο το βλεπω και ζωντανευει. Και λεω ποσα ακομα ειναι ετσι καθημερινα! Λες να εκανα καταγγελια σ αυτους που το πηραν;' Η βλακειες λεω; Δεν ξερω ρε γμτ πως λειτουργει το συστημα! Μηπως να καλουσα καμια οργανωση;;
 


maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Αν και οφ τοπικ θα το πω. Η φιλοζωικη φταιει για ολα τα κακα που γινονται στον κοσμο της φιλοζωιας, ειτε αυτα ειναι πετ σοπς ειτε ειναι αδεσποτα πεταμενα, τραυματισμενα κ.ο.κ. Ο καθε πολιτης οπως και για ολα τα αλλα που βασανιζουν αυτον τον τοπο ειναι οπως παντα ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ, ΑΝΙΔΕΟΣ, ΑΝΙΚΑΝΟΣ. Ειναι πολυ καλη ενδειξη φιλοζωιας ας πουμε, το να βρει κανεις ενα κουταβι και να το πεταξει εξω απο το γραφειο της φιλοζωικης. Νιωθει φιλοζωος που το μαζεψε απο το δρομο και το εσωσε αλλα δεν ειναι τοσο φιλοζωος ωστε να φορτωθει το βαρος του κτηνιατρου, του φαγητου, της στεγης και την αναζητηση στο τελος μιας οικογενειας να το υιοθετησει! Αυτα ΠΡΕΠΕΙ να τα φορτωνονται οι ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ της εκαστοτε φιλοζωικης. :rolleyes: Ετσι ειμαστε εμεις φιλε μου, πεταμε παντα τα μπαλακια στους αλλους. Η μετατοπιση ευθυνων παντως μονο ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ πολιτων δεν δειχνει. Ανελαβε δραση κι εσυ ο ιδιος, κατηγγειλε, τρεξε, δρασε, οσο θελεις κι οσο μπορεις! Αν δεν θελεις ή δεν μπορεις καθολου, τοτε ισως θα ηταν καλυτερα να μην εχεις αποψη διοτι αδικεις ενα σωρο ανθρωπους.
Αυτο ρωτησα μολις τωρα! Τι να κανω; Να καταγγειλω το γραφειο που παριστανει το μεσαζοντα... Που; Πειτε μου εσεις!
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει την αγοραπωλησια ζωων οταν αυτη γινεται νομιμα οπως καθε αλλη αγοραπωλησια. Οριζεται απο τη νομοθεσια οτι πρεπει να τηρουνται συνθηκες υγιεινης και καλης διαβιωσης των ζωων αλλα αυτα ελεγχονται οσο ελεγχονται κι ολα τα υπολοιπα σε αυτο το κρατος. Και δεν ειναι δουλεια καμιας φιλοζωικης να υποκαταστησει το κρατος ουτε να κανει τη δουλεια του. Οι φιλοζωικες ομαδες απαρτιζονται απο ανθρωπους Εθελοντες που διαθετουν τον προσωπικο τους Χρονο και πολλες φορες και Χρημα για να κανουν αυτα τα λιγα/πολλα που κανουν.
 


maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Οταν μιλησαμε με τον τυπο που μας ειπε οτι θα μας φερει το κουταβι, μας εδωσε διευθυνση για να παμε να το παρουμε γιατι τελικα εκεινος δεν θα μπορουσε να ερθει... Μουφες προφανως! Ο οποιος, σημειωτεον, δεν μας ανεφερε τπτ για Βουλγαρια, οταν μιλησαμε μαζι του! Λοιπον πηγαμε στη διευθυνση που μας εδωσε και ηταν ενα ταξιδιωτικο που οργανωνει δρομολογια απο και προς Βουλγαρια. Εκει οταν μπηκαμε βρηκαμε 3-4 κλουβια με διαφορα σκυλακια μεσα δύο δύο σε καθε κλουβι στριμωγμενα! Και ηταν κι αλλη μια κοπελα η οποια μαλλον κι εκεινη δεν ηξερε και πολλα... και ηρθε ενας πιτσιρικας μεσα να εισπραξει! Δικος τους προφανως... Τωρα εγω που πρεπει να εναντιωθω; Στο ταξιδιωτικο; Σ αυτον που μας ειπε για το σκυλι;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σε κανέναν.
Στον εαυτό σου, που δεν ήξερες :-|
Για τιμωρία, φρόντισε να ενημερώσεις όσους περισσότερους μπορείς ;)
 






maltezad

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2011
50
0
thessaloniki
Καλωσόρισες κ εύχομαι να περάσετε απροβλημάτιστη ζωή με το μικρό. ;-)
Σε ευχαριστώ πολύ! Ήδη κάθε μέρα είναι και καλύτερα. Κατάλαβε το πρόγραμμα και έχουμε βελτιωθεί πολύ αν και πέρασε μόλις μία εβδομάδα! Δεν το περίμενα τόσο σύντομα... Είναι πανέξυπνο το κουκλάκι μου!
Παρεπιπτόντως, τί κούκλος είναι αυτός στην φωτο;!;!;!
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Να σου ζήσει κι απο μένα!!Δεν θα σταθώ στα πως και στα γιατί και απο που το πήρες....θα εστιάσω στο μέλλον του μικρουλη που τώρα αποτελεί μέρος της οικογένειας και της καρδιάς σου.Τα μαλτέζ είναι σκυλάκια πολύ ευπροσάρμοστα,δεκτικά σε εντολές και καθαρίζουν με την τουαλέτα τους σχετικά γρήγορα αρκεί να είσαι συνεπής.Για τον καιρό αυτό με το κρύο,θα συνιστούσα πάνα ...μέχρι να γίνει 3 μηνών θα υπάρχουν και ατυχήματα,να το περιμένεις αυτό!Δεν μαλώνεις ούτε φωνάζεις...θα δουλέψεις με τον τόνο της φωνής σου μόνο!Είναι ευαίσθητα αρκετά!Πρόσεξε στο θέμα του φαγητου,έχουν ευαίσθητο στομάχι και δεν θες γαστρίτιδες!!!Αποπαρασίτωση του έκανες;;;......Σε άλλη δόση θα σου πω για τον καλλωπισμό!Αν δεν έχεις πάρει σαμπουάν για σκύλους ακόμη (που συνιστώ να πάρεις βέβαια!) χρησιμοποίησε το δικό σου αλλά αρραιωμένο περίπου 1/7 αναλογία. (1 τμήμα σαμπουάν-7 νερό).Οτι χρειαστείς,θα χαρώ να βοηθήσω!