Νέο μέλος [Γερμανικός Ποιμενικός]




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Καλα οταν λεμε ηρεμο δεν εννοουμε οτι θα κοιτας το σφυγμο να δεις αν ζει.

Απο την εμπειρια που εχω απο αυτα που ειδα στον εκπαιδευτη ειναι οτι δεν ειναι καθολου δυσκολο να βγαλει ο ερεθιστης το ενστικτο του σκυλου και μετα να του ανεβασει την αυτοπεποιθηση.

Τωρα αν δεν κανει τεραστια αλματα για να πιασει το γαντι, ε δε νομιζω οτι θα σε ενοχλησει ιδιαιτερα.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Τι εννοεις λεγοντας να του βγαλεις προστασια?
Προστασια χωρου (να γαβγιζει αν δει κατι)?
Προστασια ατομου (σωματοφυλακη)?

Για το πρωτο, δεν ειναι δυσκολο γιατι το εχει στην φυση του.
Για το δευτερο...εχμμμ οπως και να το κανουμε , χρειαζεται να εχει λιγο παραπανω drive απο το κανονικο , ουτως ωστε να ανταπεξελθει σε μια τετοια εκπαιδευση....
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αν λες προστασια χωρου,,, στη δουλεια του αδελφου μου υπαρχουν δυο σκυλια,,, ενα θηλυκο ποιμενικο και ο γιος της που ειναι διασταυρωση με χασκυ... τεραστια σκυλια και τα δυο,,, και τεραστιος ο χωρος αρκετα στρεμματα.... και καπου 20 εργαζομενοι και αλλο τοσοι πελατες τουλαχιστον καθημερινα,,, τα σκυλια ελευθερα μεσα εξω παιζουν και με κατι αδεσποτα τα χαιδευω τα ταιζω μπισκοτακια κοκαλακια καπνιστα κουνανε ουρες κλπ,, κλπ... οταν σχολανε κλεινει πορτες και τα αφηνει φυλακες του χωρου,,, οταν περναω μονος μου απο εκει και σταματησω και πλησιασω,, και μπισκοτακια να τους ριξω το αποτελεσμα ειναι ιδιο,,, γρυλλισμα και δειχνουν δοντια,,, εκεινη τη στιγμη δεν κοιτανε καν τα μπισκοτακια,,, αν πλησιασω πολυ κοντα αρχιζουν το γαυγιζμα και το πηδημα πανω στις καγκελοπορτες με μανια,,,, και σιγα μην τα πηγε για εκπαιδευση,, μαλλον εμφυτο θα το εχουν,, θα τον ρωτησω ομως γιατι μου κανει περιεργο,, τοσα μπισκοτοκοκαλακια και δεν με ξερουν,,,??????
 


gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Χαχα!!! Θα με ενδιέφερε για φύλακα μεσα στο σπίτι.τωρα για σωματοφυλακή δεν ξέρω κάτι. Έχω δει βιντεάκια στο Ίντερνετ που δαγκώνουν το γάντι και νομιζα οτι εκπαίδευση για προστασία ειναι μια. Τωρα που το σκέφτομαι σίγουρα θα ήθελα για μεσα το σπίτι φύλακα αλλα και έξω δεν θα με πειράζει σε περίπτωση ανάγκης.. Ζητάω πολλα ε;;;;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Χαχα!!! Θα με ενδιέφερε για φύλακα μεσα στο σπίτι.τωρα για σωματοφυλακή δεν ξέρω κάτι. Έχω δει βιντεάκια στο Ίντερνετ που δαγκώνουν το γάντι και νομιζα οτι εκπαίδευση για προστασία ειναι μια. Τωρα που το σκέφτομαι σίγουρα θα ήθελα για μεσα το σπίτι φύλακα αλλα και έξω δεν θα με πειράζει σε περίπτωση ανάγκης.. Ζητάω πολλα ε;;;;
,,,,,,
δεν ζητας πολλα.......... θα σου ζητησουν πολλα ==))
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν εγω θέλω ενα Γ.Π. Για παρέα (δηλαδή ήρεμο) θα ειναι πιο δύσκολο στην πορεία να μάθει προστασία; Ή επειδη έχει το ένστικτο μεσα του δεν θα δυσκολευτω τόσο;; Το μονο που θα ήθελα να του εκανα ειναι να μάθει προστασία. Επειδη ξέρω το χαρακτήρα μου δεν θα με ενδιέφερε καν να συμμετάσχω σε εκθέσεις αγώνες κτλ.
Θα σου απαντήσω με αντερώτηση!

Τι εννοείς "ήρεμο"?
Αν ο υποτιθέμενος σκύλος είναι σκύλος με έντονο ταπεραμέντο, με έντονο το στοιχείο της φύλαξης, τα drives του δουλεύουν πολύ καλά, έχει και social agression, είναι λίγο κυριαρχικός που θα τον κατατάξεις αυτόν τον σκύλο?
Στον "ήρεμο" ή στον "όχι ήρεμο"?
Έχει σημασία αυτό που σε ρωτάω γιατί άλλο είναι ο όρος ηρεμία για 'μένα και άλλο για 'σένα πχ!

Για μένα ηρεμία στον Γερμανικό Ποιμενικό σημαίνει ο βραδυνός ύπνος και μόνο!Και αυτό εξαρτάται γιατί και εκεί δουλεύει...:cuniaoo:

Τι εννοείς να δυσκολευτείς με το ένστικτο?Δεν ξέρεις ότι θα πρέπει να διαλέξεις έναν σωστό σκύλο που θα έχει το πακέτο όλο ΚΑΙ φύλαξη!Βασικά θα πρέπει να ψάξεις προς αυτήν την κατεύθυνση όχι να αναρωτιέτσαι αν θα δυσκολευτείς!;)
Το ένστικτο φύλαξης υπάρχει και δουλεύεται!
 


gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Ήρεμο εννοω χαμηλού ταπεραμέντου. Επειδη ειναι ο πρώτος μου σκύλος που θα τον έχω αποκλειστικά εγω δεν θα ήθελα να ειναι κυρίαρχος μεσα στο σπίτι. Και φοβάμαι πως αν πάρω με έντονο ταπεραμέντο ισως δεν μπορέσω λόγω απειρίας να του επιβλήθώ.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Ήρεμο εννοω χαμηλού ταπεραμέντου. Επειδη ειναι ο πρώτος μου σκύλος που θα τον έχω αποκλειστικά εγω δεν θα ήθελα να ειναι κυρίαρχος μεσα στο σπίτι. Και φοβάμαι πως αν πάρω με έντονο ταπεραμέντο ισως δεν μπορέσω λόγω απειρίας να του επιβλήθώ.
,,,,,,
υπαρχουν πολυ χειροτερα,,, να παρεις μαλινουα ==))
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ήρεμο εννοω χαμηλού ταπεραμέντου. Επειδη ειναι ο πρώτος μου σκύλος που θα τον έχω αποκλειστικά εγω δεν θα ήθελα να ειναι κυρίαρχος μεσα στο σπίτι. Και φοβάμαι πως αν πάρω με έντονο ταπεραμέντο ισως δεν μπορέσω λόγω απειρίας να του επιβλήθώ.
Γεράσιμε πρέπει να ξέρεις ότι για να έχεις έναν σκύλο φύλακα τον χτίζεις!
Άρα αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά ψάχνεις πρώτον εκτροφείς για να βρεις σκύλο και δεύτερον ψάχνεις άτομα που ασχολούνται με την εκπαίδευση, είτε εκπαιδευτές, είτε club!

Το υψηλό ταπεραμέντο δεν είναι συνώνυμο ότι θα είναι κυρίαρχος μέσα στο σπίτι!
Η εργασία είναι εργασία και η ξεκούραση είναι ξεκούραση!
Ναι απαιτεί σωστούς χειρισμούς με την προυπόθεση να ασχοληθείς ενεργά με τον σκύλο μαζί με ανθρώπους!
Θα πρέπει να ξέρεις ότι χαμηλό ταπεραμέντο και διαδικασία εκπαίδευσης φύλαξης δεν πάνε μαζί!
Για να αρχίζεις να δουλεύεις τον σκύλο και να τον φτάσεις σε κάποιο επίπεδο τα θέλεις όλα και κυρίως να παλεύει συνέχεια για κάτι καλύτερο, θέλεις το τσαγανό!

Το παν είναι να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του τι θέλεις από τον σκύλο, του τι μπορείς να του προσφέρεις αν ψάξεις όπως σου είπα άτομα και πράγματα!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και κάπως έτσι πάμε από τον ΓΠ ήρεμο συντροφο, σε ΓΠ με απαιτήσεις... Γι'αυτό σου λένε όλου ψάξου και ξεκαθαρισε τι θέλεις τώρα αλλά και στο μέλλον
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Φαντάζομαι το λες ειρωνικά....
,,,,,,
καθολου,,,,, εχει ενας εδω σε μια αποθηκη ενα μαλινουα για φυλαξη,,, πεταγεται απο τη μια ακρη του χωρου εως την αλλη σα να ειναι μπαλακι του τενις,, και κανει και σβουρες στο μεσοδιαστημα,,, κατι σαν το σουπερμαν με τεσσερα ποδια,,, ενα τετοιο σκυλι θα σε στειλει ψυχιατρειο ==))
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Γερασιμε επειδη πιστευω οτι με την παροδο του χρονου και με την εμπειρια που θα αποκτας σαν κυναγωγος θα σου δημιουργουνται αρκετες νεες απαιτησεις απο τον σκυλο σου!εστω και μικρες μικρες προσεχε και ψαξε αυτο με το ταπεραμεντο!Απο οσο εχω καταλαβει υψηλο ταπεραμεντο δεν σημαινει και κυριαρχικο σκυλι!Σιγουρα υπαρχει ο συνδυασμος αυτος αλλα εσυ μην ψαξεις τετοιο!Το ταπεραμεντο θα σου ελεγα παντως να το σκεφτεις!Γιαυτο τωρα που λογικα τελειωσε?τελειωνει η εξεταστικη σου γυρνα αν εχεις την δυνατοτητα τα club εργασιας να δεις με τα ματια σου πραγματα!που ξερεις?Μπορει να πας και με αυτα που θα δεις να ξετρελαθεις και να θες να κανεις σπορ!αλλα μιλαμε για αλλο σκυλι!Μπορει βεβαια και οχι!Γιαυτο κανε αυτο που σου λενε τα παιδια να ψαξεις προσεχτηκα και χωρις βιασυνει! Υ.Γ Απο την αλλη με τοσα που ακουσες αν γυρισεις τα club τα βραδινα και οχι τα εργασιας δεν θα σε παρεξηγησω κιολας:p
 


gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Είχα μιλήσει με έναν εκπαιδευτή που μου σύστησε μια πολυ κοπέλα (την ευχαριστω ξανα) και μου ειχε πει πως και με έντονο ταπεραμέντο να πάρω δεν θα έχω πρόβλημα. Αν το μάθω σε συγκεκριμένο τροπο ζωής και στη συνέχεια εκπαιδευτεί σωστά τοτε θα έχω ενα τέλειο σκυλι. Επίσης όλοι μου είπαν να μην πάρω μαλινουά κ απ'όσο έχω διαβάσει δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να ζήσω μαζί του...επίσης κατεληξα στο οτι θα πάρω κουτάβι και οχι 7 μηνών.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Αφού δηλώσω άσχετη με ράτσες, εκτροφεία κτλ. να σου πω μόνο ότι όλοι οι σκυλοι έχουν ελαττώματα και απλά μαθαίνουμε να ζούμε με αυτά. Αν νιώθεις ότι δεν είσαι έτοιμος μην πάρεις τον σούπερ-ντούπερ σκυλάκο με τό έντονο ταπεραμέντο και μετανιώσεις την ώρα και την στιγμή...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22