Νέο μέλος βοήθεια για Jack Russell


Nso

Member
26 Αυγούστου 2010
11
0
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας..
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα Jack Russell θα ήθελα να μου πείτε τις συμβουλές σας..
Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά;; Μόνο απο pet shop να ρωτήσω;; Οτιδήποτε θα με βοηθούσε θα ήθελα να μου το πείτε..
Και μια τελευταία απορία σε διαμέρισμα 75 τετραγωνικών αντέχει ;; Απο οτι διάβασα γενικά δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα για διαμερισμάτα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια δώσετε :)
 


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
καλωσηρθες !!!:D

το μονο που εγω μπορω να σου απαντησω με σιγουρια ειναι να μην ρωτησεις απο pet shop.....
το δικο μου δεν ειναι "καθαρο" τζακ ρασελ αλλα ημιαιμο για αυτο δε μπορω να σου πω κατι αλλο στα σιγουρα
οτι θες παντως εδω ειμαι.....
 
Last edited:


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
οσο για το διαμερισμα δεν υπαρχει προβλημα
αρκει να μην το αφηνεις μονο του για πολυ ωρα ....πρεπει να ασχολεισε αρκετη ωρα (ειδικα αν ειναι κουταβι) και να του προσφερεις οτι καλυτερο μπορεις (σωματικα και ψυχικα)....
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
οταν μπαινεις σε εναν χωρο καλο ειναι να ριχνεις μια ματια στα θεματα
και μετα αν εχεις αποριες ρωτας
το να μπανεις και να λες μονο απο πετ σοπ μου φανεται ουτε την πρωτη σελιδα
του φορουμ δεν εχεις δει
 




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Καλώς ήρθες!!!!:):)

μην κάνεις καν τον κόπο να περάσεις απ' το πετ σοπ ή απο ιδιώτες...
διάβασε το γιατι..
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?38-PET-SHOPS-PUPPY-MILLS

http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?4953-%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-pet-shops-bybs

σκυλιά παίρνουμε μόνο απο αναγνωρισμένους εκτροφείς ή διαφορετικά υιοθετούμε ένα αδεσποτάκι!!!!
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?370-ΠΩΣ-ΔΙΑΛΕΓΩ-ΕΚΤΡΟΦΕΑ



για αρχή διάβασε αυτά και μετά συζητάμε και τα υπόλοιπα!!!;)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το Τζακ Ράσελ Τεριέ θέλει εκτόνωση όσο 3 άλλοι σκύλοι μαζί. Πολύ ενεργητικότητα και υπερκινητικό. Τι χρόνο μπορείς να αφιερώνεις για βόλτες?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Απέφυγε τα καταστήματα ζώων μιας και δεν είναι καθαρόαιμα και συνήθως έχουν κάποια "προβλήματα" υγείας-συμπεριφοράς.
Προσπάθησε να βρεις ένα εκτροφέα Jack Russell και ρώτα τον ότι θες για την φυλή.
Όσο για το διαμέρισμα φαντάζομαι ότι λόγο φυλή θέλει άσκηση, οπότε είτε ζεις σε διαμέρισμα 40τμ, είτε σε 200τμ πρέπει να εκτονώνεται με βόλτες.
 


Nso

Member
26 Αυγούστου 2010
11
0
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας..!!
Δυστυχώς απο το θέμα κατοικιδίων δεν ξέρω τίποτα για αυτό και είπα να ανοίξω το θέμα..
σε ευχαριστώ πολύ @cathy93 @thedogfather συγνώμη για την ταλαιπωρία @zouzounos
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
καλά έκανες και άνοιξες το θέμα!!!
θα είναι το πρώτο σου σκυλί που σκέφτεσαι να πάρεις?
αν ναι ίσως να μην είναι και η καλύτερη ράτσα για να κάνεις την αρχή..λόγω του οτι είναι πολύ ενεργητικά σκυλιά και θέλουν αρκετή εκτόνωση
ίσως να μην είναι οτι πρέπει για πρώτο σκύλο..
πες μας όμως και λίγα πράγματα για σένα για να σε βοηθήσουμε περισσότερο!!
 




Nso

Member
26 Αυγούστου 2010
11
0
Τα διάβασα τα link και όπως κατάλα σε εκτροφεία και μόνο πρέπει να κοιτάξω.. έκανα ενα search στo google αλλά για Jack Russell και μόνο δεν βρήκα.. έχετε εσείς κάποιο να προτείνετε.;
Επίσης στο σπίτι είμαι με γονείς και αδερφή οπότε υπάρχει κάποιος συνέχεια στο σπίτι και ιδιαίτερα η μητέρα μου που θα τον βγάζει και εξω όσο συχνά χρειάζεται..
Αυτό που έψαχνα είναι να είναι έτσι μικρού μεγέθους να αντέχει σε διαμερίσματα (οπου κάπου είχα διαβάσει οτι είναι καλά σε αυτό) και να προστατεύει και λίγο το σπίτι για το μεγεθός του πάντα..
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Υπάρχει εκτροφείο στον Μαραθώνα ramnous (δεν έχω το link τώρα) με το οποίο έχω επικοινωνήσει και μου φάνηκαν σοβαροί εκτροφείς. Φυσικά και αντέχει σε διαμέρισμα αν εκτονώνεται το σκυλάκι.... Αλλά με την προσωπική μου εμπειρία τώρα που είμαι στο εξοχικό και με κήπο και με θάλασσα και με συνεχόμενο ελεύθερο χρόνο, σκέφτομαι πως θα την ξανα "μαντρώσω" στο διαμέρισμα στην Αθήνα...
 


Nso

Member
26 Αυγούστου 2010
11
0
Το ξέρω και συγνώμη που κάνω συνέχεια χαζές απορίες απλά δεν ξέρω..
όταν λέμε εκτόνωση μια βόλτα με λουρί να υποθέσω οτι δεν είναι ε;;
Γιατί μέσα στην αθήνα χωρίς λουρί που να το αφήσεις δεν είναι επικίνδυνο ;;
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εκτός του ότι είναι επικίνδυνο απαγορεύεται κιόλας! Βολτές εννοούμε ναι! Και φυσικά όταν είναι εφικτό καμιά εξορμήση - εκδρομούλα να τρέξει και να εκτονωθεί περισσότερο!
 


Nso

Member
26 Αυγούστου 2010
11
0
Ε βόλτες με λουρί τουλάχιστον 3-4 φορές την μέρα θα γίνεται είναι εντάξει πιστεύετε αυτό;;
βρήκα το link www.ramnous.eu φαίνεται καλό πάντως..
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
ναι αν ενδιαφέρεσαι για ράτσα πρέπει να απευθυνθείς αποκλειστικά και μόνο σε εκτροφείο!!
έχω ένα ακουστά και νομίζω πως είναι καλό!
http://www.ramnous.eu
πάρε ένα τηλέφωνο άμα είναι και δες!!

edit... δεν είχα δει τις απαντήσεις σας..
 
Last edited:


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Αυτό το εκτροφείο λέω ναι. Με 3-4 βόλτες καθημερινά μια χαρά θα είναι! Βόλτες όμως όχι μέχρι το περίπτερο και πίσω :)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη σε ξεγελάει το μέγεθος, ίσα ίσα περισσότερα είναι τα μεγαλώσομα σκυλιά που ταιριάζουν σε διαμέρισμα παρά τα μικρά.
Πως είναι ο τρόπος ζωής σου? Μπορείς/μπορείτε να το πηγαίνεται 2-3φορές έξω για βόλτα? Σας εννοχλούν οι τρίχες? Σας εννοχλεί να έχει σάλια? Μη κοιτάς μόνο το μέγεθος...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Βασικό! Οτι είπε ο Biggbilly! Σάλια δεν έχουν... αλλά μαδάνε και οι δύο μανδύες και το λειότριχο και το rought το μακρύτριχο δηλ το οποίο θέλει stripping ("μάδημα") κάθε 3-4 μήνες όπωσδήποτε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU