Νίνα - Lost but not forgotten...


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Γιαννη, ειμαι βεβαιος οτι η Νινα εβαλε κι αυτη το μαγικο χερακι της ωστε να εισαι σημερα αυτος ο υπεροχος ανθρωπος.

Κι εγω ειμαι πολυ εγωιστης για να παραδεχτω οτι δακρυσα.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Κάθε λέξη που χρησιμοποιήσατε για να γράψετε αυτο το υπεροχο κείμενο, κρυβει πισω της μια απεραντη αγαπη, κάτι σαν "ταλεντο" που έχετε για τους μικρους τετρσποδους φίλους μας και δει τη Νίνα.
Συγχαρητηρια που ούτε μια στιγμη δεν σκεφτήκατε, παρα την τότε απειρία σας, να την κανετε "μπαλκονοσκυλο".
Κι αυτη σας το ανταπεδωσε με τον καλύτερο τροπο.
Ακρως συγκινητικο μα και διδακτικο.
:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν ξέρω αν ήταν η υπερπροσπάθεια να γράψω γρήγορα αυτό το κείμενο, που ξαναδιάβασα μόλις, ή αν είναι το χοντρό κρυολόγημα που με ταλαιπωρεί και έπεσα για ύπνο νωρίς το απόγευμα και δεν μπορούσα να ξυπνήσω...

Ευχαριστώ όλους, ξέρω ότι πολλοί από σας έχετε ζήσει αυτή την ιστορία...

Εχω επίγνωση ότι αυτό το κείμενο είναι καλό ή είναι μελό της πλάκας, ανάλογα με το ποιός το διαβάζει...

Γι' αυτό κι εγώ περίμενα τόσο καιρό, σχεδόν 9 μήνες, πριν το γράψω, για να είμαι σίγουρος ότι θα το διαβάσουν, με ζεστασιά, οι "σωστοί" άνθρωποι!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ειπα να μην το διαβασω αλλα τελικα δεν αντεξα.
Ηρθαν στο νου μου οι δικιες μου Νινες που εφυγαν απο την ιδια αρρωστια Δαναη,Νεφελη,Ερρικα....
Θεωρω οτι αυτος ο πονος εχει μια μοναδικοτητα και μια μοναξια.Οσο και να σε συμπονουν οι αλλοι νιωθεις μονος!!
Η Νινα ηταν μοναδικη και ετσι θα παραμεινει,μικρη η ζωη της τεραστια η προσφορα της.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και σε τιμά ιδιαιτέρως το πόσο ανοιχτά μοιράζεσαι ένα τέτοιο συναισθηματικό πλούτο

Εμένα φίλε Γιάννη με τιμά το ότι σφίξαμε τα χέρια μας και μοιραστήκαμε δυό κουβέντες

Στο επανειδίν λοιπόν και ευχομαι σύντομα

:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Ξεκίνησα να το διαβάζω το πρωί στην δουλειά. Ευτυχώς το σταμάτησα εγκαίρως, με τον πρώτο κόμπο στον λαιμό και το συνέχισα τώρα που μπορώ να κλάψω με την ησυχία μου :cry: Δεν έχω ζήσει ακόμη κάτι τέτοιο. Διαβάζοντας όμως την ιστορία της Νίνας, πόνεσα σαν να ήταν δικό μου σκυλί. Και θα την θυμάμαι, σαν να ήταν δικιά μου :(
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...μικρη η ζωη της τεραστια η προσφορα της.
Αυτό ξαναπέστο χίλιες φορές!

Για τα σκυλί το δικό μου, για τα σκυλιά τα δικά σου, για τα σκυλιά όλων "εδώ μέσα"!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Εμένα φίλε Γιάννη με τιμά το ότι σφίξαμε τα χέρια μας και μοιραστήκαμε δυό κουβέντες

Στο επανειδίν λοιπόν και ευχομαι σύντομα :)
Είναι αμοιβαίο και είμαι σίγουρος ότι το εισέπραξες, Βαγγέλη.
Θα τα ξαναπούμε σύντομα...

Υ.Γ. Αλήθεια, σε ποιό μέρος μένεις? (αν θες μου απαντάς:))
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...πόνεσα σαν να ήταν δικό μου σκυλί. Και θα την θυμάμαι, σαν να ήταν δικιά μου :(
Μαρία, το να πω ευχαριστώ για τα αληθινά σου λόγια, θα είναι πολύ λίγο:)
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Το διάβασα πριν καμιά ώρα αλλά δεν μπορούσα να απαντήσω. Ήθελα να κλάψω πρώτα....
Και τώρα μήπως ξέρω τι να πω? σ' αυτές τις καταστάσεις δεν χωράνε λόγια. Ένα πράγμα μόνο μου έμεινε σαν εντύπωση.... δεν χάθηκε σκύλος από το σπίτι σας, άνθρωπος χάθηκε.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Such a lonely day
And it's mine
The most loneliest day in my life

Such a lonely day
Should be banned
It's a day that I can't stand

The most loneliest day of my life(x2)

Such a lonely day
Shouldn't exist
It's a day that I'll never miss

Such a lonely day
And it's mine
The most loneliest day of my life

And if you go,
I wanna go with you
And if you die,
I wanna die with you
Take your hand and walk away

The most loneliest day of my life(x3)

Such a lonely day
And it's mine
It's a day that I am glad I survived.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
"To καλύτερο μέρος για να θάψεις έναν καλό σκύλο είναι η καρδιά του αφέντη του".

Ben Hur Lampman

ευχαριστούμε Γιάννη για το ωραίο κείμενο.
 
  • Like
Reactions: ioanna a








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ptf και George A
System of a down και Ben Hur Lampman
πολύ ωραίες προσθήκες σε ένα ήδη υπέροχο θέμα
 


ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Συγγνωμη που ξεθαψα το θεμα. Συγγνωμη για τις αμαμνησεις κ Γιαννη.(Αν και δε νομιζω να εχετε ξεχασει). Για να παιρνουμε δυναμη ειναι κατι τετοια θεματα.

Sent from my Galaxy S2
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Καλά έκανες..... δεν το είχα δει ποτέ αυτό το θέμα ούτε γνώρισα ποτέ μου τη Νίνα.... κι όμως μέσα μου και για λόγους που ο κ. Γιάννης ξέρει καλά ... νιώθω ότι της χρωστάω πολλά!

Να είσαι καλά κορίτσι μου όπου κι αν είσαι!!! Σ' ευχαριστώ!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Συγγνωμη για τις αμαμνησεις κ Γιαννη.(Αν και δε νομιζω να εχετε ξεχασει). Για να παιρνουμε δυναμη ειναι κατι τετοια θεματα...
Γιώργο,

Να σου απαντήσω απλά και με ειλικρίνεια:
Μόλις διάβασα το post σου... γύρισα πίσω μου και (για μιά φορά ακόμα, σήμερα) κοίταξα ένα μεγάλο πορτραίτο της Νίνας, που υπάρχει από κείνη την ημέρα επάνω στη βιβλιοθήκη μου... και χαμογέλασα και έγινα πιο αισιόδοξος...

θα προσπαθήσω να τη βρω τη φωτογραφία αυτή και να την ανεβάσω...

...κι όμως μέσα μου και για λόγους που ο κ. Γιάννης ξέρει καλά ... νιώθω ότι της χρωστάω πολλά!

Να είσαι καλά κορίτσι μου όπου κι αν είσαι!!! Σ' ευχαριστώ!
Χρυσούλα, ναι...

Που αλλού να είναι και τι άλλο να κάνει?
Η Νίνα δεν πείραξε - ενόχλησε - φόβισε ποτέ κάποιον... άνθρωπο ή σκύλο... παιχνιδιάρα... χαδιάρα...
Και, την ίδια ώρα, δεν φοβήθηκε ποτέ... πάντα έμπαινε στη μέση και είχε μιά ανεπανάληπτη ικανότητα να "χωρίζει" τα σκυλιά που καυγάδιζαν... πολύ κοινωνική...

Αρα, θα τρέχει και θα παίζει, όλο χαρά, με την Κλαίρη σου (και θα σου την προσέχει - νάσαι σίγουρη!) ... με τον Τσούφη... με άπειρα άλλα σκυλιά που βρίσκονται μαζί της...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Είναι μεγάλη ανακούφιση η σκέψη αυτή αλήθεια, ότι ένα τόσο γλυκό πλάσμα είναι εκεί για την μικρή μου.... και πραγματική ανακούφιση που λόγω αυτής της τόσο όμορφης και αναπάντεχης σύμπτωσης εγώ σήμερα έχω το άλλο κορίτσι μου.... για αυτό της χωστάω πολλά!!!