Να 'μαι κι εγώ ~ pt 2


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλά οκ κουκλιά και τα δύο :love::love: Και πάρα πολύ γλυκούλια :love: Να τα χαίρεσαι και τα δύο :D

Στον Rolf διακρίνω και κάποια ίχνη από επανιέλ μπρετόν; :love:
Σε ευχαριστώ πολύ!

Το ίδιο έλεγα και εγώ. Χρωματικά, ειδικά οι πιτσιλιές των ποδιών μου θύμισαν επανιέλ (τα οποία λατρεύω). Μόλις αναπτυχθεί πλήρως θα έχουμε μια πιο γενική εικόνα για τις μίξεις του. Πάντως το χωριό που είναι δίπλα στην δουλειά μου (λίγο εκτός πόλης) είναι τίγκα στα κοκόνια. Μάλιστα υπάρχει ένας αρσενικός εκεί που σκελετικά μοιάζει αρκετά με τον Rolf, ενδεχομένως να έχουν κάποια συγγένεια, ίσως και πατέρας του ακόμη (έχω φωτογραφία του, μόλις την βρω θα την ανεβάσω να την δείτε).


Σοφάκι καλως ήρθες και πάλι αν και εγώ είμαι νέο μέλος! Πανέμορφα τα σκυλάκια σου αλλά θα εστιάσω την προσοχή μου σε μια φωτό σου που ένα σου σκυλάκι είναι σχεδόν αγκαλιά με μια γάτα και που την θεωρώ μια πανέμορφη εικόνα! Δύο ζωάκια διαφορετικά αλλά με λίγη καλή θέληση μπορεί να συνυπάρχουν μαζί! Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο για το δικό μου σκυλάκι μιας και έχει θέμα με τις γάτες! Βέβαια είναι θέμα εκπαίδευσης και ακόμα είμαι στην αρχή αλλά νομίζω είμαι σε καλό δρόμο! Αυτά τα λίγα για αρχή και καλή συνέχεια!
Καλώς σε βρήκα!
Προσωπικά, δεν είχα ποτέ γάτα στο σπίτι. Η προηγούμενη σκυλίτσα μου δεν είχε κανένα θέμα με την γάτα της αδερφής μου πχ, αλλά δεν την πλησίαζε κιόλας. Μακριά κι αγαπημένες. Η Λίζα, επειδή έχουμε αυλή και βγαίνει συχνά ήρθε από μικρή σε επαφή με μια γατούλα που έρχεται και ταίζουμε, οπότε πιστεύω εξοικιώθηκε. Σημαντικό ρόλο βέβαια έπαιξε και ο χαρακτήρας της γάτας, επειδή ήταν άρρωστη ήταν πολύ ήσυχη και δεν έκανε καμία απότομη κίνηση. Η γλώσσα του σώματος της ήταν εντελώς φιλική στον σκύλο, οπότε τα βρήκανε.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ναι από τις πιτσιλιές στα ποδαράκια το είδα. Ίσως βγάλει και στο κεφαλάκι :love: Με ξετρελαίνουν αυτές οι πιτσιλιές :love:
Για τη σχέση γάτας-σκύλου θα συμφωνήσω ότι είναι και θέμα γάτας (αν όχι κυρίως θέμα γάτας). Αν η γάτα δεν θέλει, όσο και να θέλει ο σκύλος, χωριό δεν θα κάνουν :p Αλλά άμα κάνουν, είναι όντως πολύ ωραίο θέαμα (ευτυχώς έχω την τύχη να το βλέπω) :love:
και πάλι να τα χαίρεσαι και τα δυο κοκονοκουκλιά :love:
 
  • Like
Reactions: Sofouli


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καλώς ξαναήρθες Σοφούλι!!!Μια απορία...δεν είναι τυπικά δείγματα για τη φυλή?Επειδή ξέρω οτι υπάρχει προσπάθεια τα καλά δείγματα να πηγαίνουν για αναγνώριση και να μπαίνουν στην αναπαραγωγή.(Επειδή ανέφερες στείρωση της μικρής)
 
  • Like
Reactions: Sofouli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πωπω τέλεια η περιγραφή με το πως βρήκες τον μικρό!!!
Τρελαίνομαι να διαβάζω τέτοια!
Επίσης χαίρομαι πολύ όταν παλιά μέλη ξαναγράφουνε!
Κι εγώ έχω απορία σχετικά με αναγνώριση των κοκονιών σου. Για πες.
 
  • Like
Reactions: Sofouli




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Καλως ηλθατε ολοι παρεα, διποδοι και τετραποδοι! Εμεις ειμαστε στα νεα μελη αλλα παντα οι παρουσιασεις τωων παλιων...ειναι αγαπημενα θεματα! Να στε παντα υγιεις ολη η αγελη και να χετε μια συμβιωση ολο γελια και χαρες!
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Παρόλο που είναι εντός προτύπου η Λίζα, έχω δει την μάνα (πολύ πιο γνήσιο κοκόνι κατ'εμε) αλλα και την τοκετομαδα. Ο αδερφός έχει σίγουρα αίματα τσιουαουα, δεν ξερω αν προέρχονται από τον πατέρα ή την μάνα. Έχοντας όμως αυτές τις πληροφορίες δεν θα έβαζα την Λιζα σε διαδικασία αναπαραγωγής γιατί το θεωρώ ρίσκο χωρίς λόγο. Εδώ που τα λέμε ούτε την Ρανυ θα έβαζα, παρόλο που ήταν καλό δείγμα, ήταν υπερβολικά φοβικη.

Τωρα για τον Ρολφακο, θα δούμε πως θα εξελιχθεί μόλις αναπτυχθεί πλήρως.

Από την άλλη έχω εντοπίσει κάποια κοκονια εδώ στην περιοχη μου, που για μένα ΠΡΈΠΕΙ να περάσουν απο αναγνώριση, διότι πρόκειται για εξαιρετικά δειγματα.

Αργότερα που θα εχω χρόνο θα κάνω την ανάλυση που υποσχέθηκα!

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι πολυ που σας ξανα "βλεπω", εστω διαδυκτιακα!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ο κάτωθι σκύλος, είναι αυτός που πιθανολογώ πως μπορεί να είναι πατέρας (ή συγγενής) του Rolf. Σκελετικά μοιάζουν, όπως και στην δομή του κεφαλιού.


Τον υπολογίζω στα 8 με 9 κιλά, απίστευτος χαρακτήρας και μορφολογικά πολύ καλός, οι φωτογραφίες τον αδικούν. Αναμένω την ανάπτυξη του Rolf για να δω αν αξίζει να μπω στην διαδικασία αναγνώρισης για αυτόν, μιας και είναι η απόσταση στην μέση!

Το "αδερφάκι" της Λίζας σε μικρή ηλικία (ευτυχώς του βρήκανε και αυτού σπιτάκι)


Και αυτή εδώ είναι η μάνα. Δεν φαίνεται καλά δυστυχώς, και αν δεν κάνω λάθος ήταν λίγο μετά την γέννα:


Είναι κοντότριχη και αρκετά πιο μικρή από την Λίζα σε μέγεθος. Έχοντας σαν κριτήριο τις δυο φωτογραφίες συγγενών, όσο και προτυπική να είναι, δεν θεωρώ πως θα έπρεπε να μπει στην αναπαραγωγή :)
 








Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μιας και βρήκα λίγο ελεύθερο χρόνο σήμερα, ας σας ενημερώσω και για το πως πάει η συμβίωση με την αγέλη.

Ο μικρός δείχνει δείγματα εξαιρετικού χαρακτήρα, μαθαίνει πολύ γρήγορα και έχει ενσωματωθεί πλήρως στην οικογένεια. Πάει μόνος του στην πόρτα του σπιτιού, όταν θέλει να βγει στην αυλή για πιπί, μιας και σαν κουτάβι, πάει αρκετά συχνά. Έχει ένα μικρό άγχος αποχωρισμού, το πρωί όταν φεύγω για την δουλειά θα κλάψει λίγο, αλλά σταματάει μετά από ένα λεπτό.

Με την Λίζα κάνουν τρελά παιχνίδια, εκείνη τον καβαλάει λίγο και αυτός εκνευρίζεται καμιά φορά, αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Γενικά είχαμε ένα θεματάκι με τα δαγκώματα της Λίζας, είχε μάθει σε άγριο παιχνίδι και σαν κακομαθημένη χοντρή που είναι, όταν βαριόταν, ήθελε να παίξουμε και να δαγκώνει, ακόμα και αν εμείς δεν θέλαμε. Με το που ήρθε ο μικρός, δεν το ξανά έκανε, παίζει μαζί του, τις ώρες που είμαστε απασχολημένοι.

Ο Ρολφ είναι πολύ εκπαιδεύσιμος και ήρεμος, είναι επίσης φιλικός με όλους τους ανθρώπους και καθόλου φοβικός με ήχους. Η Λίζα ζηλεύει καμία φορά, και μας γυρνάει πλάτη, αλλά θα της περάσει, χαχα!

Το σπίτι μου θα είναι έτοιμο σύντομα, τα παίρνω μαζί όταν πάμε για μερεμέτια και έχουν εξοικειωθεί με τον χώρο (στην ίδια πολυκατοικία είναι εξ'άλλου), πλέον θα έχουν και μπαλκόνι να βγαίνουν αν θέλουν, πέραν της αυλής.

Αυτά από μας προς το παρόν :)
 




Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
@Sofouli
"Ο Ρολφ είναι πολύ εκπαιδεύσιμος και ήρεμος, είναι επίσης φιλικός με όλους τους ανθρώπους και καθόλου φοβικός με ήχους. Η Λίζα ζηλεύει καμία φορά, και μας γυρνάει πλάτη, αλλά θα της περάσει, χαχα!"

Μιας και ανέφερες την λέξη ζήλια η Maya την πρώτη φορά που φίλησα την κοπέλα μου έγινε πανικός στο σπίτι ήθελε εκείνη να πάρει τα πρωτεία στα φιλιά! :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL: Για μια στιγμή νόμιζα πως τρελάθηκε!!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@Sofouli
"Ο Ρολφ είναι πολύ εκπαιδεύσιμος και ήρεμος, είναι επίσης φιλικός με όλους τους ανθρώπους και καθόλου φοβικός με ήχους. Η Λίζα ζηλεύει καμία φορά, και μας γυρνάει πλάτη, αλλά θα της περάσει, χαχα!"

Μιας και ανέφερες την λέξη ζήλια η Maya την πρώτη φορά που φίλησα την κοπέλα μου έγινε πανικός στο σπίτι ήθελε εκείνη να πάρει τα πρωτεία στα φιλιά! :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL: Για μια στιγμή νόμιζα πως τρελάθηκε!!!
Η γιαγιά μου παλιά είχε ένα κανισάκι το οποίο κάθε φορά που κάποιος τολμούσε να την αγκαλιάσει και να την φιλήσει, πήδαγε τρεις φορές το ύψος του για να μπορέσει να μπει ανάμεσα :ROFLMAO:
Αυτό μου θύμισες με αυτό που είπες, χαχα! Είναι ζηλιάρικα τα άτιμα, θέλουν τα πρωτεία σε όλα. Σου λέει πως την είδες, εγώ ήμουν εδώ από πριν, μου ανήκουν όλα :p
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καλως ηρθες και παλι Sofouli,νομιζω πως ειχα εγγραφει αφου σταματησες να γραφεις στο φορουμ,αλλα θυμαμαι καποια παλιοτερα μηνυματα σου απο θεματα που εψαχνα.Οπως και να εχει,να εισαι καλα εσυ και τα σκυλια σου ;)
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλως ηρθες και παλι Sofouli,νομιζω πως ειχα εγγραφει αφου σταματησες να γραφεις στο φορουμ,αλλα θυμαμαι καποια παλιοτερα μηνυματα σου απο θεματα που εψαχνα.Οπως και να εχει,να εισαι καλα εσυ και τα σκυλια σου ;)
Ευχαριστώ πολύ, να σαι καλά και εύχομαι το ίδιο! Σταμάτησα να γράφω κάπου το 2012 αν δεν κάνω λάθος, αν και διάβαζα κατά καιρούς μετέπειτα.. :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Παρόλο που είναι εντός προτύπου η Λίζα, έχω δει την μάνα (πολύ πιο γνήσιο κοκόνι κατ'εμε) αλλα και την τοκετομαδα. Ο αδερφός έχει σίγουρα αίματα τσιουαουα, δεν ξερω αν προέρχονται από τον πατέρα ή την μάνα. Έχοντας όμως αυτές τις πληροφορίες δεν θα έβαζα την Λιζα σε διαδικασία αναπαραγωγής γιατί το θεωρώ ρίσκο χωρίς λόγο.
Είμαι μάλλον ο τελευταίος επί γης άνθρωπος, που θα συζητούσα οποιαδήποτε αναπαραγωγή σκύλου, για οποιοδήποτε λόγο. Είμαι εντελώς κατά, ακόμη και μέχρι ολοσχερούς εξαφάνισης του είδους, σε έναν ουτοπικό κόσμο. Αλλά...αγαπητό Σοφάκι, ίσως είναι προτιμότερο, να μην βγάλεις μόνη σου αυτό το συμπέρασμα. Ισως έχει κάποια χαρακτηριστικά, που σε συνδιασμό με κάποιο αρσενικό, να δώσουν τέλειο δείγμα. Δεν ξέρω. Λέω, ίσως. Οπότε ίσως [και πάλι] είναι προτιμότερο, να την πας να την δουν, πριν την στειρώσεις, αναφέροντας βέβαια και το ιστορικό της και να κρίνουν αυτοί που πρέπει.
Δεν θυμάμαι...έχεις μπει στην ομάδα τους, στο fb;
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Είμαι μάλλον ο τελευταίος επί γης άνθρωπος, που θα συζητούσα οποιαδήποτε αναπαραγωγή σκύλου, για οποιοδήποτε λόγο. Είμαι εντελώς κατά, ακόμη και μέχρι ολοσχερούς εξαφάνισης του είδους, σε έναν ουτοπικό κόσμο. Αλλά...αγαπητό Σοφάκι, ίσως είναι προτιμότερο, να μην βγάλεις μόνη σου αυτό το συμπέρασμα. Ισως έχει κάποια χαρακτηριστικά, που σε συνδιασμό με κάποιο αρσενικό, να δώσουν τέλειο δείγμα. Δεν ξέρω. Λέω, ίσως. Οπότε ίσως [και πάλι] είναι προτιμότερο, να την πας να την δουν, πριν την στειρώσεις, αναφέροντας βέβαια και το ιστορικό της και να κρίνουν αυτοί που πρέπει.
Δεν θυμάμαι...έχεις μπει στην ομάδα τους, στο fb;
Μαράκι, το έχω σκεφτεί πολλές φορές, ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα, να αξίζει δηλαδή σαν δείγμα. Το ίδιο δίλημμα είχα και με την Ράνυ, που μου είπαν πως είναι όντως εξαιρετικό δείγμα και θα έπρεπε να μπει στην αναπαραγωγή.
Όμως...Και έτσι να είναι (και εσύ σίγουρα με νιώθεις 100% σε αυτό και το ξέρω), δεν μου πάει ρε γαμώτο να την ζευγαρώσω. Όσο υπέροχα κουτάβια και να κάνει και όσο και να προσφέρει στο καλό της φυλής, ηθικά δεν μου κάθεται καλά. "Ποτέ μην λες ποτέ" θα μου πεις και θα 'χεις δίκιο, αλλά όταν σκέφτομαι τον χρόνο που πρέπει να διαθέσω και τα έξοδα, πάντα λέω "και γιατί να μην τα διαθέσω όλα αυτά στα επόμενα κουτάβια που θα βρεθούν σε έναν κάδο;"... :unsure:

Εννοείται, πως δεν είμαι κατά της εκτροφής γενικότερα και μου αρέσουν οι φυλές, τις θαυμάζω τις μελετώ κλπ, αλλά σαν χαρακτήρας δεν είμαι για "τέτοια", ακόμα τουλάχιστον. Η προσφορά μου στην φυλή θα μπορούσε να είναι (εάν είχα την δυνατότητα) να κυνηγάω δείγματα που αξίζουν, στην ύπαιθρο -ή να με κυνηγάνε αυτά το πιο πιθανό, αν κρίνω από αυτά που βρίσκονται στο δρόμο μου συνέχεια :ROFLMAO:- και να τα φέρνω σε επαφή με τους αρμόδιους.

Έχω σκεφτεί κάποιες φορές την εκτροφή κοκονιού μελλοντικά, σε περίπτωση που είχα ένα εξαιρετικό δείγμα, αλλά υπό πάρα πολλές προϋποθέσεις. Σε ένα μέλλον όπου θα είχα τον χρόνο, τα μέσα και κυρίως την απόλυτη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, σε θέμα γνώσεων, για να το κάνω.
Δεν νομίζω να είμαι μέλος στην ομάδα που λες, αν έχεις link, με ενδιαφέρει! :love:
 
  • Like
Reactions: Lavernne


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Έχω σκεφτεί κάποιες φορές την εκτροφή κοκονιού μελλοντικά, σε περίπτωση που είχα ένα εξαιρετικό δείγμα, αλλά υπό πάρα πολλές προϋποθέσεις. Σε ένα μέλλον όπου θα είχα τον χρόνο, τα μέσα και κυρίως την απόλυτη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, σε θέμα γνώσεων, για να το κάνω.
Δεν νομίζω να είμαι μέλος στην ομάδα που λες, αν έχεις link, με ενδιαφέρει! :love:
Υπάρχουν άνθρωποι, που μπορούν να σε καθοδηγήσουν και να σε συμβουλεύσουν. Να συνεργαστείς μαζί τους, χωρίς να χρειάζεται να φτάσεις στα βαθιά σου γεράματα, ψάχνοντας την γνώση :p

Ρώτα τους >>> https://www.facebook.com/groups/kokoni.dogs/?ref=bookmarks
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf