Νεο Μέλος. Επιλογή φυλής.


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Παιδιά δεν το είπα να προσβάλω κανέναν.. Εγώ έτσι το βλέπω σαν γιαννης
Επίσης χρησιμοποίησα τη λέξη επιμένεις όχι προτείνεις.. Και βέβαια συμφωνώ στο να προτρέπεις σε κάποιον να πάρει αδέσποτο..

@d3ac0n το είπα με την έννοια ότι αν ένας άνθρωπος; δεν έχει πολύ πυγμή μέσα του είναι κια λίγο δύσκολο να επιβληθεί.. Δεν ειναι απόλυτο αυτο που ειπα
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
αν εισαι ανθρωπος ηπιων τονων μην παρεις δυναμικη φυλη
Λάθος κατά τη γνώμη μου! Οι δυναμικές φυλές είναι για ανθρώπους πράους, με αυτοκυριαρχία, μεθοδικότητα, αποφασιστικότητα, έως και εκνευριστικά ήρεμους. Ειδικά τα πιο βαριά σκυλιά της ομάδας 2...
Τώρα για τις δυναμικές φυλές που θέλουν περισσότερη εκτόνωση, π.χ. ΓΠ, νομίζω χρειάζονται τα ίδια χαρακτηριστικά, ίσως σε λίγο μικρότερο βαθμό, σε συνάρτηση με έναν πιο δραστήριο χαρακτήρα...
Το ότι κάποιος είναι ήπιων τόνων και επιλέξει δυναμική φυλή είναι ακόμα καλύτερο γιατί εκ των πραγμάτων δεν θα είναι τσιτωμενο το σκυλί. Συνήθως όταν έχεις συνδυασμό ανθρώπων με πολύ "κυριαρχία" aka τσίτα νεύρα βγαίνει και το σκυλί μια από τα ίδια aka γαμοσκυλο
Κάτι θα ξέρεις.... :whistle::whistle:
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
επιβεβαιωνω οτι τα μαστιφοειδη θελουν ηρεμο χαρακτηρα για αφεντικο...η ξεροκεφαλια τους μπορει να δοκιμασει τα ορια σου οποτε αν μιλαμε για οξυθυμο ατομο με λιγη υπομονη θα υπαρχουν επιπτωσεις και απο τις 2 πλευρες...
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Κάτι θα ξέρεις.... :whistle::whistle:
Ξέρω γιατί έκανα το λάθος στην αρχή να προσπαθήσω να επιβληθω με πυγμή στην κουταβα μου (η οποία σαν Amstaff είναι ξεροκέφαλο). Αφού το κατάλαβα (τάχιστα ευτυχώς) απλά της έδειξα ότι είμαι το μουλάρι που το λένε Ιώβ :ROFLMAO:
Ήρεμα και με επιμονή πλέον εμπιστεύεται και σέβεται. Φυσικά έχει δουλειά ακόμα. Αλλά αν κερδίσεις την εμπιστοσύνη ενος σκυλιού μετά θα γίνεις ο μικρός θεός του και από εκεί και πέρα όλα είναι τέλεια.
Αλλά γενικά ήρεμα, μεθοδικά, με επιμονή και υπομονή.
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Μετά απο αρκετές μέρες και πάλι σας ξανα γράφω( είχα διάβασμα χαχα) λοιπόν μέσα στον ελάχιστο χρόνο που είχα διάβασα μερικά θεματάκια για διάφορα θέματα!!! πήρα τηλέφωνο και 3 εκτροφείς και μίλησα (όχι όσο θα ήθελα) προσπάθησα να επισκεφτώ και έναν στο μέρος που σπουδάζω αλλά δεν είχε χρόνο (όχι ότι είχα εγώ αλλά ήταν μια ευκαιρία να πάω πριν φύγω ) Χωρίς να μιλήσω με εκτροφέα ντογκ ντε μπορντο την απέριψα μόνος μου μετά απο κάποια θέματα υγείας που διάβασα αλλά ρώτησα και τους εκτροφής που πήρα τηλ και μου είπα ότι έχω δίκαιο πάνω σε αυτά που τους λέω!!!

παραδόξως 2 απο τους 3 όταν τους περιέγραψα τι θέλω και τι μπορώ να κάνω μαζί με το σκύλο (ότι έχω γράψει και στα πρώτα ποστ τους είπα)και χωρίς να τους έχω πει για ποιές ράτσες σκέφτομαι μου πρότειναν ροτβαιλερ. παρακάτω θα σας γράψω όσο καλύτερα μπορώ τι μου είπε ο κάθε ένας πάνω στην επιλογή φυλής

  1. Εκτροφέας Ροτβαιλερ: με αυτά που μου λές ότι θες και με αυτα που έχεις στο μυαλό σου εγώ θα σε ήθελα για ιδιοκτήτη ενός δικού μου σκύλου αλλά αν φοβάσαι επειδή είσαι νέος να πας σε δυναμικό σκύλο μπορείς να δεις και να μιλήσεις και με εκτροφής Γερ.Ποιμ (είχα αναφερθεί σε αυτό πιο πριν)να δεις τι έχουν να σου πούν και να σε προτείνουν και αυτοί
  2. Εκτροφέας Μαλινουα: άμα έχεις γαιδουρινή υπομονή και ταυτόχρονα να μπορείς να επιβληθείς δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα και θα σε βοηθήσω και εγώ στην επιλογή του κουταβίου και θα είμαι συνέχεια δίπλα σου
  3. Εκτροφέας μποξερ : ξύνισε απο ότι κατάλαβα όταν του είπα μετά απο 3-4 λεπτά ότι δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα μπόξερ και απλά πήρα για να συμβουλευτώ !!!Μου είπε ότι με αυτά που του είπα θα μπορώ να ανταπεξέλθω σε αρκετές και διάφορεσ φυλές και αυτό ίσως να το κάνει ίγο δυσκολότερο για να επιλέξω μια!!!μου είπε για ροτβαιλερ καθώς και να ψάξω να δω και άλλες φυλές εκτός απο αυτές που σκέφτομαι
Για να απαντήσω σε μια σίγουρη ερώτηση γιατί να μην πάρω σε εκτροφείς φυλών που σκέφτομαι η απάντηση είναι ότι δεν είχα πολύ χρόνο και ήταν τα πρώτα τηλέφωνα που βρήκα!!! εννοείτε ότι δεν θα μείνω μόνο στα λόγια αυτά πυο μου είπαν αλλά θα συνεχίσω να ψαχνωμε

Αν ξέχασα να πω κάτι ή αν δεν το έχω εκφράσει σωστά περιμένω να ρωτήσετε και να πείτε και τη γνώμη σας
 






zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
θα παει και θα παρει μετα το σκυλο, ειπε μιλαμε για Σεπτεμβρη του 19 και μετα

Κυριακο μπορεις να μας το εξηγησεις αυτο με τα Ροτβαιλερ λιγο παραπανω; Με ποια λογικη δλδ σου ειπαν οτι θα κουμπωνες καλυτερα με Ροτ;

εδιτ
Ναι ειναι ενεργο μελος, μπορεις να στειλεις πμ
@ProudtobeGreek
 
  • Like
Reactions: Asmodeus and sake


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
@zenio τους είπα ότι ακριβώς έχω γράψει και εδώ για το σκύλο που έχω στο μυαλό μου και τι θέλω απο αυτόν και τι μπορώ να δώσω σε αυτόν και μου πρότειναν στην ουσία να το ψάξω περισσότερο για τα ροτβαιλερ δεν μου είπαν ''Πάρε ροτβαιλερ'' απλά μου το πρότειναν να το ψάξω!!δεν είχα παραπάνω χρόνο να μιλήσω με περισσότερες λεπτομέρειες αν και θα το ήθελα αλλά έχουν προτεραιότητα τα 2 μαθήματα που θέλω να περάσω ώστε να πάρω πτυχίο.


έκανα μια αρχή τουλάχιστον στο να συνομιλήσω με κάποιουσ ''ειδικούς ''
 




ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
@tasos malinoua μου είπε γενικά για τη ράτσα για τις απαιτήσεις τις αρρώστιες που μπορει να υπάρξουν και μετα μου έκανε προσωποικές ερωτήσεις ..Απλά τώρα δε ήελα να ξανα γράφω πράγματα που τα έχουμε πει πολλέσ φορες στο παρόν θέμα αλλά και σε όλο το φόρουμ ...
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σου είπαν για Rottweiler επειδή γουστάρει και τη ξάπλα αλλά και τις τρελές. Είναι σχετικά safe επιλογή από άποψη ενέργειας ούτε χλαπάτσα βαριέμαι να κουνηθω αλλά ούτε 2 ώρες σβούρα και θέλω και άλλο.

Δεν σε ενημέρωσαν όμως για τα υπόλοιπα δύσκολα κομμάτια. Προσωπικά δεν γνωρίζω ροτ που να μην έχει προκαλέσει στα ίσια τον ιδιοκτήτη του (έμπειρο η μη). Ό,τι και να επιλέξεις να στραφεις προς θηλυκό σκύλο. Είναι σχετικά πιο εύκολα συνηθως
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@ΚΥΡΙΑΚΟΣ Καλημέρα

Προσωπικά, στο παρελθόν δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα τα ροτ. Όσα είχα γνωρίσει μέχρι τότε, ήταν ανισόρροπα και εννοείται από εκπαίδευση ήταν στο μηδέν, λόγω ηλίθιων ιδιοκτητών.
Μέχρι που είχα την τύχη να γνωρίσω δύο εκτροφικά ροτ (με εξαιρετικό ιδιοκτήτη) και πραγματικά ερωτεύτηκα την φυλή! Ήταν τόσο ισορροπημένοι σκύλοι, που η τότε φοβική και κακοποιημένη σκύλα μου που δεν πλησίαζε σκύλο ούτε στα 50 μέτρα, είχε κολλήσει επάνω στον αρσενικό και δεν το κούναγε από δίπλα του (μπράβος :D).

Πιστεύω πως το ροτ, με πολύ διάβασμα, σωστή επιλογή εκτροφέα και καθοδήγηση από εκείνον, αλλά και με εκπαίδευση θα ήταν μια καλή λύση. Μιλάμε πάντα για μια κυριαρχική φυλή, οπότε θα πρέπει να είσαι προσεκτικός. Με σωστή επιλογή κουταβιού αλλά και δουλειά από μέρους σου, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
@Sofouli μόλις πάω πίσω στη Ρόδο θα ξανα ξεκινήσω την έρευνα μου τώρα έμειναν λίγες μέρες και απαιτητικές για τη σχολή οπότε δεν έχω χρόνο(και στο φορουμ που μπαίνω είναι για να ξεφύγω λιγάκι από τις ασκήσεις ) είδα χθες μερικά θέματα στο φορουμ για τα ροτ αλλά έχουμε ακόμα δουλειά !!!!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@tasos malinoua μου είπε γενικά για τη ράτσα για τις απαιτήσεις τις αρρώστιες που μπορει να υπάρξουν και μετα μου έκανε προσωποικές ερωτήσεις ..Απλά τώρα δε ήελα να ξανα γράφω πράγματα που τα έχουμε πει πολλέσ φορες στο παρόν θέμα αλλά και σε όλο το φόρουμ ...
επειδη με εκανες και διαβασα ολο το θεμα
και ειδα ολα οσα γραφτηκαν στο παρων θεμα με αναλυσεις.
ενα θα σου πω...βγαλε τα μαλι απο την λιστα σου,δεν σου κανουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU