Ξηρα τροφη Sam's Field...


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Η Audrey είναι 6 μηνών και πριν από περίπου μια εβδομάδα που ζυγιστήκαμε ήταν 16 παρά κάτι. 15,7 νομίζω. Η Milva είναι στα 11 κιλά. Ο κυριούλης που πήρα τηλ μου είπε να υπολογίζω στο 1,5 κιλό τη μέρα και για τις 2.
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
οχι γιατί μας στέλνουν κάθε μήνα και κρέατα απ το χωριό κλπ, οπότε με μια μικρή κατάψυξη..είναι περιορισμένος ο χώρος..
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Σκέφτομαι να δοκιμάσω τη 4300 power.
Την εχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Δοσολογία μπορεί να μου πει κάποιος;
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Καλησπερα! Μετα απο 2/μηνες σχεδον εχουμε φαει κοντα 16/κιλα Sams Field junior large η γνωμη μ πλεον ειναι πιο ολοκληρομενη..Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος,τν τρωει με ΠΟΛΥ ορεξη,εχει γυαλιστερο τριχωμα,μαλακο κ μαδαει το ιδιο..Κακακια πιο σκληρα κ πιο καλο σχηματισμενα απλα πιο εντονα στην μυρωδια..Το μονο κακο ειναι πως δν εχει βαλει γραμμαριο..Παραμενει στα ιδια κιλα,σκεφτομαι να παω στην Sams Field 4300 power κα8ως εχει 21% λιπος με αντι8εση 14% π εχει η junior κα8ως παντα μ φενεται αδυνατος!
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
αρκετα καλη τροφη η sam's field αλλα δεν καθεται καλα σε ολα τα σκυλια..οπως και καθε τροφη..και ο δικος μου δεν εβαζε κιλα με την sam's field..σε 6 μηνες ειχε βαλει μονο 2-3 κιλα..του την αλλαξα σε 1st choice ενεργειας για 4 μηνες και μετα την γυρισα σε συντηρησης και ο σκυλος μου πηρε τα πανω του απο κιλα..σε 2 μηνες ειχε βαλει ηδη 3 κιλα..οσα ειχε βαλει σε 6 μηνες με την sam's field..εδειξε σκυλος ο ατιμος μολις εβαλε κιλα...σε αντιθεση ομως του φιλου μου που εχει θυληκο Γερμανικο Ποιμενικο ηταν πιο καλα στα κιλα απ'οτι ο δικος μου..ειχε κατσει καλυτερα..αρσενικο-θυληκο σε ιδια ηλικια και ηταν ακριβως στα ιδια κιλα..ενω θα επρεπε να ειναι πιο πολλα ο δικος μου σαν αρσενικος που ειναι..κι εμενα μου φανηκανε λιγα τα 14% λιπαρα..
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
μετα απο αρκετους μηνες που ταιζω την συγκεκριμενη τροφη εχω να πω
οτι με την συνιστωμενη ποσοτητα που αναγραφει το σακι και τα δυο μου
σκυλια αδυνατισαν. Ο τριτος καλα κρατει τα παχακια του.
Εδικα ο Φωντας εχει χασει σχεδον 4 κιλα. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξαναγυρισω
σε Acana.
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Πλεον ξεπερασα τους 3/μηνες+ δινοντας Sam's Field Junior Large K γενικα εiμαι ευχαριστημενος προς τν σκυλο αλλα κ προς το κοστους κ ποιοτητας τροφης αλλα θα συμφωνησω με τν φιλη-ο απο πανω δυστυχως ο σκυλος μ εχει μεινει στασιμος στα κιλα του..Θα τν δωσω καμποσο καιρο ακομα κ βλεπουμε....
 




natal

Member
19 Οκτωβρίου 2013
10
0
Γεια σας και απο εμενα. Εγω απο 2 μηνων που την πηρα της δινω την puppy. Την πηρα ουτε ενα κιλο και τωρα 5,5 μηνων ειναι 3 κιλακια. Το ξεραμε οτι θα γινει μικροσωμη αλλα ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν φταιει κ η τροφη της. Η κτηνιατρος μου χε πει οτι τα μικροσωμα σκυλακια σαν κ αυτην γενικα ειναι λιγο μιζερα με τη τροφη τους, αυτη βεβαια δεν δειχνει να ξετρελαινεται με το φαγητο της, τις λιχουδιες τις παει σφαιρα! Γι αυτο λεω μηπως δεν της αρεσει; Απο κοπρανα ειναι οπως πρεπει αλλα μυριζουν πολυ. Αερια οχι. Τριχωμα καλο και δεν μαδαει.

Στάλθηκε από το CW-V88S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


mmitsi

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2011
122
0
paros
Εχω προσέξει ότι στη συσκευασία του γράφει φρέσκο ψάρι ή φρέσκο κοτόπουλο αρα το ποσοστό πρωτείνης που γράφει είναι λιγότερο αφου δεν είναι αποξηραμένο ή σκόνη. Το ψάρι το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές λόγω οτι έχω μικρόσωμο και μεσαιο σκύλο αλλά δεν πέρνουν κιλά είναι πολύ αδύνατα.
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
8α η8ελα τν γνωμη σας για αυτο τν κωδικο της Sams Field Solomo?? Εδινα Sams field junior large αλλα τν τελευταιο καιρο μου κανει πολλες φορες κακα κ αρκετα μαλακα,μπορει κ στην βολτα να κανει 2/φορες!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Παρατηρώ το εξής. Τα συστατικά της σαμς είναι:


39% φρεσκο κοτοπουλο,25% φρεσκο συκωτι,13,5% πατατα,5% καλαμποκι,8% λιπαρα πουλερικων,3% λαδι σολωμου,3% αποξηραμενα μηλα,2% μαγια,1% τοματες,0,5% μεταλλα και βιταμινες,82% πεπτικοτητα,3 781 kcal/kg μεταβολισιμη ενεργεια.


Αναλυση: πρωτεινη: 32% ,λιπος:21% ,ινες : 2,8% ,τεφρα: 6,7%,υγρασια :10%,ασβεστιο: 1,5% φωσφορος :1,1%

Αντίστοιχα της αρτνεν είναι:

Συστατικά: Αποξηραμένο κοτόπουλο* (ελαχ. 30%), Αποφλοιομένο ολόκληρο άσπρο ρύζι (ελαχ.19%), Σπόροι αραβόσιτου, Λιπαρά κοτόπουλου*, Πολτός παντζαριού, Φρέσκο κοτόπουλο (ελαχ. 5%), Αποξηραμένη μαγιά, Αυγό σκόνη, Αποξηραμένα ψάρια*, Λιναρόσπορος, Έλαια ψαριών*, Μεταλλικά στοιχεία, Βιταμίνες, Νουκλεοτίδια, Πρεβιοτικά ΦΟΣ, Πρεβιοτικά ΜΟΣ, Εκχύλισμα μούρων Cranberry, Θειική Χονδροϊτίνη, Θειική Γλουκοσαμίνη, MSM, Εκχύλισμα Γιούκα.
*Συντηρείται με μείγμα τοκοφερόλων και εκχύλισμα δενδρολίβανου.
Τυπική ανάλυση: Πρωτεΐνη 26%, Έλαια 16%, Ίνες 2,5%, Τέφρα 7%, Υγρασία 8%, Ωμέγα6 3,8%, Ωμέγα3 0,69%, Βιταμίνη Α 20000iu/kg., Βιταμίνη D3 1350iu/kg., Βιταμίνη E135iu/kg., Ασβέστιο 1,4%, Φώσφορος Ρ 0,95%, Χαλκός 22mg/kg. (ως θειικός χαλκός).

Μήπως δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά ή κάνω λάθος;
Φρέσκο κοτόπουλο: 70% νερό, 30% κρέας
Chicken meal: 10% νερό, 90% κρέας

Η Sam's περιέχει 39% φέσκο κοτόπουλο, δηλαδή 0,39*0,3=11,7% κρέας από κοτόπουλο.
Η Arden περιέχει 30% chicken meal και 5% φρέσκο κοτόπουλο, δηλαδή 28,5% κρέας από κοτόπουλο. Κοντά στις 2,5 φορές περισσότερο από τη Sam's. Πρόσθεσε και τα ψάρια και τα αυγά και νομίζω έχεις μια τροφή με πολύ καλύτερες πηγές πρωτεϊνών.
 
Last edited:


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
*Η πρωτεινη κ το λιπος που αVαγραφεις για τν Sams Field δν ειναι για τν νορμαλ ADULT τροφη αλλα για τν Power.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Φρέσκο κοτόπουλο: 70% νερό, 30% κρέας
Chicken meal: 10% νερό, 90% κρέας

Η Sam's περιέχει 39% φέσκο κοτόπουλο, δηλαδή 0,39*0,3=11,7% κρέας από κοτόπουλο.
Η Arden περιέχει 30% chicken meal και 5% φρέσκο κοτόπουλο, δηλαδή 28,5% κρέας από κοτόπουλο. Κοντά στις 2,5 φορές περισσότερο από τη Sam's. Πρόσθεσε και τα ψάρια και τα αυγά και νομίζω έχεις μια τροφή με πολύ καλύτερες πηγές πρωτεϊνών.
O όρος meal σημαίνει υποπροϊόντα σφαγής και όχι κρέας οπότε δε μπορεί να γίνει απ ευθείας σύγκριση
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
O όρος meal σημαίνει υποπροϊόντα σφαγής και όχι κρέας οπότε δε μπορεί να γίνει απ ευθείας σύγκριση
Κάνεις λάθος. Chicken meal είναι το κοτόπουλο αποξηραμένο και αλεσμένο.

"Chicken meal, according to the Association of American Feed Control Officials (AAFCO), is the dry rendered product from a combination of clean chicken flesh and skin with or without accompanying bone, derived from whole carcasses of chicken, exclusive of feathers, heads, feet and entrails.[SUP][1][/SUP] A meal in general is "an ingredient which has been ground or otherwise reduced in particle size."[SUP][2][/SUP] Chicken meal is ground up chicken meat that has been carefully dried to a moisture level of 10%. The protein content is 65% and the fat level is 12%. Regular chicken contains about 70% water with 18% protein and 5% fat. To create chicken meal, ingredients are placed into large vats and cooked. [SUP][3][/SUP] This rendering process not only separates fat and removes water to create a concentrated protein product, it also kills bacteria, viruses, parasites and other organisms. Because meat can be rid of infectious agents through the rendering process, “4D” animals (dead, dying, diseased or disabled) are allowable chicken meal ingredients. While not always present, the possible inclusion of these ingredients makes chicken meal always considered unfit for human consumption.[SUP][4][/SUP]" -- Wikipedia
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Η ανάλογία οστών, δέρματος κ.λ.π. υποπροϊόντων σφαγής δεν ορίζεται απο την κείμενη νομοθεσία. Οπότε ναι μεν περιέχει και κρέας, αλλά όχι απαραίτητα στην ίδια αναλογία με αυτή του σφάγειου. Επειδή επίσης η θερμική επεξεργασία σε κατά πολύ ψηλότερες θερμοκρασίες καταστρέφει αρκετά θρεπτικά συστατικά, όπως επίσης μπορεί να περιέχει και νεκρά ή ετοιμοθάνατα ζώα, θεωρείται χαμηλότερης διατροφικής αξίας και ακατάλληλο για ανθρώπινη κατανάλωση. Εξετάζοντας μόνο την τελική περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη, βλέπουμε μόνο ενα τμήμα και όχι τη συνολική αξία ως συστατικού.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Δε μιλάμε για ανθρώπινη κατανάλωση, μιλάμε για σκυλοτροφές. Δεν έχει σημασία αν περιλαμβάνονται νεκρά, ετοιμοθάνατα, άρρωστα ή ανάπηρα ζώα, αφού με το μαγείρεμα καταστρέφονται όλοι οι επικίνδυνοι μικροοργανισμοί.

Υποπροϊόντα σφαγής δεν είναι τα οστά και το δέρμα. Αυτά είναι μέρος του κοτόπουλου που αγοράζουμε και στο χασάπη. Υποπροϊόντα σφαγής είναι φτερά, κεφάλια, πόδια, εντόσθια κλπ. Αυτά κατά κανόνα δεν εμπεριέχονται στο chicken meal.

Σχετικά με την αναλογία δέρματος/οστών/κρέατος το ίδιο μπορεί να ειπωθεί για το φρέσκο κοτόπουλο. Κανείς δεν εμποδίζει τον μάγειρα να ρίξει περισσότερα κόκκαλα μέσα και να κρατήσει το αποστεωμένο κρέας για άλλη χρήση.

Το chicken meal είναι ασφαλές για τα σκυλιά και επιτρέπει να χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερο ποσοστό κρέατος στη συνταγή. Αν κάποιος δεν νιώθει ασφαλής και θέλει να ταΐσει φρέσκο αποστεωμένο κοτόπουλο ελευθέρας βοσκής στο σκύλο, φυσικά μπορεί να το κάνει. Αλλά αυτό ανήκει στο θέμα ξηρά τροφή vs barf.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δε μιλάμε για ανθρώπινη κατανάλωση, μιλάμε για σκυλοτροφές. Δεν έχει σημασία αν περιλαμβάνονται νεκρά, ετοιμοθάνατα, άρρωστα ή ανάπηρα ζώα, αφού με το μαγείρεμα καταστρέφονται όλοι οι επικίνδυνοι μικροοργανισμοί.

Υποπροϊόντα σφαγής δεν είναι τα οστά και το δέρμα. Αυτά είναι μέρος του κοτόπουλου που αγοράζουμε και στο χασάπη. Υποπροϊόντα σφαγής είναι φτερά, κεφάλια, πόδια, εντόσθια κλπ. Αυτά κατά κανόνα δεν εμπεριέχονται στο chicken meal.

Σχετικά με την αναλογία δέρματος/οστών/κρέατος το ίδιο μπορεί να ειπωθεί για το φρέσκο κοτόπουλο. Κανείς δεν εμποδίζει τον μάγειρα να ρίξει περισσότερα κόκκαλα μέσα και να κρατήσει το αποστεωμένο κρέας για άλλη χρήση.

Το chicken meal είναι ασφαλές για τα σκυλιά και επιτρέπει να χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερο ποσοστό κρέατος στη συνταγή. Αν κάποιος δεν νιώθει ασφαλής και θέλει να ταΐσει φρέσκο αποστεωμένο κοτόπουλο ελευθέρας βοσκής στο σκύλο, φυσικά μπορεί να το κάνει. Αλλά αυτό ανήκει στο θέμα ξηρά τροφή vs barf.
Δεν συζητάμε αν είναι απλά ασφαλές, μιλάμε και για διατροφική αξία. Σαφώς και έχει σημασία αν περιλαμβάνονται τα 4D's.

Λεπτομέρειες για τις ομάδες υποπροϊόντων σφαγής στην Ε.Ε. αναφερονται αναλυτικά εδώ Ζωικά υποπροϊόντα που δεν προορίζονται για κατανάλωση από τον άνθρωπο

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Ό,τι διατροφική αξία έχει το φρέσκο κοτόπουλο σε μια σκυλοτροφή, την ίδια έχει και το chicken meal. Από κει και πέρα δεν μπορείς να συγκρίνεις το chicken meal της Orijen, μ'αυτό των Friskies. 4D στην Orijen δε θα βρεις. Γιαυτό και τη χρυσοπληρώνεις.

Good read: Meat Meal -- The Mysterious Meat Concentrate Used to Make Dog Food
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981