Ξηρα τροφη


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Καλημερα σε ολους.Η Ληδα καναδεζικο λυκοσκυλο (14 μηνων-24Kg-Στειρωμενη) αποφασισε να κανει απεργια πεινας εδω και 2 μερες.Ειναι υγιεστατη απλα αρνειται να φαει το φαγητο της.Ξεκινησαμε με equilibrio puppy.Συνεχισαμε με Sams field junior large.Ψαχνω κατι αντιστοιχης ποιοτητας περιπου στα 55ευρω το τσουβαλι.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Δεν θα σου πω για κάποια τροφή αλλά και εγώ τις είχα πάρει την Sams field junior large και δεν έφαγε ποτέ ούτε μια κροκέτα. Πήγα όλο το τσουβάλι στην φιλοζωική όπως το πήρα.
 


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Για να μην κανω κ εγω το ιδιο και επειδη δν γινεται καθε μερα να της δινουμε γιουρτακια λαδακια ζαμπονακια μπας και φαει και καμια κροκετα πειτε καμια ιδεα.Ξερω καθε σκυλος ειναι διαφορετικος κτλ αλλα λιγο Help.Albatross Πχ εσυ τι του δινεις?
 




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Καλησπέρα dimus13, καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το σκυλάκι σου :D !
Σίγουρα δεν είμαι ειδική επί του θέματος αλλά απ'ότι έχω δει οι περισσότεροι προτείνουν να μην υποκύπτεις στα ναζάκια τους! Όσο βλέπει ότι έχει εναλλακτικές, δε θα τρώει σκέτη ξηρά. Άστη να πεινάσει, καμία λιχουδιά, 15 λεπτά η τροφή διαθέσιμη και άμα δε φάει την παίρνεις και της δίνεις πάλι στο επόμενο γεύμα. Κι εγώ αυτό έκανα όταν μου έκανε νούμερα ο μεγάλος και έστρωσε χαρακτήρα :p
 


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Ναι δν εχω ιδιαιτερα θεματα να την αφησω νηστικη αλλα δν γινεται το σκυλι να τρωει καθε 2 μερες ή να πρεπει να κανουμε Mix με οτι βλακεια μας ερθει.Την Equilibrio Πχ την ρουφουσε ετσι.Εδω εχουμε θεμα.Και ειναι και σε μια ηλικια που παιρνει τα ωραια κιλα..δενει το σωμα κτλ.
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Καλησπέρα dimus13, καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το σκυλάκι σου :D !
Σίγουρα δεν είμαι ειδική επί του θέματος αλλά απ'ότι έχω δει οι περισσότεροι προτείνουν να μην υποκύπτεις στα ναζάκια τους! Όσο βλέπει ότι έχει εναλλακτικές, δε θα τρώει σκέτη ξηρά. Άστη να πεινάσει, καμία λιχουδιά, 15 λεπτά η τροφή διαθέσιμη και άμα δε φάει την παίρνεις και της δίνεις πάλι στο επόμενο γεύμα. Κι εγώ αυτό έκανα όταν μου έκανε νούμερα ο μεγάλος και έστρωσε χαρακτήρα :p
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Έτσι έκανε και ο δικός μου. Για 2 -3 μέρες δεν έτρωγε. Τον έβαζα μόνο την τροφή του σε συγκεκριμένη ώρα και σε 20 λεπτά την μάζευα. Αυτο το έκανα για δύο μέρες όμως χωρίς να του δώσω τίποτα άλλο παρά μόνο την τροφή του. Από τότε του την βάζω και την τρώει χωρίς κανένα παράπονο.
 
  • Like
Reactions: zaher


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Ναι δν εχω ιδιαιτερα θεματα να την αφησω νηστικη αλλα δν γινεται το σκυλι να τρωει καθε 2 μερες ή να πρεπει να κανουμε Mix με οτι βλακεια μας ερθει.Την Equilibrio Πχ την ρουφουσε ετσι.Εδω εχουμε θεμα.Και ειναι και σε μια ηλικια που παιρνει τα ωραια κιλα..δενει το σωμα κτλ.Δν θελω να μενει νηστικη
Όταν λες έτσι? Έτσι σκέτη ή έτσι με μιξ? Αν ισχύει το πρώτο, γιατί την αλλάξατε?
 


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Όταν λες έτσι? Έτσι σκέτη ή έτσι με μιξ? Αν ισχύει το πρώτο, γιατί την αλλάξατε?
Ετσι εννοω σκετη.Αλλαξαμε γιατι πηγαμε απο Puppy Σε Junior Και με το σκεπτικο οτι η Sams Ειναι ποιοτικα καλυτερη απο την Equilibrio..
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Ναι δν εχω ιδιαιτερα θεματα να την αφησω νηστικη αλλα δν γινεται το σκυλι να τρωει καθε 2 μερες ή να πρεπει να κανουμε Mix με οτι βλακεια μας ερθει.Την Equilibrio Πχ την ρουφουσε ετσι.Εδω εχουμε θεμα.Και ειναι και σε μια ηλικια που παιρνει τα ωραια κιλα..δενει το σωμα κτλ.
Με τι ανακατέυεις την τροφή; Όταν την ανακατεύεις την τρώει ή θα φάει μια κροκέτα;
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Ναι, βασικά εννοούσα γιατί δεν πήγατε στην αντίστοιχη junior ή adult, δεν ξέρω τι βγάζει η συγκεκριμένη εταιρεία. Τώρα το "ποιοτικά καλύτερη" μπορεί και να ισχύει δεν ξέρω αλλά γενικά το "καλύτερη" είναι κάπως υποκειμενικό. Αν το σκυλάκι ήταν σε όλα του οκ με την equilibrio και εφόσον την έτρωγε και με όρεξη, μπορείς να πας στην αντίστοιχη για ενήλικα.
 
  • Like
Reactions: Aslan


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Με τι ανακατέυεις την τροφή; Όταν την ανακατεύεις την τρώει ή θα φάει μια κροκέτα;
Αν την ανακατεψω με γιαουρτι πχ που δν μπορει να το ξεχωρισει τρωει.Αν της βαλω κομματια λουκανικο πχ και τα θαψω θα σκαψει με την μουσουδα θα τα φαει και θα αφησει την τροφη.Και φυσικα μετα αφου θα πειναει θα ξεκινησει την ζητιανια
 


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Ναι, βασικά εννοούσα γιατί δεν πήγατε στην αντίστοιχη junior ή adult, δεν ξέρω τι βγάζει η συγκεκριμένη εταιρεία. Τώρα το "ποιοτικά καλύτερη" μπορεί και να ισχύει δεν ξέρω αλλά γενικά το "καλύτερη" είναι κάπως υποκειμενικό. Αν το σκυλάκι ήταν σε όλα του οκ με την equilibrio και εφόσον την έτρωγε και με όρεξη, μπορείς να πας στην αντίστοιχη για ενήλικα.
Το οτι ετρωγε την Puppy Δν σημαινει οτι θα τρωει και την Adult.Ειναι αλλος κωδικος αλλα ναι ισως επιστρεψουμε εκει
 


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Αν την ανακατεψω με γιαουρτι πχ που δν μπορει να το ξεχωρισει τρωει.Αν της βαλω κομματια λουκανικο πχ και τα θαψω θα σκαψει με την μουσουδα θα τα φαει και θα αφησει την τροφη.Και φυσικα μετα αφου θα πειναει θα ξεκινησει την ζητιανια
Κατάλαβα, δτσι έκαμε και ο δικός. Εμμ όταν ζητιανεύει της δίνεις να φάει;
 


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Κατάλαβα, δτσι έκαμε και ο δικός. Εμμ όταν ζητιανεύει της δίνεις να φάει;
Προσωπικα τπτ.Αλλα ολο κ καποιος την λυπαται και της δινει.Και επειδη αν σηκωθει στα 2 φτανει ψηλα κλεβει και φαγητο..
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Το οτι ετρωγε την Puppy Δν σημαινει οτι θα τρωει και την Adult.Ειναι αλλος κωδικος αλλα ναι ισως επιστρεψουμε εκει
Σίγουρα, απλά το είπα με τη λογική ότι έχουν παρόμοια συστατικά και είναι ίδια εταιρεία. Αντιθέτως δε θα έβρισκα λογική στο να σου πετάξει κάποιος άκυρα τροφές που έχουν κάτσει καλά σε δικά του σκυλιά και να κάνεις πειράματα στη δικιά σου.
 
  • Like
Reactions: Aslan


Ektorakos<3

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2015
84
78
Να μην της διμε
Προσωπικα τπτ.Αλλα ολο κ καποιος την λυπαται και της δινει.Και επειδη αν σηκωθει στα 2 φτανει ψηλα κλεβει και φαγητο..
Θα σε προτινά να μην την λυπάστε γιατί έτσι θα σας κάνει ότι θέλει. Τώρα, να μην την δίνεται τίποτα από το φαγητό σας γιατί έτσι δεν θα φάει ποτέ το δικό της.
 


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Απλα μια διευκρινηση.Δν ειναι οτι δν εφαγε τωρα 2 μερες και ειπα αχ το σκυλακι να του την αλλαξω.Δν την τρωει απο την Day 1.Απλα τωρα το δεχτηκα,κουραστηκα και παμε γι΄αλλα.Καλη η οχι η Sams field Δν θελει να την ακουμπαει.Οποτε ξαναρωταω τι υπαρχει σε αυτα τα χρηματα αντιστοιχα καλο ποιοτικα.Τωρα αν θα της κατσει καλα ή αν θα το τρωει ειναι αλλο θεμα.

Ektorakos Δν μπορω να κανω και τον χωροφυλακα...:)
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Συγνώμη κιόλας δηλαδή αγαπητέ dimus13, αλλά η τροφή που έκατσε καλά στο σκύλο σου δε σου αρέσει, τη μέθοδο που σου προτείναμε δεν μπορείς να την ακολουθήσεις, γιατί δε μπαίνεις σε ένα site με ξηρές να δεις τιμές και συστατικά και να αποφασίσεις? Γράφεις ότι είναι "άλλο θέμα" το αν θα την τρώει ενώ είναι ο λόγος που άνοιξες το θέμα σου απ'ότι καταλαβαίνω. Πάντως αν θέλεις οπωσδήποτε συγκεκριμένες προτάσεις, με μια μικρή αναζήτηση θα βρεις τόσα θέματα και διαφορετικές απόψεις, που θα μπερδευτείς ακόμα περισσότερο :p
 
  • Like
Reactions: Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Naturea, Barking Heads, N&D και πολλές άλλες... Καλό είναι όμως να μην μείνεις μόνο εκεί και να κάνεις εσύ την δική σου προσωπική έρευνα και να ψαχτείς εντός και εκτός forum. Θα βρείς αρκετά θέματα που αφορούν την διατρόφη, τις ξηρές και το πως μπορούμε να "διαβάσουμε" σωστά τα συστατικά τους για να κάνουμε την όποια ποιοτική διάκριση μεταξύ τους... και γιατί όχι[;] ίσως κάποια στιγμή ανακαλύψεις και την barf ή το μαγειρευτό που δεν κοστίζει περισσότερο απ' ότι πρότεινα παραπάνω και είναι ό,τι πιό υγιεινό μπορείς να δώσεις στον σκύλο σου.
 
  • Like
Reactions: zaher and mairoula