Οικονομική κρίση και σκύλος


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
φαγητο πλαταρια. με 30 κιλα περναμε 45 μερες κοστος 12 ευρω. βαλε λιγο το ρυζι και τα λαχανικα 5 με 7 ευρω.πολυβυταμινες απο αγγλια 50 ευρω το χρονο. 3-4 ευρω για τα μπισκοτα του κονγκ.αμπουλες ex- spot oi 6 15 ευρω και τα εμβολια 30 ευρω. αρα υπολογιζω 30 μαξιμουν 35 ευρω το μηνα. ε, ποσο πιο κατω να παει?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τα πραγματα ειναι δυσκολα για ολους πανω-κατω...εγω κανω δυο δουλειες εκ των οποιων η κυρια εργασια μου δεν ''ασχολειται'' με την Ελλαδα οποτε μοιραια δεν προκειται να ζοριστω περισσοτερο οικονομικα (αλλα ζοριζομαι σωματικα και πνευματικα ...:()

Τα σκυλια τα εχω σε προγραμμα ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης :

1) τροφη παιρνω παντα 2-3 τσουβαλια μαζι ωστε να μην πηγαινω πετ σοπ.Κοστος 55 ευρω το μηνα για τροφη δυο σκυλιων 45 κιλων συνολικα (περιλαμβανονται και κονσερβες lidl )

2) αμπουλες , κολαρα , χαπια αποπαρασιτωσης τα αγοραζω εξαμηνιαια απο αποθηκες ...κατι γλυτωνεις (και δεν πηγαινεις σε πετ σοπ οπου καταληγεις με ενα σωρο αχρηστα πραγματα)

3) κοκκαλα μοσχαρισια απο τον χασαπη δωρεαν

4) μετακινησεις δεν σκεφτομαι , εχω smart

5) κτηνιατρικα , ευτυχως δεν εχω ιδιαιτερα.Εμβολιασμοι θα γινουν ταυτοχρονα και στα δυο ζωα και με ειδικο ντιλ στον κτηνιατρο.To ιδιο ντιλ εχει γινει και για εξετασεις αιματος κλπ.

Φευγουν λεφτα αλλα δεν μου φαινονται ...το τσιγαρο μπορω να κοψω ? :-|
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
:rolleyes::rolleyes:χμ...τώρα που μάλλον θα μπούμε στην περίοδο της'' ανταλλαγής των προϊόντων'', νομίζω ότι θα μπορέσουμε να λύσουμε πολλά απο τα προβλήματά μας....;)
π.χ. εγώ το καλοκαίρι βγάζω καταπληκτικές βιολογικές ντομάτες... ανταλλάσσω 1 kg απο αυτές με 4 millbemax ή 3 αμπούλες ex-spot...τα αγγουράκια δώρο...(μακριά απο μένα οποιοδήποτε υπονοούμενο ....):D:D
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Οπως και πολλοι απο εμας εδω...Το σκατο παξιμαδι παρα να λειψει κατι απο το σκυλι. Η Χιονα ειναι δικη μου ευθυνη αποκλειστικα οποτε με το φοιτητικο μηνιατικο μου κανονιζω και τα εξοδα της. Δεν μπορω να πω πως με εχει αγγιξει η οικονομικη κριση ή οτι στερουμε κατι για να βγαλω περα τα του σκυλιου. Να μου πεις θελει ενα 13μισοκιλο στους 2-2μιση μηνες+κολαρα,εξετασεις κ ενδιαμεσες βλακιουλες.Οχι τπτ τραγικο δλδ...
Αν ειχα μεγαλωσομο σκυλι που θα ετρωγε 1-1μιση τσουβαλι τροφη τον μηνα σιγουρα θα εβρισκα πιο οικονομικες λυσεις...

Σημαντικο και το θεμα του κτηνιατρου ο οποιος παντα κατι κοβει...Να ναι καλα ο ανθρωπας.

Την Ροξυ που ζει με τους δικους μου την κουτσοβολευουν με ξηρα και φαγακι.
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
ταρα χθες μ ειπε ο μπαμπας μ οτι εβαλε επιτελους ντοματες στο χωριο!!!λες να το κανω κ γω ετσι??
του φιλου μ ο μπαμπας βγαζει και λαδι βιολογικο!!!!!!;);)

τωρα για το θεμα,εγω φοιτητρια ειμαι οποτε παιρνω ακομα απο τους δικους μου αν και ψαχνω για δουλεια ωστε να μην χρειαζεται πλεον και ο φιλος μου δουλευει και προς το παρον ειμαστε σχετικα καλα..αλλα απο οτι βλεπω αν βρουμε και οι δυο δουλεια τοτε θα ειμαστε καλα καλα!!
βασικα ειμαστε πολυ 'φρεσκοι' ιδιοκτητες οποτε δεν μπορω να κανω συγκριση με τα παλαιοτερα χρονια......
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
φιλε εγω αρχησα να ζοριζομαι πραγματικα παρα πολυ κ θα με καταλαβουν σιγουρα οσοι εχουν θεματα με την δουλεια τους...πολυ σκασμενη επιταγη ρε παιδια...πληρωμες 0 εδω κ μηνες ...τελειωνουν τα χρηματα που ειχαμε στην ακρη....μου φαινεται μονο ψαρια θα τρωω που τα βγαζω στο ψαρεμα κ ο σκυλος θα αρχισει διατροφη με μουκρι!μην μουγκριζει στο τελος μονο κ εχουμε αλλα!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Σημερινή συζήτηση με τον περιπτερά μου.... Πόσα? (πακέτα τσιγάρα)... Πες μου πόσο πήγαν να σου πω..... (Ευτυχώς καπνιζω περίεργη μάρκα και ακόμα δεν έχει πάρει ούτε την πρώτη αύξηση) Αλλά το ξαναλέω αν ζοριστώ οικονομικά θα κόψω από μένα και όχι από το σκυλάκι μου!!!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
....μου φαινεται μονο ψαρια θα τρωω που τα βγαζω στο ψαρεμα κ ο σκυλος θα αρχισει διατροφη με μουκρι!μην μουγκριζει στο τελος μονο κ εχουμε αλλα!
:D αν και ζορισμενος δεν χανεις το χιουμορ σου.
Ασε, με το ψαρεμα ασχοληθηκα κι εγω 10 χρονια και κάθε χρονιά ηταν και χειροτερη. Γινανε οι ψαραδες πιο πολλοι από τα ψαρια.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
ασε...δικαιο εχεις.για να βγαλεις ψαρι τωρα θελει να κατεβεις στα 20+...εχει παντως κ κατι καλλες καβατζες ακομη.αν χασω κ το χιουμορ μου φιλε θα με μαζευετε.ελλι εισαι τυχερη να το πω...εχεις μικρο σκυλακι.οχι οτι εμας μας ζορησε κανεις να παρουμε μοσχαρια,αλλα τα μετρα ειναι αλλα.αλλες τροφες,αλλα χαπια,ολα ειναι αλλα...μακαρι παρολα αυτα να μην κοψεις ποτε τιποτα ουτε απο εσενα ουτε απο το σκυλι σου,εκτος κ αν προκειται για το καπνησμα.αυτο κοψτο μαχαιρι.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
ρε σεις κ τι αλλο να κοψετε δλδ απο τα μικρα σκυλια?ελεος!ποσο τρωνε για να κοψετε κιολας!
χαχα!εσυ ακομη κλαις το πακετο σου?χαχαχα!χρυσαφι εγινε!
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Δεν είναι η τροφή που με απασχολεί!!!! (Ανορεξικό είμαι γιαυτο!!!!!:D:D:D) Χωρίς πλάκα τώρα είναι το κάτι έκτακτο που μπορεί να τύχει.... ok τα προγραμματισμένα αλλά χτύπα ξύλο χρειάζεται μια θεραπεία για κάτι.... εκεί??? ε εκεί λέω πως θα κινηθεί γη και ουρανός κάτι που για μένα δεν με απασχολεί και δεν θα έκανα
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
οχι οτι εμας μας ζορησε κανεις να παρουμε μοσχαρια,αλλα τα μετρα ειναι αλλα.αλλες τροφες,αλλα χαπια,ολα ειναι αλλα...μακαρι παρολα αυτα να μην κοψεις ποτε τιποτα ουτε απο εσενα ουτε απο το σκυλι σου,εκτος κ αν προκειται για το καπνησμα.αυτο κοψτο μαχαιρι.
Συμφωνώ (και συμπάσχω) απόλυτα και επιπλέον αυτό που τρέμω είναι κανένα extra που μπορεί να προκύψει, γιατί τα "μοσχάρια" μας έχουν στατιστικά πιό πολλά extra θέματα από τα μικρά...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
ε αφου ρε συ τα φαρμακα πανε με τα κιλα...δλδ ημαρτον κ οχι μονο τα φαρμακα καταστολης αλλα κ προληψης.
δεν ειμαστε να σπαμε ουτε νυχι...τρεμω οπως τρεχει μην χτυπησει κ τρεχω!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
ε αφου ρε συ τα φαρμακα πανε με τα κιλα...δλδ ημαρτον κ οχι μονο τα φαρμακα καταστολης αλλα κ προληψης.
δεν ειμαστε να σπαμε ουτε νυχι...τρεμω οπως τρεχει μην χτυπησει κ τρεχω!
Ή μου κάνεις πλάκα ή δεν με πίανεις.... ΟΚ δεν είναι φάρμακα αλλά επέμβαση..... ΞΑΝΑΜΑΤΑΠΑΛΙ λέω πως ότι καβάντζα έχω ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ (η αρρώστια όχι η κάβα) θα πάει στη μικρή
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αυτά τα extra εννοούσα κι εγώ. Να μην τύχει κάποιο θέμα υγείας. Π.χ. εγώ βλέπω την κουταβίτσα μου με κάποιο θεματάκι στο πίσω πόδι της τελευταία (το "τραβάει" προς τα έξω στο χαλαρό περπάτημα), την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού με 1-2 γιατρούς και ήδη τρέμω τα επερχόμενα έξοδα...
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Αυτά τα extra εννοούσα κι εγώ. Να μην τύχει κάποιο θέμα υγείας. Π.χ. εγώ βλέπω την κουταβίτσα μου με κάποιο θεματάκι στο πίσω πόδι της τελευταία (το "τραβάει" προς τα έξω στο χαλαρό περπάτημα), την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού με 1-2 γιατρούς και ήδη τρέμω τα επερχόμενα έξοδα...
αυτό ακριβώς εννοώ φίλε johnk εμένα πχ με καλύπτει το ΙΚΑ (λεμε τώρα) για το σκυλάκι μου έτσι όπως έκατσε η φάση θα κόψω από τα δικά μου!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.945
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel