Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Εδω ο Ερμης 12 μηνων.
τη δευτερη την εβαλα γιατι φαινετε το διπλο παρανυχο.
Ειναι απο Ζαγορια,
αλλα οχι απο κοπαδι.


. Ωραιος ο Ερμης ,σιγουρα ανωτερος απο ολα τα σκυλια του ξεδερφου μου. Δεν θα τον κρινω αλλα αν ηταν θηλυκο θα του εδινα βεα. Στο υψος μηπως χανει απο τη φωτο η ειναι γυρω 65cm; Να τον χαιρεσαι. Εχει παρει αναγνωριση;
 




liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Μία εξαίρετη θηλυκή
View attachment 47934
. Τα σκυλια που ολοι θελουμε να βλεπουμε. Δεν ξερω τι γωνια εχει το ρινομετωπικο ( και δεν με εδιαφερει αν εχει μολοσσικο) αλλα η σκυλα ειναι εξαιρετη
οντως. Δεν ξερω αν μου κανεις πλακα γιατι μαλλον εχεις καταλαβει ποια σκυλια μου αρεσουν αλλα φτου στη σκυλα που δεν ξεχωριζει απο αρσενικο. Αυτη η σκυλα υπαρχει; Εχει κανει γεννες; Πως τη λενε; Αν δεν ειχε και τα μπαρτζα .... Πες μου σε παρακαλω , τι διαφορα εχει με τον αρσενικο στο βιντεο ; ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ Α' - YouTube. Αυτα δεν ειναι τα σκυλια που ολοι γνωρισαμε; Κεφαλι, ποδια, στηθος, ουρα, και το πισω μερος στα καπουλια ελαφρως υπερηψωμενο. THANK YOU PTF
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Πολυ καλά σκυλιά ptf.

Και η θυληκιά και τα αρσενικά ειναι πολυ όμορφα.
Χωρίς να γνωρίζω καλά τα κεφάλια μήπως ειναι λίγο μικρά;
Ή ετσι ορίζει το πρότυπο;
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Στο κεφάλι υπάρχει μία γενικευμένη (δυστυχώς) τάση για μεγαλύτερα και με κοντύτερο ρύγχος. Ελπίζω να μην παγιωθεί και φτάσουμε σε κεφάλια καυκάσου.
Το πρότυπο ορίζει αναλογία κρανίου ρύγχους 3/2 και με πλάτος σχεδόν όσο το μήκος του.
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Πολυ ωραια σκυλια, το κατω αρσενικο ειναι σε πολυ ωραια σταση , σαν της γιαγιας του. Ισως με ξεγελαει η φωτο αλλα το πανω φερνει αρκετα ψηλα το ακρωμιο σε σχεση με τα καπουλια. Και απο αυτα τα σκυλια υπηρξε συνεχεια; Εγω θα σου προτεινα τον κατω για γαμπρο . Για την κλιση της πλατης. Τι μεγεθος εχουνε; Κιλά; Φαινονται φροντισμενα ζωα. Πολυ καλη εκτροφη, εκτος απο την κλιση της πλατης (που ισως με ξεγελαει η φωτο) θα ελεγα πως ειναι ο ιδιος σκυλος. Αυτα μου αρεσουνε...
 


pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/834/ihr0.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/849/7c7l.jpg

αυτος ειναι ο δικος μου..δεν νομιζω να ειναι καθαροαιμος αλλα τον αγαπω γιατι μεσα στο σπιτι δν αφηνει κανενα κ εξω ειναι πολυ ησυχος!επισης εγινε μπαμπας κ δεν φευγει απο κοντα τους!τρομερο το ενστικτο του σκυλου!στη μια φωτογραφια ειναι 1ος μηνα κ στην αλλη 10μηνων κ κτ παραπανω
 




pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
δεν ειμαι BYB απλα ηθελα ν ζεγαρωσω μια φορα τη θηλυκια μου πριν τη κανω στειρωση κ εφοσον ξερω οτι θελουν πολλοι απογονο απο τον δικο μου τ αφησα ελευθερα(ελπιζωντας να μην γινει) και εκαναν 5 κουταβακια.ηταν πρωτη και τελευταια φορα η μικρη θα παει για στειρωση.το θηλυκο ειναι μεσσαιου μεγεθους,γυρω στα 25 κιλα καφε χρωμα κ η μουσουδα μοιαζει σαν του shiba inu ..αλλα ολα πηραν απο τον πατερα οποτε φαινοτυπικα θα ειναι ενταξει για οποιον τ δωσω.το BYB ειναι,αποψη μου,σωστο μονο οταν εισαι σιγουρος οτι θα τα χαρισεις καπου και οταν δεν μπλεκεις καθαροαιμες φιλες.(δεν τρελαινομαι να τον παω σε αναγνωριστη.θα το εκανα μονο αν μπορουσα ν βοηθησει για την επαναφορα του ελληνικου ποιμενικου.απλα ηθελα να ακουσω 2-3 αποψεις για τον σκυλο μου απο ατομα που ειναι σχετικα οπως ειναι καποια ατομα στο φορουμ)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 




stathis4

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2014
107
0
δεν ειμαι BYB απλα ηθελα ν ζεγαρωσω μια φορα τη θηλυκια μου πριν τη κανω στειρωση κ εφοσον ξερω οτι θελουν πολλοι απογονο απο τον δικο μου τ αφησα ελευθερα(ελπιζωντας να μην γινει) και εκαναν 5 κουταβακια.ηταν πρωτη και τελευταια φορα η μικρη θα παει για στειρωση.το θηλυκο ειναι μεσσαιου μεγεθους,γυρω στα 25 κιλα καφε χρωμα κ η μουσουδα μοιαζει σαν του shiba inu ..αλλα ολα πηραν απο τον πατερα οποτε φαινοτυπικα θα ειναι ενταξει για οποιον τ δωσω.το BYB ειναι,αποψη μου,σωστο μονο οταν εισαι σιγουρος οτι θα τα χαρισεις καπου και οταν δεν μπλεκεις καθαροαιμες φιλες.(δεν τρελαινομαι να τον παω σε αναγνωριστη.θα το εκανα μονο αν μπορουσα ν βοηθησει για την επαναφορα του ελληνικου ποιμενικου.απλα ηθελα να ακουσω 2-3 αποψεις για τον σκυλο μου απο ατομα που ειναι σχετικα οπως ειναι καποια ατομα στο φορουμ)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Πιστευω να καταλαβες φιλε μου οτι ο liverpool σε χαρακτηρισε byb χαριτωλογωντας ετσι?Και εκτος αυτου,απο τη στιγμη που ηξερες που θα τα δωσεις τα κουταβια και ησουν υπευθυνος,με γεια σου με χαρα σου και ο σκυλαρος σου!;)
 




pap.christos

Active Member
20 Ιανουαρίου 2014
27
0
Λάρισα
Πιστευω να καταλαβες φιλε μου οτι ο liverpool σε χαρακτηρισε byb χαριτωλογωντας ετσι?Και εκτος αυτου,απο τη στιγμη που ηξερες που θα τα δωσεις τα κουταβια και ησουν υπευθυνος,με γεια σου με χαρα σου και ο σκυλαρος σου!;)
απο οτι καταλαβα το BYB δεν ειναι κ πολυ ωραιος χαρακτηρισμος και για αυτο εξηγησα πως εχω ατομα που θελουν τα κουταβια μου οποτε δεν θα γινουν αδεσποτα ουτε θα τα σκοτωσω(οπως δυστυχως κανουν αρκετοι).ευχαριστω πολυ!τον χαιρομαι οσο περισσοτερο μπορω!
 




fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
. Ωραιος ο Ερμης ,σιγουρα ανωτερος απο ολα τα σκυλια του ξεδερφου μου. Δεν θα τον κρινω αλλα αν ηταν θηλυκο θα του εδινα βεα. Στο υψος μηπως χανει απο τη φωτο η ειναι γυρω 65cm; Να τον χαιρεσαι. Εχει παρει αναγνωριση;
Στη φωτο ειναι 12 μηνων.
Τωρα ειναι 18 και απο οτι τον μετρησα,(δεν ξερω αν το εκανα σωστα),
ειναι 68 cm.
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Στο παρακάτω βίντεο ο Ηρακλής,υψος και κιλά με το μάτι :D[video=youtube;9lxNwi9XMAc]http://www.youtube.com/watch?v=9lxNwi9XMAc[/video]
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU