Οπτική νευρίτιδα σε σκύλο 13 ετών


Liza & Riri

New Member
23 Φεβρουαρίου 2022
3
0
27
Καλησπέρα. Είμαι νέα στη παρέα και χρειάζομαι οπωσδήποτε αποψεις. Το σκυλάκι μου τυφλώθηκε πήγαμε στην κτηνίατρο της και μου είπε πως έχει οπτική νευρίτιδα ξεκινήσαμε prezolon και ξεκίνησε να βλέπει. Το πρόβλημα ήταν ότι ξεκίνησε να κάνει εμετούς και κόψαμε το prezolon για 5 μέρες. Μετά το ξεκινήσαμε ξανά αλλά δεν υπήρχε βελτίωση η γιατρός μας είπε πως υποτροπίασε. Δεν μας έδωσε καμία άλλη συμβουλή και έτσι πήραμε έναν άλλον κτηνίατρο και μας είπε να πάμε στην αγγελακοπούλου. (Να επισημάνω εδώ ότι μένουμε εκτός Αθήνας ) πήγαμε στην αγγελακοπούλου κάναμε εξετάσεις τα μάτια της δεν είχαν κανένα θέμα ,κάναμε εξέταση για SARDS και βυθοσκόπηση και ήταν όλα καλά.
Εκτός αυτού αποκλείσαμε τον όγκο στο κεφάλι γιατί έχουν περάσει ήδη τέσσερις μήνες και το σκυλί δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Τώρα λοιπόν έχουμε μείνει με ένα σκυλί τυφλό στα 13 του χρόνια να είναι σοκαρισμένο . οι γιατροί που επισκεφθήκαμε να μας λένε πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο. Τους ρωτήσαμε αν μπορεί να πάρει ξανά πρεζολόν αλλά με αντιβίωση μαζί γιατί μας είπαν πως ίσως και να έχει φλεγμονή και δεν μας δίνει κανένας ξεκάθαρη απάντηση ούτε μία αντιβίωση να συνδυάσουμε με το prezolon και να δούμε πως θα είναι το σκυλί. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον; Τι άλλο με συμβουλεύετε να κάνω ;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95