Ο Βικτωρ...


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
:ROFLMAO::ROFLMAO:


Τα πατουσακια ειναι ακομα ροζ με μαυρο τοπους τοπους;
βασικα σχεδον ολομαυρα πλεον απο τις βουλες...λιγο ροζ κραταμε βεβαια απο αποψη γιατι ειμαστε τρυφερα και γλυκα κουταβακια...:LOL:
 
  • Like
Reactions: Estranged


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Συγνωμη να σε ρωτησω κατι?
τι ακριβως βαζεις σε αυτη την πληγη στο αφτι του που φανταζομαι την εχει κανει
απο το ξυσιμο. . .
εχω απελπιστει με τα δερματικα. η δικια μου εχει 3 κρατηρες - πληγες που δεν περνανε
με τπτ. σπαθολαδο βαζω, αντιβιωση πηρε, μπεταντιν αλοιφη εβαλα, προσευχες κανω,
οι θυσιες μου μεινανε μπας και. . .
 
  • Like
Reactions: mareco


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Αν ειναι σε σημείο που δεν φτανει να γλυψει ή μπορεις να χεις το νου σου τεσπα,μελι (κανονικο οχι του σουπερ μαρκετ) ή αμα έχεις αλόη παίρνεις το τζελ της κ το τριβεις στην πληγη...
 
  • Like
Reactions: Eirini-Fontas


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Συγνωμη να σε ρωτησω κατι?
τι ακριβως βαζεις σε αυτη την πληγη στο αφτι του που φανταζομαι την εχει κανει
απο το ξυσιμο. . .
εχω απελπιστει με τα δερματικα. η δικια μου εχει 3 κρατηρες - πληγες που δεν περνανε
με τπτ. σπαθολαδο βαζω, αντιβιωση πηρε, μπεταντιν αλοιφη εβαλα, προσευχες κανω,
οι θυσιες μου μεινανε μπας και. . .
Οxyvet το μπλε?
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Συγνωμη να σε ρωτησω κατι?
τι ακριβως βαζεις σε αυτη την πληγη στο αφτι του που φανταζομαι την εχει κανει
απο το ξυσιμο. . .
εχω απελπιστει με τα δερματικα. η δικια μου εχει 3 κρατηρες - πληγες που δεν περνανε
με τπτ. σπαθολαδο βαζω, αντιβιωση πηρε, μπεταντιν αλοιφη εβαλα, προσευχες κανω,
οι θυσιες μου μεινανε μπας και. . .
αυτη η πληγη κλεινει πολυ γρηγορα με celestoderm v with garamycin...

στον δικο μου κλεινει σε 3 μερες η πληγη εφ οσον δεν το ξυσει...
 
  • Like
Reactions: Eirini-Fontas


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Οxyvet το μπλε?
Μελι? δεν το εχω ξανακουσει. . . μωρε λες?
Το Oxyvet, δεν το εχω δοκιμασει. θα το παρω να δω.
celestoderm με garamycin δεν της κανει και πολλα πραγματα. ,. ,
ειμαστε για πιο hard core καταστασεις εμεις.
thanks guys!
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μελι? δεν το εχω ξανακουσει. . . μωρε λες?
Το Oxyvet, δεν το εχω δοκιμασει. θα το παρω να δω.
celestoderm με garamycin δεν της κανει και πολλα πραγματα. ,. ,
ειμαστε για πιο hard core καταστασεις εμεις.
thanks guys!
Bάφει να ξέρεις - βάζε γάντια. Υπάρχει και άχρωμο αλλά το μπλε είναι πιο τούμπανο λέει ο ντοκ, αυτό χρησιμοποιεί. Εμείς φτιάξαμε και κλείσαμε πληγή που μύριζε κυριολεκτικά σαπίλα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Μια που το αναφέρατε, η αλόη (το φυτό κατευθείαν, όχι αλοιφές "με αλόη") είναι θαύμα της φύσης. Σε χοντρό πρόβλημα προφανώς και θα προτιμήσω κάτι φαρμακευτικό. Αλλά για όλα τα άλλα τα απλά (ή απαρχές προβλημάτων) χώσε ένα κομμάτι αλόη σε μια γλάστρα, άστο να πολλαπλασιαστεί. Πανάκεια.

(Και μιας που καλοκαίρι έρχεται - κάποια στιγμή: δεν έχω λόγια να εξηγήσω πόσο άσχημα ηλιακά - και μη - εγκαύματα έχω δει να "ρουφάει".)
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
για την αλοη πρωσυπογραφω...σε φαρμακευτικο αφρο μαζεψε δικο μου ηλιακο εγκαυμα σε μερικες ωρες...βεβαια χρειαστηκε ολοκληρο το μπουκαλι διοτι η πλατη ειχε γινει σαν της μαϊμους το γκωλο...:LOL:

@vrmode για πες λεπτομερειες για το οξυβετ...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
@vrmode για πες λεπτομερειες για το οξυβετ...
Αντιμικροβιακό σπρέυ, http://www.provet.gr/el/animal-heal...veterinary-pharmaceuticals/oxyvet-spray/7-475
το βρίσκεις σε κτηνιατρικά φάρμακα.

Είναι σπρευ, υπάρχει το άχρωμο και το μπλε. Ο vet υποστηρίζει με πάθος το μπλε παρότι είναι μπελάς, γιατί όπου ακουμπήσει όταν είναι νωπό βάφει (ωστόσο στο πλυντήριο έφυγαν οι μπλε μουντζούρες πχ σε σκυλοσέντονα και σκυλοκουβέρτες). Εγώ το έβαζα με γάντι μιας χρήσης - τις πρώτες μέρες δεν μου 'χε κόψει και κυκλοφορούσα με μπλε χέρια. Εκεί που είδα να έχει μαμιστερή δράση ήταν σε πληγή (κόψιμο) στο πόδι ενός κουταβιού πέρυσι. Επειδή η πληγή ήταν κοντά σε σπάσιμο οστού και μπήκε νάρθηκας, η πληγή έμεινε αναγκαστικά κλεισμένη για 15 μέρες. Όταν βγήκε ο νάρθηκας κοντέψαμε να λιποθυμήσουμε στο κτηνιατρείο από τη μπόχα της πληγής, είχε αρχίσει και βρωμούσε. Ωστόσο με ψέκασμα oxyvet 3-4 φορές τη μέρα η πληγή έφτιαξε και μάλιστα πολύ γρήγορα.

Προσοχή μην πάει σε μάτια, ρουθούνια, στόμα κλπ.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Αντιμικροβιακό σπρέυ, http://www.provet.gr/el/animal-heal...veterinary-pharmaceuticals/oxyvet-spray/7-475
το βρίσκεις σε κτηνιατρικά φάρμακα.

Είναι σπρευ, υπάρχει το άχρωμο και το μπλε. Ο vet υποστηρίζει με πάθος το μπλε παρότι είναι μπελάς, γιατί όπου ακουμπήσει όταν είναι νωπό βάφει (ωστόσο στο πλυντήριο έφυγαν οι μπλε μουντζούρες πχ σε σκυλοσέντονα και σκυλοκουβέρτες). Εγώ το έβαζα με γάντι μιας χρήσης - τις πρώτες μέρες δεν μου 'χε κόψει και κυκλοφορούσα με μπλε χέρια. Εκεί που είδα να έχει μαμιστερή δράση ήταν σε πληγή (κόψιμο) στο πόδι ενός κουταβιού πέρυσι. Επειδή η πληγή ήταν κοντά σε σπάσιμο οστού και μπήκε νάρθηκας, η πληγή έμεινε αναγκαστικά κλεισμένη για 15 μέρες. Όταν βγήκε ο νάρθηκας κοντέψαμε να λιποθυμήσουμε στο κτηνιατρείο από τη μπόχα της πληγής, είχε αρχίσει και βρωμούσε. Ωστόσο με ψέκασμα oxyvet 3-4 φορές τη μέρα η πληγή έφτιαξε και μάλιστα πολύ γρήγορα.

Προσοχή μην πάει σε μάτια, ρουθούνια, στόμα κλπ.
Το oxyvet είναι καταπληκτικό αντιμικροβιακό το οποίο γενικά κάνει θαύματα και βοηθάει να μην μολυνθούν ποι πληγές...
σε συνδιασμό με το amiderm lait( γαλάκτωμα ειδικό για αλλεργικές δερματίτιδες) η πληγη στο αυτί θα εξαφανιστεί σε δυο μέρες...
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
@GRDANE πήρα τηλέφωνο σήμερα και μου είπανε πως δεν κυκλοφορεί εδώ και ένα χρόνο το amiderm Ελλάδα. Πού το βρίσκεις; Έχεις καμιά άκρη;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
exm... sorry αλλά ... δεν το χρειάζομαι προσωπικά οπότε δεν ήξερα την συγκεκριμένη εξέλιξη....
το είχε η κτηνιατρος μου όταν χρειάστηκε καποια στιγμή ε΄νας φίλος...
 
  • Like
Reactions: Anniegr