Ο ΚΟΕ και η πληροφοριες του!!


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Έμενα μου είχαν απαντήσει μέσα σε δυό μέρες στο email που τους είχα στείλει πέρυσι.
Μήπως το συγκεκριμένο συμβάν είχε να κάνει με τις προετοιμασίες για την έκθεση του 3ημέρου;; Σίγουρα κάποιες "καθημερινές" εργασίες θα πήγαν πίσω εξαιτίας τους...
 
  • Like
Reactions: Gaara and GRDANE


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Έμενα μου είχαν απαντήσει μέσα σε δυό μέρες στο email που τους είχα στείλει πέρυσι.
Μήπως το συγκεκριμένο συμβάν είχε να κάνει με τις προετοιμασίες για την έκθεση του 3ημέρου;; Σίγουρα κάποιες "καθημερινές" εργασίες θα πήγαν πίσω εξαιτίας τους...
Οχι, εγινε πριν απο κανα μηνα τουλαχιστον- ισως και πιο πολυ.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το πιο εύκολο πάντως για όλους και για να γλιτώνει και τηλεφωνήματα ο ΚΟΕ θα ήταν να έχει μια βάση δεδομένων στο site με τις γέννες ανά φυλή.
Εσύ vrmode πρέπει να έχεις χιούμορ σαν άνθρωπος.....
Μιλάμε για τον ίδιο όμιλο που οι πληρωμές για διάφορες υπηρεσίες γίνονται με ταχυδρομική επιταγή και όχι bank transfer?

πάλι θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου !αλλά στις σκανδιναβικες χώρες πόσα γραμμένα μέλη έχει ο Κυνολογικος τους όμιλος ? φαντάζομαι όχι γύρω στα 100 τακτικά που έχει ο ΚΟΕ ? τι έσοδα εχει ? τι προσωπικό έχει ? μην ζητάμε αυτά που δεν θέλουμε-δεν μάθαμε να πληρώνουμε.
Στην Ελλάδα είμαστε αδιάφοροι ! αλλά έχουμε απαιτήσεις μόνο απαιτήσεις σε όλα τα θέματα ο ΚΟΕ με τα 100 και κάτι μέλη θα πρέπει να λειτουργεί άψογα οι φιλοζωικές θα πρέπει να μαζεύουν και να στειρώνουν όλα τα αδέσποτα και να τους βρίσκουν καλό σπίτι , οι κτηνίατροι να δουλεύουν αν γίνεται 24ωρο και να μην χρεώνουν και ακριβά ;) αλλά εμείς να έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε τους πάντες :)
Τα έσοδα του ΚΟΕ δεν προέρχονται από τις συνδρομές μελών, αλλά από τις εγγραφές των pedigree και τις συμμετοχές των εκθέσεων. Και δεν είναι λίγα χρήματα. Το πρόβλημα είναι να αποφασίσουν να οργανωθούν καλύτερα, και να μην αναλώνονται σε διάφορα χαζά τύπου "πατουσάκια-φιλαράκια" (πάλι καλά που έβαλε και το "φιλαράκια" δίπλα, γιατί θα ακούγονταν σαν εραστές 20+ με λοβοτομή)

Έμενα μου είχαν απαντήσει μέσα σε δυό μέρες στο email που τους είχα στείλει πέρυσι.
Μήπως το συγκεκριμένο συμβάν είχε να κάνει με τις προετοιμασίες για την έκθεση του 3ημέρου;; Σίγουρα κάποιες "καθημερινές" εργασίες θα πήγαν πίσω εξαιτίας τους...
Τις δύο φορές που χρειάστηκα κάτι απ τον ΚΟΕ, η καθυστέρηση ήταν από 9 μήνες εώς 1μιση χρόνο......
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κι εγω παντως δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις απο τον ΚΟΕ....
Κατ αρχην μιλαμε για την ανωτατη κυνολογικη αρχη της χωρας. Τον αρμοδιο να δινει καποιες πληροφοριες κ να φερει εις περας καποιες διαδικασιες κ αυτο το τελευταιο μπορει να το κανει μονο αυτος...... Αντ αυτου ολοι γνωριζουμε οτι για να εκδοθει ενα pedigree περναει μια αιωνιοτητα γιατι υπαρχει "φορτος εργασιας".....

Η τελευταια μου εμπειρια ηταν οταν ζητησα ενα πιστοποιητικο πρωταθλητη το οποιο περιμενα πανω απο 6μηνο γιατι τους πρωτους δυο μηνες δεν υπηρχε χαρτι (!!!!!! αυτη την θεικη δικαιολογια βεβαια χρησιμοποιει δυο χρονια κ το υπουργειο μεταφορων για τις αδειες κυκλοφοριας) κ τους υπολοιπους τεσσερεις μηνες "δεν δουλευε ο εκτυπωτης". Χρειαστηκε να παω απο κει με τις ευλογες αποριες του "αν δεν δουλευει ο εκτυπωτης πως κανουνε δουλειες εκει γενικοτερα" κ "να κανουμε εναν ερανο να σας παρουμε ενα καινουριο"......

Στην ηλεκτρονικη πλεον εποχη το site ειναι..... δεν θα το πω, το ιδιο κ η χρηση του απο tablet η κινητο, δεν υπαρχει βαση δεδομενων που να εχει προσβαση καποιος αλλα εξαρταται απο τον υπαλληλο, δεν υπαρχει καταλογος εκτροφειων (αφου παιρνουν αναγνωριση γιατι να μην υπαρχει καταλογος γι αυτο;) κ διαφορα αλλα.....

Παντως απο την αλλη ιδιωτης που ψαχνει κ θελει να βρει εκτροφεα, ακομα κ αν δεν βρει ποτε τον κοε δεν δικαιολογειται να παει σε πετ σοπ, οπως επισης κ εκτροφεας που ενδιαφερεται δεν δικαιολογειται να στηριζεται μονο στον κοε......
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εσύ vrmode πρέπει να έχεις χιούμορ σαν άνθρωπος.....
Μιλάμε για τον ίδιο όμιλο που οι πληρωμές για διάφορες υπηρεσίες γίνονται με ταχυδρομική επιταγή και όχι bank transfer?
Τρόποι πληρωμής - Ways of payment
  • ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ

    KOE CACIB - Τ.Θ. 51928 - ΤΚ 14565 Αγιος Στέφανος

    ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΣΤΗΝ ΤΑΧ. ΕΠΙΤΑΓΗ
  • ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ

    ALPHA BANK IBAN: GR43 0140 2990 2990 0200 2002 466

    SWIFT BIC: CRBAGRAA

    Ολα τα τραπεζικά έξοδα του εντολέα και του λήπτη (ΚΟΕ) σε χρέωση του εντολέα

 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ααααααααααααα
Εξέλιξη!!!
Μπράβο ΚΟΕ!
(μήπως είναι για τις δηλώσεις γέννας μόνο και όχι για επωνυμία εκτροφείου, εγγραφή μέλους...κλπ?)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
ααααααααααααα
Εξέλιξη!!!
Μπράβο ΚΟΕ!
(μήπως είναι για τις δηλώσεις γέννας μόνο και όχι για επωνυμία εκτροφείου, εγγραφή μέλους...κλπ?)
Όλες μου τις συναλλαγές (συμμετοχές, συνδρομές , κτλπ ) τις έχω κάνει με ΙΒΑΝ .
Και μένω 800 μέτρα από τον ΚΟΕ
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Σε μένα το αρνήθηκαν, αναφερόμενοι στην παράγραφο της αίτησης:

"Το κόστος για την Εθνική και ∆ιεθνή Κατοχύρωση της Επωνυμίας Εκτροφείου ανέρχεται στο ποσό των 100,00 €, το οποίο προπληρώνεται και είναι απαραίτητη η επισύναψη στην παρούσα Αίτηση, αντίγραφου του αποκόμματος της ταχυδρομικής επιταγής."

Και μένω 360χλμ από τον ΚΟΕ :ROFLMAO:
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Σε μένα το αρνήθηκαν, αναφερόμενοι στην παράγραφο της αίτησης:

"Το κόστος για την Εθνική και ∆ιεθνή Κατοχύρωση της Επωνυμίας Εκτροφείου ανέρχεται στο ποσό των 100,00 €, το οποίο προπληρώνεται και είναι απαραίτητη η επισύναψη στην παρούσα Αίτηση, αντίγραφου του αποκόμματος της ταχυδρομικής επιταγής."

Και μένω 360χλμ από τον ΚΟΕ :ROFLMAO:
Ναι αλλά εσύ έχεις φίλο που μένει 800 μέτρα από τον ΚΟΕ :whistle:
 
  • Like
Reactions: sea-mol


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Επίσης, για να βγάλεις βιβλιάριο εργασίας, πρέπει απαραιτήτως να πας από κει, για να πληρώσεις.
Και όταν πήγε ένας φίλος, να βγάλει το δικό του βιβλιάριο, δεν είχαν μπλοκ αποδείξεων είσπραξης. Είχαν τελειώσει. Και τον έστειλαν στο ταχυδρομείο, να βγάλει ταχυδρομική επιταγή, ενώ το παιδί είχε τα λεφτά στο χέρι, και πλήρωσε +4 ευρώ, ταχυδρομικά έξοδα τα οποία, δεν του αφαίρεσαν από το ποσό που έπρεπε να πληρώσει, όπως πιστεύω εγώ, ότι όφειλαν να κάνουν.

Ναι, να είμαστε επιεικείς. Μάλλον. Αλλά να υπάρχει και μέτρο!
 
  • Like
Reactions: Aslan


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ναι αλλά εσύ έχεις φίλο που μένει 800 μέτρα από τον ΚΟΕ :whistle:
Ε...δεν ήθελα να περάσει τα παρακάτω:

Και όταν πήγε ένας φίλος, να βγάλει το δικό του βιβλιάριο, δεν είχαν μπλοκ αποδείξεων είσπραξης. Είχαν τελειώσει. Και τον έστειλαν στο ταχυδρομείο, να βγάλει ταχυδρομική επιταγή, ενώ το παιδί είχε τα λεφτά στο χέρι, και πλήρωσε +4 ευρώ, ταχυδρομικά έξοδα τα οποία, δεν του αφαίρεσαν από το ποσό που έπρεπε να πληρώσει, όπως πιστεύω εγώ, ότι όφειλαν να κάνουν.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η γνώμη μου είναι πως μια έτοιμη λίστα από εκτροφείς δεν λέει τίποτα απολύτως, από τη στιγμή που κανείς, μα κανείς δεν θέτει συγκεκριμένες προϋποθέσεις που αφορούν την ουσία και όχι το τυπικό της υπόθεσης.
Μέσα σε αυτή τη λίστα μπορεί να υπάρχουν και καλοί και κακοί ή μόνο κακοί ή μόνο καλοί. Είναι καθαρά στο χέρι του ενδιαφερόμενου να ψάξει, να ασχοληθεί, να βρει.
Εκεί είναι το ζουμί.
Εκεί πρέπει να εστιάσουμε.

Σαφώς δεν περιμένω από τον ΚΟΕ να πάρει από το χεράκι τον κάθε ενδιαφερόμενο και να τον πάει στον εκλεκτό. Απλά επειδή ο κόσμος πραγματικά δεν γνωρίζει χρειάζεται ίσως μια έξτρα βοήθεια να κατευθύνει ώστε να ανατραπεί το κατεστημένο περασμένων δεκαετιών.
Καθαρόαιμο = αγγελία στα Νέα ή από γνωστό - μπατζανάκη κλπ κλπ.

Το internet από μόνο του δεν φτάνει, αν και έχει βοηθήσει πάρα πολύ.
Πρέπει κάποια στιγμή να φτάσουμε στο σημείο να σε σταματάνε στον δρόμο και να μην σε ρωτάνε πότε θα ζευγαρώσεις τον σκύλο σου για να πάρουν κουτάβι, αλλά από ποιόν εκτροφέα το πήρες.

Χρειάζονται νέες ιδέες ή copy paste από άλλους ομίλους και κυρίως θέληση.
Όταν υπάρχει θέληση υπάρχει πάντα και ο τρόπος.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί αλλά τα δικά μου έντυπα ( βιβλιάρια εργασίας , πιστοποιητικά και ότι έχω χρειαστεί τα στέλνω με e-mail και και απλά επισυνάπτω την απόδειξη ηλεκτρονικής πληρωμής .
 








Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
πάλι θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου !αλλά στις σκανδιναβικες χώρες πόσα γραμμένα μέλη έχει ο Κυνολογικος τους όμιλος ? φαντάζομαι όχι γύρω στα 100 τακτικά που έχει ο ΚΟΕ ? τι έσοδα εχει ? τι προσωπικό έχει ? μην ζητάμε αυτά που δεν θέλουμε-δεν μάθαμε να πληρώνουμε.
Στην Ελλάδα είμαστε αδιάφοροι ! αλλά έχουμε απαιτήσεις μόνο απαιτήσεις σε όλα τα θέματα ο ΚΟΕ με τα 100 και κάτι μέλη θα πρέπει να λειτουργεί άψογα οι φιλοζωικές θα πρέπει να μαζεύουν και να στειρώνουν όλα τα αδέσποτα και να τους βρίσκουν καλό σπίτι , οι κτηνίατροι να δουλεύουν αν γίνεται 24ωρο και να μην χρεώνουν και ακριβά ;) αλλά εμείς να έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε τους πάντες :)
ωραια, ας κάνω και εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου χ2 λοιπόν.

Συγγνώμη, αλλά πρόκειται για απλό λογισμικό - βάση δεδομένων που οποιοσδήποτε τελειόφοιτος φοιτητής ηλεκτρονικών υπολογιστών και συστημάτων θα μπορούσε να φτιάξει (αν και υπάρχουν άπειρες τέτοιες βάσεις δεδομένων ήδη έτοιμες).

Δε μιλάμε ούτε για τρελλό κόστος, ούτε για 50 υπαλλήλους να το τρέχουν.

Αυτόματα θα τρέχει και θα χρειάζεται 1-2 άτομα σε εβδομαδιαία βάση να το ελέγχουν, και ο εκάστοτε εκτροφέας λογγάρωντας με τον κωδικό του θα μπορεί να καταχωρεί τις γέννες του, τους εκθεσιακούς / εργασιακούς τίτλους ανά σκυλί, τα στοιχεία επικοινωνίας του, πόσα κουτάβια έχει διαθέσιμα και ό,τι άλλο επιθυμεί.

Η διαδικασία θα επιταχύνεται, τα πέντιγκρι θα βγαίνουν σχεδόν αυτόματα (χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε 7-8 μήνες), ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος θα μπορεί να δει όλα τα στοιχεία για όποια φυλή τον ενδιαφέρει άμεσα και γρήγορα, από την επίσημη ιστοσελίδα της ανώτατης κυνολογικής αρχής στη χώρα μας, επομένως θα μπορεί ευκολότερα να αποφύγει ΒΥΒ, πετ σοπ κλπ.

Επίσης, τα οποιαδήποτε κόστη έχει ο ΚΟΕ αυτή τη στιγμή για τις καταγραφές αυτές, σχεδόν θα μηδενίζονταν, και τα άτομα που απασχολούνταν σε αυτό, θα μπορούν να ασχοληθούν με άλλα κυνοφιλικά θέματα.

Απλά πράγματα που θα μπορούσαν να υλοποιηθούν μέσα σε ένα μήνα. Εκτός αν .....
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Εγω παντως (για γεννες cane corso) εχω μιλησει κι εχω στειλει 2 mail(μπορεί και παραπανω, δε θυμαμαι) απο μέσα ιουλιου, τους εχω παρει καμια 10αρια τηλεφωνα κι ολο λενε οτι θα στειλουν mail...
μπορεί να έχει virus ο υπολογιστής τους
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981