Ο Μικρός μου Odin


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Καλησπέρα στην παρέα, Ονομάζομαι Βαγγέλης, ζω στην Γερμανία και πρόσφατα απέκτησα το Δικό μου Γαλλικό μπουλντόγκ τον (Odin) είναι 11 εβδομάδων υγιέστατος, πρώτη φορά κάτοχος της συγκεκριμένης ράτσας. Θα χρειαστώ σίγουρα αρκετές συμβουλές μιας και είναι από της δύσκολες ράτσες στο θέμα υγείας και εκπαίδευσης!!! Το μόνο που παράτησα αυτές της μέρες είναι το ροζ χρώμα στην μουσούδα του, αν δεν απατωμαι είναι απο έλλειψη χρωστικής η αλλιώς (Snow Nose) ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό....
 

Attachments





Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Καλωσήρθες!

Από πιο εκτροφειο τον απέκτησες;

Για ειδικούς της φυλής @vrmode & @FrenchieFan
Καλησπέρα καλώς σας βρήκα, τον έχω εδώ και 3 ημέρες. Δεν Ζω όπως ανέφερα Έλλαδα. Τον πήρα από ιδιώτη είδα φυσικά και τους 2 γονείς ήταν υγιέστατα και η μάνα και ο πατέρας, προήλθαν απο Πολώνια (δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ίσως και από την Γερμανία) τον πήγα σε 2 κτηνιάτρους για να εχώ μια ολοκληρωμένη άποψη μου είπαν πώς το σκυλί είναι υγιέστατο χωρίς κανένα απολύτως προβλήμα.
 
  • Like
Reactions: Kouros




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
............ Τον πήρα από ιδιώτη ............
Ετοιμάσου για κράξιμο απο την ομάδα Μπάτσοι Κυνολογικής Ηθικής

Εγω θα σου πω μα σου ζησει, να περνάτε καλα και με αυτια νυχτερίδας! Τα οποια πολυ μου αρέσουν, εχουμε 2 εδω στην γειτονια και καθε φορα που τα βλέπω και τα παιζω του τα χουφτώνω :D
 






Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Να σου ζήσει :)


Ετοιμάσου για κράξιμο απο την ομάδα Μπάτσοι Κυνολογικής Ηθικής
:D:D:Dείμαι σε διαθεσιμότητα...

οπότε μια ερώτηση μόνο: πως κατάλαβες βλέποντας τους γονείς ότι είναι υγιέστατοι χωρίς να είσαι εξοικειωμένος με το πρότυπο και τις παθήσεις της φυλής;

κι άλλη μία: με ποιό κριτήριο επέλεξες την αγορά από ιδιώτη;
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Aν δεν αρχισει να γνωστοποιειται με οσα περισσοτερα μεσα γινεται, το ποσο πολυ αυξανονται οι πιθανοτητες κληρονομικων παθησεων στα κουταβια που δημιουργησαν ανθρωποι ασχετοι εντελως, οσα και να λεγονται εδω μεσα, οποιος θελει ρατσα και φθηνα θα τ παιρνει. Μονο αν πας να γλυτωσεις τα 500€ παραπανω (που απλα θα εκανες οικονομια και υπομονη λιγο παραπανω) και μετα σου βγει το προβλημα και πληρωνεις για χειρουργεια και θεραπειες 1000€ το μαθαινεις με τον ασχημο τροπο.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Να σου ζήσει :)



:D:D:Dείμαι σε διαθεσιμότητα...

οπότε μια ερώτηση μόνο: πως κατάλαβες βλέποντας τους γονείς ότι είναι υγιέστατοι χωρίς να είσαι εξοικειωμένος με το πρότυπο και τις παθήσεις της φυλής;

κι άλλη μία: με ποιό κριτήριο επέλεξες την αγορά από ιδιώτη;
Καλησπέρα θα σου απαντήσω ευχαριστώς φίλε μου, όπως ανέφερα δεν Ζω Έλλαδα τα πράγματα εδώ Γερμανία είναι πιο αυστηρά στο θέμα ζευγαρώματος και γενικότερα, πάτησα πάνω σε αυτό!

Σίγουρα οκ λάθος μου διαβάζοντας ολα αυτά για την ράτσα μετέπειτα, (αυτο θα θέλεις να ακούσεις κιόλας) σωστά? ήταν και το οικονομικό όμως, αλλά δεν έχει καμία σημασία πλέον για εμένα ότι περάσει το σκύλι θα είμαι δίπλα του ελπίζω να είναι πολλά πολλά χρόνια υγιέστατος γιατί είδη έχω δεθεί απίστευτα!

Τι να σου πω Δείχνανε τουλάχιστον μια χαρά τώρα δεν τα έκανα και αιματολογικές :D σιγουρα ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις! Δεν είναι όλοι η άνθρωποι γνωστές πάνω σε όλες της ράτσες χαλαρώστε... Διαβάζοντας μαθαίνεις και όσο ζεις με έναν σκύλο αποκτάς εμπειρίες! Τουλάχιστον εγω στα 30μου ειχα πάντα από πολύ μικρή ηλικία δίπλα μου έναν σκύλο. Ποιος σού εγγυάται εσένα οτι αν πάρεις σκυλο απο εκτροφείο δεν θα σού βγάλει κάποιο προβλήμα? Θα σου πω εγω Kανείς! Ξέρω περιπτώσεις που δυστυχώς δεν είχαν καλή κατάληξη. Δεν παροτρύνω φυσικά να μην παίρνει ο κόσμος σκυλια απο εκτροφεία κατα την γνώμη είναι προτιμότερο φυσικά να ξέρεις και απο που όμως δεν είναι όλα τα εκτροφεία κατάλληλα!!! Γενικότερα θέλει πολύ διάβασμα και ψάξιμο απο τον ενθουσιασμό πολλές φορές την πατάμε... Αλλα γενικότερα η περισσότερες ράτσες έχουν πρόβληματα υγείας! Έχω επίσης πεκινουα 11χρονών και είναι υγιέστατος δεν τον πήρα από εκτροφείο! Τα πεκινουα θεωρείς πως δεν έχουν πρόβληματα υγείας? Τζόκερ είναι το σκύλι. Σιγουρα συμβάλει η τροφή που του δινεις και η αγάπη που του προσφέρεις.... Πιστεύω να σε καλυψα, αν δεν έπαιρνα τον (Odin) εγω θα τον έπαιρνε κάποιος άλλος, με το ίδιο σκεπτικό σταματήστε να αγοράζεται Γαλλάκια είναι σακατεμένη ράτσα απο ότι αναφέρεται! Καλη συνέχεια!
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Καταρχάς να το χαίρεσαι το κουτάβι σου και να σου ζήσει. Δυστυχώς δεν θα μείνω σε αυτό και θα σχολιάσω μερικά σημεία από το τελευταίο σου μήνυμα που δεν μπορώ να τα παραβλέψω.

Τι να σου πω Δείχνανε τουλάχιστον μια χαρά τώρα δεν τα έκανα και αιματολογικές
σιγουρά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις!
Δεν έκανες εσύ, σαφώς, δεν είναι δικά σου. Ο ιδιώτης που τα ζευγάρωσε όμως όφειλε να κάνει, όπως και εσύ όφειλες να ζητήσεις να τις δεις. Και τις τελευταίες εξετάσεις αίματος, και τις εξετάσεις για όποια κληρονομικά έχει η ράτσα. Εγώ π.χ. λατρεύω τα basenji, μια αρκετά αρχέγονη φυλή που δεν έχει πολλά κληρονομικά, έχει το σύνδρομο Fanconi, και εάν ήταν ποτέ να πάρω basenji δεν θα το έπαιρνα αν δεν έβλεπα εξετάσεις που να αποδεικνύουν ότι οι γονείς δεν κουβαλούν το γονίδιο.

Δεν είναι όλοι η άνθρωποι γνωστές πάνω σε όλες της ράτσες χαλαρώστε...
Όχι, αλλά όταν θέλουν να πάρουν μια ράτσα, φροντίζουν να γνωρίζουν έστω τα βασικά.

αν δεν έπαιρνα τον (Odin) εγω θα τον έπαιρνε κάποιος άλλος,
Και αν ο Εκσομπαρ δεν εισήγαγε παράνομα ναρκωτικά στις ΗΠΑ σίγουρα θα το έκανε κάποιος άλλος. Σαφώς δεν συγκρίνω την εμπορία ναρκωτικών με την απόκτηση ενός σκύλου, αλλά δεν μπορώ να είμαι σύμφωνη με την λογική «χαζομάρα έκανα, αλλά αν δεν την έκανα εγώ θα την έκανε κάποιος άλλος».

Αυτά από κάποιον που δεν θα αγοράσει ποτέ γαλλάκι (όχι ότι θα έπρεπε να έχει κάποια σημασία αυτό, μιας και αν αγόραζα, θα το αγόραζα από το όρθο και ηθικό σημείο προσφοράς).
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Καταρχάς να το χαίρεσαι το κουτάβι σου και να σου ζήσει. Δυστυχώς δεν θα μείνω σε αυτό και θα σχολιάσω μερικά σημεία από το τελευταίο σου μήνυμα που δεν μπορώ να τα παραβλέψω.



Δεν έκανες εσύ, σαφώς, δεν είναι δικά σου. Ο ιδιώτης που τα ζευγάρωσε όμως όφειλε να κάνει, όπως και εσύ όφειλες να ζητήσεις να τις δεις. Και τις τελευταίες εξετάσεις αίματος, και τις εξετάσεις για όποια κληρονομικά έχει η ράτσα. Εγώ π.χ. λατρεύω τα basenji, μια αρκετά αρχέγονη φυλή που δεν έχει πολλά κληρονομικά, έχει το σύνδρομο Fanconi, και εάν ήταν ποτέ να πάρω basenji δεν θα το έπαιρνα αν δεν έβλεπα εξετάσεις που να αποδεικνύουν ότι οι γονείς δεν κουβαλούν το γονίδιο.



Όχι, αλλά όταν θέλουν να πάρουν μια ράτσα, φροντίζουν να γνωρίζουν έστω τα βασικά.



Και αν ο Εκσομπαρ δεν εισήγαγε παράνομα ναρκωτικά στις ΗΠΑ σίγουρα θα το έκανε κάποιος άλλος. Σαφώς δεν συγκρίνω την εμπορία ναρκωτικών με την απόκτηση ενός σκύλου, αλλά δεν μπορώ να είμαι σύμφωνη με την λογική «χαζομάρα έκανα, αλλά αν δεν την έκανα εγώ θα την έκανε κάποιος άλλος».

Αυτά από κάποιον που δεν θα αγοράσει ποτέ γαλλάκι (όχι ότι θα έπρεπε να έχει κάποια σημασία αυτό, μιας και αν αγόραζα, θα το αγόραζα από το όρθο και ηθικό σημείο προσφοράς).

Σε ευχαριστώ για τον Odin. Εντάξει μην τα κάνουμε τόσο τραγικά τα πράγματα πατήστε λίγο στο έδαφος λες και ψάχνεις για like κάνεις! Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τι έγραψα και είναι κατανοητό προς όλους. Μην ψάχνετε ψεγάδια και (τροφή) να την πείτε στον άλλον και μην τρομοκρατείται τον κόσμο, δεν είπα να μην γράφεται τα προβλήματα υγείας αλλά κατευθείαν αρπάζεται τον άλλον απο το κεφάλι πολύ εκνευριστικό, όλα όσα μου ανέφερες τα γνωρίζω δεν περίμενα να μου τα πεις τώρα εσύ! Δεν έχω τον χρόνο να σου τα γράψω με το ίδιο πλάνο όμως γιατί βλέπεις δουλεύω. Με το ίδιο σκεπτικό γιατί να υπάρχει Φόρουμ εφόσον σημερα κυριολεκτικά τα βρίσκεις ολα μεσα απο το Google!? Για ποιόν λόγο για να κάθομαι να κάνω απολογισμό σε ένα άτομο που ούτε τον ξέρω ούτε θα τον γνωρίσω ποτέ μου? Χαχα ειναι πράγματικα αστείο καλο σας βράδυ.....
 
  • Like
Reactions: adespoti and sake


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Σε ευχαριστώ για τον Odin. Εντάξει μην τα κάνουμε τόσο τραγικά τα πράγματα πατήστε λίγο στο έδαφος λες και ψάχνεις για like κάνεις! Πιστεύω καταλαβαίνεις απόλυτα τι έγραψα και είναι κατανοητό προς όλους. Μην ψάχνετε ψεγάδια και (τροφή) να την πείτε στον άλλον και μην τρομοκρατείται τον κόσμο, δεν είπα να μην γράφεται τα προβλήματα υγείας αλλά κατευθείαν αρπάζεται τον άλλον απο το κεφάλι πολύ εκνευριστικό, όλα όσα μου ανέφερες τα γνωρίζω δεν περίμενα να μου τα πεις τώρα εσύ! Δεν έχω τον χρόνο να σου τα γράψω με το ίδιο πλάνο όμως γιατί βλέπεις δουλεύω. Με το ίδιο σκεπτικό γιατί να υπάρχει Φόρουμ εφόσον σημερα κυριολεκτικά τα βρίσκεις ολα μεσα απο το Google!? Για ποιόν λόγο για να κάθομαι να κάνω απολογισμό σε ένα άτομο που ούτε τον ξέρω ούτε θα τον γνωρίσω ποτέ μου? Χαχα ειναι πράγματικα αστείο καλο σας βράδυ.....
Λέω να μην κάτσω να κάνω απολογισμό.
 




Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Τράβα κάνε καμιά καλύτερη δουλειά λέω εγώ γεμίσαμε σπαζοκλάμπανιες...
Αγαπητέ φίλε Odin87,

Με πολλή αγάπη και περισσή κατανόηση:

Δεν υπάρχει περίπτωση να οικοδομηθεί μια παραγωγική συζήτηση ανάμεσα σε σένα και την κυρίαρχη τάση που υπάρχει στο φόρουμ αυτό.
Έκανες αυτό που αποφάσισες να κάνεις, έχουν μια συγκεκρικμένη άποψη για το τι θα έπρεπε να έχεις κάνει - οι δυο γραμμές δράσης δεν τέμνονται πουθενά, επομένως είναι άσκοπη η όποια συζήτηση. Αισθάνεσαι να σου την πέφτουν, αισθάνονται ότι είσαι ξεροκέφαλος και ανεπίδεκτος...
Πολλάκις έχω παρακολουθήσει αυτό τον τύπο της συζήτησης, κάποιες φορές προσπάθησα να αμβλύνω τα επιθετικά σχόλια των σκληροπυρηνικών και κατάληξα να έχω προσωπικές αντιπαραθέσεις (βλέπεις η μετριοπάθεια και η απόκλιση από το δόγμα θεωρείται προδοσία).

Με πολλή αγάπη λοιπόν:

Να χαίρεσαι το σκυλάκο σου, να περάσετε πολλά και καλά χρόνια μαζί.
Μην αναλώνεσαι περισσότερο στη συγκεκριμένη συζήτηση - δεν λέω πως εγκλημάτισες δεν λέω πως έχουν άδικο και οι σκληροπυρηνικοί. Απλά δεν υπάρχει κοινό πεδίο.
Άστο λοιπόν γιατί θα καταλήξεις να φας τα σωθικά σου. Το συγκεκριμένο φόρουμ εμφορείται από ζηλωτισμό (καλώς ή κακώς).

Ξαναλέω, με πολλή αγάπη!!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ετσι οπως τα λες ειναι, σκαλπελ. Το χω πει πολλες φορες. Αλλη μια δεν πειραζει. Κοινο πεδιο δεν υπαρχει γιατι καποιοι σκεφτονται το σκυλο και καποιοι μονο το σκυλο τους.

Betty C., του τμηματος Κυνολογικης Ηθικης

Ο @d3ac0n το πε ειρωνικα αλλα μ αρεσει!!

@Odin87 να χαιρεσαι το σκυλακι σου.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
@betty coltrane άλλο κυνολογικη ηθική και άλλο Μπάτσος. Μπάτσος, είναι το άτομο που προσπαθεί να επιβληθεί δια της ισχύς του πλήθους (ποτέ δεν θα δεις έναν μπάτσο αλλά ομάδα αυτών, μόνοι τους είναι κλασσομπανιερες) πάντα σε κάποιον πιο αδύναμο (μοναχικό νέο μέλος).
Ναι μπορεί ο τρόπος απόκτησης να μην είναι ο βέλτιστος, αλλά αποκτήθηκε και έχει προοπτικές να ζήσει καλύτερα από το 100% των αδέσποτων. Και όμως οι Μ.Κ.Η. βλέπουν το δάχτυλο και όχι το δάσος.
-Οι ανεύθυνες γέννες αυξάνουν τα αδέσποτα!
-Τα αστειρωτα αδέσποτα αυξάνουν κατά συντριπτικό ποσοστό τον αριθμό των αδέσποτων.

Και κάτι τελευταίο: @Penguin τι ηθικό έχει το να αναπαράγεις μια φυλή που πρέπει να κάνεις τεχνίτη επιβαση και μονο, που γεννάει με καισαρική στο 90% των περιπτώσεων; Που είναι τόσο κατεστραμμένη που δεν μπορεί να αναπνεύσει καλά και πρέπει να κάνει επέμβαση για να ανοίξει τις αναπνευστικές οδούς; Όχι δεν είναι ηθικό. Απλά έχει χαρτια.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Αγαπητέ φίλε Odin87,

Με πολλή αγάπη και περισσή κατανόηση:

Δεν υπάρχει περίπτωση να οικοδομηθεί μια παραγωγική συζήτηση ανάμεσα σε σένα και την κυρίαρχη τάση που υπάρχει στο φόρουμ αυτό.
Έκανες αυτό που αποφάσισες να κάνεις, έχουν μια συγκεκρικμένη άποψη για το τι θα έπρεπε να έχεις κάνει - οι δυο γραμμές δράσης δεν τέμνονται πουθενά, επομένως είναι άσκοπη η όποια συζήτηση. Αισθάνεσαι να σου την πέφτουν, αισθάνονται ότι είσαι ξεροκέφαλος και ανεπίδεκτος...
Πολλάκις έχω παρακολουθήσει αυτό τον τύπο της συζήτησης, κάποιες φορές προσπάθησα να αμβλύνω τα επιθετικά σχόλια των σκληροπυρηνικών και κατάληξα να έχω προσωπικές αντιπαραθέσεις (βλέπεις η μετριοπάθεια και η απόκλιση από το δόγμα θεωρείται προδοσία).

Με πολλή αγάπη λοιπόν:

Να χαίρεσαι το σκυλάκο σου, να περάσετε πολλά και καλά χρόνια μαζί.
Μην αναλώνεσαι περισσότερο στη συγκεκριμένη συζήτηση - δεν λέω πως εγκλημάτισες δεν λέω πως έχουν άδικο και οι σκληροπυρηνικοί. Απλά δεν υπάρχει κοινό πεδίο.
Άστο λοιπόν γιατί θα καταλήξεις να φας τα σωθικά σου. Το συγκεκριμένο φόρουμ εμφορείται από ζηλωτισμό (καλώς ή κακώς).

Ξαναλέω, με πολλή αγάπη!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα.... Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Ετσι οπως τα λες ειναι, σκαλπελ. Το χω πει πολλες φορες. Αλλη μια δεν πειραζει. Κοινο πεδιο δεν υπαρχει γιατι καποιοι σκεφτονται το σκυλο και καποιοι μονο το σκυλο τους.

Betty C., του τμηματος Κυνολογικης Ηθικης

Ο @d3ac0n το πε ειρωνικα αλλα μ αρεσει!!

@Odin87 να χαιρεσαι το σκυλακι σου.

Σε ευχαριστώ πολύ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.905
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@