Ο Μικρός μου Odin


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Odin μάλλον δεν διάβασες το θέμα του γαλλικού μπουλντόγκ σωστά. Τι σχέση εχουν οι αιματολογικές εξετάσεις? Οι γονείς του κουταβιου σου εχουν πιστοποιημένες εξετάσεις για σπονδυλική στήλη και εξάρθρωση επιγονατίδας? Το αναπνευστικό τους πως είναι?
Τυχερός είσαι πάντως που είσαι στη Γερμανία - αν μη τι άλλο αν σου προκύψει πρόβλημα αναπνευστικού έχεις κοντά σου την πανεπιστημιακή κλινική στη ληψεια που εξειδικεύεται σε αυτο. Οκ έχει 2800 ευρώ η επέμβαση αλλά πραγματικά κάνουν εξαιρετική δουλειά.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
@betty coltrane άλλο κυνολογικη ηθική και άλλο Μπάτσος. Μπάτσος, είναι το άτομο που προσπαθεί να επιβληθεί δια της ισχύς του πλήθους (ποτέ δεν θα δεις έναν μπάτσο αλλά ομάδα αυτών, μόνοι τους είναι κλασσομπανιερες) πάντα σε κάποιον πιο αδύναμο (μοναχικό νέο μέλος).
Ναι μπορεί ο τρόπος απόκτησης να μην είναι ο βέλτιστος, αλλά αποκτήθηκε και έχει προοπτικές να ζήσει καλύτερα από το 100% των αδέσποτων. Και όμως οι Μ.Κ.Η. βλέπουν το δάχτυλο και όχι το δάσος.
-Οι ανεύθυνες γέννες αυξάνουν τα αδέσποτα!
-Τα αστειρωτα αδέσποτα αυξάνουν κατά συντριπτικό ποσοστό τον αριθμό των αδέσποτων.

Και κάτι τελευταίο: @Penguin τι ηθικό έχει το να αναπαράγεις μια φυλή που πρέπει να κάνεις τεχνίτη επιβαση και μονο, που γεννάει με καισαρική στο 90% των περιπτώσεων; Που είναι τόσο κατεστραμμένη που δεν μπορεί να αναπνεύσει καλά και πρέπει να κάνει επέμβαση για να ανοίξει τις αναπνευστικές οδούς; Όχι δεν είναι ηθικό. Απλά έχει χαρτια.

Έχεις α
Odin μάλλον δεν διάβασες το θέμα του γαλλικού μπουλντόγκ σωστά. Τι σχέση εχουν οι αιματολογικές εξετάσεις? Οι γονείς του κουταβιου σου εχουν πιστοποιημένες εξετάσεις για σπονδυλική στήλη και εξάρθρωση επιγονατίδας? Το αναπνευστικό τους πως είναι?
Τυχερός είσαι πάντως που είσαι στη Γερμανία - αν μη τι άλλο αν σου προκύψει πρόβλημα αναπνευστικού έχεις κοντά σου την πανεπιστημιακή κλινική στη ληψεια που εξειδικεύεται σε αυτο. Οκ έχει 2800 ευρώ η επέμβαση αλλά πραγματικά κάνουν εξαιρετική δουλειά.
Όπως ανέφερα απλά είδα τους γονείς, δεν τον πήρα από εκτροφείο με ότι αυτό συνεπάγεται...
Ο Odin έχει ασφάλεια υγείας που τον καλύπτει για χειρουργικές επεμβάσεις κάι ότι άλλο χρειαστεί όποτε τα 2800 δεν μου λένε κάτι, αλλά πολύ το μελετάμε το θέμα ας είναι καλά και υγιέστατος....
 
  • Like
Reactions: adespoti


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Odin δεν το μελετάμε για να χουμε να λέμε, αλλά ειδικά στη Γερμανία είχες την ευκαιρία και καλύτερης πληροφόρησης (υπάρχει φόρουμ και ίσως όχι μόνο ένα) ειδικά για τα γαλλικά και επιπλέον είχες και περισσότερες και καλύτερες επιλογες αγορας από ότι έχουμε εμείς εδω για τη φυλή. Ότι έκανες, έκανες τώρα αλλά ξεκόλλα από το να θιγεσαι και επικεντρωσου στο τι πρέπει να προσέξεις από εδώ και πέρα και να ενημερώσεις και κάναν άλλο άνθρωπο για τη σωστή οδο απόκτησης.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Odin δεν το μελετάμε για να χουμε να λέμε, αλλά ειδικά στη Γερμανία είχες την ευκαιρία και καλύτερης πληροφόρησης (υπάρχει φόρουμ και ίσως όχι μόνο ένα) ειδικά για τα γαλλικά και επιπλέον είχες και περισσότερες και καλύτερες επιλογες αγορας από ότι έχουμε εμείς εδω για τη φυλή. Ότι έκανες, έκανες τώρα αλλά ξεκόλλα από το να θιγεσαι και επικεντρωσου στο τι πρέπει να προσέξεις από εδώ και πέρα και να ενημερώσεις και κάναν άλλο άνθρωπο για τη σωστή οδο απόκτησης.
Βρε δεν θιχτήκα με αυτό που μου είπες. Εννοείται δεν αντιλεγω πάνω σε αυτό που λες!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ποιος σού εγγυάται εσένα οτι αν πάρεις σκυλο απο εκτροφείο δεν θα σού βγάλει κάποιο προβλήμα? Θα σου πω εγω Kανείς!
Εξαρτάται το πρόβλημα.
Όπως υπάρχουν προβλήματα που απλά προσπαθείς να μειώσεις τις πιθανότητες να μην σου τύχουν, υπάρχουν και άλλα που γνωρίζουμε τον τρόπο που κληρονομουνται και συνεπώς τον τρόπο που μπορούμε να προστατευτουμε.
Ίσως λιγότερα από όσα θα θέλαμε, αυτός όμως δεν είναι λόγος να τα αφήνουμε όλα στην τύχη και απλά να ελπίζουμε πως δεν θα συμβεί σε εμάς.

Καλότυχος να είναι ο Οντιν σου, να είναι πάντα καλά.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Εξαρτάται το πρόβλημα.
Όπως υπάρχουν προβλήματα που απλά προσπαθείς να μειώσεις τις πιθανότητες να μην σου τύχουν, υπάρχουν και άλλα που γνωρίζουμε τον τρόπο που κληρονομουνται και συνεπώς τον τρόπο που μπορούμε να προστατευτουμε.
Ίσως λιγότερα από όσα θα θέλαμε, αυτός όμως δεν είναι λόγος να τα αφήνουμε όλα στην τύχη και απλά να ελπίζουμε πως δεν θα συμβεί σε εμάς.

Καλότυχος να είναι ο Οντιν σου, να είναι πάντα καλά.

Πολύ σωστά! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@d3ac0n ας μην την ξανακανουμε αυτην την κουβεντα. Εχει γινει πολλες φορες. Για να εχει νοημα καποια κουβεντα θα πρεπει αυτοι που συμμετεχουν να μιλουν για το ιδιο θεμα. Αν μιλας για το ενα το κουταβι που χεις στα χερια σου, τοτε, ναι, δεν μπορεις να καταλαβεις τι σου λεει η 'αλλη πλερα'. Το δασος και το δεντρο λεει η φραση οχι δακτυλο και δασος :p. Και στο κλεβω γιατι ταιριαζει περισσοτερο με αυτο που λεω εγω. :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
@Scalpel θα ήθελα να μου λυσεις μία απορία, συγνώμη για την κατάχρηση του θέματος αλλά δεν θα ήθελα να μιλήσω με pm. Θέλω δημόσια να κάνω την ερώτηση. Απευθύνεται σε εσένα αλλά και σε όλα τα άλλα μέλη που θεωρούν υπερβολικά ακραίες τις απόψεις που εκφράζονται απο πλειοψηφία παλαιών μελών του φόρουμ και όχι μόνο (ελπίζω) και που συμφωνούν αλλά και διαφωνούν.
Θα ήθελα πραγματικά λοιπόν για να τελειώσει αυτός ο αντίλογος που όμως δεν περιέχει διαφωνία επί της ουσίας αλλά επί του τρόπου ενδεχομένως να μου εξηγήσεις πώς θα ήθελες ακριβώς να εκφράζονται οι διαφωνίες; Να λέει πχ κάποιος, οκ τώρα το πήρες , ας πάει και το παλιάμπελο, δεν πειράζει; Άλλωστε δεν είσαι και ο μόνος, γιατί να σε κάνουμε να αισθανθείς άσχημα, η πλειοψηφία είσαι;
Ποιά είναι η λογική αυτού; Πώς θα αλλάξει η νοοτροπία και θα πάψει να είναι η πλειοψηφία αν δεν εντοπίζεται και αναλύεται το λάθος ακόμη και εκ των υστέρων; Γιατί θα πρέπει να λέμε μόνο ευχολόγια όταν ξέρουμε ότι ένας άνθρωπος που ΕΙΧΕ την δυνατότητα να ενημερωθεί και ενημερώθηκε, επέλεξε την φτήνια;
Γιατί αυτό πρέπει να το επικροτήσουμε και είμαστε εμείς οι λάθος και οι ακραίοι; Δεν σε καταλαβαίνω πραγματικά..
Αυτοί που πήραν καθαρόαιμο τσαμπέ και απέφυγαν τον εκτροφέα το έκαναν για έναν και μόνο λόγο. Δεν ήθελαν ημίαιμο, για αυτό και δεν μάζεψαν ένα αδέσποτο, ήθελαν έναν σκύλο να έχει τα χαρακτηριστικά της φυλής που αγαπούν, μέσες άκρες δεν πολυνοιάζει, αλλά θεωρούν και εξεζητημένη και ακριβή την λύση του εκτροφέα. Ας βγουν λοιπόν να το πουν ευθέως αυτό, κάποιοι το έχουν κάνει ήδη και μαγκιά τους, και ας λείψουν οι ντεμί απόψεις, ναι μεν αλλά είστε απόλυτοι και σκληροπυρηνικοί, και ας κάνουμε συζήτηση για εκατομμυριοστή φορά , δεν πειράζει, αν τελικά ο εκτροφέας είναι όντως εξεζητημένη λύση, και η άλλη πλευρά όμως δεν είναι το τσάμπα καθαρόαιμο αλλά η υιοθεσία από τον δρόμο...με τους υποστηρικτές αλλά και τους αντίθετους στην άποψη αυτή.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Να τολμησω να πω να γινοταν ενα νεο θεμα;; Με αφορμη το εδω δηλαδη.. πιστευω οτι αυτοι που συνηθως μπαινουν απλα για να το παιξουν αντιλογος να ξεθυμανουν και να βγουν δεν θα εχουν να απαντησουν κ πολλα βεβαια.. αλλα ελπιζω να πιστευω λαθος. Να συζητηθει βρε αδερφε αφου υπαρχει προβλημα καθε φορα και ξανα τα ιδια και τα ιδια.. κ ας μην βγει κ ακρη στο τελος, τουλαχιστον θα εχει γινει μια προσπαθεια.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Ο εκτροφέας δεν είναι εξεζητημένη λύση απλά το χωσιμο σε κάποιον που ήδη πήρε ζώο φυλής χωρίς να είναι πεντιγκρατο, ήταν, είναι και θα είναι μια @@ και μισή που το μόνο πράγμα που εξυπηρετεί, είναι να τρέφει την δήθεν ηθική ανωτερότητα αυτουνου πούντα χώνει και των ομοίων του.

Ναι, αν κάποιος ανοίξει θέμα με τίτλο "θα πάρω από φίλο τον Μπουμπι το Argentino" μέσα και εγώ να πέσει χωσε κουερβο μέχρι τελικής πτωσεως. Το να την λες όμως - χωρίς κάποιο αποτέλεσμα φυσικά, τι θα κάνει θα δώσει τον σκύλο πίσω; χωρίς έλεος για την δική σου σταυροφορία, σε κάνει κουτό και κομπλεξικο.

Οι σοφοί πολεμάνε τους αγώνες που μπορεί να κερδηθούν - οι ανόητοι πολεμάνε τους πάντες.
 
  • Like
Reactions: sake and Odin87


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Οι σοφοί πολεμάνε τους αγώνες που μπορεί να κερδηθούν - οι ανόητοι πολεμάνε τους πάντες.
Εδώ γίνεται δημόσιος διάλογος όχι κατ ιδίαν. Κάτι που θα γράψω δεν θα το διαβάσει μόνο αυτός που ρωτάει αλλά και κάποιος άλλος που σκέφτεται να πάρει τον μπούμπη τον αρτζεντίνο οπότε οι μάχες που κερδίζονται είναι μια άλλη ιστορία και δεν είναι πάντα οι αυτονόητες.

Όταν δεν υπάρχει σύμπνοια υπέρ της σωστής αντικειμενικά θέσης αλλά πλακωνόμαστε μεταξύ μας τότε κάνουμε μεγάλο κακό στον άσχετο που θα μπει λίγο πριν κάνει την κίνηση και τον αποπροσανατολίζουμε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τι προτεινεις δηλαδή - να κάνουμε γουτσου-γουτσουνιες τύπου ",καλωσήρθατε κουκλί είναι να σου ζήσει?"
Όποιος γραφει δημόσια θα πρέπει να ξέρει ότι θα δεχτεί και δημόσια καλά και κακά σχολια. Έτσι είναι η ζωή στα φορα.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Ο εκτροφέας δεν είναι εξεζητημένη λύση απλά το χωσιμο σε κάποιον που ήδη πήρε ζώο φυλής χωρίς να είναι πεντιγκρατο, ήταν, είναι και θα είναι μια @@ και μισή που το μόνο πράγμα που εξυπηρετεί, είναι να τρέφει την δήθεν ηθική ανωτερότητα αυτουνου πούντα χώνει και των ομοίων του.

Ναι, αν κάποιος ανοίξει θέμα με τίτλο "θα πάρω από φίλο τον Μπουμπι το Argentino" μέσα και εγώ να πέσει χωσε κουερβο μέχρι τελικής πτωσεως. Το να την λες όμως - χωρίς κάποιο αποτέλεσμα φυσικά, τι θα κάνει θα δώσει τον σκύλο πίσω; χωρίς έλεος για την δική σου σταυροφορία, σε κάνει κουτό και κομπλεξικο.

Οι σοφοί πολεμάνε τους αγώνες που μπορεί να κερδηθούν - οι ανόητοι πολεμάνε τους πάντες.
Εγώ διαβάζοντας το χωσομο σε σκόρπια θέματα μπήκα στον κόπο να δω γιατί ο τρόπος απόκτησης του πρώτου μας σκύλου ήταν λάθος. Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι κουτοί και κομπλεξικοί ανθρώποι οι οποίοι ενώ την έλεγαν σε άλλους άνοιξαν τα δικά μου μάτια, τώρα θα ήμουν με ένα μαλτεζάκι απο το πετ σοπ και όχι με την Μάρλεϊ.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εδώ γίνεται δημόσιος διάλογος όχι κατ ιδίαν. Κάτι που θα γράψω δεν θα το διαβάσει μόνο αυτός που ρωτάει αλλά και κάποιος άλλος που σκέφτεται να πάρει
Αυτή είναι η ουσία, όχι αυτός που το πήρε, για όποιο λόγο το πήρε, αλλά αυτός που θα μπει στη διαδικασία. Και δεν έχει να κάνει με το πόσο κομπλεξικός είμαι εγώ με τα πεντιγκράτα σκυλιά, γιατί προσωπικά έχω γραμμένες στα παλιά μου τα παπούτσια τις μορφολογικές εκθέσεις ( αν θέλεις να μιλήσουμε για διαγωνισμούς εργασίας βάσει χρησιμότητας φυλής πολύ ευχαρίστως ), σχετίζεται αποκλειστικά και μόνο με τα μεγαλύτερα στατιστικά ποσοστά αποφυγής κληρονομικών παθήσεων. Και όχι δε σου διασφαλίζει 100% ότι ο απόγονος θα είναι υγιής, αλλά αν μιλάμε για απλές περιπτώσεις τύπου Αα χ Βα, αυτό το 25% πιθανότητα είναι πολύ σημαντικό απ' το Αα χ Αα που είναι ένα γεμάτο φίφτυ φίφτυ να έχουν τα κουτάβια τα υπολειπόμενα γονίδια και αυτό να σημαίνει από δυσπλασία μέχρι ό,τι μπορείς να φανταστείς.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Γειά σου ρε Γρίφε, καλώς ήρθες ξανά, ελπίζω να τον βρήκες και να κράτησες τον όρκο σου..
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
@l.Kyveli
@vrmode
@Penguin
@Grifos

Γιατί τότε δεν υπάρχει ένα κωλοκαρφιτσωμενο θέμα στην ενότητα εκτροφή αναπαραγωγη επιλογή που να το εξηγεί αυτό; Ένα.Γαμ...νο.Sticky!

Όχι είναι πιο αποτελεσματικό να επαναλαμβάνονται τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά σε άσχετα θέματα που στις περισσότερες περιπτώσεις ΔΕΝ θα τα διαβάσει ο υποψήφιος προς απόκτηση.

But it feels so good man...

Σε όσες αντιπαράθεσεις μπήκα μέχρι τώρα αυτό ήθελα να πω απλά αποσυντονυζομουν με αυτά που διάβαζα.

Τεσπα, 10mg fukitall και θα μου περάσει. Οι κάμπιες θα ειναι καμπιες, οι καμπουρογαμοσαυροι καμπουρογαμοσαυροι κοκ.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and Odin87


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@l.Kyveli
@vrmode
@Penguin
@Grifos

Γιατί τότε δεν υπάρχει ένα κωλοκαρφιτσωμενο θέμα στην ενότητα εκτροφή αναπαραγωγη επιλογή που να το εξηγεί αυτό; Ένα.Γαμ...νο.Sticky!

Όχι είναι πιο αποτελεσματικό να επαναλαμβάνονται τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά σε άσχετα θέματα που στις περισσότερες περιπτώσεις ΔΕΝ θα τα διαβάσει ο υποψήφιος προς απόκτηση.

But it feels so good man...

Σε όσες αντιπαράθεσεις μπήκα μέχρι τώρα αυτό ήθελα να πω απλά αποσυντονυζομουν με αυτά που διάβαζα.

Τεσπα, 10mg fukitall και θα μου περάσει. Οι κάμπιες θα ειναι καμπιες, οι καμπουρογαμοσαυροι καμπουρογαμοσαυροι κοκ.
Sticky παντως νομιζω δεν υπαρχουν γι'αυτο.
Όχι, δεν θα επανέλθουν τα παλαιά sticky και δεν θα γίνουν νέα διότι υπάρχουν τόσα πολλά αξιόλογα θέματα και δημοσιεύσεις που είναι αδύνατον να γίνει επιλογή, όπως αδύνατον είναι και να γίνουν όλα sticky.

Υπάρχει η αναζήτηση, υπάρχουν άρθρα αλλά δίνονται και συνεχώς πολύ καλές απαντήσεις, σε οποιοδήποτε θέμα, από όλους.

Ευχαριστούμε πολύ!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Νομίζω πως όλα ξεκινάνε από το να
θεωρείται δεδομένο πως ο άλλος γνωρίζει και παρ'όλα αυτά επέλεξε το
"λάθος".
Και το "σωστό" βέβαια δεν είναι οι εκτροφείς στο σύνολό τους, αλλά κάποιοι λίγοι που πρωτίστως εκτρέφουν για πάρτυ τους και μετά για το "κοινό".

Το φόρουμ έχει δεκάδες τέτοιες συζητήσεις και όποιος καταλάβει το "λάθος" και έχει ανοικτό μυαλό μπορεί μόνος του να το ψάξει και να μάθει. Όπως έκαναν δεκάδες μέλη.

Το θέμα είναι να νοιώσει κάποιος ευπρόσδεκτος σε αυτή την κοινότητα ώστε να μείνει και να ενημερωθεί και όχι κατηγορουμενος με το καλημέρα που αναπόφευκτα τον ωθεί στην απομάκρυνση και το σιχτιρισμα.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Νομίζω πως όλα ξεκινάνε από το να
θεωρείται δεδομένο πως ο άλλος γνωρίζει και παρ'όλα αυτά επέλεξε το
"λάθος".
.

Μιχάλη θα θυμάσε που είχα γράψει παλεότερα οτι αν ρωτήσεις τους
νέους εν δυνάμη ιδιοκτήτες απο που θα πάρεις κουτάβι θα σου
απαντήσουν οι εννέα στους δέκα:

"Μα θα μας το φερει ο πελαργός!!!"

Και το μονο σίγουρο ειναι οτι εδω μέσα το ξέρουν ολοι πολυ καλα
οτι οι εκει έξω δεν ξέρουν τι και πως και απο που και γιατι απλα
ολοι μας εδω, κατα κάποιο, τροπο δια μέσο του σκυλου και κατ
επέκταση του φορουμ κάνουμε την θεραπεία μας και αλλα πολλα
και βεβεα κάποιο το Κυνοφιλικο τους έργο.

Ο σκυλος με το φορουμ του ως θεραπευτικό εργαλείο το εκμεταλλευόμαστε και μας εκμεταλλεύεται χωρις αυτο να σημένει
οτι δεν υπάρχει αγάπη στην μέση και ενίοτε και καλη θέληση.

Για το πιος ήξερε και τι δεν ήξερε απο όλους μας επιφυλάσσομαι
μόλις δροσίσει για ενα καινούριο θεμα. :cool:
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
@I.Kyveli,

Έχοντας διαβάσει πολύ προσεκτικά το σχόλιό σου και θέλοντας να απαντήσω συγκεκριμένα:

1.''...σε εσένα αλλά και σε όλα τα άλλα μέλη που θεωρούν υπερβολικά ακραίες τις απόψεις που εκφράζονται απο πλειοψηφία παλαιών μελών του φόρουμ...''

Δεν θεωρώ τις απόψεις σας υπερβολικές.
Είναι ακραίες με την έννοια του ότι τα πάντα στην πραγματική ζωή είναι μέρος ενός φάσματος, με ελάχιστες καταστάσεις να εκφράζονται ως διχότομες (π.χ. ζωή - θάνατος).
Στο φάσμα λοιπόν αυτό υπάρχουν τα άκρα. Η Ορθοδοξία είναι ένα παράδειγμα και μπορείς κατ' επέκταση να εφαρμόσεις το σκετικό της στο παρόν θέμα.
Η άποψή σας λοιπόν είναι αναντίρρητα η σωστή (με κάποια επιφύλαξη ως προς το ποιόν μερίδας ''εκτροφέων''). Είναι όμως και ακραία ταυτόχρονα διότι εξ ορισμού εμπεριέχει την ''μια και μοναδική αλήθεια''.


2. ''... να μου εξηγήσεις πώς θα ήθελες ακριβώς να εκφράζονται οι διαφωνίες;''

Με ξεκάθαρο και κάθετο τρόπο.
Όχί όμως με αγένεια και επιθετικό λόγο. Η ιδεολογική καθαρότητα είναι θέμα συνέπειας και συνεχούς εγρήγορσης, όχι ζηλωτισμού και ''ιδεολογικής πυράς''.
Έχω κουραστεί να το λέω και να το γράφω.

3. ''...Πώς θα αλλάξει η νοοτροπία και θα πάψει να είναι η πλειοψηφία αν δεν εντοπίζεται και αναλύεται το λάθος ακόμη και εκ των υστέρων''

Μα φυσικά και θα πρέπει να εντοπίζεται και να αναλύεται το λάθος.
Με την προσήκουσα ηρεμία, κατανόηση και υπομονή.
Δεν νομίζω ότι ο ιερέας ο καλός (για να μην ξεχνάμε και τον παραλληλισμό με την Ορθοδοξία) αρπάζει από το λαιμό κάποιον που του λέει ότι διέπραξε την όποια αμαρτία.
Εξηγεί την άποψή του την σωστή (βλ. 1), η οποία βέβαια είναι αδιαπραγμάτευτη, με μειλίχιο και υπομονετικό τρόπο (βλ. 2)

4. ''...Γιατί αυτό πρέπει να το επικροτήσουμε και είμαστε εμείς οι λάθος και οι ακραίοι''

Δεν σας ζητείται να το επικροτήσετε. Φροντίστε να το αποδοκιμάσετε με τον ορθό τρόπο!
Δεν είστε λάθος - δίκιο έχετε.
Ναι, είστε ακραίοι (στο ορθό άκρο του φάσματος, πλην όμως ακραίοι). Γιατί σας φοβίζει ο όρος αυτός? Δεν είναι ευγενής ο αγώνας σας? Δεν αξίζει να μάχεστε γι αυτό που επιδιώκετε?

5. ''Αυτοί που πήραν καθαρόαιμο τσαμπέ και απέφυγαν τον εκτροφέα το έκαναν για έναν και μόνο λόγο...''

Διαφωνώ.
Πλείστες όσες οι αιτίες.
Ανάμεσά τους και η ομάδα που σκιαγραφείς,αλλά όχι όλοι (γνώμη μου).

6. ''... ας λείψουν οι ντεμί απόψεις, ναι μεν αλλά είστε απόλυτοι και σκληροπυρηνικοί,...''

Εδώ είναι που διαφωνώ κάθετα.
Έχω ξεκάθαρη θέση και δεν είναι ντεμί.
Για πολλοστή φορά λοιπόν και χωρίς περικοκλάδες:

Έχετε δίκιο στο σκεπτικό σας.
Είστε ακραίοι (από τη σωστή πλευρά, αλλά ακραίοι). Γιατί σάς ενοχλεί ο χαρακτηρισμός?
Να ειπωθεί ξεκάθαρα στον κάθε ένα που επισκέπτεται το φόρουμ το λάθος του.
Να ειπωθεί όμως με ευγένεια και τον προσήκοντα σεβασμό.
Αν δεν επιδέχεται συζήτησης μην το συνεχίζετε.
Αν όμως υπάρχει μια πιθανότητα ανγνώρισης του λάθους, μην αποξενώνετε το νέο μέλος με την εκ προοιμίου επιθετική σας συμπεριφορά.

Όλα αυτά με πολύ σεβασμό - στο πρόσωπό σου έχω πάντοτε έναν εξαίρετο συνομιλητή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.904
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@