Ο Ορφεας (Bull terrier)






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Όλα τα σκυλιά που φεύγουν από το κυνοκομείο Ηρακλείου έχουν στο εσωτερικό του αυτιού τους το Ε, απόδειξη ότι πέρασαν από το Ενδιαίτημα
Ενδιαίτημα????????
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
"Τα ζώα που απελευθερώνονται στο φυσικό τους περιβάλλον αλλά και τα ζώα που δίνονται για υιοθεσία έπειτα από τις διαδικασίες στείρωσης και εμβολιασμού φέρουν στο εσωτερικό του πτερυγίου του αριστερού τους αυτιού ένα τατουάζ με μορφή Ε το οποίο δηλώνει την παραμονή τους στο χώρο του ενδιαιτήματος. Επίσης φέρουν ειδική ηλεκτρονική ταυτότητα (μικροτσίπ)."

http://www.heraklion.gr/ourplace/animals/kynokomeio.html
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ελύθη το μυστήριο.
Κρίμα και είχαμε αρχίσει να φτιάχνουμε συνωμοσιολογιακά σενάρια ότι είναι μακρινός απόγονος από τους κατοίκους της Ατλαντίδας κλπ-κλπ.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ενδιαίτημα????????
Ενδιαίτημα ζώων, νοείται ειδικόν οίκημα, εις το οποίον παρέχεται έπ’ αμοιβή ή μη τροφή, κατοικία, περιποίησις και παρακολούθησις, εις υγιή ή εν αναρρώσει ζώα.

:)
 






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
σαν παλιο ειναι αυτο, αν τον βρηκαν μεσα φεβρουαριου ακομα και αμεσως να το εκαναν δεν θα εδειχνε ετσι.
Εμενα ετσι ειχε γινει στην σκυλα μου στα 5 χρονια και ηταν και αυτη ασπρη
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
σαν παλιο ειναι αυτο, αν τον βρηκαν μεσα φεβρουαριου ακομα και αμεσως να το εκαναν δεν θα εδειχνε ετσι.
Εμενα ετσι ειχε γινει στην σκυλα μου στα 5 χρονια και ηταν και αυτη ασπρη
Εντάξει τώρα...Δεν το έκανε και ο Μαυρίδης!!!
 






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Να τον χαιρεσαι και να σε χαιρεται!
Να εχετε μια ομορφη συμβιωση:)
 
  • Like
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.560
5.971
Πειραιάς
ειναι ταλαπωρημενος ομως ο φουκαρας, σιγα σιγα το καταλαβαινω ολο και περισσοτερο.
οσο περναει ο καιρος μπορω να τον "διαβαζω" ολο και καλυτερα. θελω παρα πολυ να περασει ομορφα μαζι μου και να βρει σε μενα το λιμανακι του.

αυριο θα επισκεφτει και τον γιατρο, γιατι με τρωει να δω αν ειναι καλα και ποσο καλα ειναι. σημερα περασαμε απο τη βολτα μας εκει για μια πρωτη γνωριμια οπου βρηκαμε και ενα αλλο bt (διπλασιο απο αυτον οπως μας ειπαν!) αλλα δυστυχως τον εξεταζαν και δε συναντηθηκαμε.

δουλεψαμε και την εκπαιδευση μας (στο σπιτι), το κατσε, το μεινε και το ελα (με νοστιμη επιβραβευση). φαινεται να τα γνωριζει ομως γιατι τα εκτελει με μεγαλη ευκολια κι εγω δεν εχω καμια εμπειρια απο εκπαιδευση σκυλων.

ειχαμε και το πρωτο μας ατυχημα... με δικη μου αποκλειστικα υπαιτιοτητα, οταν στη βολτα τον πηγα (ο ηλιθιος) να μυριστει με ενα σκυλο πισω απο καγκελα που δεν εδειχνε καλες διαθεσεις. τον αρπαξε απο τη μουσουδα του (τον ορφεα) και του εκανε δυο γρατζουνιτσες. νευριασε επειτα και ηθελε να επιτεθει στον σκυλο, αλλα του περασε αμεσως. σε αλλα σκυλακια που συναντησαμε στην πορεια ηταν ο κλασσικος, χαρουμενος και παιχνιδιαρης ορφεας.
στεναχωρηθηκα πολυ. ηταν πολυ ασχημο αυτο που συνεβη. δε θελω να υπαρξουν αλλες κακες εμπειριες. και δε θα υπαρξουν οσο περναει απ' το χερι μου. του το 'πα και θα το τηρησω.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Εφοσον το θεμα ηταν οι 2 γρατσουνιες φτηνα τη γλιτώσατε... ομως και εσυ, χαλάρωσε!

Μη στεναχωριέσαι αλλα σιγά σιγά! :)
 
  • Like
Reactions: spyv


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.560
5.971
Πειραιάς
αυτα που με πικραναν ηταν δυο πραγματα:

  1. ενω ειχα διαβασει τη συμπεριφορα του σκυλου το γεγονος οτι τον οδηγησα προς το μερος του. τι να το κανω ομως αν δεν παιρνω τη σωστη αποφαση οταν χρειαζεται;
  2. οτι ειχε αλλη μια κακη εμπειρια στη ζωη του και εφταιγα εγω γι' αυτο.
shit happens το ξερω, απλα δεν μπορω και να μη στεναχωρηθω.
δεν ειναι κατι σοβαρο, ειναι απο αυτα τα περιστατικα που συμβαινουν οταν εχεις σκυλο και οταν τα γραφουμε φαινονται σοβαροτερα απ' ο, τι ειναι στην πραγματικοτητα.
απλα ηθελα να το "καταθεσω" για να ειμαι ειλικρινης και να μη γραφω μονο τα καλα :).
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.560
5.971
Πειραιάς
Χαλάρωσε.... εισαι ακομα ψαρωμένος! :D
χαλαρος ειμαι βρε 'συ:). κουβεντα κανουμε.
απλα εγραψα οτι στεναχωρηθηκα/ πικραθηκα. πραγμα που αληθευει, τιποτα παραπανω. δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σε πειράζω! Και εγω θα στεναχωριομουν και καταλαβαινω πως το εννοεις... Η στεναχωρια σου ειναι που πηγες εσυ το μικρο εκει ενω φαινοταν οτι δεν θα υπαρχει αναλογη ανταποκριση!

Με τις γάτες τι εχεις δει απο συμπεριφορα?
 
  • Like
Reactions: spyv


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Άσε τα ενοχικά για τους αδύναμους. Ο Ορφέας είναι ενήλικο ΒΤ. Ένα πράμα θέλει. Ανθρώπινη επαφή. Δηλαδή ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ. Ξέρω, 11 χρόνια αυτό περίμενες, ή περίπου αυτό…Τώρα απόλαυσε το όσο πιο χαλαρά γίνεται. Ξέρεις καλύτερα από μένα, ότι ΒΤ στο δρόμο έχει περάσει άσχημα. Πάνω από όλα να είναι υγιής (βιοχημικές, επιμένω) και βόλτες οι δυο σας. Άλλωστε από τη στιγμή που ακολουθεί 1 ώρα περπάτημα, ούτε βαριέται ούτε θέλει παρέα. Τα άλλα θα έρθουν μόνα τους με τον καιρό. Και να μην έρθουν δεν τρέχει και τίποτα. Θα έχετε ο ένας τον άλλον.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22