Ο Σάνι μας


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Σίγουρα δεν είναι πρωταπριλιάτικη φάρσα; :ROFLMAO:
Η μέρα με τη νύχτα πάντως. Αν και το πριν, που είναι μαύρο, μου αρέσει περισσότερο. :oops:
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οχι δεν είναι πρωταπριλιάτικη φάρσα:D

Η διαφορά είναι τεράστια.
Υπάρχει μάλιστα και μια πραγματική ιστορία πάνω στο θέμα της δραματικής αλλαγής του χρώματος, όταν κοντά στα τέλη του 19 ου αιώνα κάποιος σκότωσε ολόκληρη τοκετοομάδα κουταβιών, επειδή αντί για μπλε και χρυσό ήταν μαύρα με πύρηνα σημάδια.
Θεώρησε εσφαλμένα πως ο εκτροφέας που του έδωσε την σκύλα που τα γέννησε, τον ξεγέλασε και δεν ήταν καθαρόαιμη. Είχε γράψει μάλιστα και γράμμα στην Field, κατηγορώντας τον "απατεώνα", αλλά δυστυχώς αφού είχε ήδη σκοτώσει την γέννα.

Ακριβώς επειδή το χρώμα περνάει τέτοιες αλλαγές, από τότε θεωρούσαν ανούσιο το να δείχνονται κουτάβια στις εκθέσεις. Πόσο μάλλον να ζευγαρώνουν μικροί σε ηλικία σκύλοι πριν δείξουν τι θα κάνουν. Τα γιόρκι ολοκληρώνουν την μεταμόρφωση κοντά στο 2ο έτος της ζωής τους, κάποια ακόμα και στο 3ο.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σωστά (y)

Η διαφορά είναι πως στα χαβανεζάκια από όσο θυμάμαι που το είχαμε συζητήσει, απλά τα βλέπεις να αναπτύσσονται και δεν αγχώνεσαι τι θα κάνει το χρώμα τους και πως θα εξελιχθεί.

Στα γιόρκι είναι το τρενάκι του τρόμου.

Φαντάσου στον Σάνυ, κάθε φορά που ξετυλίγεται δεν ξέρουμε τι θα συναντήσουμε.
Και κάθε φορά που ρωτάω την γυναίκα μου "Πως τον βλέπεις;" και απαντάει "όπως ήταν"..... μπαίνει η καρδιά και πάλι στην θέση της.

Εντάξει... έχουμε και την περίπτωση του Μάρβιν που μας έχει τρομάξει και έγινε σχεδόν άσπρος μέσα σε ένα 6μηνο... αλλά για φαντάσου. :coffee:
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Τα γιόρκι γίνεται να παραμείνουν στο αρχικό, μαύρο χρώμα ή θα αλλάξουν σίγουρα κάποια στιγμή στην πορεία;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και τι πειράζει αν αλλάξει χρώμα;
Πχ εμένα ο Έλβις αν άλλαζε λίγο προς το σοκολατί δεν θα με χάλαγε, έχει βαρεθεί να είναι μαύρος από ότι μου λεγε τις προάλλες! :p
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα γιόρκι γίνεται να παραμείνουν στο αρχικό, μαύρο χρώμα ή θα αλλάξουν σίγουρα κάποια στιγμή στην πορεία;

Κανονικά ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξουν.
Το πότε θα ξεκινήσει, το πως θα γίνει και που θα φτάσει και πότε, είναι καθαρά θέμα γονιδίων.
Ολα αυτά αν ο σκύλος έχει τη σωστή μεταξωτή υφή.

Υπάρχουν σκυλάκια τα οποία δεν έχουν αυτή την υφή (είναι τα λεγόμενα cottony ή wooly) και παραμένουν σκούρα - μαύρα καθόλη την διάρκεια της ζωής τους.
Αλλά ΔΕΝ είναι τυπικά για την φυλή τους, δεν πρέπει να είναι έτσι.
Αυτό είναι το άλλο άκρο.

Ιδανικά πρέπει ο σκύλος να κρατάει χρωστική όσο περισσότερο γίνεται.
Οσο αργότερα ξεκινήσει η μετάβαση, θεωρητικά τόσο περισσότερο θα κρατήσει.
Οσο νωρίτερα γίνει (early bloomers) τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες στα 3 του ο σκύλος να είναι ασημί - άσπρος.

Και βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.
Μπορεί σκύλος να αρχισει να ανοίγει 3- 4 μηνών και να διατηρήσει το ίδιο (καλό) χρώμα μέχρι τα 6 του, 7 του.
Από την άλλη μπορεί ένας σκύλος να αρχίσει να ανοίγει 12- 13 μηνών και 2 ετών να καταλήξει άσπρος...

Ολα παίζουν.


Και τι πειράζει αν αλλάξει χρώμα;
Πχ εμένα ο Έλβις αν άλλαζε λίγο προς το σοκολατί δεν θα με χάλαγε, έχει βαρεθεί να είναι μαύρος από ότι μου λεγε τις προάλλες! :p
Είναι θέμα προτύπου Μυρτώ μου.
Dark steel blue - oι 3 λέξεις που μας στοιχειώνουν....
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Όλα όμορφα είναι, αλλά με το μαύρο έφαγα κόλλημα. :love:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δηλαδή Μιχάλη ένα κουτάβι που γεννήθηκε με ένα χρωματάκι εντός προτύπου μπορεί να μεγαλώσει να αλλάξει και κάποιος που τρέχει σε εκθέσεις και ζει για αυτές να τρέχει να κυνηγάει τον εκτροφέα του που του έδωσε εκτός προτύπου σκύλο;
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δηλαδή Μιχάλη ένα κουτάβι που γεννήθηκε με ένα χρωματάκι εντός προτύπου μπορεί να μεγαλώσει να αλλάξει και κάποιος που τρέχει σε εκθέσεις και ζει για αυτές να τρέχει να κυνηγάει τον εκτροφέα του που του έδωσε εκτός προτύπου σκύλο;
Εννοείται...
Δεν κυνηγάς βέβαια τον εκτροφέα, εσύ οφείλεις να ξέρεις πως ποτέ δεν παίρνεις γιόρκι 3-4 μηνών αν θέλεις να ασχοληθείς με τις εκθέσεις ή την εκτροφή.
Οσο μεγαλύτερο το παίρνεις, τόσο μικρότερη και η έκπληξη.
Αλλά από την άλλη τόσο μικρότερη και η επιρροή σου στα του χαρακτήρα και της κοινωνικοποίησης. Κλείνει το παράθυρο δυστυχώς.

Transformer. :LOL:
Με το μάδημα πως τα πάτε;
Εμείς (οι δίποδοι) μαδάμε περισσότερο.
Τα γιόρκι όχι.
Δεν έχουν υπομανδύα να τον ρίξουν.
Το μαλλί μακραίνει και μακραίνει και μακραίνει και μακραίνει - μέχρι να το κόψεις :D
Ακριβώς σαν το ανθρώπινο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Εχεις πηγή για το πώς συντελείται η διαδικασία αλλαγής του χρώματος;; (Πώς γίνεται η μετάβαση, π.χ. βγαίνουν άλλες τρίχες ή αλλάζουν σταδιακά χρώμα οι υπάρχουσες, τι στο dna το προκαλεί αυτό και πώς, από πότε (πάντα από ύπαρξης της; ) συντελείται τέτοια μεγάλη αλλαγή κτλ). Θα μου πεις εδώ δε διάβασες ακόμα άλλες πηγές κοπελιά :oops:, αλλά μου φαίνεται τρομερά ενδιαφέρον. Όλες μαζί όταν βρω παράθυρο χρόνου!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Την πρώτη απόπειρα εξήγησης (από όσο ξέρω) την έκανε η Janet Bennett, αδελφή της αγαπημένης μου Joan Gordon.
Είχε γράψει μια διατριβή με τίτλο "What colors a yorkie" και βασιζόταν στις επιστημονικές μελέτες του τότε (νομίζω κάπου το 60) για τα χρώματα των αλόγων και πώς αυτά δημιουργούνται.
Μέρος αυτής της μελέτης μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Από κει και πέρα το ψάχνουμε.
Υπάρχουν ενδείξεις/φήμες πως υπεύθυνο για την όλη διαδικασία είναι το graying gene στο G locus που εγραφε ο Willis, αλλά τίποτα δεν είναι αποδεδειγμένο.

Ψήνω ομίλους και ανθρώπους που έχουν ιστορία στην φυλή να κανονίσουμε έρευνα. Θέλω να πιστεύω πως κάποια στιγμή θα το καταφέρουμε.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Το μπλε χρωμα ειναι το πιό σπάνιο στην φύση εκτός απο ουρανό
και θαλασσα που ειναι καποιες αντανακλάσεις του φωτός.
Να υποθέσω οτι αυτο που φένεται στα Γιόρκι για μπλε ειναι οι
σαράντα αποχρώσεις του γκρί με κατι αλλο πχ λευκό κίτρινο
και δίνουν την αίσθηση του μπλέ.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το μπλε χρωμα ειναι το πιό σπάνιο στην φύση εκτός απο ουρανό
και θαλασσα που ειναι καποιες αντανακλάσεις του φωτός.
Να υποθέσω οτι αυτο που φένεται στα Γιόρκι για μπλε ειναι οι
σαράντα αποχρώσεις του γκρί με κατι αλλο πχ λευκό κίτρινο
και δίνουν την αίσθηση του μπλέ.
Οι παλιότεροι λέγανε πως το χρώμα είναι σαν και αυτό που είχαν οι τότε καθαρές κάνες των όπλων,
ή το βαθύ μπλε χρώμα που είχαν οι λεπίδες των παλιών μαχαιριών όταν τα έτριβες / γυάλιζες (όχι τα ανοξείδωτα).
Ενα αντίστοιχο εφέ βλέπεις στις ανοξείδωτες σκούρες επιφάνειες. Ανάλογα τον φωτισμό και την γωνία που πέφτει το φως.
Παιχνίδι του ματιού είναι που προέρχεται από την κατανομή της χρωστική μέσα στην τρίχα.
Το θέμα είναι να έχει και σωστή παροχή χρωστικής και σωστό πάχος τρίχας και σωστή κατανομή μέσα στην τρίχα.

Το παράπονο των περισσοτέρων είναι πως πλέον δεν βλέπεις ΜΠΛΕ, αλλά γκρι σκούρο ή μαύρο.
Το αληθινό σωστό μπλε είναι σχετικά δύσκολο να το βρεις.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Tο παράπονο των περισσοτέρων είναι πως πλέον δεν βλέπεις ΜΠΛΕ, αλλά γκρι σκούρο ή μαύρο.
Το αληθινό σωστό μπλε είναι σχετικά δύσκολο να το βρεις.
Στην Πολωνία αυτό το μπλε χρώμα στα yorkies το λένε ατσαλένιο