Ο αδέσποτος σκύλος που μας υιοθέτησε..


Νικόλ32

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
56
1
Καλησπέρα σας!:)
Εκεί που ήμασταν έτοιμοι μετά από πολύ ψάξιμο να υιοθετήσουμε έναν σκύλο απο την Αθήνα και είχαμε συννενοηθεί για όλα τα προαπαιτούμενα..εχθές το απόγευμα όλα άλλαξαν.

Ενώ ανεβαίναμε προς το Πανόραμα για να επισκφθούμε φίλους μας με το αμάξι ξαφνικα στριψαμε σε ένα στενό δρομάκι.Συνεχίσαμε με γρήγορη ταχυτητα,ώσπου πετάχτηκε στο δρόμο ενας ξανθός σκύλαρος.Φρέναραμε απότομα και αμέσως κατεβήκαμε ανήσυχοι από το αμάξι για να δούμε άμα ήταν καλά ο σκύλος.Για ελάχιστα χιλιοστά ο σκύλος ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είχε τραυματιστεί!Αφου του δώσαμε λίγο νερό και φαγητό από κονσέρβες που κουβαλάμε πάντα μαζί μας και τον περιποιηθήκαμε(κατα κάποιον τρόπο)ετοιμαστήκαμε να φύγουμε με μεγάλη στεναχώρια,διότι δεν θέλαμε να αφήσουμε αυτό το κακόμοιρο το σκυλί πάλι στους δρόμους.Τέλως Πάντων..λίγα μέτρα δεν πρόλαβαμε να διανύσουμε και είδα από το καθρεφτάκι του αυτοκινήτου τον σκύλο να τρέχει πίσω από το αμάξι για να μας προλάβει γαυγίζοντας.Σταματήσαμε πάλι αποφασισμένοι να το βοηθήσουμε.Αμέως με το που κατέβηκα τρελάθηκε απο τη χάρα του(πηδούσε πάνω μου με έγλειφε κ.α).Χωρίς κουβέντα πήδηξε στο μπροστινό κάθισμα γεμάτο χαρά.Ε,αυτό ήταν..αυτό το σκυλί μας είχε κλέψει ήδη την καρδιά.

Πήγαμε αμέσως σε κτηνίατρο όπου διαπιστώθηκε ότι είναι θυληκό και παράλληλα υγιέστατη.Δεν είχε τσιπ αλλά για καλό και για κακό ρωτήσαμε και τους ανθρώπους στη περιόχη που τη βρήκαμε,οι οποίοι εδώ και αρκετό την έβλεπαν να τριγυρνάει αδέσποτη στους δρόμους.Είναι ημίαιμο λαμπραντοράκι και περίπου 3 ετών.Την ονομάσαμε sunny εξαιτίας και του ξανθού τριχώματος της.

Έτσι λοιπόν η Σάννυ ήρθε σπίτι μας..Δεν τα έχει κάνει ούτε μια φορά μες στο σπίτι και είναι άριστη με όλα τα σκυλάκια.Μες στο σπίτι επίσης είναι καταπληκτική στη συμπεριφόρα της..έχει μάθει το έλα το κάτσε και το μέινε μεσα σε λίγες ώρες αλλά ακόμα θέλει εξάσκηση.Το βράδυ κοιμήθηκε δίπλα από το κρεβάτι μας χωρίς να μας ενοχλήσει καθόλου.

Φυσικά και εγώ θα σας κάνω τις γνωστές ανόητες ερωτήσεις επειδή είμαι τελείως άσχετη:
1.Ποια τροφή είναι καταλληλότερη?

2.Επειδή σίγουρα θα της αγοράσω crate έχετε στο μυαλό σας κάποια μάρκα και έπειτα μέγεθος και τιμές?

3.Στείρωση πότε θα μπορέσω να της κάνω?

4.Τέλος τι άλλα πράγματα πρέπει αν προμηθευτώ για το σκύλο(π.χ παιχνίδια βούρτσες κ.τλπ)και από που?

Αναμένεται σύντομα πλούσιο φωτογραφκό υλικό;)

Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ρε παιδί μου...ούτε στο Hatchi δεν είχα βουρκώσει έτσι...

Σκέτη ταινία, η ιστορία σας!!!!!!!!!!
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προθυμία σου να με βοηθήσεις αν και νομίζω πως δεν θα χρειαστεί να μπεις σε κόπο:).Έχω κάποια ευχάριστα νέα,που θα τα ανακοινώσω πιθανός αύριο (σε νέο θέμα-έκπληξη)αφότου σιγουρευώ για κάτι σημερα το απόγευμα!
Χθες το απόγευμα τη βρήκατε?????

Οπότε αυτό που ήθελες να σιγουρευτείς ποιο ήταν????

Να σου ζήσει η Σάννυ :)
 


Νικόλ32

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
56
1
Χθες το απόγευμα τη βρήκατε?????

Οπότε αυτό που ήθελες να σιγουρευτείς ποιο ήταν????

Να σου ζήσει η Σάννυ :)
Θέλαμε να σιγουρευτούμε 100% άμα ο σκύλος άνηκε σε κάποιον.
Ευχαριστώ πάντως:)
 


giouli4

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
398
0
να τη χαίρεστε την κούκλα σας!τροφή δεν μπορούμε να σου πούμε ποια είναι η κατάλληλη γιατί μία τροφή που κάθεται καλά στα δικά μας μπορεί να μην κάτσει στη δικιά σου!
αυτά που θέλεις να αγοράσεις μπορείς να τα βρεις σε πετ σοπ ή μέσω ίντερνετ!
 


Νικόλ32

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
56
1
να τη χαίρεστε την κούκλα σας!τροφή δεν μπορούμε να σου πούμε ποια είναι η κατάλληλη γιατί μία τροφή που κάθεται καλά στα δικά μας μπορεί να μην κάτσει στη δικιά σου!
αυτά που θέλεις να αγοράσεις μπορείς να τα βρεις σε πετ σοπ ή μέσω ίντερνετ!
Σε ευχαριστώ πολύ!
Από όσο είχα διαβάσει ένα μέλος είχε κάτι σαν κατάστημα στο internet με τέτοια είδη αλλά δεν ξέρω άμα ισχύει..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είμαστε παραδόπιστοι άνθρωποι και χωρίς ανταλλάγματα δεν δίνουμε ούτε τ'αγγελού μας νερό!
Πρώτα οι φωτογραφίες και μετά οι πληροφορίες! :p
 


Νικόλ32

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
56
1
Είμαστε παραδόπιστοι άνθρωποι και χωρίς ανταλλάγματα δεν δίνουμε ούτε τ'αγγελού μας νερό!
Πρώτα οι φωτογραφίες και μετά οι πληροφορίες! :p
Συμφωνώ μαζί σου και με το δίκιο σας.(άμα έχω καταλάβει και εξαιτίας των τελευταίων περιστατικών που διάβασα δύσκολο να εμπιστεύσαι κάποιον).Μην ανησυχείτε..όταν γυρίσω σπίτι μου θα ανεβάσω και φωτος και βίντεο για να γίνω πιστευτή:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ετσι μπράβο βρε Νικόλ. Ξεκάθαρα πράγματα. Οι καλοί λ/σμοί κάνουν τους καλούς φίλους :)

Και μετά, αν -λέω αν- έχεις κέφι, πες μας και τι ακριβώς έχει γίνει, μ'εκείνη την επικοινωνία για τον Πάολο [ο...Αθηναίος που ετοιμαζόσουν όλο χαρά να έρθεις τρέχοντας να πάρεις] που...στην πραγματικότητα, δεν έγινε ποτέ.

Ετσι...να μας φύγει η απορία :rolleyes:
 


Νικόλ32

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
56
1
Ετσι μπράβο βρε Νικόλ. Ξεκάθαρα πράγματα. Οι καλοί λ/σμοί κάνουν τους καλούς φίλους :)

Και μετά, αν -λέω αν- έχεις κέφι, πες μας και τι ακριβώς έχει γίνει, μ'εκείνη την επικοινωνία για τον Πάολο [ο...Αθηναίος που ετοιμαζόσουν όλο χαρά να έρθεις τρέχοντας να πάρεις] που...στην πραγματικότητα, δεν έγινε ποτέ.

Ετσι...να μας φύγει η απορία :rolleyes:
έχεις π.μ:)
 






Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Το ξερα ότι τα καλά τα νέα θα έρχονταν σήμερα που δε μπόρεσα να μπω! Άντε ήρθα, πού είναι οι φωτό????
 


Νικόλ32

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
56
1
SDC10899.jpgDSC01633.jpgSDC10574.jpgSDC10884.jpgνα και κάποιες φωτογραφίες..:)
Θέλω να ανεβάσω και βιντεάκι αλλά δεν ξέρω πως.Πρέπει πρώτα να το βάλω youtube?
 

Attachments



Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Καλως ορισες.Μπραβο που πηρες την σκυλιτσα σπιτι θα στο αναταποδωσει στο μεγιστο!

Θα προσπαθησω να απαντησω στις ερωτησεις σου:

1)Η καλυτερη τροφη ειναι αυτη που θα της κατσει καλυτερο δηλαδη καλα κοπρανα,διαθεση,γυαλιστερο τριχωμα,οχι πολυ μαδημα.Δες ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις και διαλεξε.

2)Εγω αν ξανα επαιρνα crate θα αγοραζα της midwest.

3)Αυτο θα στο πει ο κτηνιατρος

4)Παρε ενα δυο παιχνιδια για να παιζει μονη της και μπαλακια η tug για να παιζεται μαζι αλλα μετα θα τα κρυβεις.Σιγουρα θα χρειαστεις βουρτσα,μπολ,λουρι,κολαρο.

5)Δες και το site αυτο http://www.puppiespark.gr/.Eιναι παρκο για σκυλακια οπου πινεις το καφε σου και το σκυλι παιζει με αλλα.Παμε αρκετοι τα σκυλια μας εκει.
 


Νικόλ32

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
56
1
Καλως ορισες.Μπραβο που πηρες την σκυλιτσα σπιτι θα στο αναταποδωσει στο μεγιστο!

Θα προσπαθησω να απαντησω στις ερωτησεις σου:

1)Η καλυτερη τροφη ειναι αυτη που θα της κατσει καλυτερο δηλαδη καλα κοπρανα,διαθεση,γυαλιστερο τριχωμα,οχι πολυ μαδημα.Δες ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις και διαλεξε.

2)Εγω αν ξανα επαιρνα crate θα αγοραζα της midwest.

3)Αυτο θα στο πει ο κτηνιατρος

4)Παρε ενα δυο παιχνιδια για να παιζει μονη της και μπαλακια η tug για να παιζεται μαζι αλλα μετα θα τα κρυβεις.Σιγουρα θα χρειαστεις βουρτσα,μπολ,λουρι,κολαρο.

5)Δες και το site αυτο http://www.puppiespark.gr/.Eιναι παρκο για σκυλακια οπου πινεις το καφε σου και το σκυλι παιζει με αλλα.Παμε αρκετοι τα σκυλια μας εκει.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου,είναι πολύ χρήσιμες.
Δυστυχώς το puppies park από όσο κατάλαβα βρίσκετα Αθήνα οποότε για έμας είναι λίγο δύσκολο:rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981