Ο οίστρος στις σκύλες


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Δεν νομιζω οτι οι περισσοτερες πανσιον δεχονται σκυλες σε οιστρο. Σε καθε περιπτωση οποιος επιλεξει την λυση της πανσιον για αντιστοιχη περιπτωση καλο θα ηταν να αναφερει ή ακομα καλυτερα να τονισει οτι η σκυλα βρισκεται σε οιστρο.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Ακυρο! Δεν θα πάμε.. Οι γονείς μου δεν μπορούν να πάρουν άδεια καλώς ή κακώς οπότε ολα οκ..
 


tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
καλημερα στα μελη,τονδεκεμβρη ειχε η μικρη μου τον πρωτο οιστρο της και παρατηρω οτι καποιες φορες μεχρι και σημερα βγαζει καποια διαφανα υγρα σαν το νερο σε ασχετες στιγμες γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι???
 




tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
Τον κτηνιατρο σου τον εχεις ρωτησει?
την ειχα παει πριν κανα μηνα στη φιλοζωικη μου ειχαν πει οτι τα υγρα ειναι φυσιολογικα και οτι ειχε επεισης ψευδοκυηση γιατι ειχε πρηστει το στηθος της.μου εδωσε κατι χαπια το πρηξιμο υποχωρισε λιγο ομως αλλα τα υγρα συνεχιζουν θα την ξαναπαω αυριο αλλα ρωταω μηπως εχει τυχει σε καποιον απο δω και ξερει τι ειναι
 


marietakii

Member
24 Ιουνίου 2013
13
0
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση αν και ψιλοχαζή αλλά σαν καινουρια σκυλομαμά δεν γνωρίζω. Η μικρή μου είναι 6 μηνών και μερικών ημερών και νομίζω ότι περιμένει περίοδο, έχει όλα τα σημαδια... εχουν μεγαλώσει οι θηλές της έχει πρηστεί το "μπουμπουκάκι" της και το γλείφει τακτικά, πίνει πολύ νερό, κοιμάται όοολη την ωρα, εχει γίνει υπερβολικά χαδιάρα υπάρχει περίπτωση να της έχει έρθει και να μη το πήρα χαμπάρί? γτ είναι και 3,5 κιλά πόσο αίμα να βγάζει...?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση αν και ψιλοχαζή αλλά σαν καινουρια σκυλομαμά δεν γνωρίζω. Η μικρή μου είναι 6 μηνών και μερικών ημερών και νομίζω ότι περιμένει περίοδο, έχει όλα τα σημαδια... εχουν μεγαλώσει οι θηλές της έχει πρηστεί το "μπουμπουκάκι" της και το γλείφει τακτικά, πίνει πολύ νερό, κοιμάται όοολη την ωρα, εχει γίνει υπερβολικά χαδιάρα υπάρχει περίπτωση να της έχει έρθει και να μη το πήρα χαμπάρί? γτ είναι και 3,5 κιλά πόσο αίμα να βγάζει...?
Αμε υπάρχει! Αν γλυφεται διαρκώς και καθαριζεται, τι αιμα να δεις? ειδικά σε τοσο μικρά που μιλάμε για σταγονιδια.... τεσταρε την.
Βαλε της χαρτι υγείας καποια στιγμή που παει να γλυφτεί να δεις αν θα λερώσει
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Αμε υπάρχει! Αν γλυφεται διαρκώς και καθαριζεται, τι αιμα να δεις? ειδικά σε τοσο μικρά που μιλάμε για σταγονιδια.... τεσταρε την.
Βαλε της χαρτι υγείας καποια στιγμή που παει να γλυφτεί να δεις αν θα λερώσει
Και εγω αυτό κάνω άσχετο αν είναι 30 κιλά!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και εγω αυτό κάνω άσχετο αν είναι 30 κιλά!
εσύ να την τσεκάρεις με σερβιέτα! :p

Αλλά και η δικιά μου, μια δυο σταγονιτσες που θα δω τυχαία οταν καθισει και λερώσει καποιο υφασμα. Αλλιως μόνο από τα περελκόμενα και την ημερομηνια καταλαβαινω οιστρο...
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Επίσης από την 1η μέρα μας γίνεται τσιμπουρι το ενοχλητικό μίνι γιορκι απο απεναντι το οποίο μας επισκέπτεται κάθε 6 μήνες.
Ωσπου σήμερα μου κατουρισε την πόρτα και τον έβρεξα με έναν κουβα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Nα βρέξεις τους απέναντι ρε συ που δεν το μαζεύουν. Τι φταίει ο ερωτύλος?
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Δεν ξέρεις ΠΟΣΕΣ φορές τους το έχω πει!
Χωράει μέχρι και στο περιθώριο των καγκελων της βεράντας μου!
Εν τω μεταξύ Οκ δεν θα γίνει κάτι αλλά αυτός ο ερημος θα πάθει τίποτα έτσι όπως κάνει!
Τους φωνάζω ότι είναι εδώ, τους παίρνω τηλέφωνα, έρχονται τον παίρνουν και μετα από μισή ώρα γυρίζει πίσω!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Χαθηκε για δεύτερη φορα ο σκυλος ενος που διακοπαρει εδω σε εμας. Σε σπιτι στην πατρα τον εχουν, την πρωτη φορα τον εχασαν 10 μερες και τον βρηκε μια οικογένεια και τον φροντιζε, γιατι τον ειδαν κατω το μπαλκονι σκυλας με οιστρο να υποφερει...
Μόλις τον πηρε ο ιδιοκτητης, τον αφησε ξανά στον ιδιο "Ασφαλη" κηπο και ξαναηρθε εδω για τα μπανια του. Παλι την κοπανησε ο σκυλος...
 


marietakii

Member
24 Ιουνίου 2013
13
0
Από χτες την κυνηγάω με μία χαρτοπετσέτα αίμα δν βλέπω... το χειρότερο δεν μπορώ να την βγάλω βόλτα χτες το απόγευμα που την πήγα στο πάρκο τον δρόμο της επιστροφης αγκαλία τον κάναμε τρεις αδέσποτοι γαμπροί μας κυνηγούσαν!!! Μάλλον δεν γλυτώνω τον κτηνίατρο...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Από χτες την κυνηγάω με μία χαρτοπετσέτα αίμα δν βλέπω... το χειρότερο δεν μπορώ να την βγάλω βόλτα χτες το απόγευμα που την πήγα στο πάρκο τον δρόμο της επιστροφης αγκαλία τον κάναμε τρεις αδέσποτοι γαμπροί μας κυνηγούσαν!!! Μάλλον δεν γλυτώνω τον κτηνίατρο...
αν δεν βλέπεις αιμα, αλλά ειναι πρησμένη και γλυφεται, ειναι στη φάση που εχει υγρα και ειναι η πιο επιφοβη αν σου ξεφύγει από τον ελεγχο να ζευγαρώσει.
 


eugpatrinou

Active Member
9 Ιουλίου 2013
29
0
Πάτρα
Γειά σε όλους σας! Έχω δύο μέρες τώρα που έχω παρατηρήσει διόγκωση του αιδοίου της 6,5-7 μηνών σκυλίτσας μου, χωρίς αίμα (τσεκαρισμένο πάνω από 100 φορές/μέρα -ναι ειμαι υπερβολική!!- με χαρτοπετσέτα) και μόλις το σκασμένο έσπασε ένα σημείο από την περίφραξη και πέρασε στους γείτονες που έχουν 5-6 σκυλιά! Επειδή έχω φρικάρει, υπάρχει περίπτωση να ζευγάρωσε?? Από ότι έχω διαβάσει βρίσκεται στον προίστρο και ακόμα δεν έχει επιθυμία για ζευγάρωμα, αλλά υπάρχει περίπτωση να είμαι τόσο άτυχη που να μεγαλώνω μια εξαίρεση?? Ξέρω θα μου πείτε για στείρωση, το έχω ήδη συζητήσει με την κτηνίατρο μου από όταν ήταν 6 μηνών, αλλά η μικρή μου παλευει με demodex και sarcoptes, οπότε μου πρότεινε να περιμένω λίγο μέχρι να περάσει λίγος καιρός με τη θεραπεία!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Δεν νομιζω οτι υπαρχει αυτη η περιπτωση. Ζευγαρωμα γινεται μετα τον οιστρο,συνηθως αν δεν κανω λαθος 3-4 μερες,ας με διορθωσουν αυτοι που το εχουν πιο φρεσκο στο μυαλο τους. Οσο για την στειρωση,θα σου πει καλυτερα η γιατρος σου για το ποτε θα ηταν καλο να γινει.
 


eugpatrinou

Active Member
9 Ιουλίου 2013
29
0
Πάτρα
Σε ευχαριστώ πολύ!! Με έχει στείλει η άτιμη στον άλλο κόσμο εδώ και 3 μέρες! Άσε που σήμερα όόόόόλη μέρα έχει κάνει ότι σκανταλιά δεν έκανε αυτούς τους 5 μήνες που την έχουμε! :mad: :eyecrazy: Τώρα μπορώ να πώ πως καταλαβαίνω πως νιώθει το αγόρι μου εκείνες τις μέρες του μήνα! Θα τον πάρω τηλ να του ζητήσω συγνώμη για όλα όσα έχει περάει!!
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τιποτα ;-) κοιτα να ηρεμησεις ομως λιγακι,μην εισαι τοσο αγχωμενη γιατι θα παθεις κ τπτ βρε!
Χαχαχαχα να τον παρεις αμεσως ναι!
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Πριν καμιά ώρα είδα μια σταγόνα αίμα..Μεγαλώνουμε..Τωρα λογικά θα πρέπει να πηγαίνουμε κοντινές βόλτες έτσι?Να βαλουμε και βρακάκι με σερβιέτα..Όμως έχω λιγο μπερδευτει με τους προοιστρους,οιστρους κτλ δεν ξέρω να το ξεχωρισω οσο και αν το διάβασα.Η μικρη εδω και περιπου 1 εβδομαδα ,ισως και παραπανω εγλυψε συνεχεια το πιπι της ,δεν ετρωγε ολο το φαι και σημερα ειχε γκρινια χωρις λογο και να σου η 1η σταγονα...Η αληθεια ειναι οτι το περιμενα πως και πως για να παμε μετα για στειρωση.Οποτε τωρα κομμενες οι βολτες στο παρκο γιατι εχει πολλα σκυλια.Καμια συμβουλη πανω στο θεμα?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU