Ο Arrigo, το cane corso μας!!


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Γεια σας.
Έφτασε ο καιρός να γράψουμε τα νέα μας.
Η συμβίωσή στην οικογένεια(όλα τα μέλη+σκύλος) εξακολουθεί να είναι άψογη.
Σας είχαμε πει, ότι την άνοιξη θα ξεκινούσαμε φύλαξη-σωματοφυλακή.
Στην ουσία, θα δουλεύαμε, τις εντολές την στιγμή που ο σκύλος θα είναι ''εκτός εαυτού'' ώστε να μη καταβάλλετε από τα νεύρα του!!

Όλα αυτά τα χρόνια, να πω την αλήθεια (2,5)........τον είχαμε παρεξηγημένο τον Arrigo.(κατά διαστήματα)
Λόγω της επιθετικότητας που έβγαζε, είχαν περάσει απ'το μυαλό μας διάφορα.
Δηλαδή......πίστευα ότι είχαμε κάνει λάθη στην κοινωνικοποίηση του ή έλεγα ότι ο σκύλος είναι ορισμένες φορές φοβικός ή ότι δεν έχει καλά νεύρα και μπαίνει σε κατάσταση συναγερμού με το παραμικρό, ακόμα, ακόμα, έχω πει ότι δεν δαγκώνει πάντα, δεν το ξέρει καλά!!!!!
Μετά....έκανε κάτι και τα αναιρούσα όλα και άντε πάλι απ'την αρχή!!!!

Πριν ξεκινήσουμε οτιδήποτε (και αφού είχαμε κάποιες υποψίες) είπαμε να τον τεστάρουμε αν είναι φοβικός.
Το αποτέλεσμα: Χωρίς καμία αμφιβολία.......δεν είναι φοβικός..
Αυτό δεν μετράει σαν μάθημα ούτε μας το χρέωσε, θέλαμε να ξέρουμε ακριβώς με τι σκύλο έχουμε να κάνουμε!!!

Από εκεί και πέρα,κάναμε 2 μαθήματα για να τεστάρουμε χαρακτήρα, όρια, υπομονή (νεύρα).
Το αποτέλεσμα: Πολύ υπομονετικό σκυλί, αλλά αν σκάσει........
Αν σκάσει και δώσω εντολή να σταματήσει.........θα σταματήσει αφού δαγκώσει μία (+) φορά σίγουρα.
Πάνω σε αυτό θα δουλέψουμε από εδώ και στο εξής.
Δεν θα δουλέψουμε καθόλου δάγκωμα μετά από συμβουλή-συμφωνία με τον εκπαιδευτή!!!!
Θα δουλέψουμε μόνο εντολές!!!!
Τελικά ήμασταν λάθος σε όλα όσα σκεφτόμασταν κατά καιρούς.
Και για το δάγκωμα που έλεγα. Ο σκύλος το κάνει αυτό για διόρθωση πρώτα και μετά δαγκώνει.

Το καλύτερο από όλα αυτά ήταν όταν τελείωναν τα μαθήματα και ο σκύλος καθόταν ήρεμος και παρατηρούσε τον κόσμο να περνάει από μπροστά του, παιδάκια, μεγάλοι.
Μία Γερμανίδα που ήξερε να προσεγγίζει σωστά σκυλιά, του έριξε και ένα χαδάκι. Την παρακολουθούσα πως πάει στον σκύλο και την άφησα, μετά την είπα ότι ο σκύλος δεν δίνει εύκολα χάδια και με απάντησε ''το ήξερα πριν πάω,τον είδα......φαίνεται''.

O εκπαιδευτής μας είναι ο Απόστολος Κάλφας στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης.
https://www.facebook.com/apostolos.kalfas?fref=ts
https://www.facebook.com/hauskalfa?fref=ts
Είναι επαγγελματίας με όλη τη σημασία της λέξης.
Βλέπει το πρόβλημα σου, σαν δικό του και κοιτάει πως να το λύσει μαζί σου!!!!!

Θα βάλω λίγες φωτογραφίες για να μη σας κουράσω άλλο!!!!

Τόσο καιρό δεν έχουμε γνωριστεί!!!!!!
Εγώ λοιπόν με την γυναίκα μου τον σκύλο μας και τον εκπαιδευτή μας!!!!!




 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωραιος ο σκυλος!
Πες μου κατι ομως για να εχω να συγκρινω:
Πριν επιτεθει, γαυγιζει για να διωξει η γρυλιζει κ ορμαει??
Τον εχεις δοκιμασει αν επιτειθεται μακρια απο σενα?

Υ.Γ. Ξερεις, αν σου βρισκεται κ καμια φωτο απο το κοριτσι..... λεω εγω τωρα......
 


skar

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2014
81
158
27
Ελλάδα
Υ.Γ. Ξερεις, αν σου βρισκεται κ καμια φωτο απο το κοριτσι..... λεω εγω τωρα......[/QUOTE]

:cautious::sneaky:....
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Ωραιος ο σκυλος!
Πες μου κατι ομως για να εχω να συγκρινω:
1)Πριν επιτεθει, γαυγιζει για να διωξει η γρυλιζει κ ορμαει??
2)Τον εχεις δοκιμασει αν επιτειθεται μακρια απο σενα?

3)Υ.Γ. Ξερεις, αν σου βρισκεται κ καμια φωτο απο το κοριτσι..... λεω εγω τωρα......
Ευχαριστώ!
1)Όχι, ο σκύλος δεν γαβγίζει. Γρυλίζει στην αρχή πολύ βαθιά και μετά επιτίθεται.
Πολλές φορές, δεν γρυλίζει καθόλου, απλά ορμάει.
2)Δεν το δοκίμασα. Εξάλλου δεν νομίζω ότι είναι επιθυμητό για την φυλή.
Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αυτό.
Γιατί να επιτεθεί, μακριά από εμένα και εκτός σπιτιού;
Μπορώ όμως να το δοκιμάσω και να σου πω.
3)Έχω. Θα ανεβάσω σύντομα.
Εν ώρα εργασίας.
Υ.Γ. Ξερεις, αν σου βρισκεται κ καμια φωτο απο το κοριτσι..... λεω εγω τωρα......
:cautious::sneaky:....[/QUOTE]
χαχαχα!!
Αναφέρεται στο θηλυκιό cane corso της αδερφής μου!!!

Υ.Γ.Εκεί που γράφω ότι ''και αφού είχαμε κάποιες υποψίες'' αναφέρομαι σε εμένα και την γυναίκα μου. Όχι στον εκπαιδευτή.
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ευχαριστώ!
1)Όχι, ο σκύλος δεν γαβγίζει. Γρυλίζει στην αρχή πολύ βαθιά και μετά επιτίθεται.
Πολλές φορές, δεν γρυλίζει καθόλου, απλά ορμάει.
2)Δεν το δοκίμασα. Εξάλλου δεν νομίζω ότι είναι επιθυμητό για την φυλή.
Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αυτό.
Γιατί να επιτεθεί, μακριά από εμένα και εκτός σπιτιού;
Μπορώ όμως να το δοκιμάσω και να σου πω.
3)Έχω. Θα ανεβάσω σύντομα.
Εν ώρα εργασίας.


:cautious::sneaky:....
χαχαχα!!
Αναφέρεται στο θηλυκιό cane corso της αδερφής μου!!!

Υ.Γ.Εκεί που γράφω ότι ''και αφού είχαμε κάποιες υποψίες'' αναφέρομαι σε εμένα και την γυναίκα μου. Όχι στον εκπαιδευτή.[/QUOTE]

1) Ακριβως το ιδιο κανει κ εμενα..... απλα ειχα την απορια, γιατι εχω δει καποια που γαυγιζουνε πριν.
2) Συμφωνω, απλα εχω την απορια. Εγω το δοκιμασα. Επιτειθενται μεχρι τα δυο τρεια μετρα, αντε πεντε. Μετα δεν συνεχιζουνε να κυνηγανε- πιθανον δεν βρισκουνε το λογο, ουτε γω τις ενθαρρυνω. Απλα μου δινει την ασφαλεια οτι αν γινει κατι κ φυγουνε απο τα χερια μου μαλλον δεν θα παρουνε στο κυνηγι το "θυμα".
3) Αντε ντε!!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις!
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
3) Αντε ντε!!!!
Η καλή μας Karmen 14 μηνών.
http://i1323.photobucket.com/albums/u595/arrigo_corso/karmen/IMG_108049509009007_zpsae9f6344.jpeg

και η άγρια όψη της!!!
http://i1323.photobucket.com/albums/u595/arrigo_corso/karmen/IMG_107899412236559_zps051b2cdc.jpeg

http://i1323.photobucket.com/albums/u595/arrigo_corso/karmen/IMG_107993117484729_zps6ec60a5d.jpeg

http://i1323.photobucket.com/albums/u595/arrigo_corso/karmen/IMG_108037330285043_zps616305de.jpeg

Τις κουκούλες, δεν τις φοράμε για μαγκιά. (η πρώτη φωτο του Arrigo ήταν την ίδια μέρα με τις φωτο της Karmen)
Εκείνη την μέρα έβρεχε αρκετά κατα διαστήματα.
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η καλή μας Karmen 14 μηνών.
http://i1323.photobucket.com/albums/u595/arrigo_corso/karmen/IMG_108049509009007_zpsae9f6344.jpeg

και η άγρια όψη της!!!
http://i1323.photobucket.com/albums/u595/arrigo_corso/karmen/IMG_107899412236559_zps051b2cdc.jpeg

http://i1323.photobucket.com/albums/u595/arrigo_corso/karmen/IMG_107993117484729_zps6ec60a5d.jpeg

http://i1323.photobucket.com/albums/u595/arrigo_corso/karmen/IMG_108037330285043_zps616305de.jpeg

Τις κουκούλες, δεν τις φοράμε για μαγκιά. (η πρώτη φωτο του Arrigo ήταν την ίδια μέρα με τις φωτο της Karmen)
Εκείνη την μέρα έβρεχε αρκετά κατα διαστήματα.
Μια κουκλα!
(οχι οτι κι ο δικος σου δεν ειναι, αλλα οι αδυναμιες δεν κρυβονται!!!)
Νομιζω χρονισε μολις ε??
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Ναί είναι πολύ ωραία!!!
Η Karmen είναι γεννημένη τον Μάρτιο του 2013.
Αν δεν είναι 14 ακριβώς.......είναι 13+.
Θέλεις να σου πω ακριβώς;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναί είναι πολύ ωραία!!!
Η Karmen είναι γεννημένη τον Μάρτιο του 2013.
Αν δεν είναι 14 ακριβώς.......είναι 13+.
Θέλεις να σου πω ακριβώς;
Την θυμαμαι πανω κατω την ηλικια της γιατι εχει δυο τρεις μηνες διαφορα απο την μικρη μου.......
Τωρα θα αρχισει να μεγαλωνει κ το κεφαλακι της σιγα σιγα.......

Υ.Γ. Ασχετο, τσεκαρε να δεις μετα την ενηλικιωση αν κολυμπανε......
Η δικια μου αυτο το καλοκαιρι εφαγε φλασια κ μου βγηκανε δεινη κολυμβητρια!!!!!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Θα τα τσεκάρω και τα δύο με την πρώτη ευκαιρία.
Αν και δεν νομίζω να τους αρέσει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
Γεια σας.
Έφτασε ο καιρός να γράψουμε τα νέα μας.
Η συμβίωσή στην οικογένεια(όλα τα μέλη+σκύλος) εξακολουθεί να είναι άψογη.
Σας είχαμε πει, ότι την άνοιξη θα ξεκινούσαμε φύλαξη-σωματοφυλακή.
Στην ουσία, θα δουλεύαμε, τις εντολές την στιγμή που ο σκύλος θα είναι ''εκτός εαυτού'' ώστε να μη καταβάλλετε από τα νεύρα του!!

Όλα αυτά τα χρόνια, να πω την αλήθεια (2,5)........τον είχαμε παρεξηγημένο τον Arrigo.(κατά διαστήματα)
Λόγω της επιθετικότητας που έβγαζε, είχαν περάσει απ'το μυαλό μας διάφορα.
Δηλαδή......πίστευα ότι είχαμε κάνει λάθη στην κοινωνικοποίηση του ή έλεγα ότι ο σκύλος είναι ορισμένες φορές φοβικός ή ότι δεν έχει καλά νεύρα και μπαίνει σε κατάσταση συναγερμού με το παραμικρό, ακόμα, ακόμα, έχω πει ότι δεν δαγκώνει πάντα, δεν το ξέρει καλά!!!!!
Μετά....έκανε κάτι και τα αναιρούσα όλα και άντε πάλι απ'την αρχή!!!!

Πριν ξεκινήσουμε οτιδήποτε (και αφού είχαμε κάποιες υποψίες) είπαμε να τον τεστάρουμε αν είναι φοβικός.
Το αποτέλεσμα: Χωρίς καμία αμφιβολία.......δεν είναι φοβικός..
Αυτό δεν μετράει σαν μάθημα ούτε μας το χρέωσε, θέλαμε να ξέρουμε ακριβώς με τι σκύλο έχουμε να κάνουμε!!!

Από εκεί και πέρα,κάναμε 2 μαθήματα για να τεστάρουμε χαρακτήρα, όρια, υπομονή (νεύρα).
Το αποτέλεσμα: Πολύ υπομονετικό σκυλί, αλλά αν σκάσει........
Αν σκάσει και δώσω εντολή να σταματήσει.........θα σταματήσει αφού δαγκώσει μία (+) φορά σίγουρα.
Πάνω σε αυτό θα δουλέψουμε από εδώ και στο εξής.
Δεν θα δουλέψουμε καθόλου δάγκωμα μετά από συμβουλή-συμφωνία με τον εκπαιδευτή!!!!
Θα δουλέψουμε μόνο εντολές!!!!
Τελικά ήμασταν λάθος σε όλα όσα σκεφτόμασταν κατά καιρούς.
Και για το δάγκωμα που έλεγα. Ο σκύλος το κάνει αυτό για διόρθωση πρώτα και μετά δαγκώνει.

Το καλύτερο από όλα αυτά ήταν όταν τελείωναν τα μαθήματα και ο σκύλος καθόταν ήρεμος και παρατηρούσε τον κόσμο να περνάει από μπροστά του, παιδάκια, μεγάλοι.
Μία Γερμανίδα που ήξερε να προσεγγίζει σωστά σκυλιά, του έριξε και ένα χαδάκι. Την παρακολουθούσα πως πάει στον σκύλο και την άφησα, μετά την είπα ότι ο σκύλος δεν δίνει εύκολα χάδια και με απάντησε ''το ήξερα πριν πάω,τον είδα......φαίνεται''.

O εκπαιδευτής μας είναι ο Απόστολος Κάλφας στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης.
https://www.facebook.com/apostolos.kalfas?fref=ts
https://www.facebook.com/hauskalfa?fref=ts
Είναι επαγγελματίας με όλη τη σημασία της λέξης.
Βλέπει το πρόβλημα σου, σαν δικό του και κοιτάει πως να το λύσει μαζί σου!!!!!

Θα βάλω λίγες φωτογραφίες για να μη σας κουράσω άλλο!!!!

Τόσο καιρό δεν έχουμε γνωριστεί!!!!!!
Εγώ λοιπόν με την γυναίκα μου τον σκύλο μας και τον εκπαιδευτή μας!!!!!




φοβερος!!μπραβο!!!
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Έχουμε πει πολλές φορές τις ιδιοτροπίες του σκύλου μας........ας μη τα ξαναλέω.
Μιας και πολλούς ''φίλους'' δεν έχουμε προσπαθούμε να γυμνάσουμε τον σκύλο μας με άλλους τρόπους. (έχουμε μόνο 2 θηλυκά πιτμπουλ και κάνα 2 ακόμα αλλά βρισκόμαστε σπάνια πλέον)
Ένας από αυτούς, μάλλον, ο βασικότερος τρόπος είναι ο παρακάτω.
Όπου βρω πλαγιά τον στέλνω. Το κακό είναι ότι είναι ατσούμπαλος, δεν υπολογίζει τίποτα και κατεβαίνει όπως να'ναι με κίνδυνο να τραυματιστεί!!!
Αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση στο βουνό, σε απόμερα σημεία, και ο χρόνος του (που είναι ελεύθερος) είναι 30-45 λεπτά. (αν όχι σε καθημερινή βάση, τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα)
Σε αυτόν τον χρόνο η μόνη εντολή που λέω είναι το ''μείνε'' στο τέλος του χρόνου!!!!
Δεν ρισκάρω να αμφισβητήσει κάποια εντολή!!!!
Οι πιο δυνατές εντολές μας είναι το ''όχι'', ''μείνε'', ''άσε''. Δεν τα σπάει ποτέ εκτός από όταν ''θολώσει'' στην σωματοφυλακή που τα δουλεύουμε αυτόν τον καιρό.
Βεβαία εκτελεί με την μία τις εντολές ''κάτσε'', ''κάτω'', ''μαζί'', ''φάε'', ''πίσω'' αλλά δεν τα θεωρώ τόσο σημαντικές εντολές αυτές..... (μπορεί να ξέχασα και καμία)
Δεν έχω κάνει ΒΥ σε εκπαιδευτή. Ότι ξέρει από εντολές τα έχουμε κάνει μόνοι μας. Γιαυτό θα δείτε και τα παρακάτω λαθάκια!!!
Το ''μείνε'' που λέω, δεν το σπάει με τίποτα,να φανταστείτε.......ούτε αν ακολουθήσει η εντολή ''έλα'' ή οποιαδήποτε άλλη. Το είδε ο εκπαιδευτής και είπε ''αυτό δεν μας πειράζει καθόλου.....ίσα ίσα, είναι θετικό''!!
Το ''έλα'' το ακούει αλλά όχι καλά, δεν το δουλέψαμε καλά αλλά δεν μας ενοχλεί γιατί του δίνω την εντολή ''μείνε'' και πάω τον πιάνω. (εξάλλου δεν τον λύνω ποτέ, εκτός από αυτά τα 30-45 λεπτά στο βουνό.

Θα ήθελα λοιπόν να πείτε άλλους τρόπους εκγύμνασης.
Τι γνώμη έχετε για τα σαμαράκια που προσθέτουν βάρος.
Βεβαία......αν είχα δεύτερο σκύλο δεν θα είχα αυτό το πρόβλημα αλλά μέχρι στιγμή δεν έχω.
Η αυλή στο χωριό δεν μπορεί να προσφέρει κάτι σε έναν σκύλο μόνο του.

Λίγο κακή η ποιότητα......είναι από κινητό.

Τα αποτελέσματα αυτής της άσκησης......
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ασκηση για εκτονωση????
Μα.... tug φυσικα!!!
Ειδικα τωρα που εχω βρει το κολπο κ ριχνω κ τη δευτερη σκυλα στο παιχνιδι, ονειρο!
Σε ελαχιστο χρονο ειναι κ οι δυο με την γλωσσα εξω τεζα στο γκαζον!

Περα απο αυτο, ποδηλατο! Ακομα καλυτερα εντολη "παμε" στο ποδηλατο οπου ο σκυλος τραβαει με το σαμαρι το ποδηλατο..... πατημενα τα φρενα, εξω η γλωσσα στο σκυλο!!!!

Για διανοητικη εντονωση κρυβω κατι στο κτημα κ παμε "ψαξε"!
Αναγκαζονται να μυρισουνε καθε τετραγωνικο εκατοστο απο τα 2,5 στρεμματα, τρεχοντας!

Μετα θαλασσα...... τωρα που ξαφνικα θυμηθηκανε οτι κολυμπανε...... μονη μ@λ@κι@ οτι αναγκαζομαι κ εγω να τσαλαβουταω στην -ακομα- παγωμενη θαλασσα.......

Κ φυσικα η καλυτερη εκτονωση ever οταν ερχεται ο ερεθιστης στο σπιτι!!!!!
Ονειρο..... για κανα δυο μερες μετα εχουνε εξαντλησει τα αποθεματα ενεργειας, κ ειναι σε "φεεεετα" κατασταση!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Ασκηση για εκτονωση????
1)Μα.... tug φυσικα!!!
Ειδικα τωρα που εχω βρει το κολπο κ ριχνω κ τη δευτερη σκυλα στο παιχνιδι, ονειρο!
Σε ελαχιστο χρονο ειναι κ οι δυο με την γλωσσα εξω τεζα στο γκαζον!

2)Περα απο αυτο, ποδηλατο! Ακομα καλυτερα εντολη "παμε" στο ποδηλατο οπου ο σκυλος τραβαει με το σαμαρι το ποδηλατο..... πατημενα τα φρενα, εξω η γλωσσα στο σκυλο!!!!

3)Για διανοητικη εντονωση κρυβω κατι στο κτημα κ παμε "ψαξε"!
Αναγκαζονται να μυρισουνε καθε τετραγωνικο εκατοστο απο τα 2,5 στρεμματα, τρεχοντας!

4)Μετα θαλασσα...... τωρα που ξαφνικα θυμηθηκανε οτι κολυμπανε...... μονη μ@λ@κι@ οτι αναγκαζομαι κ εγω να τσαλαβουταω στην -ακομα- παγωμενη θαλασσα.......

5)Κ φυσικα η καλυτερη εκτονωση ever οταν ερχεται ο ερεθιστης στο σπιτι!!!!!
Ονειρο..... για κανα δυο μερες μετα εχουνε εξαντλησει τα αποθεματα ενεργειας, κ ειναι σε "φεεεετα" κατασταση!
Ευχαριστώ east!
Υπάρχουν προβληματάκια. με κάποια από αυτά......

1)Δεν τον παίζω έτσι.......του το έχω κομμένο πάνω από χρόνο.
Το τραβάω 5 δευτερόλεπτα μόνο, μετά ακούει την εντολή ''άσε'' και τέλος το παιχνίδι.
Το καλύτερό παιχνίδι του ήταν αυτό!

2) Τρελάθηκες; Έχω μικρό παιδί.........:cautious:
Πρέπει να πατάνε και τα δύο πόδια στο έδαφος με αυτόν!
Με ιμάντα έλξης και φορτίο το συζητάμε, αλλά με εμένα φορτίο.....ποτέ.

3)Του το κάνω αυτό αλλά μέσα στο σπίτι........στην αυλή δεν το είχα σκεφτεί να του το κάνω ποτέ. Από σήμερα.......;)
Στην αυλή τον παίζω με μία μισοφουσκωμένη μπάλα ποδοσφαίρου.

4) Η καλύτερη γυμναστική μακράν!!!(y)
Υπάρχει πρόβλημα όμως..........δεν έχουμε θάλασσα.
Αν είναι κρύα η θάλασσα...στο ποτάμι που τον πάω, εδώ στους πρόποδες της Πίνδου, χωρίς υπερβολή, πρέπει να κοντεύει Αύγουστος για να μπω μέσα.
Ας ελπίσουμε ότι θα μας φέρουν θάλασσα οι πολιτικοί μας.......μετά τις εκλογές!!!:mad:

5)Δεν είναι ούτε γυμναστική, ούτε εκτόνωση. Θεωρώ ότι......
Είναι μία διαδικασία....αντοχής στο stress. Δέχεται, απίστευτη ψυχολογική πίεση δουλεύοντας στα όριά του.
Εξού και τα αποτελέσματα...(ένας σκύλος λιώμα)
Άσε που είναι μακριά ο εκπαιδευτής μας. (όσο είναι και η θάλασσα)


Ο χρόνος που χρειάζονται(δικό σου χρόνο) τα δικά σου σκυλιά, είτε για γυμναστική είτε για εκτόνωση είναι πολύ μικρότερος από αυτόν που χρειάζεται ο δικός μου, που είναι μόνος του. Εσένα είναι 3, το ένα προκαλεί το άλλο......
Εμένα πολλές φορές με παρακαλάει....:(

Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου πρότεινες ή μου προτείνατε κι'άλλους τρόπους.:)

Αυτό που τον κάνω θέλω να του το κόψω σιγά σιγά γιατί φοβάμαι μη τραυματιστεί κατεβαίνοντας από τις πλαγιές. Για κανέναν άλλο λόγο.
Στο κατέβασμα πάει από όπου να'ναι.
Στο βίντεο που έβαλα.......μετά κατέβηκε με ένα άλμα. από πάνω κάτω και με κόπηκε το αίμα!!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Διάδρομο;

Εγώ μαζεύω λεφτά ν'αγοράσω, αλλά δεν τα'χω καταφέρει ακόμα :whistle: Προς το παρόν, αποτελώ φορτίο στις ανηφόρες :(
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αφού έχεις πρόσβαση σε μέρη όπως στο βίντεο, με σχεδόνη μηδενική κίνηση, γιατί δεν τον τρέχεις με το αμάξι;
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Φανταστικός ο Arrigo, να τον χαίρεστε...
Στους πρόποδες της Πίνδου είπες είστε, πού ακριβώς αν επιτρέπεται;
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Διάδρομο;

Εγώ μαζεύω λεφτά ν'αγοράσω, αλλά δεν τα'χω καταφέρει ακόμα :whistle: Προς το παρόν, αποτελώ φορτίο στις ανηφόρες :(
Καλός ο διάδρομος αλλά κλείνεσαι μέσα στο σπίτι....
Μη με πεις να κάτσω μέσα.......αρρωσταίνω!!!
Αφού έχεις πρόσβαση σε μέρη όπως στο βίντεο, με σχεδόνη μηδενική κίνηση, γιατί δεν τον τρέχεις με το αμάξι;
Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να κάνω!!!!
Σε συνδυασμό, με αυτό που είπε και ο east.
Να αγοράσω ποδήλατο και να τον τρέχω, εγώ με το ποδήλατο και ο Arrigo ελεύθερος.
Φανταστικός ο Arrigo, να τον χαίρεστε...
Στους πρόποδες της Πίνδου είπες είστε, πού ακριβώς αν επιτρέπεται;
Καλός είναι......και ας έχει τις αναποδιές του!!!
Είπα τον πάμε σε ποτάμια στους πρόποδες της Πίνδου.
Πιο συχνά στη γέφυρα Σπανού.
Καταγωγή ο παππούς μου είχε από τα ψιλά της Πίνδου, την Σμίξη Γρεβενών.
Άρα και εγώ είμαι ολίγων Μπουρτζόβλαχος!!!:)

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας!!
Τι γνώμη έχετε για το σαμάρι με βάρη για γυμναστική και για το στηθόλουρο έλξης;

Αν και πιστεύω ότι είναι πιο υγιές γυμναστική το τρέξιμο με το ποδήλατο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν είπα για ποδήλατο γιατί δεν ξέρω πόσο κοντά μένεις σε σημείο μακρυά από κίνηση, αλλά αν βολεύει, yeah!
Για σαμάρι με βάρη, αν δεν είναι κάτι υπερβολικό θεωρώ ότι είναι μια χαρά, αλλά να λειτουργεί συνεπικουρικά (υπάρχει τέτοια λέξη?). Δηλαδή, έτσι όπως το βλέπω εγώ, χωρίς υπερβολικό βάρος και σε συνδιασμό με το τρέξιμο και ίσως κάποια ανάβαση, αλλά σε πλαγιές πιο ομαλές από αυτή του βίντεο.
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki