Ο Arrigo, το cane corso μας!!


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Συγγνωμη για το οφφ που ακολουθει...

Οταν λες κρυβω αντικειμενα και τον βαζω να τα βρει, πως ακριβως το κανεις αυτο?
Δειχνεις στον σκυλο τι ειναι αυτο που ψαχνει, ας πουμ του το δινεις να το μυρισει. ή του λες "φερε την μπαλα" που ηδη γνωριζει τι ειναι?
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Δεν είπα για ποδήλατο γιατί δεν ξέρω πόσο κοντά μένεις σε σημείο μακρυά από κίνηση, αλλά αν βολεύει, yeah!
Για σαμάρι με βάρη, αν δεν είναι κάτι υπερβολικό θεωρώ ότι είναι μια χαρά, αλλά να λειτουργεί συνεπικουρικά (υπάρχει τέτοια λέξη?). Δηλαδή, έτσι όπως το βλέπω εγώ, χωρίς υπερβολικό βάρος και σε συνδιασμό με το τρέξιμο και ίσως κάποια ανάβαση, αλλά σε πλαγιές πιο ομαλές από αυτή του βίντεο.
Ναι κατάλαβα ότι είπες με αμάξι.
Εννοείται ότι αυτό που είπα εγώ, μπορώ να το κάνω μόνο όταν είμαστε στο χωριό!!!!
Τώρα για αυτό με το σαμάρι δεν ξέρω.......ίσως να το δοκιμάσω κάποια στιγμή, χωρίς πολλά πολλά σε πλαγιές.
Συγγνωμη για το οφφ που ακολουθει...

Οταν λες κρυβω αντικειμενα και τον βαζω να τα βρει, πως ακριβως το κανεις αυτο?
Δειχνεις στον σκυλο τι ειναι αυτο που ψαχνει, ας πουμ του το δινεις να το μυρισει. ή του λες "φερε την μπαλα" που ηδη γνωριζει τι ειναι?
Ναι.
Παίρνω το πλαστικό κόκκαλο π.χ. ή ένα λάστιχο από μικρό αμαξι που του έχω και μασουλάει και πάω το κρύβω σε άλλο δωμάτιο.
Γυρίζω στο μέρος που έχω αφήσει τον σκύλο να περιμένει και του δίνω την εντολή ''ψάξε''.
Δεν είναι οφφ τόπικ. Καλά έκανες και ρώτησες.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στην επιλογή του backpack για τον σκύλο, κοίτα να είναι ανθεκτικό. Εμείς, πριν από λίγο ξεπατώσαμε ένα τέτοιο
και χωρίς κανένα ιδιαίτερο βάρος. Από ένα μισόλιτρο νερού σε κάθε τσέπη + κινητό+σκατοσακουλάκια+ κλειδια σπιτιου... :confused:
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν δοκιμασεις για ποδηλατο, εστω κ με αυτον ελευθερο δοκιμασε σε καποια εντολη τυπου "μαζι" ωστε να ειναι παραλληλα -οσο το δυνατον με σενα, κ βρες τα ορια του τροχασμου του.
Πρωτον θα δυσκολευεται οποτε θα ειναι επικεντρωμενος να κρατησει το "μαζι" κ δεν θα προλαβαινει ερεθισματα, κ δευτερον θα κανει φανταστικη γραμμωση.
Εμεις ετσι την βγαζουμε.......

Υ.Γ. Μην εκπλαγεις αν στην αρχη γυρισεις εσυ ανασκελα κ αυτος σε παρακαλαει να πατε κι αλλο!!!
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συγγνωμη για το οφφ που ακολουθει...

Οταν λες κρυβω αντικειμενα και τον βαζω να τα βρει, πως ακριβως το κανεις αυτο?
Δειχνεις στον σκυλο τι ειναι αυτο που ψαχνει, ας πουμ του το δινεις να το μυρισει. ή του λες "φερε την μπαλα" που ηδη γνωριζει τι ειναι?
Εγω τα βαζω να κανουνε το ιδιο μονο που τα κρυβω στο κτημα. Κατω απο πραγματα (πχ ντανα με ξυλα, η ναυλον, πισω απο δεντρα κλπ). Δειχνω το αντικειμενο, το μυριζει, την αφηνω στο περιμενε, το κρυβω, παω την παιρνω κ της λεω ψαξε δειχνοντας μονο την κατευθυνση με το χερι μου. Φευγει κ ψαχνει. Συνηθως παω κι εγω σχετικα μαζι της. Φαντασου ομως οτι εχει να "ψαξει"2,5 στρεμματα.....

Καμια φορα που βγαινουμε απλα απο το σπιτι της λεω "παιχνιδι-φερε" η "μπαλα-φερε" κ φερνει το tug η την μπαλα.....

Σπανιως λειτουργει το "Τακης-φερε" οπου παει κ παιρνει τον αλλο σκυλο απο το λουρι του κ μου τον φερνει τραβηχτο (αν δεν πλακωθουνε οταν τον σηκωνει απο το σπιτακι του!!)
 




simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
και γω τον γερμανικο με ποδηλατο τον πηγαινα για τρεξιμο η με το αμαξι μπροστα εγω πισω αυτος!!τωρα εχω βρει την ησυχια μου πλεον γιατι εχω κοτες και παει πανω κατω ,περα δωθε συνεχεια μπας και βρει τρυπα να μπει μεσα...και απο πισω εχω τον δια που τα πρωτα 3 λεπτα τον ακολουθει μετα τελος καθεται και μονο κοιταζει!!!
ωραιος ο arrigo φετες!!
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Στην επιλογή του backpack για τον σκύλο, κοίτα να είναι ανθεκτικό.........
Το μόνο που βρήκα είναι αυτό....
http://www.ktiniatrikos.gr/images/thumbs/0002611_400.jpeg
Αλλά δεν μου αρέσει καθόλου.Είναι πολύ άσχημο.
Μάλλον το ποδήλατο είναι η καλύτερη λύση αλλά, αν αργότερα, αποφασήσω να του πάρω σαμάρι θα ψάξω πάρα πολύ ώστε να βρώ ένα καλό.
............Σπανιως λειτουργει το "Τακης-φερε" οπου παει κ παιρνει τον αλλο σκυλο απο το λουρι του κ μου τον φερνει τραβηχτο (αν δεν πλακωθουνε οταν τον σηκωνει απο το σπιτακι του!!)
χαχαχα.....απίστευτο ακούγεται.
Αυτό, αν δεν μας το παρουσιάσεις..........μέχρι και Αθήνα κατεβαίνω για να το δω!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μπορεις να του βαλεις εναν ιμαντα ελξης και να τον βαζεις να τραβαει διαφορα...εγγυημενα θα γινει σαν τον σβαρτζενεγκερ και θα του βγαινει η γλωσσα στο 5 λεπτο...η μαγικη λεξη ειναι "προοδευτικοτητα"...

μια φορα καθε βδομαδα εβαζα τον συγχωρεμενο τον αττιλα να τραβαει ενα καροτσι με εμενα πανω για καμια 200αρια μετρα σε ανεπαισθητα ανηφορικη ευθεια,ετσι ωστε να ειναι συνεχης η ελξη...

παντα μεταμεσονυκτιως φυσικα,διοτι αντιλαμβανεσαι οτι με το φως του ηλιου θα γινομασταν ρομπες μεταξωτες...
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλό ακούγεται.
Πώς το ξεκίνησες?
Κατευθείαν του έβαλες το βάρος σου η σιγά σιγά?
παντα μεταμεσονυκτιως φυσικα,διοτι αντιλαμβανεσαι οτι με το φως του ηλιου θα γινομασταν ρομπες μεταξωτες...
χαχαχα
Αν το αποφασίσω, θα το κάνω στο βουνό........στο πουθενά.
Το πολύ πολύ να με δει καμιά αρκούδα.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Εγω τα βαζω να κανουνε το ιδιο μονο που τα κρυβω στο κτημα. Κατω απο πραγματα (πχ ντανα με ξυλα, η ναυλον, πισω απο δεντρα κλπ). Δειχνω το αντικειμενο, το μυριζει, την αφηνω στο περιμενε, το κρυβω, παω την παιρνω κ της λεω ψαξε δειχνοντας μονο την κατευθυνση με το χερι μου. Φευγει κ ψαχνει. Συνηθως παω κι εγω σχετικα μαζι της. Φαντασου ομως οτι εχει να "ψαξει"2,5 στρεμματα.....

Καμια φορα που βγαινουμε απλα απο το σπιτι της λεω "παιχνιδι-φερε" η "μπαλα-φερε" κ φερνει το tug η την μπαλα.....

Σπανιως λειτουργει το "Τακης-φερε" οπου παει κ παιρνει τον αλλο σκυλο απο το λουρι του κ μου τον φερνει τραβηχτο (αν δεν πλακωθουνε οταν τον σηκωνει απο το σπιτακι του!!)

μπορείς να το ψεκάσεις / αλοίψεις με κάτι αρωματικό, να το κρύψεις και με το ίδιο αρωματικό να ψεκάσεις ένα πανάκι. να μυρίσει το πανάκι και να αρχίσει να ψάχνει την ιδια μυρωδια
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
μπορείς να το ψεκάσεις / αλοίψεις με κάτι αρωματικό, να το κρύψεις και με το ίδιο αρωματικό να ψεκάσεις ένα πανάκι. να μυρίσει το πανάκι και να αρχίσει να ψάχνει την ιδια μυρωδια
Καλο το εχω σκεφτει, αλλα αυτο ειναι..... level 4..... κατσε να περασουμε απο το 1 στο 2 κ βλεπουμε κ γι'αλλα.....
Ετσι κι ετσι η συγκεκριμενη φυλη δεν φημιζεται για τις ικανοτητες στην ιχνηλασια!
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Καλό ακούγεται.
Πώς το ξεκίνησες?
Κατευθείαν του έβαλες το βάρος σου η σιγά σιγά?

χαχαχα
Αν το αποφασίσω, θα το κάνω στο βουνό........στο πουθενά.
Το πολύ πολύ να με δει καμιά αρκούδα.
φυσικα προοδευτικα και αφου περασε τους 18 μηνες...

ξεκινησα με ενα παλιο λαστιχο αυτοκινητου,στην συνεχεια φορτηγου και τελος yours trully οταν ειχε γινει δευτερη του φυση η ζωνη...στο καροτσι καταληξαμε μετα τους 30 μηνες...
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Γεια στην παρέα . Χρόνια και ζαμάνια !
Οι οικογενειακές υποχρεώσεις (και όχι μόνο) πολλές, έτσι, δεν υπάρχει (αρκετός) ελέυθερος χρόνος όπως παλιά ωστε να συμμετέχουμε ενεργά....παρόλα αυτα, παρακαλουθούμε το φόρουμ διακριτικά.
Είπαμε να κάνουμε μια ενημέρωση στο θέμα , πιο πολύ με φωτογραφικό υλικό μιας και τα του σκύλου μας τα έχουμε πει πολλές φορές .
Ο Arrigo παραμένει ένας ιδιόρρυθμος σκύλος(το πραγματικό Cane Corso δεν είναι για όλους - άρα ο σκύλος μας δεν είναι ιδιόρρυθμός ......είναι Cane Corso) που φυσικά δεν είναι κακό για εμάς, αλλά, για όλους τους υπόλοιπους είναι ένας δυσκολος σκύλος και για μερικούς αλλους θα ήταν πρόβλημα η συμβίωση μαζί του. Για εμάς είναι ένας εξαιρετικός σύντροφος ..... καταπληκτικός με την οικογένεια και τα παιδιά μας !!(2 πλέον, εδώ και πάνω απο χρόνο)

Να είστε καλά ...Χριστίνα - Απόστολος.







 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτος οσο μεγαλωνει ομορφαινει!!!!
Να τον χαιρεσαι κ ελπιζω το παραπανω ποστ σου να το διαβασουν πολλοι νεοι υποψηφιοι ιδιοκτητες....

Υ. Γ. Και τις αλλες φωτο να βαλεις, του κοριτσιου :p
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Αυτος οσο μεγαλωνει ομορφαινει!!!!
Να τον χαιρεσαι κ ελπιζω το παραπανω ποστ σου να το διαβασουν πολλοι νεοι υποψηφιοι ιδιοκτητες....

Υ. Γ. Και τις αλλες φωτο να βαλεις, του κοριτσιου :p
Γι'αυτό το έγραψα east πίστεψέ με.
Θα βάλω σύντομα φώτο , ειδικά για εσένα . Ξέρω τις αδυναμίες σου!
 
Last edited:


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
βρε το κουκλο.
από χαρακτηρα παντως ένα μαλλον αδερφακι του αρσενικο (λογικα ιδια γεννα είναι καπου οκτωβρη 2011) είναι αψογο χωρις εκπαιδευση και χωρις πολλα πολλα.
απλα είναι μελος οικογενειας και φερεται σαν το καλυτερο εκπαιδευμενο σκυλι στους γονεις και στα παιδακια .
να σου ζησει.
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
από χαρακτηρα παντως ένα μαλλον αδερφακι του αρσενικο (λογικα ιδια γεννα είναι καπου οκτωβρη 2011) είναι αψογο χωρις εκπαιδευση και χωρις πολλα πολλα.
απλα είναι μελος οικογενειας και φερεται σαν το καλυτερο εκπαιδευμενο σκυλι στους γονεις και στα παιδακια .
να σου ζησει.
Η κλασσικη ερωτηση:
Αψογο κρινομενο ως τι;
Ως σκυλι που απλα συμβιωνει αρμονικα κ δεν δημιουργει προβληματα, η ως ενα cane corso??
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
ως σκυλι που συμβιωνει αρμονικότατα με όλα τα μελη και με σκυλια που εμαθε μικρο και χωρις να εχει καποιο κουσουρι του στυλ κυνηγαει γατες ή τραβαει με το λουρι ή δαγκωνει΄.
με παιδια και ανθρώπους είναι απίστευτος.

τωρα αν μου πεις τι εννοεις ως κανε κορσο ισως να μπορω να σου απαντησω .
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ως σκυλι που συμβιωνει αρμονικότατα με όλα τα μελη και με σκυλια που εμαθε μικρο και χωρις να εχει καποιο κουσουρι του στυλ κυνηγαει γατες ή τραβαει με το λουρι ή δαγκωνει΄.
με παιδια και ανθρώπους είναι απίστευτος.


τωρα αν μου πεις τι εννοεις ως κανε κορσο ισως να μπορω να σου απαντησω .
Αυτο που περιγραφεις δλδ ειναι ενας σκυλος φιλικος κ χαδιαρης με ολο τον κοσμο;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki