Ο Arrigo, το cane corso μας!!


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Ίσως είναι σωστή η άποψη αυτή, δεν είμαι σίγουρη το έχω σκεφτεί κι εγώ. Δεν θα βιαστώ όμως να αλλάξω την συγκεκριμένη επειδή πρώτον έχω αλλάξει πολλές τροφές το τελευταίο χρόνο, είναι η πρώτη grain free που έκατσε στον ένα μου μπούλη, είναι από τις λίγες τροφές που ο άλλος μου σκύλαρος τρώει με μεγάλη όρεξη και στην γριουλα μου έχει κάνει πολύ καλό στα πόδια της, μάλλον λόγω ω3 ω6 λιπαρών.
Στα μείον της είναι ότι πρέπει να δίνω μικρή ποσότητα στα δύο στειρωμένα και τα αέρια που ευτυχώς σταμάτησαν μετά το πρώτο σακί. Ήταν φαίνεται η μεταβατική περίοδος.
Ναι, μη την αλλάξεις, είναι πολύ νωρίς.
Εμάς την τρώει 5-6 μήνες(?) και λέμε να την αλλάξουμε (ίσως grasslads) για 4-5 μήνες και μετά πάλι pacifica.
Απλά αυτή του αρέσει πάρα πολύ και δεν θέλουμε να τον ξενερώσουμε με καμία που δεν θα του αρέσει.
Θα το σκευτούμε λίγο και βλέπουμε.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Του δινεις ειτε φρεσκο, ειτε σε ξηρα, οτιδηποτε εχει μεσα αρνι/κατσικι?
Μερικα φαινεται να εχουνε καποια δυσανεξια στο αρνι, αν οχι δυσανεξια τουλαχιστον τους πεφτει βαρυ.....
Όχι, έχει σολωμό, ρέγγα και καλκάνι.
Θα το έχω στα υπόψιν μου.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Γειά σας.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους, με υγεία αγάπη και ευτυχία.
Εύχομαι το 2014 να είναι καλύτερο από το 2013 για όλους μας, αλλά και για τους τετράποδους φίλους μας!

Μετά από πολύ καιρό είπαμε να γράψουμε λίγα λογάκια για τον Αrrigo μας.

Από την τελευταία φορά που γράψαμε έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στη ζωή μας. Να τα πούμε με τη σειρά.

Τον Αυγούστου πήγαμε τον Arrigo σε εκπαιδευτή, για να διορθώσουμε κάποιες ανεπιθύμητες συμπεριφορές.
Είχαμε τρία θέματα:
1)Δεν εμπιστευόμασταν τον σκύλο ελεύθερο στο σπίτι με ξένο κόσμο.
2)Είχε απίστευτη επιθετικότητα προς άλλα σκυλιά, είτε ήταν αρσενικά είτε θηλυκά που δεν γνώριζε. Έσπασε και πνίχτη (sprenger) στο εκπαιδευτήριο την πρώτη μέρα για μία θηλυκιά 10 μηνών που περνούσε στα 5 μέτρα.
3)Είχαμε επιθετικότητα στην βόλτα σε περίπτωση χειραψίας με έναν άνθρωπο.

Τα αποτελέσματα :
1)Πλέον, αν κάνει οποιοσδήποτε αυτά :
α)Δεν τον κοιτάει στα μάτια
β)επιτρέψει να τον μυρίσει
γ)δεν φωνάζει και δεν κάνει απότομες κινήσεις, ο σκύλος κάθετε χωρίς να ενοχλεί κανέναν στο σαλόνι μαζί μας. (πόσο εύκολο όμως, είναι αυτό για τον καλεσμένο)
2)Πλέον παίζουμε με όλα τα θηλυκά σκυλιά του κόσμου. Παίζει και με αρσενικά κάτω του έτους~.
Με ενήλικα αρσενικά δεν παίζει αλλά τα ανέχεται ακόμα και στα 3-4 μέτρα (ίσως κάνει ένα σκάσιμο αλλά με την διόρθωση θα μαζευτεί) παλιά ούτε από το απέναντι πεζοδρόμιο. Πιο κοντά ίσως και να μη μπορέσουμε να τον φέρουμε.
3)Πλέον δεν αντιδρά σχεδόν ποτέ σε χειραψία. (εκτός αν έρθει από μακριά με απλωμένο χέρι.)

Η επόμενη αλλαγή στην ζωή μας ήταν ο ερχομός του μπέμπη μας
:)!!!!! Σε όλη την εγκυμοσύνη μύριζε συνέχεια τη γυναίκα μου. Ανησυχήσαμε λίγο αλλά μας καθησύχασε ο εκπαιδευτής λέγοντάς μας ότι ο σκύλος έχει μυρίσει το μωρό και κατάλαβε τί επρόκειτο να γίνει.
Προς τιμήν του εκπαιδευτή έκανε 400χλμ. για να δει τη συμβίωση του σκύλου μαζί μας και την καθημερινότητά μας. Να υπενθυμίσω ότι για κάθε μάθημα κάναμε 400χλμ.

Θέλαμε να συνεχίσουμε την εκπαίδευση αλλά, ο εκπαιδευτής μας πρότεινε για την άνοιξη, γιατί όπως είπε, δεν θα ήταν και ότι καλύτερο να ''ανεβάζαμε'' το σκύλο τον καιρό που θα ερχόταν το μωρό.
Τα μαθήματά μας λοιπόν θα συνεχιστούν από την άνοιξη για φύλαξη - σωματοφυλακή.

Εδώ και 3 μήνες δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα με τον σκύλο και το μωρό.

Ο εκπαιδευτής μας είναι ο Απόστολος Κάλφας.
https://www.facebook.com/hauskalfa?fref=ts
ή
https://www.facebook.com/apostolos.kalfas?fref=ts
Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα της δουλειάς του.

Ιδού και μερικές φώτο από όλο αυτό το διάστημα.























 
Last edited:




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καλε! Αυτος ομορφυνε ΠΟΛΥ! (+παχυνε!)
Να τον χαιρεστε κι αυτον κ φυσικα το νεοτερο μελος της οικογενειας!

Υ.Γ. Χρωστας κ κατι αλλες φωτο ε......
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλε! Αυτος ομορφυνε ΠΟΛΥ! (+παχυνε!)
Να τον χαιρεστε κι αυτον κ φυσικα το νεοτερο μελος της οικογενειας!

Υ.Γ. Χρωστας κ κατι αλλες φωτο ε......
Ευχαριστούμε πολύ!

Ναί πήρε λίγο, γέμισε, είναι 55 και θα προσπαθήσω να τον κρατήσω εκεί.
Πάντως ο σκύλος και παίρνει και χάνει εύκολα.
Τρώει acana adult large breed εδώ και πέντε μήνες.
Δεν ξέχασα ότι χρωστάω φωτογραφίες :)
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
χρονια πολλα και γεματα υγεια,ο σκυλος σας ειναι διαφημηση για την φυλη,πολυ ωραιος και fit!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ωραία ακούγεται αυτη η εκπέδευση και μεγάλη επιτυχία!
Πες μας μερικές λεπτομεριες ακομα. Και για τον εκπεδευτη.
Και με πόσα μαθήματα τα πετύχατε ολα αυτά;
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
χρονια πολλα και γεματα υγεια,ο σκυλος σας ειναι διαφημηση για την φυλη,πολυ ωραιος και fit!
Ευχαριστούμε πολύ, και εσύ ότι επιθυμείς!
Μήπως ήρθε ο καιρός να πάρεις και εσύ το δικό σου corso :)
Ωραία ακούγεται αυτη η εκπέδευση και μεγάλη επιτυχία!
Πες μας μερικές λεπτομεριες ακομα. Και για τον εκπεδευτη.
Και με πόσα μαθήματα τα πετύχατε ολα αυτά;
Για τον δικό μας σκύλο και για τα δικά μας θέλω, χρειάστηκαν 15 μαθήματα.
Όταν ξεκινήσαμε δεν ξέραμε που θα σταματήσουμε και αν θα έχουμε αποτέλεσμα μέσα σε λογική οικονομική τιμή, αλλά μας έδειξε ο σκύλος από τα πρώτα μαθήματα ότι παίρνει διόρθωση.
Θα μπορούσαμε να σταματήσουμε π.χ. στα 5 ή στα 10, αλλά το αποτέλεσμα δεν θα ήταν αυτό που θέλαμε, ή στα 20. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχαμε στα 20 και αν θα βελτιωνόταν άλλο .
Ένας άλλος σκύλος μπορεί να χρειαστεί 5 ή 10 ή 20 ή 30 για να φτάσει στο αποτέλεσμα που θέλαμε εμείς ή που θέλει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης. (υπάρχει και η πιθανότητα να μη φτάσει ποτέ στο επιθυμητό επίπεδο κάποιος σκύλος)
Είναι τελείως υποκειμενικό.
Ξεκινάς και βλέπεις στην πορεία που θα σταματήσεις.
Δεν είναι ΒΥ να πεις κάνω Χ μαθήματα θα χαλάσω Ψ λεφτά και θα έχω αποτέλεσμα Ω.

Αυτά τα λέω από προσωπική εμπειρία. Άλλος μπορεί να έχει άλλες εμπειρίες.
Δεκτές.
να τον χαιρεστε ειναι πανεμορφος=D>
Ευχαριστούμε
:D
 
Last edited:


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
και λιγα εγραψα,λογο ορθογραφιας βλεπεις:p δεν επεκτηνωμαι ποτε,ειμαι λατρης των corso ,kai tou arrigo;)
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
και λιγα εγραψα,λογο ορθογραφιας βλεπεις:p δεν επεκτηνωμαι ποτε,ειμαι λατρης των corso ,kai tou arrigo;)
:D Να είσαι καλά!!
Και εμένα μου αρέσουν τα bullmastiff.
Νομίζω υπάρχει αυτή η συμπάθεια γιατί, σαν ''σύνολο'' σκύλου ταιριάζουν πολύ.
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
:D Να είσαι καλά!!
Και εμένα μου αρέσουν τα bullmastiff.
Νομίζω υπάρχει αυτή η συμπάθεια γιατί, σαν ''σύνολο'' σκύλου ταιριάζουν πολύ.[ εχεις δικιο ,εχουν και οι2 ρατσες μαγουλαρεεεεεεεεεεες χαχαχαχαχα απλα τα corso ειναι ποιο βαρια στα κοκκαλα:confused:
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
εχεις δικιο ,εχουν και οι2 ρατσες μαγουλαρεεεεεεεεεεες χαχαχαχαχα απλα τα corso ειναι ποιο βαρια στα κοκκαλα:confused:
Ναι για τις μαγουλάρες συμφωνώ :) αλλά για το κόκκαλο νομίζω ότι δεν έχεις δίκαιο.
Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η εκτροφή.
Έχω δει corso με το ''διπλάσιο'' κόκκαλο από τον δικό μου αλλά έχω δει και corso με το ''μισό''.
Το ίδιο ισχύει και στα bullmastiff. Ανάλογα την εκτροφή.
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
arrigo δηλαδή μέχρι στιγμής δεν έχει κάποια εκπαίδευση στήν φύλαξη ο σκύλος σου
Όχι τίποτα.
Το έβγαλε κάποια στιγμή, (9 μηνών νομίζω) το γράφω στις πρώτες σελίδες του θέματος αν δεν κάνω λάθος.
Από τότε μόνο τον διορθώνω στο να μη επιτεθεί σε περιπτώσεις που εγώ πίστευα ότι είναι λάθος.
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Όχι τίποτα.
Το έβγαλε κάποια στιγμή, (9 μηνών νομίζω) το γράφω στις πρώτες σελίδες του θέματος αν δεν κάνω λάθος.
Από τότε μόνο τον διορθώνω στο να μη επιτεθεί σε περιπτώσεις που εγώ πίστευα ότι είναι λάθος.
Σε ρωτάω γιατί από αυτά τα θέματα συμπεριφοράς που είχε νομίζω ότι είναι πολύ "ξύπνιος" ο σκύλος σου,είσαι σίγουρος ότι θες να τον "ξυπνήσεις" και άλλο?
 




bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Ναι για τις μαγουλάρες συμφωνώ :) αλλά για το κόκκαλο νομίζω ότι δεν έχεις δίκαιο.
Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η εκτροφή.
Έχω δει corso με το ''διπλάσιο'' κόκκαλο από τον δικό μου αλλά έχω δει και corso με το ''μισό''.
Το ίδιο ισχύει και στα bullmastiff. Ανάλογα την εκτροφή.
εχεισ δυκιο επρεπαι να γραψω σε ποσοστα:rolleyes: